Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Sorry αλλά μιλάμε σε άλλο μήκος γιατί έχεις μπερδέψει την απλότητα με την προχειρότητα.
Όντως μιλάμε σε άλλο μήκος, εξηγούμαι:

Απλότητα στην κουζίνα δεν είναι το Molto. Απλότητα είναι να μη χρειάζεσαι 197 υλικά για να βγάλεις πιάτο. Να σου δίνουν ένα φαγητό που περιέχει 5 υλικά και να είναι ένα μικρό θαύμα.
Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν αυτό που έβγαζαν ήταν ένα μικρό θαύμα. Δεν είναι, είναι κάτι άνοστο, αδιάφορο ή στην καλύτερη γελοιωδώς υπερτιμημένο. Σεβαστή η άποψή σου ότι πρόκειται για θαύμα, η δική μου είναι ότι πρόκειται περί απάτης.
Τα δρακουλίνια, που έχουν 300 υλικά και άλλα τόσα συντηρητικά για να μην καταλάβεις ότι ουσιαστικά τρως το τίποτα, δεν είναι απλά είναι πρόχειρα.
Θέλει την ίδια προσπάθεια και χρόνο να βγεις στο δρόμο να πάρεις το περίπτερο και να αγοράσεις δρακουλίνια με το να μου πάρεις 5 υλικά να κάνεις κάτι άνοστο. Σε αυτό αναφερόμουν.

Επίσης μην περιορίζεσαι σε πίτσες και πάστα. Αυτά στην Ιταλία τα έχουν για primi. Μετά ξεκινάει η ιστορία.
Δεν περιορίζομαι. Έχω περιλάβει και τα φανταστικά κυρίως πιάτα της ιταλικής "κουζίνας".
Τα λασπωμένα ζυμαρικά και τις πίτσες με κατεψυγμένες ζύμες που σερβίρουν τα πανάκριβα ""ιταλικά"" στην Ελλάδα, δεν είναι ιταλική κουζίνα..
Δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω φάει σε ιταλικά εστιατόρια εκτός Ιταλίας, γι αυτά έκανα κριτική. Αυτό έλειπε δηλαδή να είμαι σε άλλη χώρα, να έχω επιλογή και να πηγαίνω σε... ιταλικό. Ε όχι ρε παιδιά.
Κλείνοντας, για να μη βγουν λάθος συμπεράσματα, λατρεύω την Ισπανία και την κουζίνα της. Δε θα μπω στη διαδικασία ποτέ να τη μειώσω επειδή το καθαρά υποκειμενικό μου γούστο με κάνει να προτιμώ περισσότερο την ιταλική κουζίνα.
Κλείνοντας, λατρεύω την ισπανική κουζίνα. Θεωρώ απάτη την ιταλικλη "κουζίνα" και δε θα έγραφα κάτι άλλο για να γίνω ευχάριστος. Τοποθετώ την ειλικρίνεια πάνω από την ευγένεια πάντα. Προσωπικά όταν ρωταώ κάποιον ποια είναι η αγαπημένη του κουζίνα και μου αναφέρει στις πρώτες 5 την ιταλική τον διαγράφω από γαστρονομικό συνομιλητή, όπως αν μου πει ότι η αγαπημένη του ταινία είναι το El Greco ή ότι πεθαίνει με τα βιβλία του Paulo Coelho, δεν υπάρχει περεταίρω συζήτηση στη συγκεκριμένη θεματολογία. Kαι φαντάζομαι πολλοί έχουν την ίδια άποψη για τα δικά μου γούστα, δεν το βρίσκω προσβλητικό.

Ωστόσο ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον, υποθέτω ότι στα war μπορούμε να είμαστε λίγο πιο brutal, έτσι συνηθίζεται.

Θα συμφωνήσω όμως με την κυρία @alma ότι μπορούμε να επιστρέψουμε σε θέματα πιο σημαντικά από το φαγητό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Θα συμφωνήσω όμως με την κυρία @alma ότι μπορούμε να επιστρέψουμε σε θέματα πιο σημαντικά από το φαγητό.
Επειδή μου ρίχνεις κ κάποια χρόνια, τώρα πρέπει να σε λέω κ εγώ κύριε @Yorgos 🤔


Λοιπόν,σοβαρά δεν είναι πανέμορφη η Σεβίλλη; Κοντράρει τη Νάπολη;
Πείτε κ σε μένα που Νάπολη δεν πήγα ακόμα.:trekker:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή μου ρίχνεις κ κάποια χρόνια, τώρα πρέπει να σε λέω κ εγώ κύριε
Με τέτοια ηλικιακή διαφορά "σεβάσμιο κύριο" έπρεπε.
Λοιπόν,σοβαρά δεν είναι πανέμορφη η Σεβίλλη; Κοντράρει τη Νάπολη;
Έλα βρε παιδιά, σοβαροί να είμαστε. Η Νάπολη είναι τυχερή αν κοντράρει την Ponferrada.

Πείτε κ σε μένα που Νάπολη δεν πήγα ακόμα.:trekker:
Έχει μια γλυκιά ντεκαντάνς, προσωπικά μου αρέσουν αυτές οι rough around the edges πόλεις, που λένε και στο χωριό μου. Σεβίλλη δεν είναι, στα σοβαρά τώρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να κ μια ισπανική πόλη που δεν ήξερα καθόλου :haha:

Τη γκουγκλαρα.Καλή φαίνεται...
Αν βάλουμε κάτω το πόσες πόλεις ξέρει ο μέσος Έλληνας ταξιδιώτης από Ισπανία και Ιταλία είναι σοκαριστικό το πόσες περισσότερες είναι οι ιταλικές. Γενικώς στην Ισπανία σπάνια ξεφεύγουν από το Μαδρίτη-Βαρκελώνη (που δεν είναι και τα δυνατά χαρτιά της χώρας, ειδικά στη σύγκριση Ρώμη-Μαδρίτη αν κάνει κανείς αναγωγή σε όλη τη χώρα εξάγει εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα), ενώ την Ιταλία τη γυρίζουν. Άντε να πάει καμία Ανδαλουσία. Αλλάζει τα τελευταία χρόνια, αλλά η διαφορά σε σχέση με την Ιταλία είναι μεγάλη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Αν βάλουμε κάτω το πόσες πόλεις ξέρει ο μέσος Έλληνας ταξιδιώτης από Ισπανία ...Γενικώς στην Ισπανία σπάνια ξεφεύγουν από το Μαδρίτη-Βαρκελώνη (που δεν είναι και τα δυνατά χαρτιά της χώρας,
Εμας μας ρωτουν γιατί πάμε πάλι Ισπανία,ενώ έχουμε ξαναπάει...Νομίζουν πως με 2-3 φορές τα βλέπεις όλα...:oops:
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Όντως μιλάμε σε άλλο μήκος, εξηγούμαι:
Νομίζω ότι πρέπει να συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε. Έτσι κι αλλιώς τα γούστα είναι πάνω κάτω όσοι οι κάτοικοι αυτού του πλανήτη.

Για την ιστορία πάντως το καλύτερο φαγητό στην Ισπανία, το έχω κάνει σε τάπας μπαρ στην Avila. Καταπληκτική ατμόσφαιρα, πεντανόστιμα πιάτα και τιμές χώμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμας μας ρωτουν γιατί πάμε πάλι Ισπανία,ενώ έχουμε ξαναπάει...Νομίζουν πως με 2-3 φορές τα βλέπεις όλα...:oops:
Kαι οι δύο είναι μεγάλες χώρες με πολλά πράγματα να δεις, δεν εξαντλούνται. Η Ισπανία έχει και μεγαλύτερη ποικιλία αρχιτεκτονικά, γλωσσικά, πολιτιστικά, γεωγραφικά, θέλει πολλά ταξίδια.

Τώρα για να ξαναπάς κάπου δεν είναι μόνο ότι δεν τα έχεις δει κι όλα, είναι ότι πας κι εκεί που νιώθεις καλά και περνάς καλά, εγώ πχ το Περού δεν το βαριέμαι και 50 φορές να πάω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.191
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom