Travel War: Μεξικό vs Περού

Travel War: Μεξικό vs Περού


  • Total voters
    36
Μηνύματα
239
Likes
2.652
Ήρθε μήπως η ώρα για ένα ακόμη war; Αυτή τη φορά μάλλον όχι και για πολλούς, αλλά εδώ είμαστε για να διαψευστούμε...

Αφορμή για το war: Φίλη επισκέφτηκε πρόσφατα και τις δύο χώρες κι ο απολογισμός της ήταν ο εξής:
Ενθουσιάστηκε με το Μεξικό, θέλει να ξαναπάει, το Περού την άφησε απογοητευμένη, δεν υπήρξε ένα πράγμα στο οποίο να βρήκε να υπερτερεί του Μεξικού (ίσως εκτός από τη φύση, που στο Μάτσου Πίτσου όντως την εντυπωσιάσε). Και στα δυο φιλοξενήθηκε (και) από ντόπιους, οπότε η εμπειρία της δεν ήταν διαφορετικής τουριστικής απόχρωσης. Το φαγητό της άρεσε και στα δύο. Ερωτεύτηκε τις πόλεις του Μεξικού, αλλά εκείνες του Περού την άφησαν παγερά αδιάφορη, ιδίως έξω από το περιποιημένο κομμάτι του ιστορικού τους κέντρου.

Οι δυο προορισμοί της Λατινικής Αμερικής που, μαζί με την Κούβα, ανήκουν στην κορυφή της to-visit λίστας μου, ήρθε η ώρα να λογαριαστούν. Εξετάζω κι ένα ταξιδάκι προς τα εκεί, οπότε μπορεί να βοηθήσει στο δίλημμα (μάλλον το Κούβα vs Μεξικό θα μου ήταν πιο χρήσιμο λόγω εποχής που σκέφτομαι, αλλά λόγω μεγέθους βρήκα το συγκεκριμένο πιο ταιριαστό για το απαραίτητο τζέρτζελο).

Μεξικολάγνους και Περουμανείς, δόξα τω Κετσακοάτλ και τω Βιρακότσα, έχουμε κάμποσους στο φόρουμ, για να γίνει εδώ μέσα αρένα Αξτέκων vs Ίνκας.
Ποιοι θα νικήσουν;

Το κόμπο Αζτέκων και Μάγιας ή οι Ίνκας;
Πόλη του Μεξικού ή Λίμα;
Οαχάκα και Σαν Κριστομπάλ ντε λα Κάσας και Γκουαναχάτο και Σαν Μιγκέλ ντε Αγιέντε κλπ ή Κούσκο και Τρουχίγιο και Αρεκίπα;
Τεοτιουάκαν (ή όπως στο καλό προφέρεται) και Τσιτσεν Ίτσα ή Μάτσου Πίκτσου και γραμμές Νάσκα;
Μεσκάλ ή Πίσκο; Τάκο ή σεβίτσε;
Θενότες και δυο ωκεανοί ή Άνδεις κι Αμαζόνιος;
mexico.jpg

ή​
peru.jpeg

Ας κερδίσει ο καλύτερος...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.537
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ψήφισα Μεξικό. Εύκολα κιόλας. Σε ότι κατηγορία σκεφτώ το έχω αρκετά πιο πάνω. Πόλεις, αρχαιολογικοι χώροι (ειδικά σε αυτό), φαγητό, άνθρωποι, νυχτερινή ζωή κερδίζει εύκολα το Μεξικό για μένα.

Το κακό με τέτοιο war είναι ότι δεν μπορώ να γίνω επιθετικός. Δεν μου πάει η καρδιά για το Περού. Και στις 2 θα ήθελα να ξαναπάω για να δω νέα πράγματα. Τις βάζω και τις 2 πολύ πιο πάνω από την Κούβα. Στα μάτια μου δεν υπάρχει σύγκριση καν.

Να τοποθετηθεί ο @agmi με ποστ χείμαρρο!
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το φαγητό στο Μεξικό πάνω από κάποια άλλη λατινοαμερικάνικη χώρα; Μιλάμε δεν έχω φάει τίποτα χειρότερο από αυτά τα φασόλια-πάνω-στα-πάντα (Για το θέμα του διαγ(κ)ωνισμού, θα επανέρθω μετά από ενάμιση μήνα που θα έχω επιστρέψει από το Περού).
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.156
Likes
20.475
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό το war μου θυμίζει την ερώτηση "τι σας αρέσει, η θάλασσα ή το βουνό;" Μαντέψτε ποιος θα κερδίσει, γιατί περί ου ο λόγος για πολιτισμό απο τη μεριά των Ελλήνων
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Για εμένα είναι πραγματικό δίλημμα...

Μεγάλωσα με όνειρο να πάω στο Μεξικό! Έμαθα ισπανικά λόγω του Μεξικού, αφού στα 14 μου έβλεπα (χωρίς υπότιτλους) σειρά με τον γύρο του Μεξικού. Είχα μπει σε όλα τα φόρουμ και μίλαγα με μεξικανούς... είχα φτάσει στο σημείο να ονειρεύομαι με ισπανικούς διαλόγους :lol: Μιλάμε τρέλα!

Ωστόσο, από άποψη τοπίων, το Περού μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον! Μάτσου Πίτσου, λίμνη Τιτικάκα; Όνειρα ζωής επίσης!

Ενδεχομένως να ψήφιζα Περού για ένα ταξίδι 2 εβδομάδων, ενώ στο Μεξικό θα ήθελα μήνα!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δεν έβαζες Κούβα μπας και ψηφιζαμε😭😭... Σε 2-3 χρονια καλα να ειμαστε θα επανελθω κιεγω μόλις παω Περού γιατί πιο νωρις δεν το βλέπω βάση σχεδίων (never say never) .. Μου φαίνεται δύσκολο να ξεπεράσει Μεξικό αλλά μη λέω μεγάλα λόγια..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ψήφισα Μεξικό γιατί χάρισαν στην ανθρωπότητα ότι καλύτερο υπάρχει, τη σοκολάτα και την αιώρα.
Δεν έχω πάει όμως στο Περού και ίσως δεν έπρεπε να ψηφίσω, αλλά με το Μεξικό κάτι με δένει που δεν μπορώ να προσδιορίσω. Έχω κλείσει ήδη 2ο ταξίδι προς τα κει και νιώθω μια συγκίνηση σα να γυρίζω στο σπίτι μου. Δεν έχω καμία αμφιβολία οτι το Περού είναι επίσης μοναδικό.
Αυτά τα travel war γίνονται περισσότερο για πλάκα και κουβέντα να γίνεται, οπότε ας νικήσει ο καλύτερος δηλαδή το Μεξικό!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτά τα travel war γίνονται περισσότερο για πλάκα και κουβέντα να γίνεται
Μη το λες, ξέρεις τι ωραίες σημειώσεις έχω κρατήσει εγώ για μελλοντικά ταξίδια από διάφορα τέτοια Travel wars; Οι πληροφορίες έρχονται εκεί που δε τις περιμένεις. :cool:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.658
Η αιώρα δε νομίζω ότι προέρχεται από το Μεξικό αφού σε πολλά βιβλία ανακαλύψεων που έχω προσωπικά διαβασει αιώρες έβλεπαν οι πρώτοι Ευρωπαίοι (πχ ο Βεσπουτσι) στα νησιά της καραϊβικής. Άλλωστε η λέξη hammock (αιώρα) έχει ρίζα σε λέξη της γλώσσας των Ταϊνος.
Τώρα, η επιλογή μεταξύ των δυο προορισμών είναι πράγματι δύσκολη. Είναι δυο χώρες που αγαπώ, έχω επισκεφθεί και θα ήθελα να ξαναπάω να τακτοποιήσω «εκκρεμότητες» και να τις απολαύσω ξανά. Επειδή οι βαθμολογίες χωρών δεν με εκφράζουν αλλά θεωρώ τις αισθήσεις και την εμπειρία μας σοφοτερους αλλα και βαθιά προσωπικους κριτές, από μένα ισοπαλία (η αγαπημένη μου χώρα στην ήπειρο παραμένει η Βολιβία).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tίμιος αντίπαλος το Μεξικό, από τους λίγους που θα μπορούσαν να σταθούν απέναντι στο Περού αξιοπρεπώς.
Ψήφισα Μεξικό γιατί χάρισαν στην ανθρωπότητα ότι καλύτερο υπάρχει, τη σοκολάτα και την αιώρα.
H αιώρα είναι από την Κούβα, από τους Ταϊνος όπως σωστά ειπώθηκε. Για τη σοκολάτα θα τους έδινα κι εγώ πόντους,αν δεν έβαζαν ακόμη και μέσα σε αυτήν φασόλια και καλαμπόκι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.201
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom