The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Πφφφ η imaginarium είναι πασίγνωστη μάρκα σε τόσες χώρες(και ισπανική εταιρία-αγαπάμε) και έχει πολλά και κομψά παιχνίδια. Όχι μόνο κάστρα.Αμάν εσείς οι καπιταλιστές να μην θέλετε να μοιραστούν τα κέρδη και να βγάλουν και άλλοι καπιταλιστές το κάτιτι τους....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Ο γνωστός Stelios(από την Easyjet) άνοιξε και αρχίζει να αναπτύσσει αλυσίδα σούπερ-μάρκετ.Γύρω στα 70 είδη με τιμή 25 πέννες το καθένα(τον επόμενο μήνα θα πάνε στις 50 πέννες).Λέει ότι τον βοήθησε η εμπειρία του από την δωρεάν διανομή φαγητού σε Ελλάδα και Κύπρο κατά την διάρκεια της κρίσης.

http://easyfoodstore.com/
http://www.huffingtonpost.gr/2016/0...tofNetwork_article&utm_campaign=24MediaWidget
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μία απορία:
Παρατηρώ εδώ πέρα (Λ. Αμερική) ότι στα περισσότερα αξιοθέατα, κυρίως όχι στις πρωτεύουσες αλλά στις επαρχίες και στα εθνικά πάρκα, η είσοδος διαφέρει για τους ντόπιους και τους τουρίστες. Ακόμη σε μερικά μέρη, διαφέρει ανάμεσα σε ντόπιους ντόπιους, δηλαδή της περιοχής, ντόπιους, δηλαδή της ίδιας χώρας και τουρίστες. Αυτό το παρατήρησα στη Βραζιλία, στην Αργεντινή και τώρα που κοιτάω για κάποια πάρκα στην Κολομβία το παρατηρώ ξανά. Επίσης μου έχουν πει ότι συμβαίνει και στο Περού, και εκεί μάλιστα η διαφορά φαίνεται και στις εσωτερικές πτήσεις. Α! Και φυσικά στο Εκουαδόρ τα αεροπορικά για Γκαλάπαγκος διαφέρουν για Εκουαδοριανούς και ξένους. Θαρρώ και η είσοδος αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό; Δε μπορεί, σίγουρα θα συμβαίνει, απλά μάλλον μου διαφεύγει επειδή δε με απασχόλησε ποτέ. Στην Ευρώπη γενικά; Για να είμαι ειλικρινής, στην Ευρώπη δεν το έχω παρατηρήσει πουθενά. Ίσα ίσα είτε με το πάσο (ως φοιτήτρια) είτε με την ταυτότητα (κάτω από 26) σχεδόν πάντα έχω έκπτωση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μία απορία:
Παρατηρώ εδώ πέρα (Λ. Αμερική) ότι στα περισσότερα αξιοθέατα, κυρίως όχι στις πρωτεύουσες αλλά στις επαρχίες και στα εθνικά πάρκα, η είσοδος διαφέρει για τους ντόπιους και τους τουρίστες. Ακόμη σε μερικά μέρη, διαφέρει ανάμεσα σε ντόπιους ντόπιους, δηλαδή της περιοχής, ντόπιους, δηλαδή της ίδιας χώρας και τουρίστες. Αυτό το παρατήρησα στη Βραζιλία, στην Αργεντινή και τώρα που κοιτάω για κάποια πάρκα στην Κολομβία το παρατηρώ ξανά. Επίσης μου έχουν πει ότι συμβαίνει και στο Περού, και εκεί μάλιστα η διαφορά φαίνεται και στις εσωτερικές πτήσεις. Α! Και φυσικά στο Εκουαδόρ τα αεροπορικά για Γκαλάπαγκος διαφέρουν για Εκουαδοριανούς και ξένους. Θαρρώ και η είσοδος αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό; Δε μπορεί, σίγουρα θα συμβαίνει, απλά μάλλον μου διαφεύγει επειδή δε με απασχόλησε ποτέ. Στην Ευρώπη γενικά; Για να είμαι ειλικρινής, στην Ευρώπη δεν το έχω παρατηρήσει πουθενά. Ίσα ίσα είτε με το πάσο (ως φοιτήτρια) είτε με την ταυτότητα (κάτω από 26) σχεδόν πάντα έχω έκπτωση.
Στην Ιταλια αρκετά συνηθισμενο οι κατοικοι να εχουν δωρεαν ενω οι τουριστες ιταλοι κ μη πληρωνουν. Και ειναι κ λογικο σε παρκα, χωρους με υψηλη επισκεψιμότητα αρα κ υψηλο κοστος συντηρησης. Πχ Boboli Φλωρεντια, ολα τα εθνικα παρκα που εχω παει απο το Abruzzo ως τη Σικελια αλλα και αρχαιολογικοι χωροι στη Σικελια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σε τί εξυπηρετεί όμως αυτοί να μην πληρώνουν; Δε θα έπρεπε να πληρώνουν όλοι;
Δε ξέρω εμένα μου φαίνεται κάπως.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε τί εξυπηρετεί όμως αυτοί να μην πληρώνουν; Δε θα έπρεπε να πληρώνουν όλοι;
Δε ξέρω εμένα μου φαίνεται κάπως.
Εχει τη λογικη πως οι κατοικοι τα πληρωνουν με δημοτικα τελη και αλλους φορους.
Εχε το νου σου μην κολλησεις κανα Ζικα και ασε τα εισιτηρια κατα μερος.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εχει τη λογικη πως οι κατοικοι τα πληρωνουν με δημοτικα τελη και αλλους φορους.
Εχε το νου σου μην κολλησεις κανα Ζικα και ασε τα εισιτηρια κατα μερος.
Καλά ναι, δε λέω, έχεις ένα πόιντ. Και να κολλήσω δεν έχω σκοπό να μείνω έγκυος οπότε κομπλέ.:p
Τώρα που το λες, δεν έχω κανένα εμβόλιο, ούτε του κίτρινου πυρετού ούτε της ελονοσίας, ελπίζω να μην είναι πρόβλημα(φίλη μου προχτες παραλίγο να χάσει την πτήση της για Κόστα Ρίκα επειδή δεν είχε μαζί της το βιβλιαράκι-τελικά της το έφερνα τελευταία στιγμή στο αεροδρόμιο)
Τώρα που το λέω, τις τελευταίες μέρες υπάρχει εδώ έντονη συζήτηση σχετικά με τη νομιμότητα των εκτρώσεων, δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω θέμα ή είναι του-ματς.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τώρα που το λέω, τις τελευταίες μέρες υπάρχει εδώ έντονη συζήτηση σχετικά με τη νομιμότητα των εκτρώσεων, δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω θέμα ή είναι του-ματς.
Ανοιξε, τι φοβασαι, μην ερθει η καθολικη εκκλησια και σε αφορησει;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μία απορία:
Παρατηρώ εδώ πέρα (Λ. Αμερική) ότι στα περισσότερα αξιοθέατα, κυρίως όχι στις πρωτεύουσες αλλά στις επαρχίες και στα εθνικά πάρκα, η είσοδος διαφέρει για τους ντόπιους και τους τουρίστες. Ακόμη σε μερικά μέρη, διαφέρει ανάμεσα σε ντόπιους ντόπιους, δηλαδή της περιοχής, ντόπιους, δηλαδή της ίδιας χώρας και τουρίστες. Αυτό το παρατήρησα στη Βραζιλία, στην Αργεντινή και τώρα που κοιτάω για κάποια πάρκα στην Κολομβία το παρατηρώ ξανά. Επίσης μου έχουν πει ότι συμβαίνει και στο Περού, και εκεί μάλιστα η διαφορά φαίνεται και στις εσωτερικές πτήσεις. Α! Και φυσικά στο Εκουαδόρ τα αεροπορικά για Γκαλάπαγκος διαφέρουν για Εκουαδοριανούς και ξένους. Θαρρώ και η είσοδος αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό; Δε μπορεί, σίγουρα θα συμβαίνει, απλά μάλλον μου διαφεύγει επειδή δε με απασχόλησε ποτέ. Στην Ευρώπη γενικά; Για να είμαι ειλικρινής, στην Ευρώπη δεν το έχω παρατηρήσει πουθενά. Ίσα ίσα είτε με το πάσο (ως φοιτήτρια) είτε με την ταυτότητα (κάτω από 26) σχεδόν πάντα έχω έκπτωση.
Τσοπανούλα,δεν μας έχεις πεί...τελικά η εμπειρία σου απο τον καιρό που είσαι εκεί είναι καλή;...για εράσμους δεν είσαι,η κάτι τέτοιο;...το επίπεδο των σχολών εκεί,πως είναι;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Nαι για εράσμους είμαι. Το επίπεδο των σχολών είναι σαφώς πιο χαμηλό από αυτο της Ελλάδας και να φανταστείς πως η σχολή μου θεωρείται δύσκολη εδώ. Από την άλλη είναι υποχρεωτικές οι παρουσίες και η βάση είναι το 7, οπότε μπορεί το επίπεδο να μην είναι υψηλό αλλά το να περάσεις δεν είναι και τόσο εύκολο( ειδικά για μένα που έλειπα το μισό εξάμηνο :rolleyes: )

Γενικά ναι οι εμπειρίες μου εδώ είναι καλές. Είναι πράγματα που με ενοχλούν, γενικά οι άνθρωποι εδώ συγκεκριμένα δεν είναι και οι καλύτεροι των καλύτερων και οι τιμές πολύ πιο υψηλές από αυτό που ονειρευόμουν αλλά σούπερ διαφορετικά, απιστευτα τοπία και ευκαιρίες για ταξίδια που δε θα τις είχα σε καμία περίπτωση (Γκαλάπαγκος, ζούγκλα, Άνδεις, παραλίες στον Ειρηνικό(νιάρχ!), συνορεύουμε με Κολομβία και Περού-τί άλλο θέλω;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Μία απορία:
Παρατηρώ εδώ πέρα (Λ. Αμερική) ότι στα περισσότερα αξιοθέατα, κυρίως όχι στις πρωτεύουσες αλλά στις επαρχίες και στα εθνικά πάρκα, η είσοδος διαφέρει για τους ντόπιους και τους τουρίστες. Ακόμη σε μερικά μέρη, διαφέρει ανάμεσα σε ντόπιους ντόπιους, δηλαδή της περιοχής, ντόπιους, δηλαδή της ίδιας χώρας και τουρίστες. Αυτό το παρατήρησα στη Βραζιλία, στην Αργεντινή και τώρα που κοιτάω για κάποια πάρκα στην Κολομβία το παρατηρώ ξανά. Επίσης μου έχουν πει ότι συμβαίνει και στο Περού, και εκεί μάλιστα η διαφορά φαίνεται και στις εσωτερικές πτήσεις. Α! Και φυσικά στο Εκουαδόρ τα αεροπορικά για Γκαλάπαγκος διαφέρουν για Εκουαδοριανούς και ξένους. Θαρρώ και η είσοδος αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό; Δε μπορεί, σίγουρα θα συμβαίνει, απλά μάλλον μου διαφεύγει επειδή δε με απασχόλησε ποτέ. Στην Ευρώπη γενικά; Για να είμαι ειλικρινής, στην Ευρώπη δεν το έχω παρατηρήσει πουθενά. Ίσα ίσα είτε με το πάσο (ως φοιτήτρια) είτε με την ταυτότητα (κάτω από 26) σχεδόν πάντα έχω έκπτωση.

Η είσοδος διαφέρει για όσους έχουν ιθαγένεια χώρας Mercosur σε διάφορα αξιοθέατα σε Αργεντινή Βραζιλία...π.χ.στους Καταρράκτες Ιγκουασού, στα υπέροχα Ruinas de San Ignacio Miní στην Αργεντινή και στο Μουσείο...

Στην Ευρώπη δεν θυμάμαι να έχω πληρώσει λιγότερα σε αξιοθέατα, ως υπήκοος χώρας Ε.Ε....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom