Travel War: Η μάχη των Κάτω Χωρών

Travel War: Βέλγιο vs Ολλανδία


  • Total voters
    55

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ξέρω τι να πω για τη Βελγική Κουζίνα. Ότι έδωσε στον κόσμο το Leon de Bruxelles?

Ας μη γελλιόμαστε, τραγικές είναι και οι δυο κουζίνες. Δεν είναι καν μέτρο σύγκρισης.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.900
Likes
27.038
Μπρυζ και Γάνδη που αναφέρθηκε .Δυο υπέροχες πόλεις που πρέπει να τις δει κάποιος
αν πάει στο Βέλγιο οπωσδήποτε. Ίσως και να μείνει ένα βράδυ εκεί. Μετά το δεύτερο βράδυ
ειδικά αν είναι χειμώνας και αναγκαστεί να μείνει εκεί παραπάνω μέρες θα χρειαστεί
αντικαταθλιπτικά για να μην πηδήξει από κανένα καμπαναριό. Κλειστά ακόμα και τα
πεζοδρόμια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.563
Μπρυζ και Γάνδη που αναφέρθηκε .Δυο υπέροχες πόλεις που πρέπει να τις δει κάποιος
αν πάει στο Βέλγιο οπωσδήποτε. Ίσως και να μείνει ένα βράδυ εκεί. Μετά το δεύτερο βράδυ
ειδικά αν είναι χειμώνας και αναγκαστεί να μείνει εκεί παραπάνω μέρες θα χρειαστεί
αντικαταθλιπτικά για να μην πηδήξει από κανένα καμπαναριό. Κλειστά ακόμα και τα
πεζοδρόμια.
Και καλοκαιρι ερημα το βραδυ στη Μπριζ. Αν πεινασεις μετα τις 10, μονο σε φαστφουνταδικα εξω αππ τον σταθμο θα φας. Η Γανδη οκ εχει κινηση πολλη μαλιστα.

Κραταμε μυστικο το οτι η Ντορντρεχτη ειναι εξισου ομορφη μην πλακωσουν τα γκρουπ κι εκει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.900
Likes
27.038
Και καλοκαιρι ερημα το βραδυ στη Μπριζ.
Καλοκαίρι έχω πάει μονοήμερα. Μια φορά έπρεπε να μείνω 4 ημέρες για ένα σεμινάριο,
και την δεύτερη ημέρα έψαχνα για πρόζακ. Υπέροχη πόλη , αλλά για μια ημέρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελειώνω λέγοντας ότι, όσοι δεν είναι ανεπίδεκτοι ταξιδιωτικά, ας σημειώσουν την Mons, την Dinant, την Leuven, την Tournai ή έστω το Mechelen για να καταλάβουν τι σημαίνει Βέλγιο. Ας πάνε στις Αρδένες να δουν τι σημαίνει γαστριμαργικός παράδεισος και ας απολαύσουν μια μπύρα στην ωραιότερη πλατεία της Ευρώπης. Οι υπόλοιποι ας πάνε ένα σαββατοκύριακο στο Αμστερνταμ παρέα με Εγγλέζους backpackers, χωρίς όμως να πιούν μπάφους μπας και σώσουν και καταλάβουν που βρίσκεται ταξιδιωτικά η Ολλανδία και που το Βελγίου...
Ποιά είναι η ωραιότερη πλατεία της Ευρώπης; Δεν είναι το San Marco;

Για το Βέλγιο έχω κι άλλες μικρές πόλεις να προσθέσω, αλλά και για την Ολλανδία ακόμα περισσότερες. Ουτρέχτη, Delft, Haarlem, Leiden, Dordrecht αλλά και Maastricht για "γραφικές", ή Rotterdam, Hague για σύγχρονη αρχιτεκτονική και κουλτούρα, κι αυτά μόνο στα δυτικά και νότια - δυστυχώς στη Ζηλανδία και στα βορεια και ανατολικά δεν έχω ταξιδέψει ακόμα. Η διαφορά είναι ότι οι Ολλανδικές είναι ζωντανές πόλεις με αδειάλειπτη ιστορία, κι όχι απολιθώματα. Βάλε και τα λουλούδια τους στην εξίσωση και νομίζω δεν υπάρχει καν σύγκριση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.563
Καλοκαίρι έχω πάει μονοήμερα. Μια φορά έπρεπε να μείνω 4 ημέρες για ένα σεμινάριο,
και την δεύτερη ημέρα έψαχνα για πρόζακ. Υπέροχη πόλη , αλλά για μια ημέρα.
Εμεινα 3 βραδια στη Μπριζ. Ολα μου φανηκαν υπεροχα. Ομως για ρομανζαδα στους δρομους της πολης και μονο. Αλλα μ αρεσει η κινηση τα βραδια εξισου. Η Χαγη που εσφυζε απο ζωη εξω απο τα μπαρακια μεχρι τις μεταμεσονυκτιες ωρες (δεν λεω καν για το Αμστερνταμ γιατι εξυπακουεται) ηταν η χαρα της ζωης. Και μαλιστα ανοιξη με παγωνια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω πάει 4 φορές στη Brugge. Την πρώτη φορά, έκανα και δυο διανυκτερεύσεις, καλοκαίρι. ΟΚ, ατμοσφαιρκή και φωτογενής. Αλλά το βράδυ, μόνο οι τουρίστες κυκλοφορούν, κι αυτοί όχι όλοι. Χειρότερα κι από Γερμανική πόλη αντίστοιχου μεγέθους. Δεν το ξανάκανα. Αμβέρσα ή Βρυξέλλες μόνο για βράδυ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.435
Likes
14.430
Γιώργο. η Βέλγικη κουζίνα έχει μεγάλη επιρροή από την Γαλλική στο κακέκτυπό της.
Δεν θα της έβαζα κάτω από την βάση, αλλά από το 1-10 θα έβαζα ένα 6-6,5
Η Ολλανδική κουζίνα έχει επιρροή από τις πρώην αποικίες της και έχει μεγαλύτερη
ποικιλία. Βέβαια γούστα είναι αυτά, εγώ θα της έβαζα ένα 7-7.5
Άσε που για να φας σε καλό Βέλγικο εστιατόριο θα χρειαστεί να πουλήσεις κανένα νεφρό.
edit
Άσε που αν είσαι Ολλανδία και μετά το φαγητό σου έρθει η όρεξη για γλυκάκι, βρίσκεις
το σωστό μαγαζί και είσαι ευτύχιος για πολλές ώρες.
Στο Βέλγιο, που;
Απλά θα φας μια ποικιλία από υπέροχες σοκολάτες :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.900
Likes
27.038
Δεν ξέρω τι να πω για τη Βελγική Κουζίνα.
Οκ θα φας μύδια Τούρκικα ή από μυδοκαλιέργια Ελλάδας ή Ιταλίας. Κι εντάξει ένα πιάτο
ίσως είναι αφροδισιακό, αν φας και δεύτερη φορά μην έχεις κανένα τσιρλιό.
Καλή ιδέα να κάνω μύδια σε λευκό κρασί σήμερα.
Είπαμε κακέκτυπη αντιγραφή από Γαλλία. Η Γαλλία είναι σαν ναρκωτικό ,το Βέλγιο σαν γενόσημο.
Ότι έδωσε στον κόσμο το Leon de Bruxelles?
Κι αυτό Γάλλοι το πήραν.
Εμεινα 3 βραδια στη Μπριζ.
Εχω πάει 4 φορές στη Brugge.
Στα 40 χρόνια που ταξιδεύω ,έχω πάει πάνω από 15 φορές Βέλγιο και όλες τις φορές ήταν
για τουρισμό ,εκτός από μια φορά σε ένα σεμινάριο. Και αν μπορώ θα ξαναπάω άλλες τόσες.
Αλλά να μείνεις στην Μπρυζ είναι δράμα. Ίσως αν πάει κάποιος για πρώτη φορά, τότε όλα
είναι ωραία.
Καλά το ύφος χιλίων καρδιναλίων περί αστυνομίας και διαγραφών το προσπερνάω.
Απλά πάλιωσε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
8.621
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Οκ θα φας μύδια Τούρκικα ή από μυδοκαλιέργια Ελλάδας ή Ιταλίας.

Έχεις δοκιμάσει carbonnade flamande; Ακόμα και στην Ολλανδία υπάρχουν Βελγικά εστιατόρια. Έχει κάποια χαρακτηριστικά πιάτα. Η Ολλανδία έχει έστω ένα; Λογικό μου φαίνεται να μην υπάρχει Ολλανδική κουζίνα αφού για μεσημεριανό οι Ολλανδοί τρώνε σάντουιτς ζαμπόν τυρί.

Για νυχτερινή ζωή κι εγώ προτιμώ Ολλανδία. Σαν τουρίστας όμως δεν είναι προτεραιότητα μου και απ΄το να χαλάσω λεφτά για ένα άσχημο μέρος σαν το Ρότερνταμ για να βγω το βράδυ, καλύτερα βόλτες στην πανέμορφη Γάνδη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.925
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι αλλά στην Ολλανδία σερβίρουν και μπριζολαμε γάλα για ρόφημα , πού αλλού το βρίσκεις αυτο; Α;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.563
Τωρα σοβαρα, θα εισαι Ολλανδια, θα βρισκεις Αργεντινικη μπριζολα και pad thai σε καθε τετραγωνο, στη Χαγη εχει γειτονια με γαλλικα μπιστρο και ΘΑ ΨΑΞΕΙΣ βελγικο εστιατοριο. Τι να πω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.273
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom