The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Προσωπικά καθόλου. Το πιο χαζό που μπορί να κάνει κανείς είναι να βάλει την ιστορία κάτω από το χαλάκι. Μας αρέσει δε μας αρέσει, ο Χίτλερ είναι κομμάτι της παγκόσμιας ιστορίας, το να μην τον αναφέρουμε, να μη γίνει το σπίτι του μουσείο, να απαγορεύουμε τα βιβλία του όπως γίνεται σε μερικά κράτη, είναι στρουθοκαμηλισμός.
Πολύ χειρότερο, είναι επικίνδυνο. έχει παρατηρηθεί τάση υποβάθμισης έως και άρνησης του Ολοκαυτώματος από μια μερίδα ανθρώπων, που είναι τουλάχιστον επικίνδυνες και οι δύο.
Τα μουσεία είναι για θυμόμαστε, όχι να νοσταλγουμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και με ολόκληρη τη συνέντευξη έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα, ότι σκοπός του είναι να προκαλεί με αιρετικό και καφενειακό λόγο. Η απορία μου είναι για ποιο λόγο δεν έχει παρέμβει εισαγγελικά η δικαιοσύνη βάσει του άρθρου 2 του 4285.

1.Όποιος µε πρόθεση, δηµόσια, προφορικά ή δια του τύπου, µέσω του διαδικτύου ή µε οποιοδήποτε άλλο µέσο ή τρόπο, επιδοκιµάζει, ευτελίζει ή κακόβουλα αρνείται την ύπαρξη ή τη σοβαρότητα εγκληµάτων γενοκτονιών, εγκληµάτων πολέµου, εγκληµάτων κατά της ανθρωπότητας, του Ολοκαυτώµατος και των εγκληµάτων του ναζισµού που έχουν αναγνωριστεί µε αποφάσεις διεθνών δικαστηρίων ή της Βουλής των Ελλήνων και η συµπεριφορά αυτή στρέφεται κατά οµάδας προσώπων ή µέλους της που προσδιορίζεται µε βάση τη φυλή, το χρώµα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, το σεξουαλικό προσανατολισµό, την ταυτότητα φύλου ή την αναπηρία,όταν η συµπεριφορά αυτή εκδηλώνεται κατά τρόπο που µπορεί να υποκινήσει βία ή µίσος ή ενέχει απειλητικό ή υβριστικό χαρακτήρα κατά µίας τέτοιας οµάδας ή µέλους της, τιµωρείται µε τις ποινές της παραγράφου1 του προηγούµενου άρθρου.
2. Αν η πράξη της προηγούµενης παραγράφου τελέστηκε από δηµόσιο λειτουργό ή υπάλληλο, κατά την
άσκηση των ανατεθειµένων σε αυτόν καθηκόντων, επιβάλλεται φυλάκιση έξι (6) µηνών έως τριών (3) ετώνκαι χρηµατική ποινή δέκα χιλιάδων έως είκοσι πέντε χιλιάδων (10.000 − 25.000) ευρώ.»
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και με ολόκληρη τη συνέντευξη έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα, ότι σκοπός του είναι να προκαλεί με αιρετικό και καφενειακό λόγο. Η απορία μου είναι για ποιο λόγο δεν έχει παρέμβει εισαγγελικά η δικαιοσύνη βάσει του άρθρου 2 του 4285.

1.Όποιος µε πρόθεση, δηµόσια, προφορικά ή δια του τύπου, µέσω του διαδικτύου ή µε οποιοδήποτε άλλο µέσο ή τρόπο, επιδοκιµάζει, ευτελίζει ή κακόβουλα αρνείται την ύπαρξη ή τη σοβαρότητα εγκληµάτων γενοκτονιών, εγκληµάτων πολέµου, εγκληµάτων κατά της ανθρωπότητας, του Ολοκαυτώµατος και των εγκληµάτων του ναζισµού που έχουν αναγνωριστεί µε αποφάσεις διεθνών δικαστηρίων ή της Βουλής των Ελλήνων και η συµπεριφορά αυτή στρέφεται κατά οµάδας προσώπων ή µέλους της που προσδιορίζεται µε βάση τη φυλή, το χρώµα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, το σεξουαλικό προσανατολισµό, την ταυτότητα φύλου ή την αναπηρία,όταν η συµπεριφορά αυτή εκδηλώνεται κατά τρόπο που µπορεί να υποκινήσει βία ή µίσος ή ενέχει απειλητικό ή υβριστικό χαρακτήρα κατά µίας τέτοιας οµάδας ή µέλους της, τιµωρείται µε τις ποινές της παραγράφου1 του προηγούµενου άρθρου.
2. Αν η πράξη της προηγούµενης παραγράφου τελέστηκε από δηµόσιο λειτουργό ή υπάλληλο, κατά την
άσκηση των ανατεθειµένων σε αυτόν καθηκόντων, επιβάλλεται φυλάκιση έξι (6) µηνών έως τριών (3) ετώνκαι χρηµατική ποινή δέκα χιλιάδων έως είκοσι πέντε χιλιάδων (10.000 − 25.000) ευρώ.»
Nομίζω δεν έχει νοημα να παρέμβει διότι δεν είναι αρνητης κάποιου γεγονότος, δεν το ευτελίζει ούτε υποβιβάζει τους αριθμούς ή τη σημασία του. Λέει πως δεν τον ενδιαφέρει (έστω ανάγωγα), όχι πως δε συνέβη. Η άρνηση είναι που διώκεται όχι το κατά πόσο τον ενδιαφέρει κάποιον (ειδικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα οποισδήποτε μη προκατειλημμένος κατανοεί πως πρόκειται για έλλειψη ενδιαφέροντος σε ό,τι αφορά το κίνητρο για τη δημιουργία του μουσείου).

Αν έλεγε "δεν έγιναν σφαγές" μπορεί και να είχε βάση αυτό που λες. Επειδή λέει "και τι μας κόφτει αν έσφαξε για το αν θα δημιουργήσουμε μουσείο" είναι άλλο πράγμα.

Κι εμένα αν μου πει κανείς "μα θα πας στο φάιναλ 4 στην Κωνσταντινούπολη που γίνεται στο γήπεδο Κεμάλ Ατατούρκ που έσφαξε τόσους Έλληνες;" η απάντησή μου θα είναι "χεστηκα αν τους έσφαξε", όχι επειδή με αφήνουν αδιάφορο οι σφαγές, αλλά επειδή είναι άσχετο το ιστορικό γεγονός με το φάιναλ 4.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Nομίζω δεν έχει νοημα να παρέμβει διότι δεν είναι αρνητης κάποιου γεγονότος, δεν το ευτελίζει ούτε υποβιβάζει τους αριθμούς ή τη σημασία του. Λέει πως δεν τον ενδιαφέρει (έστω ανάγωγα), όχι πως δε συνέβη. Η άρνηση είναι που διώκεται όχι το κατά πόσο τον ενδιαφέρει κάποιον (ειδικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα οποισδήποτε μη προακτειλημένος κατανοεί πως πρόκειται για έλλειψη ενδιαφέροντος σε ό,τι αφορά το κίνητρο για τη δημιουργία του μουσείου).

Αν έλεγε "δεν έγιναν σφαγές" μπορεί και να είχε βάση αυτό που λες. Επειδή λέει "και τι μας κόφτει αν έσφαξε για το αν θα δημιουργήσουμε μουσείο" είναι άλλο πράγμα.
Δεν ειναι ουτε καν ελλειψη ενδιαφεροντος. Ειναι αυτο που λες στην παρενθεση. Απλα δεν συσχετιζει τα δυο γεγονοτα, τα θεωρει ανεξαρτητα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ χειρότερο, είναι επικίνδυνο. έχει παρατηρηθεί τάση υποβάθμισης έως και άρνησης του Ολοκαυτώματος από μια μερίδα ανθρώπων, που είναι τουλάχιστον επικίνδυνες και οι δύο.
Τα μουσεία είναι για θυμόμαστε, όχι να νοσταλγουμε.
Σχεδον ολα τα μεγαλα μουσεια παγκοσμιως φιλοξενουν εκθεματα που ειναι αμεσα συνδεδεμενα με βια, φρικη, ανθρωπινη εκμεταλλευση και υποδουλωση.

Για να πιασουμε τα δικα μας ας πουμε, στο μουσειο της Ακροπολης ολοι μενουν εκθαμβοι με την αιθουσα του Παρθενωνα. Δεν ξερω ομως ποσοι απο αυτους συμμεριζονται τον πονο και την καταπιεση των σκλαβων που εφτυσαν αιμα για να τον χτισουν. Οποιος θελει να θυμαται θυμαται κι οποιος θελει να νοσταλγει νοσταλγει, ειτε υπαρχει μουσειο, ειτε οχι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.888
ΚΑι μόνο το μπολνταρισμένο είναι απαράδεκτη έκφραση από δημόσιο πρόσωπο και μάλιστα εκλεγμένο, δεν το συζητάμε αυτό, ο Μπουτάρης είναι αθυρόστομος και είναι βασικό του πρόβλημα αυτό.
Γιώργο δεν είμαι κανένας σεμνότυφος και το ξέρεις,αλλά ένας 78 που δεν μπορεί να συγκρατήσει το στόμα του
θα πρέπει να πάει σπίτι του,γιατί δίνει δικαιολογία στους κάφρους να λένε ότι δεν μπορούν να συγκρατήσουν
τα νεύρα τους και βαράνε.Ήταν οργανωμένο να τον βαρέσουν και έπρεπε να το καταλάβει από την πρώτη
στιγμή.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γιώργο δεν είμαι κανένας σεμνότυφος και το ξέρεις,αλλά ένας 78 που δεν μπορεί να συγκρατήσει το στόμα του
θα πρέπει να πάει σπίτι του,γιατί δίνει δικαιολογία στους κάφρους να λένε ότι δεν μπορούν να συγκρατήσουν
τα νεύρα τους και βαράνε.Ήταν οργανωμένο να τον βαρέσουν και έπρεπε να το καταλάβει από την πρώτη
στιγμή.
Είναι περίεργο πάντως, οι κάφροι αυτοί, που πιθανότατα προέρχονται και από τα φτωχότερα λαϊκά στρώματα, να εξοργίζονται με ένα φαφλατά γέρο που δεν μπορεί να συγκρατήσει το στόμα του και όχι με αυτούς που (αποδεδειγμένα) χρησιμοποιούν ή χρησιμοποίησαν το στόμα τους για μάσες εκατομμυρίων ευρώ.
Ότι μακακίες και να έχει πει ο άνθρωπος τουλάχιστον ενδιαφέρεται για το μέλλον αυτών των κάφρων καλόπαιδων πολύ περισσότερο από αυτούς που τους υποστηρίζουν, από κει και μετά ο καθένας έχει και ένα μέρος της ευθύνης της τρικυμίας που επικρατεί στο μυαλό του
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.888
Είναι περίεργο πάντως, οι κάφροι αυτοί, που πιθανότατα προέρχονται και από τα φτωχότερα λαϊκά στρώματα, να εξοργίζονται με ένα φαφλατά γέρο που δεν μπορεί να συγκρατήσει το στόμα του και όχι με αυτούς που (αποδεδειγμένα) χρησιμοποιούν ή χρησιμοποίησαν το στόμα τους για μάσες εκατομμυρίων ευρώ.
Μα είναι θρασύδειλοι και δρουν εκεί που τους παίρνει.Ή είναι κατευθυνόμενοι ...Ή έμμισθοι.

Ότι μακακίες και να έχει πει ο άνθρωπος τουλάχιστον ενδιαφέρεται για το μέλλον αυτών των κάφρων καλόπαιδων πολύ περισσότερο από αυτούς που τους υποστηρίζουν, από κει και μετά ο καθένας έχει και ένα μέρος της ευθύνης της τρικυμίας που επικρατεί στο μυαλό του
Δεν έχω άποψη για τον Μπουτάρη γιατί ξέρεις ότι δεν ζω εκεί για να κρίνω.Ότι έμαθα γι αυτόν το έμαθα εδώ.
Τουλάχιστον στην πρώτη του θητεία που τον παρακολούθησα έχω θετική άποψη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν έχω άποψη για τον Μπουτάρη γιατί ξέρεις ότι δεν ζω εκεί για να κρίνω.Ότι έμαθα γι αυτόν το έμαθα εδώ.
Τουλάχιστον στην πρώτη του θητεία που τον παρακολούθησα έχω θετική άποψη
Και εγώ, το ξέρεις, ότι δεν ζω Θεσσαλονίκη και όταν έρχομαι μένω Επτάλοφο, και ειλικρινά δεν θυμάμαι αν η πόλη ήταν περισσότερο καθαρή ή λειτουργική πριν 20 χρόνια ή τώρα. Ξέρω όμως 2 πράγματα:
1) στο Νυμφαίο έκανε θαύματα που ήταν (και ίσως είναι ακόμη) αδιανόητα για την ελληνική πραγματικότητα, χωρίς να παραβλέπω την καθοριστική συμμετοχή, του κατά τα άλλα, υπερσυντηρητικού Μέρτζου.
2) Δεν είναι πολιτικός, δεν ξέρει να κρύβεται και να προφυλάσσει τον εαυτό του, και μέσα σε όλα τα κουλά λέει και μεγάλες αλήθειες. Αυτό το χρειάζομαι εγώ, το χρειαζόμαστε όλοι νομίζω.
Ο κοσμοπολιτισμός του Μπουτάρη δεν είναι τεμέκ, την παρουσία των βλάχων στην Ευρώπη την γνωρίζουμε όλοι. Την πολυπολιτισμικότητα της Θεσσαλονίκης μπορεί να την τεκμηρίωσε ο Μαζάουερ αλλά ο Μπουτάρης την έφερε στο προσκήνιο, γιατί ήταν από τους λίγους που μπορούσαν να αντιληφθούν ότι αυτό είναι ένα από τα ατού της πόλης, και αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό για τους ίδιους τους κατοίκους της πόλης, οι περισσότεροι οι ίδιοι πρόσφυγες, από 10 έξτρα ρημαδοτουρίστες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο δεν είμαι κανένας σεμνότυφος και το ξέρεις,αλλά ένας 78 που δεν μπορεί να συγκρατήσει το στόμα του
θα πρέπει να πάει σπίτι του,γιατί δίνει δικαιολογία στους κάφρους να λένε ότι δεν μπορούν να συγκρατήσουν
τα νεύρα τους και βαράνε.Ήταν οργανωμένο να τον βαρέσουν και έπρεπε να το καταλάβει από την πρώτη
στιγμή.
Αν δεν μπορεί να συγκρατήσει το στόμα του, ας μην τον ψηφίσουν οι Θεσσαλονικείς (που τον ψηφίζουν) ή ας του κάνει κάποιος μήνυση για το αδίκημα.
Αυτοί που τον βαράνε επειδή δεν συγκρατιούνται έχουν μεγαλύτερες ποινικές ευθύνες, τις προβλέπει ο νόμος. Γιατί μετά μπορεί να μην συγκρατιόμαστε και μεις οι υπόλοιποι που πολύ καιρό έχουμε ανεχτεί τους ασυγκράτητους και θα γινει μπάχαλο.

Δε γίνεται ό,τι κι αν λέει κάποιος να λέμε ότι αυτό μπορεί να λειτουργεί δικαιολογία για βιαιοπραγία, υπάρχουν νόμοι σε μια συντεταγμένη πολιτεία. Σε μια τι;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.519
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάλι χάος δημιούργησα στο φορουμ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom