The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Και οι δυο πλευρές έχετε ( εν μέρει) δίκιο. Όντως τα στελέχη του ΔΝΤ χαίρουν ασυλίας, αλλά περιορισμένης σε σχέση με τους αντιπροσώπους κρατών.
Thorny issue of immunity tests IMF - FT.com
( Τώρα είδα και το ποστ του Τάβερ, με την κοινή παραπομπή στους FT.)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όντως τα στελέχη του ΔΝΤ έχουν διπλωματική ασυλία μόνο στις χώρες που εργάζονται, όμως ο διευθυντής του ΔΝΤ έχει διπλωματική ασυλία πρακτικά σε όλο τον κόσμο (εκτός των χωρών που δεν είναι μέλη των ΗΕ).

ΥΓ Αυτό που δεν έχω δει στα ρεπορτάζ είναι αν ο Στρος-Καν χρησιμοποίησε το γαλλικό διαβατήριο ή το laissez-passer των ΗΕ στο ταξίδι στις ΗΠΑ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ε πες τε το ρε παιδιά ότι τον προστατεύει ο ΟΗΕ να ησυχάσω... ο ίδιος ΟΗΕ προφανώς που έχει βγάλει τα ψηφίσματα-κουρελόχαρτα για την Κύπρο, την Παλαιστίνη, την Συρία κ.α...

Εδώ μιλάμε για Κινέζο και Ρώσο πρεσβευτή και εσείς μου λέτε ιστορίες για ΟΗΕδες και πράσινα άλογα...

Μιλάτε δηλαδή σοβαρά ότι οι Αμερικάνοι θα δένανε τον Ρώσο πρέσβη όπως κάνανε στον Στρος Καν και δεν θα γινόταν της κακομοίρας? Την ίδια ακριβώς στιγμή ο Αμερικανός πρέσβης στη Ρωσία θα έφευγε με κλωτσιές από την Μόσχα και θα γινόταν τεράστιο διπλωματικό επεισόδιο με μεγάλες προεκτάσεις... λέτε ο πρόεδρος τον ΗΠΑ να ήθελε μια τέτοια εξέλιξη? Το πράγμα θα κουκουλωνόταν, οι Αμερικανοί θα ενημέρωναν την Μόσχα και αυτή προφανώς θα τον ξήλωνε βρίσκοντας μια άσχετη δικαιολογία... έτσι γίνονται οι δουλειές τόσο ψηλά παλικάρια μου όχι με φυλακές και τσαμπουκάδες...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.145
Για πολλοστη φορα παρατηρησα ζευγαρια να εχουν παει εκδρομη-σε καφε κ.λ.π. και αντι να μιλανε μεταξυ τους να ειναι ο καθενας με το κινητο και να τουιταρει-φεισμπουκαρει... χωρις πλακα, η μονη κουβεντα που ανταλλαξαν ηταν: "να πληρωσουμε τωρα για να φυγουμε?"... και μιλαμε για νεα ζευγαρια, ποτε προλαβε η βαρεμαρα να πληξει τοσο πολυ τη σχεση τους? Το πιο τραγικο δε πρεπει να ειναι οι αναρτησεις του στυλ "wow, ειμαστε στο ταδε μερος και περναμε σουπερρρρρ"!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για πολλοστη φορα παρατηρησα ζευγαρια να εχουν παει εκδρομη-σε καφε κ.λ.π. και αντι να μιλανε μεταξυ τους να ειναι ο καθενας με το κινητο και να τουιταρει-φεισμπουκαρει... χωρις πλακα, η μονη κουβεντα που ανταλλαξαν ηταν: "να πληρωσουμε τωρα για να φυγουμε?"... και μιλαμε για νεα ζευγαρια, ποτε προλαβε η βαρεμαρα να πληξει τοσο πολυ τη σχεση τους? Το πιο τραγικο δε πρεπει να ειναι οι αναρτησεις του στυλ "wow, ειμαστε στο ταδε μερος και περναμε σουπερρρρρ"!
Αυτό ακριβώς σχολιάζουμε κι εμείς συχνά πυκνά. ΄Αλλο κουλό, εκτός από ζευγάρια που βλέπουμε, είναι να βγαίνουν φίλες για φαγητό και να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τρώνε, δε μιλάνε μεταξύ τους και ασχολούνται μόνο με το κινητό τους.

Αλήθεια, γιατί πρέπει να βγουν έξω και δεν κάθονται στο σπίτι τους, να γλυτώσουν και τα έξοδα?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.145
Αυτό ακριβώς σχολιάζουμε κι εμείς συχνά πυκνά. ΄Αλλο κουλό, εκτός από ζευγάρια που βλέπουμε, είναι να βγαίνουν φίλες για φαγητό και να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τρώνε, δε μιλάνε μεταξύ τους και ασχολούνται μόνο με το κινητό τους.

Αλήθεια, γιατί πρέπει να βγουν έξω και δεν κάθονται στο σπίτι τους, να γλυτώσουν και τα έξοδα?
Α με τις φιλες παιζει αλλο πραγμα...ντυνονται-στολιζονται-χτενιζονται και μετα αρχιζουν τις φωτογραφιες οι οποιες φευγουν απευθειας για αναρτηση στο φεισμπουκ παλι με σχετικη αναρτηση τυπου "ειμαστε εδω και περναμε τελειαααααααααααα"...
Μα αν κατσουν σπιτι τους πως θα κανουν τσεκ ιν απο το τρεντι μαγαζι να σκασουν οι "φιλοι" απο τη ζηλεια???
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αυτό ακριβώς σχολιάζουμε κι εμείς συχνά πυκνά. ΄Αλλο κουλό, εκτός από ζευγάρια που βλέπουμε, είναι να βγαίνουν φίλες για φαγητό και να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τρώνε, δε μιλάνε μεταξύ τους και ασχολούνται μόνο με το κινητό τους.

Αλήθεια, γιατί πρέπει να βγουν έξω και δεν κάθονται στο σπίτι τους, να γλυτώσουν και τα έξοδα?
Όντως το φαινόμενο αυτό είναι τραγικό από την άλλη αν ήμουν επαγγελματίας θα προτιμούσα τέτοιους πελάτες από πελάτες σαν κι εμένα και την παρέα μου που μας πιάνει πολυλογία και γκαρίζουμε. Παρασκευή και Σάββατο κλείσαμε δύο μαγαζιά, στο δε ένα μας έδιωξαν...:xmas_mrgreen:

Επίσης να προσθέσω οτι οι γυναικοπαρέες είναι συνήθως πιο βαρετές πεθαίνεις...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Α με τις φιλες παιζει αλλο πραγμα...ντυνονται-στολιζονται-χτενιζονται και μετα αρχιζουν τις φωτογραφιες οι οποιες φευγουν απευθειας για αναρτηση στο φεισμπουκ παλι με σχετικη αναρτηση τυπου "ειμαστε εδω και περναμε τελειαααααααααααα"...
Μα αν κατσουν σπιτι τους πως θα κανουν τσεκ ιν απο το τρεντι μαγαζι να σκασουν οι "φιλοι" απο τη ζηλεια???
Βρε ποιό trendy μαγαζί? Αυτό θα είχε ας πούμε μια λογική.
Στη συνοικιακή ταβέρνα και στο σουβλατζίδικο το κάνουν. Πού ποζάρουν? Με φόντο το γύρο και πρώτο πλάνο τη χωριάτικη?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Α με τις φιλες παιζει αλλο πραγμα...ντυνονται-στολιζονται-χτενιζονται και μετα αρχιζουν τις φωτογραφιες οι οποιες φευγουν απευθειας για αναρτηση στο φεισμπουκ παλι με σχετικη αναρτηση τυπου "ειμαστε εδω και περναμε τελειαααααααααααα"...
Μα αν κατσουν σπιτι τους πως θα κανουν τσεκ ιν απο το τρεντι μαγαζι να σκασουν οι "φιλοι" απο τη ζηλεια???
η οποία φωτογραφία θα έχει ΠΑΝΤΑ πόζα ροφού...:xmas_mrgreen:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Όντως το φαινόμενο αυτό είναι τραγικό από την άλλη αν ήμουν επαγγελματίας θα προτιμούσα τέτοιους πελάτες από πελάτες σαν κι εμένα και την παρέα μου που μας πιάνει πολυλογία και γκαρίζουμε. Παρασκευή και Σάββατο κλείσαμε δύο μαγαζιά, στο δε ένα μας έδιωξαν...:xmas_mrgreen:

Επίσης να προσθέσω οτι οι γυναικοπαρέες είναι συνήθως πιο βαρετές πεθαίνεις...
Αυτές οι πρακτικές, κάτι μου θυμίζουν κι εμένα.....:roll:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.717
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom