The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το πολυτονικό σύστημα γραφής έχει καταργηθεί από την Ελληνική γλώσσα από το 1982. Κατά τα άλλα, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του σε σχέση με το αν χρειαζόμαστε περισσότερο ή λιγότερο Χριστό στη ζωή μας, όπως κι εσείς έχετε τη δική σας.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Νομίζω ότι του πολυτονικού καταργήθηκε η υποχρεωτική εφαρμογή στις πολιτειακές έγγραφες συναλλαγές, στην εκπαίδευση κλπ. Δεν ήξερα ότι απαγορεύεται και η χρήση του ιδιωτικά ή συγγραφικά! Πρόλαβε κάτι τέτοιο ο Φίλης?
Κάποια κείμενα είναι παντρεμένα με το πολυτονικό σύστημα γραφής, ακόμη και ως νοοτροπία και δεν νομίζω ότι δικτατορικά πρέπει να τους αφαιρεθεί αυτή η σχέση. Παράδειγμα όμως, που επηρεάζει λειτουργικά αυτή η σχέση, είναι η μουσικότητα στις εκκλησιαστικές γραφές και τους ύμνους. Εάν μελετήσεις βυζαντινή μουσική θα δεις ότι δεν μπορεί να καταργηθεί αυτό.
Το μήνυμα υποθέτω ότι εννοεί περισσότερη αγάπη. Σαν άθρησκος είδα μόνο το μήνυμα της ανθρωπιάς. Το πόσο στερεοτυπικό χριστό θα χορτάσει ο καθένας τουλάχιστον προς το παρόν δεν μας έχει επιβληθεί, όπως σε άλλες θρησκείες.
 

dozas33

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
κορσικη
Ταξίδι-Όνειρο
ανατολικη μεσογειος
Εδώ , σ' αυτόν τόν σύνδεσμο αναλύονται μέ επιστημονικό-κατά τήν γνώμη μου-τρόπο , οί έπιπτώσεις τού "γλωσσικού" στήν ελληνική παιδεία καί τού ελληνικού κράτους γενικώτερα ...http://katotokerdos.blogspot.gr/2013/10/3_21.html#more
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατί δεν γράφεις, ευθέως, το τι σε ενοχλεί όταν βλέπεις ένα κείμενο στην πολυτονική γραφή?
Εμένα προσωπικά μ' ενοχλούν οι δασείες... γιατί είναι στραμμένες προς τα δεξιά!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Εμένα προσωπικά μ' ενοχλούν οι δασείες... γιατί είναι στραμμένες προς τα δεξιά!
από τα μαθηματικά: "στρέφει τα κοίλα" προς τα δεξιά! αλλά και πάλι το κατά που στρέφει δεν είναι θέμα σύμβασης? η καμπύλη της δασείας στρέφει αριστερά! Δεν εμπιστεύομαι κανέναν:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω ότι του πολυτονικού καταργήθηκε η υποχρεωτική εφαρμογή στις πολιτειακές έγγραφες συναλλαγές, στην εκπαίδευση κλπ. Δεν ήξερα ότι απαγορεύεται και η χρήση του ιδιωτικά ή συγγραφικά! Πρόλαβε κάτι τέτοιο ο Φίλης?
Κάποια κείμενα είναι παντρεμένα με το πολυτονικό σύστημα γραφής, ακόμη και ως νοοτροπία και δεν νομίζω ότι δικτατορικά πρέπει να τους αφαιρεθεί αυτή η σχέση. Παράδειγμα όμως, που επηρεάζει λειτουργικά αυτή η σχέση, είναι η μουσικότητα στις εκκλησιαστικές γραφές και τους ύμνους. Εάν μελετήσεις βυζαντινή μουσική θα δεις ότι δεν μπορεί να καταργηθεί αυτό.
Το μήνυμα υποθέτω ότι εννοεί περισσότερη αγάπη. Σαν άθρησκος είδα μόνο το μήνυμα της ανθρωπιάς. Το πόσο στερεοτυπικό χριστό θα χορτάσει ο καθένας τουλάχιστον προς το παρόν δεν μας έχει επιβληθεί, όπως σε άλλες θρησκείες.
Εδώ έχουμε όμως ένα κείμενο που δεν είναι ούτε εκκλησιαστική γραφή, ούτε ύμνος, ούτε βυζαντινή μουσική. Είναι πεζό κείμενο στο οποίο ο συντάκτης του έχει επιλέξει, ως μη όφειλε, να χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο τρόπο γραφής. Ο μόνος τρόπος που μπορώ να το εκλάβω είναι ως επίδειξη ακραίου συντηρητισμού.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
από τα μαθηματικά: "στρέφει τα κοίλα" προς τα δεξιά! αλλά και πάλι το κατά που στρέφει δεν είναι θέμα σύμβασης? η καμπύλη της δασείας στρέφει αριστερά! Δεν εμπιστεύομαι κανέναν:)
Οι καμπύλες μπορούν να στρέφουν προς όπου θέλουν. Το πού θα καταλήξουν τα άκρα έχει σημασία... ;)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Οι καμπύλες μπορούν να στρέφουν προς όπου θέλουν. Το πού θα καταλήξουν τα άκρα έχει σημασία... ;)
φοβάμαι babaduma ότι και το προς τα πού εκτίθεται-τουρλώνεται η καμπύλη έχει επίσης σημασία!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Παίρνω τα χαπάκια χοληστερίνης και πάω σε δείπνο με τσιγαρίδες, σίγουρα ξέρεις αυτές τις υγιεινές που κυκλοφορούν στα χωριά της Μακεδονίας τέτοια εποχή, με το λιπάκι τους, που δεν χορταίνεις!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom