The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Όλο είναι κωμικό (όπως και τα "επειχειρήματα" όσων ηθελημένα δεν εμβολιάζονται) γι αυτό και είναι γραμμένο με μορφή διαλόγου.

Ούτως ή αλλως οι συνθήκες θα αναγκάσουν και τους δύσπιστους να εμβολιαστούν. Την αρχή έκανε μεγάλο κέντρο της παραλιακής που δήλωσε ρητά ότι θα δέχεται μόνο εμβολιασμένους.
......
Εγώ δεν θέλω και ας είναι και συγενής μου.
Δεκτό αν είναι κωμικό. Λες δεν θα ήθελες τέτοια άτομα, άρα ούτε αυτοί θα ήθελαν εσένα, οπότε είναι τελείως υποθετικό το σενάριο.

Οπότε αφού ούτε εσύ τους θες, ούτε αυτοί εσένα δεν θα υπάρξει ο φανταστικός διάλογος.

Εμένα όλοι οι εμβολιασμένοι και μη φίλοι μου ας πούμε, όποιον πάει να πιέσει κάποιον άλλο είτε να κάνει, είτε να μην κάνει το εμβόλιο τον απομονώνουν, οπότε δεν έχουν τέτοια θέματα.
Δεν επρόκειτο να κάνουν καν παρέα τέτοια άτομα.
Θα απομονώσουν και όποιο μαγαζί προσπαθήσει έστω να κάνει διαχωρισμό βέβαια, γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δεχτούν να χαλάσουν την παρέα, οπότε μόνο σε μεικτά μαγαζιά θα πατάνε.


Αλλά ξεφύγαμε από το θέμα. Καλή συνέχεια.
 
Last edited:

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Η σύμφωνα με το Σύνταγμα, το ιατρικό δίκαιο, την Ευρωπαϊκή νομοθεσία, τις διεθνείς συνθήκες, αλλά κ πέραν οιασδήποτε επιστήμης ηθικά ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ επιλογή κάθε πολίτη να αποφασίζει μόνος για το σώμα του βλέπω για πολλούς από εσάς τον καθιστά άνευ ετέρου "ψεκασμένο" και (κατ' ευφημισμόν) πολίτη τελευταίας κατηγορίας...
Θλίψη και ντροπή για την κατάντια της χώρας μου, τις θυσίες συνανθρώπων μου στον όνομα μιας πάλαι ποτέ ελευθερίας και συγχρόνως τις μαζικές απόπειρες ψευδοερμηνείας της επιστήμης που σπούδασα...
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
τις θυσίες συνανθρώπων μου στον όνομα μιας πάλαι ποτέ ελευθερίας
Αυτήν την ελευθερία που επικαλείστε, δεν θέλω να χάσω ομως και εγώ ξανά, για τέταρτη φορά, και να κλειστώ στο σπίτι μου επειδή εσείς δεν εμπιστεύεστε την επιστήμη την οποία η ίδια σπουδάσατε.
Εγώ γιατρός δεν είμαι,αλλά θα ενοιωθα προσβεβλημένη ως μηχανικός, αν κάποιος δεν έμπαινε να μείνει στο σπίτι που του έφτιαξα επειδή θα φοβόταν μην του πέσει στο κεφάλι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
όταν στην ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ιατρική πράξη (όσο επιβεβλημένη κι άν είναι για το ατομικό η το κοινό καλό)υπεισέρχεται σαν δέλεαρ το χρήμα ΝΑΙ ειναι αντιδεοντολογικό προσκρούει στους καταγεγραμμένους η άγραφους νόμους της ιατρικού κώδικα ,της ιατρικής δεοντολογίας
αυτό το γνωρίζουν πάρα μα πάρα πολύ καλά οι ιατρικοί σύλλογοι
οι οποίοι είναι με το δάχτυλο στη σκανδάλη να πυροβολήσουν ...όταν υπάρχουν ¨μεμονωμένες"παραβάσεις ιδιωτών κλπ
αλλά κλείνουν το μάτι όταν πρόκειται να εξυπηρετήσουν άλλου είδους συμφέροντα ..η πολιτικές

αναφέρομαι και στο voucher των 150 ευρώ
και φυσικά σε τέτοιου είδους εξευτελιστικές κινήσεις ,το έχω προαναφέρει και θα το ξαναγράψω
Κρήτη: Δίνουν κίνητρο 3.000 ευρώ σε όσους εμβολιαστούν!

κατά τον ίδιο τρόπο
"αύριο μεθαύριο"
ας βγεί κάποιος να προσφέρει το X ποσόν για
αιμοδοσία που την έχουμε σαν χώρα απόλυτη αναγκη!

ας βγεί επίσης το κράτος να πριμοδοτήσει τη δωρεά νεφρού?
με πόσα λεφτά άραγε θα πεισθεί ο συγγενής να "δωρίσει"το νεφρό του..κλινικά νεκρού αδελφού του..γυιού του κλπ
για σκεφθειτε το
αν έδιναν πχ 5000 χιλ για μια δωρεά οργάνου που υπό αλλες συνθήκες ο συγγενής δεν θα το εκανε

άν έχει όμως αναγκη οικονομική θα το κάνει κόντρα στην συνείδηση του
και σκεφθείτε και το άλλο σε μιά τέτοια απόφαση -συνδιαλλαγή ΠΟΙΟς απο τους δύο έχει την μεγαλύτερη ευθύνη για την πράξη?
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τροφή για σκέψη......
Αυξημένα τα κρούσματα σήμερα στην Αττική – Τα Νότια «έφτασαν» το Κέντρο
Τα 463 από τα 771 κρούσματα που ανακοίνωσε ο ΕΟΔΥ την Παρασκευή 2 Ιουλίου καταγράφηκαν στην Αττική.

Συγκεκριμένα τα κρούσματα στην Αττική έχουν ως εξής:
  • Κεντρικός Τομέας Αθήνας 127
  • Νότιος Τομέας Αθήνας 127
  • Ανατολική Αττική 62
  • Βόρειος Τομέας Αθήνας 48
  • Πειραιάς 47
  • Δυτικός Τομέας Αθήνας 39
  • Δυτική Αττική 9
  • Νήσων 4
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
όταν στην ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ιατρική πράξη (όσο επιβεβλημένη κι άν είναι για το ατομικό η το κοινό καλό)υπεισέρχεται σαν δέλεαρ το χρήμα ΝΑΙ ειναι αντιδεοντολογικό προσκρούει στους καταγεγραμμένους η άγραφους νόμους της ιατρικού κώδικα ,της ιατρικής δεοντολογίας
αυτό το γνωρίζουν πάρα μα πάρα πολύ καλά οι ιατρικοί σύλλογοι
οι οποίοι είναι με το δάχτυλο στη σκανδάλη να πυροβολήσουν ...όταν υπάρχουν ¨μεμονωμένες"παραβάσεις ιδιωτών κλπ
αλλά κλείνουν το μάτι όταν πρόκειται να εξυπηρετήσουν άλλου είδους συμφέροντα ..η πολιτικές

αναφέρομαι και στο voucher των 150 ευρώ
και φυσικά σε τέτοιου είδους εξευτελιστικές κινήσεις ,το έχω προαναφέρει και θα το ξαναγράψω
Κρήτη: Δίνουν κίνητρο 3.000 ευρώ σε όσους εμβολιαστούν!

κατά τον ίδιο τρόπο
"αύριο μεθαύριο"
ας βγεί κάποιος να προσφέρει το X ποσόν για
αιμοδοσία που την έχουμε σαν χώρα απόλυτη αναγκη!

ας βγεί επίσης το κράτος να πριμοδοτήσει τη δωρεά νεφρού?
με πόσα λεφτά άραγε θα πεισθεί ο συγγενής να "δωρίσει"το νεφρό του..κλινικά νεκρού αδελφού του..γυιού του κλπ
για σκεφθειτε το
αν έδιναν πχ 5000 χιλ για μια δωρεά οργάνου που υπό αλλες συνθήκες ο συγγενής δεν θα το εκανε

άν έχει όμως αναγκη οικονομική θα το κάνει κόντρα στην συνείδηση και την ηθική του
και σκεφθείτε και το άλλο σε μιά τέτοια απόφαση -συμμετοχή ΠΟΙΟς απο τους δύο έχει την μεγαλύτερη ευθύνη για την πράξη?
Στο μόνο που μπορώ άμεσα να απαντήσω (αργότερα και σε άλλα αν δεν με προλάβουν) είναι ότι ο τίτλος για τα 3 χιλιάδες ευρώ είναι παραπλανητικός καθώς πρόκειται για κλήρωση αλλά δεν το αναφέρεις.
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Όταν οι διάλογοι καταλήγουν στο ποιός την έχει μεγαλύτερη (την ευθύνη) είναι μάλλον ώρα να σταματήσουν οι διάλογοι...

:minion happy:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στο μόνο που μπορώ άμεσα να απαντήσω (αργότερα και σε άλλα αν δεν με προλάβουν) είναι ότι ο τίτλος για τα 3 χιλιάδες ευρώ είναι παραπλανητικός καθώς πρόκειται για κλήρωση αλλά δεν το αναφέρεις.
παρέθεσα όοολο το άρθρο
ουδόλως αφορά το αν πρόκειται για κλήρωση τι λες τώρα

τι σχέση έχει μπαίνει το χρήμα ναι η οχι

και στα άλλα που ανέφερα ας μπαίνει κλήρωση
για να δούμε κατά πόσο θεμιτό η όχι ειναι
οι σύλλογοι είναι υπόλογοι αλλα΄σιωπουν
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
προς zade#2958#

μάλλον σε μένα αναφέρεσαι ...μπορείς να διαγράψεις αυτή την πρόταση και κράτησε όολα τα υπόλοιπα που έγραψα ...προς σκέψη,δεν χρειάζεται να απαντήσεις αν δεν θέλεις

αλλά μην κολλάς στην ευθύνη
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτήν την ελευθερία που επικαλείστε, δεν θέλω να χάσω ομως και εγώ ξανά, για τέταρτη φορά, και να κλειστώ στο σπίτι μου επειδή εσείς δεν εμπιστεύεστε την επιστήμη την οποία η ίδια σπουδάσατε.
Εγώ γιατρός δεν είμαι,αλλά θα ενοιωθα προσβεβλημένη ως μηχανικός, αν κάποιος δεν έμπαινε να μείνει στο σπίτι που του έφτιαξα επειδή θα φοβόταν μην του πέσει στο κεφάλι.
ευτυχώς η δυστυχώς
η ιατρική διαφέρει κατά πολυ από τις επιστήμες του πολυτεχνείου η των μαθηματικών
το 1 και 1 κάνουν 2 ΔΕΝ ισχύουν στην ιατρική
ισχύουν μόνο στο μάθημα της ανατομίας και της φυσιολογίας όπου είναι ξεκάθαρο να λέμε αυτό είναι αυτό και τέλος
αν και ακόμα και εκεί με την εξέλιξη σε βάθος χρόνου βλέπουμε ακόμα και ανατομικά στοιχεία να ...εκφυλίζονται και σε μεταγενέστερες γενιές να μην υπάρχουν στοιχέια που υπήρχαν σε προηγούμενες...

απο κει και πέρα όοολα τα υπόλοιπα παθοφυσιολογίες ,ανοσολογίες!!κλπ κλπ
δεν μπαίνουν σε κουτάκια
και αναφέρομαι σε μιά νέα νόσο του κορωνοιού με διαρκώς νέα ευρήματα στο προσκήνιο
και στα εμβόλια επίσης νέα και με επίσης δεδομένα τα οποία προκύπτουν διαρκώς

και σημειωτέον ότι έχω εμβολιασθεί από τους πρώτους
αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν κατανοώ και την άλλη πλευρά(όχι των ψεκασμένων όπως λέτε που μιλάνε για τσιπάκια,αλλά αρκετών άλλων σκεπτόμενων και προβληματισμένων ατόμων)
ούτε μ αρέσει ο κοινωνικός διχασμός στον οποίο μας οδηγούν
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
ας βγεί επίσης το κράτος να πριμοδοτήσει τη δωρεά νεφρού?
με πόσα λεφτά άραγε θα πεισθεί ο συγγενής να "δωρίσει"το νεφρό του..κλινικά νεκρού αδελφού του..γυιού του κλπ
για σκεφθειτε το
αν έδιναν πχ 5000 χιλ για μια δωρεά οργάνου που υπό αλλες συνθήκες ο συγγενής δεν θα το εκανε

άν έχει όμως αναγκη οικονομική θα το κάνει κόντρα στην συνείδηση και την ηθική του
και σκεφθείτε και το άλλο σε μιά τέτοια απόφαση -συμμετοχή ΠΟΙΟς απο τους δύο έχει την μεγαλύτερη ευθύνη για την πράξη?
Βρίσκω λίγο υποκριτική την αγωνία αν ένας γονιός θα δώσει το νεφρό του κλινικά νεκρού γιου του, όταν οι μετά θάνατον δωρητές σε όλη την χώρα δεν ξεπερνούν τους 1500. Αν είναι τα χρήματα να κάνουν μια κοινωνία πιο ηθική δεν αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα.
Σύµφωνα µε τα στοιχεία του Εθνικού Οργανισµού Μεταµοσχεύσεων (ΕΟΜ), ο ευρωπαϊκός µέσος όρος είναι 12 µε 14 δότες ανά εκατοµµύριο πληθυσµού, ενώ στη Ελλάδα αντιστοιχούν 4 µε 8 δότες ανά εκατοµµύριο πληθυσµού και θεωρούµαστε οι τελευταίοι στη δωρεά οργάνων στην Ευρώπη. Χαρακτηριστικό είναι επίσης ότι το 2016 στη χώρα µας έγιναν 151 µεταµοσχεύσεις, όταν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όπως στο Βέλγιο και στην Πορτογαλία, οι µεταµοσχεύσεις έφτασαν τις 1.032 και τις 846 αντίστοιχα.
Η Ελλάδα τελευταία χώρα στην Ευρώπη στη δωρεά οργάνων
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
η ιατρική διαφέρει κατά πολυ από τις επιστήμες του πολυτεχνείου η των μαθηματικών
Όλες οι επιστήμες έχουν τις ιδιαιτερότητες τους και γι'αυτό υφίσταται η έρευνα σε όλους τους επιστημονικούς τομείς,για να εξελίσσονται και να επιλύονται τα θέματα που ανακύπτουν. Και εγώ μπορώ να αναφέρω θέματα για αστοχία υλικού κλπ αλλά δεν νομίζω ότι οφείλει σε κάτι να κάνουμε επίδειξη γνώσεων σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ.
αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν κατανοώ και την άλλη πλευρά
Ναι,και εγώ την κατανοώ.Και εγώ δεν πέταξα την σκούφια μου που αναγκάστηκα μετά την ηλικία των 5 ετών να ξανα-κανω εμβόλιο στη ζωή μου και μάλιστα υπό αυτές τις συνθήκες. Αλλά έθεσα τις προτεραιότητες μου και θεώρησα ηθικό χρέος μου να υπακούσω τις οδηγίες των ειδικών ερευνητών και γιατρών και να ολοκληρώσω τον εμβολιασμό μου. Αυτό πιστεύω ότι πρέπει να κάνουν όλοι,να υπερβούν τους προβληματισμούς τους,ίσως να υπερβούν και τον εαυτο τους μαζί με τα προσωπικά τους άγχη(που όλοι έχουμε λίγο πολυ) και να κάνουν το ρημαδι το εμβόλιο μπας και τελειώσουμε ποτέ με αυτήν την ιστορία (και όχι να επαναπαυονται στο ότι θα το κάνουμε οι υπόλοιποι οπότε θα βολεύτουν και θα το γλυτώσουν)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom