Travel War Νεα Υορκη Vs Λονδινο

Νεα Υορκη Vs Λονδινο


  • Total voters
    124

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Σε μια χωρα χωρις ιστορια, σε μια πολη που σημασια εχει το "τωρα",
εγω ενοιωσα απολυτα ελευθερη, οτι δεν υπηρχε λογος να ταιριαξω στο περιβαλλον -ο καθενας μπορει να ειναι αυτος που ειναι._
Κανεις -και κυριως καμμια - δεν εχει αναφερει το ενδυματολογικο μερος.
...Στην Νεα Υορκη εχουν καρναβαλι 12 μηνες το χρονο....Ευτυχια!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
,
Κανεις -και κυριως καμμια - δεν εχει αναφερει το ενδυματολογικο μερος.
...Στην Νεα Υορκη εχουν καρναβαλι 12 μηνες το χρονο....Ευτυχια!
:haha: τι μου θύμισες τώρα!!!
οι θείες μου όταν ερχότανε απο αμερική η απλώστρα γέμιζε κλαρωτα φουστάνια!! πράγματι μου χάρησαν μερικά και ντυνόμουνα σουσού τις απόκρηες..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.748
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε μια χωρα χωρις ιστορια, σε μια πολη που σημασια εχει το "τωρα",

Δεν είναι ότι δεν έχει ιστορία, έχει τόση όση έχει και η Κούβα, η Βραζιλία ή η Κολομβία. Δηλαδή πόσο περισσότερη ιστορία έχει η Αβάνα από τη Νέα Υόρκη; Δεν είναι ότι έχει 15 αιώνες παραπάνω, ωστόσο σε κάθε βήμα μυρίζεις την ιστορία της... Απλά στη ΝΥ την ιστορία τους την κατέστρεψαν τελείως, δομικά, αισθητικά και πολιτιστικά κι αυτό είναι το θλιβερό.

Από εκεί και πέρα, προφανώς και η ιστορία δεν είναι ο απόλυτος καταλύτης για όλους μας, ο καθένας έχει τα γούστα του.

Εμένα με θλίβει πως θα μπορούσε να έχει εμφανέστατη και απτή ιστορία η Νέα Υόρκη και θάφτηκε στο βωμό του "bigger-faster-richer".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα με θλίβει πως θα μπορούσε να έχει εμφανέστατη και απτή ιστορία η Νέα Υόρκη και θάφτηκε στο βωμό του "bigger-faster-richer".
Γιατί, δεν έχει?
- Τότε το Ellis Island τι είναι?
- Το Hamilton Grange? Το Apollo Theater & το Strivers' row?
- To Lower East site Tenement museum?
- Η Trinity Church? To Federal Hall? To Fraunces Tavern (museum)?
- Τα ερείπια του Ολλανδικού Stadhuis τότε γιατί διατηρούνται?

OK, εντάξει, δεν υπάρχουν πια τα Five Points. Και το Cotton Club και το Savoy έχουν γκρεμιστεί. Αυτό σημαίνει ότι η ιστορία θάφτηκε στον - οποιοδήποτε - βωμό?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Σε μια χωρα χωρις ιστορια, σε μια πολη που σημασια εχει το "τωρα",

Δεν είναι ότι δεν έχει ιστορία, έχει τόση όση έχει και η Κούβα, η Βραζιλία ή η Κολομβία. Δηλαδή πόσο περισσότερη ιστορία έχει η Αβάνα από τη Νέα Υόρκη; Δεν είναι ότι έχει 15 αιώνες παραπάνω, ωστόσο σε κάθε βήμα μυρίζεις την ιστορία της... Απλά στη ΝΥ την ιστορία τους την κατέστρεψαν τελείως, δομικά, αισθητικά και πολιτιστικά κι αυτό είναι το θλιβερό.

Από εκεί και πέρα, προφανώς και η ιστορία δεν είναι ο απόλυτος καταλύτης για όλους μας, ο καθένας έχει τα γούστα του.

Εμένα με θλίβει πως θα μπορούσε να έχει εμφανέστατη και απτή ιστορία η Νέα Υόρκη και θάφτηκε στο βωμό του "bigger-faster-richer".
Φίλε yorgos με όλο το σεβασμό, θα μου επιτρέψεις ένα σχόλιο.
Το bigger-faster-richer είναι ακριβώς η ιστορία της Ν.Υ. και γράφεται σήμερα. Ότι ήταν η Ρώμη στην αρχαιότητα, είναι η Ν.Υ. σήμερα.
Τα μεγάλα κτίρια, η πολυκοσμία, οι τέχνες, το κιτς, η υπερβολή, το καλό γούστο, το χρήμα και η δύναμη είναι χαρακτηριστικό τόσο της αρχαίας Ρώμης, όσο και της σημερινής Ν.Υ.
Επίσης διαφωνώ ότι την την κατέστρεψαν τελείως, δομικά, αισθητικά και πολιτιστικά.
Η Ν.Υ έχει υπέροχα κτίρια, πολυκατοικίες bauhaus και ουρανοξύστες art deco, πάρκα με αιωνόβια δέντρα, νεοκλασικά δημόσια κτίρια και μουσεία.

Η αισθητική της πόλης διατηρείται σε ψηλά επίπεδα, με τη συντήρηση κτιρίων, την καθαριότητα τουλάχιστον στους κεντρικούς δρόμους, την δημιουργία παράκτιων πάρκων και την μετατροπή παλιών λιμενικών εγκαταστάσεων σε εκθεσιακούς χώρους.

Η Ν.Υ είναι η πολιτιστική πρωτεύουσα του πλανήτη με τόσες εκθέσεις, εκδηλώσεις και συναυλίες, που αν ζεις εκεί και πας κάθε βράδυ σε μια, μια ζωή δεν σου φτάνει.
Αν εννοείς ότι έχασε την αμερικάνικη κουλτούρα της, τότε ίσως και να έχεις δίκιο. Αλλά η Ν.Υ ποτέ δεν ήταν καθαρά αμερικάνικη, όπως το Ντάλλας, η Ατλάντα, ή το Κλίβελαντ.
Πάντα ήταν μια διεθνής και παγκόσμια πόλη και σαν τέτοια την κρίνουμε.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Σαν άτομο που έχει ζήσει και στις 2 πόλεις, το Λονδίνο κερδίζει με αρκετά μεγάλη διαφορά.

Όπως έγραψε και το New Yorker (και μου κόλλησε)..."In short, New York is cardiganed Woody Allen and London is party-dressed Lily Allen."
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σαν άτομο που έχει ζήσει και στις 2 πόλεις, το Λονδίνο κερδίζει με αρκετά μεγάλη διαφορά.

Όπως έγραψε και το New Yorker (και μου κόλλησε)..."In short, New York is cardiganed Woody Allen and London is party-dressed Lily Allen."
Care to elaborate Mr ZephX ???
ετσι γιατι αυτο το cardiganed με νευριασε (δηλαδη τι θελει να πει ο ποιητης οτι η πολη ειναι τι? )
Ασε που αγαπω Woody Allen και φυσικα γουσταρω και την Lilly Allen
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα υπηρχε τετοιο war και μου το κρυβατε; Για ενα διαστημα ειχα αυτην την υπογραφη : "It' s amazing how London can speak right to my heart"

Χρειαζεται να πω τι ψηφισα;
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλα υπηρχε τετοιο war και μου το κρυβατε; Για ενα διαστημα ειχα αυτην την υπογραφη : "It' s amazing how London can speak right to my heart"

Χρειαζεται να πω τι ψηφισα;
Τι ψήφισες δηλαδή; Δεν πάει πουθενά το μυαλό μου... :cool:
(Ασε, δε χρειάζεται να μας το πεις ΚΑΙ εδώ. Το λες σε κάθε άλλο τόπικ που υπάρχει... :D)

ZephX, ούτε εγώ κατάλαβα ακριβώς τι εννοεί το New Yorker.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.509
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom