Βιετνάμ To Ανόι είναι η καρδιά των παιδικών μας χρόνων

Μηνύματα
9
Likes
63
Όλο το χρόνο το μυαλό μου λείπει στα ταξίδια και όλους τους μήνες το ιστορικό στο κινητό μου έχει αναζητήσεις για αεροπορικά εισιτήρια και καταλύματα. Αλλά υπάρχει μια εποχή που η λαχτάρα μου μεγαλώνει, ο ενθουσιασμός μου φουσκώνει ανεξέλεγκτα και στο μυαλό μου γυρνάει συνεχώς η σκέψη της φυγής. Κι η εποχή αυτή είναι η άνοιξη. Θυμάμαι ότι τέτοια εποχή είχε ξεκινήσει η καραντίνα και η μόνη διαφυγή μου τότε ήταν η σκέψη ότι κάποτε θα ταξιδεύαμε πάλι.

Άνοιξη ήταν και όταν έκλεισα το πρώτο μου σόλο ταξίδι, μετά από μια δύσκολη εμπειρία που είχα βιώσει και που με είχε κάνει να συνειδητοποιήσω – για μια ακόμα φορά – ότι η ζωή είναι πολύ μικρή και απρόβλεπτη. Τελικά, τελευταία στιγμή ήρθε μαζί μου και η ξαδέρφη μου για τις πρώτες έξι μέρες, με αποτέλεσμα να βιώσω δύο διαφορετικές και εξίσου όμορφες εμπειρίες, αυτή του να ταξιδεύεις με ένα πολύ αγαπημένο πρόσωπο, και στη συνέχεια αυτή του να ταξιδεύεις ολομόναχη. Ωστόσο, όταν διάλεγα τον προορισμό, είχα στο μυαλό μου ότι θα ταξίδευα εξ' ολοκλήρου μόνη μου για πρώτη φορά κι έτσι αποφάσισα ότι δεν ήθελα να επισκεφθώ εξωτικές παραλίες ή απομονωμένα βουνά. Αντίθετα, εστίασα στις πόλεις και για αυτό κατέληξα στο Βιετνάμ.

Πρώτη στάση το Ανόι. Ένα μέρος τόσο χαώδες και ξένο, που όμως εν τέλει αποδείχθηκε τόσο απρόσμενα οικείο. Δεν θα περίμενα ποτέ ότι μια τέτοια πόλη θα μου θύμιζε τα παιδιά μου χρόνια, ότι θα έφερνε στην επιφάνεια τις πιο καταχωνιασμένες αναμνήσεις μου. Από που κι ως που, θα μου πείτε…
image_50473217.JPG


image_50729217.JPG

image_123650291.JPG

Λοιπόν, από την πρώτη στιγμή που πάτησα το πόδι μου σε εκείνη την πόλη με την άναρχη δόμηση και τις τροπικές απογευματινές μπόρες, νοστάλγησα… Το βόρειο Βιετνάμ και ειδικά η πρωτεύουσα, είναι ένα πολύ ιδιαίτερο μέρος. Θα δεις και την καρτ-ποσταλική χώρα που έχεις στο μυαλό σου όταν σκέφτεσαι εξωτικά ταξίδια στην Ασία- πανύψηλοι, δενδρόφυτοι βράχοι που ξεφυτρώνουν από θάλασσες και ποτάμια, δημιουργώντας εντυπωσιακά συμπλέγματα, φυτείες ρυζιού σε πεδιάδες ή πλαγιές, ζούγκλες και βουνά με παραδοσιακά χωριά που κατοικούνται από αυτόχθονες... Ναι, όλα αυτά θα τα δεις.

Ωστόσο, θα βρεις και κάτι πολύ μοναδικό που συνήθως δεν είναι η μεγαλύτερη ατραξιόν για τον μέσο επισκέπτη. Θα βρεις το παρελθόν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το παλιό τετράγωνο (old quarter) στο Ανόι έχει μείνει πίσω στο χρόνο. Κυριολεκτικά. Θα καθίσεις σε καφέ που βρίσκονται σε ορόφους από παλιά κτίσματα, άλλα χωμένα σε ανήλιαγα στενά κι άλλα να επιβλέπουν τους πολύβουους δρόμους, απαράλλαχτα από την δεκαετία του 1980. Οι θαμώνες τους, ήσυχοι, διαβάζουν βιβλία και εφημερίδες, πολλές φορές μόνοι τους.
image_50453505.JPG
image_50734337.JPG
image_67505153.JPG
image_67238657.JPG



Ισόγεια μαγαζάκια, σαν τρύπες, που θυμίζουν κάτι από Πειραιά του ’50 και πουλάνε κάθε λογής πράγματα, από βίδες και εργαλεία, μέχρι ρούχα, παιγνίδια και αντίκες, βρίσκονται σε κάθε σπιθαμή του δρόμου. Οι μαγαζάτορες, τα μέλη των οικογενειών τους και οι φίλοι τους κάθονται στα πεζοδρόμια πλάι στις εισόδους, σε λιλιπούτεια πλαστικά τραπεζοκαθίσματα, τα ίδια που βρίσκεις και στις καφετέριες και τα εστιατόρια του δρόμου και ξέρετε τι κάνουν; Συζητάνε. Ακούνε μουσική σε μικρά ηχεία και ραδιόφωνα. Τρώνε ηλιόσπορους. Πίνουν τσάι και καφέ. Οι άντρες σηκώνουν τις μπλούζες στο ύψος του στήθους μες στην αφόρητη ζέστη κι οι γυναίκες κουνάνε τις βεντάλιες δεξιά αριστερά σε μια ακούραστη προσπάθεια να δροσιστούν. Φωνάζουν και γελάνε δυνατά, χωρίς να τους νοιάζει ποιος ακούει. Άλλοι διατυμπανίζουν την πραμάτεια τους και προσπαθούν να σε πιάσουν πελάτη κι άλλοι ούτε που σου δίνουν σημασία, ακόμα κι αν μπεις στο μαγαζί. Πολλές φορές κοιμούνται στο πάτωμα.

Ζούνε.
image_123650291 (1).JPG

image_50821633.JPG
image_67207169.JPG
IMG_2112.jpg

Τα σαββατοκύριακα, όταν στήνεται η νυχτερινή αγορά, η πόλη γίνεται μια μεγάλη γιορτή. Παιδιά και έφηβοι παίζουν παιγνίδια στους δρόμους, παιγνίδια με μπάλες, σχοινάκι, βόλους… Παραδίπλα, άνθρωποι χορεύουν σε δυάδες σάλσα, τανγκό ή ό,τι παίζει εκείνη την ώρα. Οι μουσικοί του δρόμου μαζεύουν τριγύρω τους το ενθουσιώδες κοινό που λαχταρά να ακούσει τα τραγούδια τους, είτε είναι ροκ, είτε βιετναμέζικη παραδοσιακή μουσική με έγχορδα…

Ζούνε.
image_67522561.JPG
IMG_3865.jpg


Έχουν συνείδηση της ιστορίας τους. Έχουν υφάνει το χαρακτήρα τους μέσα από τις κακουχίες και τα βάσανα του πρόσφατου παρελθόντος. Είναι περήφανοι και φιλόξενοι, χωρίς να σου πουλάνε συμπάθεια και ψεύτικα χαμόγελα.

Δεν προσποιούνται.
image_50439425.JPG


Άντρες και γυναίκες δουλεύουν σκληρά και με κάθε μέσο. Το μεροκάματο δεν είναι δεδομένο. Στους σαράντα βαθμούς και με 100 τοις 100 υγρασία, θα κοπιάσουν ως το τέλος της μέρας, καμιά φορά χρεώνοντάς σε διπλά και τριπλά αν δεν προσέξεις. Μου έτυχε κάνα δυο φορές κι αυτό, όμως στο τέλος της μέρας, το μικροποσό που μου χρέωσαν παραπάνω, ήταν πολύ πιο σημαντικό για εκείνους απ’ ο,τι για μένα.
image_50726657.JPG
image_50726913.JPG


Δεν είναι για όλους το Ανόι. Είναι χαώδες και πρωτόγονο. Τα πιο αυθεντικά φαγάδικα θυμίζουν γκαράζ. Το απόγευμα μυρίζει άσχημα, συνήθως βραστό κρέας και υπολείμματα φαγητού που στο τέλος της μέρας τα πετάνε έξω στους δρόμους. Δεν είναι η κουκλίστικη πόλη με τα εντυπωσιακά κτίρια, αν και έχει και τέτοια. Δεν είναι όλοι χαρούμενοι, συνήθως μάλιστα είναι βιαστικοί και φουριόζοι.

Ήταν όμως σίγουρα για εμένα. Εκείνη η πόλη βρήκε ένα κομμάτι μέσα μου και φώλιασε. Μου θύμισε την εποχή, όταν δεν είχαμε κινητά και μαζευόμασταν στις πλατείες, άλλοτε παίζαμε κι άλλοτε λέγαμε ιστορίες που μας στοίχειωναν τον ύπνο. Θυμήθηκα τα γειτονέματα, τα ξενύχτια και τις μαζώξεις. Τις γιαγιάδες και τους παππούδες μου, τους γείτονες, τα ξαδέρφια μου. Τα μαγαζάκια της γειτονιάς που πουλούσαν τα πάντα και που τους λέγαμε να «γράψουν» το χρέος στο τεφτέρι για να τους τα πληρώσουμε μαζεμένα. Μπήκε στο υποσυνείδητο μου, στη δική μου χαώδη και πρωτόγονη πόλη και το ξύπνησε.
image_67535873.JPG
image_50760449.JPG
IMG_3864.jpg

image_50730753.JPG

Και δε θέλω να ακουστώ δήθεν. Δε με χαλάει η τεχνολογία και τα κινητά. Με χαλάει που έχουν απορροφήσει όλη μας την προσοχή και την ενέργεια. Που ζούμε μόνο μέσα από αυτά. Που μπορεί να έχουμε πολύ πιο εύκολη και άνετη ζωή από το μέσο Βιετναμέζο, αλλά εμείς δεν θυμόμαστε πότε καθίσαμε τελευταία φορά σε ένα πλαστικό καρεκλάκι να τα πούμε πραγματικά με ένα αγαπημένο πρόσωπο. Να τα πούμε! Χωρίς να τσεκάρουμε κάθε τρεις και λίγο την οθόνη του κινητού, χωρίς να μεσολαβούν κλήσεις, μηνύματα και ειδοποιήσεις, χωρίς να λείπει το μυαλό μας…

Πότε χόρεψες τελευταία φορά, χωρίς να το τραβήξεις story, χωρίς να το «στήσεις»;

Πότε έπαιξες μπάλα και σχοινάκι;

Πότε γέλασες με την καρδιά σου; Όχι για τη selfie, κατά λάθος, απρογραμμάτιστα, απροειδοποίητα…

Για αυτό το αγάπησα το Ανόι. Για την αθωότητα των παιδικών χρόνων που ζει μέσα του. Για την απροσποίητη αυθεντικότητά του. Για το παρελθόν που δεν έσβησε στην καρδιά του, παρότι λίγα χιλιόμετρα έξω από την παλιά πόλη έχουν υψωθεί πελώριες υπερσύγχρονες πολυκατοικίες και ξενοδοχεία. Σαν κάποιο ξόρκι να προστάτευσε εκείνο το Παλιό Τετράγωνο από την πρόοδο και την αποξένωση που συνεπιφέρει.

Μπορείς να βρεις παντού εντυπωσιακά τοπία, εξωτικές παραλίες και συμπλέγματα καταπράσινων νησιών…

Ζωή, όμως, δεν βρίσκεις συχνά.

image_50766593.JPG
image_50749185.JPG
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Μια πολυ διαφορετικη και ιδιαιτερη ιστορια, πραγματικα απιθανες φωτογραφιες και δινεις κ τροφη για σκεψη. Πολυ ωραιος ο τροπος που εζησες αυτη την εμπειρια στοχαστικα.
Ειναι ωραιες οι εικονες της ζωης που περιγραφεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοζηλευτες ειναι οταν συμπληρωνονται απο το υπολοιπο πλαισιο της διαβιωσης και της καθημερινοτητας.
Απο διαφορες συζητησεις στο φορουμ, εχω καταλαβει οτι τετοιες εικονες εξωστρεφειας κ ζωης δινει η ισπανια, ή εστω καποιες περιοχες, ομως ζωντας εκει κ οχι σαν επισκεπτης.
 
Μηνύματα
9
Likes
63
Έχεις απόλυτο δίκιο για το θέμα της διαβίωσης και των κακουχιών
Μια πολυ διαφορετικη και ιδιαιτερη ιστορια, πραγματικα απιθανες φωτογραφιες και δινεις κ τροφη για σκεψη. Πολυ ωραιος ο τροπος που εζησες αυτη την εμπειρια στοχαστικα.
Ειναι ωραιες οι εικονες της ζωης που περιγραφεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοζηλευτες ειναι οταν συμπληρωνονται απο το υπολοιπο πλαισιο της διαβιωσης και της καθημερινοτητας.
Απο διαφορες συζητησεις στο φορουμ, εχω καταλαβει οτι τετοιες εικονες εξωστρεφειας κ ζωης δινει η ισπανια, ή εστω καποιες περιοχες, ομως ζωντας εκει κ οχι σαν επισκεπτης.
Μια πολυ διαφορετικη και ιδιαιτερη ιστορια, πραγματικα απιθανες φωτογραφιες και δινεις κ τροφη για σκεψη. Πολυ ωραιος ο τροπος που εζησες αυτη την εμπειρια στοχαστικα.
Ειναι ωραιες οι εικονες της ζωης που περιγραφεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοζηλευτες ειναι οταν συμπληρωνονται απο το υπολοιπο πλαισιο της διαβιωσης και της καθημερινοτητας.
Απο διαφορες συζητησεις στο φορουμ, εχω καταλαβει οτι τετοιες εικονες εξωστρεφειας κ ζωης δινει η ισπανια, ή εστω καποιες περιοχες, ομως ζωντας εκει κ οχι σαν επισκεπτης.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.778
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κ γω συμφωνώ. Πολύ ωραία η αφήγηση σου με λυρική διάθεση αλλά απέχει από τη σκληρή πραγματικότητα της χώρας... δεν έχει ρομαντισμό η ένδεια ούτε η ατελείωτη παρέλαση των κοριτσιών που εκδίδονται κ πέφτουν πάνω στους τουρίστες για μερικά δολάρια.

Οι φωτογραφίες σου υπέροχες!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Μου αρεσει πολυ αυτο το στυλ ιστοριων, μια αντιστοιχη ειχε γραψει και ο @kabamarou για την Κων/πολη που εδειχνε τις τοποθεσιες σαν αφορμη για να εκδηλωσει τις σκέψεις του παρατηρώντας τον εαυτό του μέσα στο ταξίδι.
Κ γω συμφωνώ. Πολύ ωραία η αφήγηση σου με λυρική διάθεση αλλά απέχει από τη σκληρή πραγματικότητα της χώρας... δεν έχει ρομαντισμό η ένδεια ούτε η ατελείωτη παρέλαση των κοριτσιών που εκδίδονται κ πέφτουν πάνω στους τουρίστες για μερικά δολάρια.

Οι φωτογραφίες σου υπέροχες!
Τα οποια κοριτσια σιγουρα θα επιθυμουσαν να βρισκονται στη θεση ενος δυτικου κοριτσιου με τη δυνατοτητα να κανει ταξιδι για self reflect.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι εικονες σαν αυτες που περιγραφονται στην ιστορια δεν κανουν trigger τα αισθηματα αποξενωσης που βιωνει κανεις σε καθημερονητες σαν μια τυπικη δικια μας.

Εκτος απο την ενδεια και τις κακουχιες ειναι και η κουλτουρα των κοινωνικων και οικογενεικων σχεσεων που ειναι πολυ καταπιεστικη, shame societies κτλ.
 
Last edited:
Μηνύματα
9
Likes
63
Φυσικά και δεν τα ρομαντικοποιω. Απλώς θέλησα να τονίσω τα θετικά που μου έβγαλε το μέρος, παρα τη δύσκολη ζωή των κατοίκων του, και τα οποία σε μεγάλο βαθμό έχουν να κάνουν με εμένα, τις δικες μου εμπειριες και αναμνήσεις. Τα ταξίδια όπως και οι τέχνες είναι υποκειμενικά. Στον καθένα βγάζουν αλλα συναισθήματα 😊
Κ γω συμφωνώ. Πολύ ωραία η αφήγηση σου με λυρική διάθεση αλλά απέχει από τη σκληρή πραγματικότητα της χώρας... δεν έχει ρομαντισμό η ένδεια ούτε η ατελείωτη παρέλαση των κοριτσιών που εκδίδονται κ πέφτουν πάνω στους τουρίστες για μερικά δολάρια.

Οι φωτογραφίες σου υπέροχες!
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Αγαπητή @MARIA STEFANOU, έγραψες όπως εσύ η ίδια βίωσες τις εμπειρίες και τα συναισθήματά από μια πόλη που επισκέφτηκες και σε άγγιξε και γέμισε το timeline σου με "αλλά", κατηγορώντας σε για "υπερ-ρομαντισμό".

Προσωπικά, διαβάζοντας το κείμενό σου, σκέφτηκα, για μια ακόμα φορά, πόσο σημαντικό πράγμα είναι ο άνθρωπος. Πόσο πολύ περισσότερα είναι από τη μορφή του, το σχήμα του και την κοινωνική του “εικόνα”.

Έγραψες για μια πόλη που σου ξύπνησε την αθωότητα των παιδικών χρόνων που ζει μέσα σου, για τα γειτονέματα, τα ξενύχτια και τις μαζώξεις. Τις γιαγιάδες και τους παππούδες σου, τους γείτονες, τα ξαδέρφια σου, για αναμνήσεις που κανείς δε μπορεί να σου πάρει.

Αγαπητή φίλη, «Πατρίδα μας είναι τα παιδικά μας χρόνια» είχα κάποτε διαβάσει σε έναν τοίχο.

Αργότερα στη ζωή, πατρίδα σου μπορεί να γίνουν άνθρωποι που μπορεί να είναι από μια άλλη χώρα, από μια άλλη ήπειρο. Και αυτό είναι μαγικό και υπέροχο που δύσκολα περιγράφεται με λέξεις. Εσύ όμως το περιέγραψες.

Να είσαι καλά. Καλή ζωή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom