Travel War: Πόρτο ή Λισαβόνα;

Πόρτο ή Λισαβόνα;

  • Πόρτο

    Votes: 26 51,0%
  • Λισαβόνα

    Votes: 25 49,0%

  • Total voters
    51

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.933
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν πρόκειται να βοηθήσει κάποιον ή κοσμοθεωρία μου σε επικείμενη επιλογή του, οι μικρές πόλεις και ειδικά για σύντομες 3-4 ημερών επισκέψεις κερδίζουν, άρα, κερδάει (χιουμοριστικό) το Porto, άσχετο, αλλά έτσι κατακρίνω και Istanbul, Athens, Paris, σε αντίθεση με Izmir, Thessaloniki, Marseille..... ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Για μένα που στην Πορτογαλία κάνω πάντα πολυήμερα(δύο φορές πήγα από 15 μέρες κάθε φορά, κ την 3η φορά πήγα 8μερο, άρα κάπου 38 μέρες σύνολο),ούτε το Πόρτο είναι για λίγες μέρες.

Αν θες να χαθείς σε κάθε σοκάκι,να φύγεις από το κέντρο, να πας προάστια κ ως το μελαγχολικό κ μουντό Matosinhos κ Leixões ακόμα κ χειμώνα κ να δεις μόνο ντόπιους θες 5-6 μέρες τουλάχιστον.Αν κάνεις κ εκδρομές θες παραπάνω.Εκτός αν κινηθείς μόνο στα βασικά αξιοθέατα.

&&.JPG
@@.JPG
^%.JPG


Αλλά είμαι Πορτογαλόπληκτη που δεν τη χορταίνω εύκολα τη χώρα,οπότε....
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Είχα κάτσει κι εγώ 8 μέρες με βάση το Πόρτο και είναι αλήθεια πως με εκδρομές στα πέριξ μια χαρά γρήγορα περνάνε, αν και η πόλη αυτή καθεαυτή για τα βασικά βγαίνει αρκετά γρήγορα. Το Matosinhos μου έκανε λίγο δυστοπικό, μου θύμισε Αμμουδάρα Ηρακλείου με θέρετρα και παραλία δίπλα στο εργοστάσιο της ΔΕΗ, ενθουσιάστηκα όμως αφενός γιατί πρώτη φορά τότε είδα Ατλαντικό από κοντά κι αφετέρου γιατί οι ψαροταβέρνες του είναι άπαιχτες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψήφισα Λισσαβόνα γιατί έχει περισσότερα πράγματα να δεις ως πολη. Αν μου έλεγαν όμως πού να περάσω μόνο 24 ώρες, θα επέλεγα το Πόρτο. Από τα καλά wars, δυσκολεύτηκα και θα παρι αμφίρροπο.
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Αν πρόκειται να βοηθήσει κάποιον ή κοσμοθεωρία μου σε επικείμενη επιλογή του, οι μικρές πόλεις και ειδικά για σύντομες 3-4 ημερών επισκέψεις κερδίζουν, άρα, κερδάει (χιουμοριστικό) το Porto, άσχετο, αλλά έτσι κατακρίνω και Istanbul, Athens, Paris, σε αντίθεση με Izmir, Thessaloniki, Marseille..... ;)
Τι εχει να κανεις 3-4 ημερες στην Σμυρνη η την Θεσσαλονικη ;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Τι εχει να κανεις 3-4 ημερες στην Σμυρνη η την Θεσσαλονικη ;
Στην Σμύρνη δεν ξέρω για τί δεν έχω πάει., στην Θεσσαλονίκη γεμίζουν άνετα οι ημέρες. Αναλόγως και τα ενδιαφέροντα φυσικά.
Δεν σου έκανε εντύπωση η Μασσαλία αντί του Παρισιού?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.933
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Οι απαντήσεις στις απορίες σας εδώ, για Σμύρνη, Things to do in Izmir - Travel to the Aegan sea in Turkey , https://www.viator.com/Izmir/d581 . Και για την Μασσαλία https://www.viator.com/Marseille/d485 , 23 best things to do in Marseilles on your next city break . Ξέρετε, δεν σταματάνε όλα στην Αγιά Σοφιά, πύργο Γαλατά ή δεν ξέρω τι άλλο στην Κωνσταντινούπολη ή στο Louvre του Παρισιού και στον πύργο του Eiffel. Μωρέ τι λέει αυτός ! :innocent:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Ξέρετε, δεν σταματάνε όλα στην Αγιά Σοφιά, πύργο Γαλατά ή δεν ξέρω τι άλλο στην Κωνσταντινούπολη ή στο Louvre του Παρισιού και στον πύργο του Eiffel. Μωρέ τι λέει αυτός !
Επειδή είναι άλλο το θέμα του war,ζητώ συγγνώμη από την νηματοθέτρια, τελευταίο μήνυμα επί του θέματος. Συγκρίνεται τώρα το Παρίσι με την Μασσαλία? Η ωραιότερη ίσως μεγάλη πόλη της ευρωπαϊκής ηπείρου με ένα άχαρο λιμάνι? Άνοιξα και τον σύνδεσμο που παρέθεσες και ψάχνω να βρω πως γεμίζει ένα διήμερο...
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Kαλησπερα . Θα βρεθουμε στο Πορτο σαν πρωτο σταθμο στην Πορτογαλια κι απο κει θα παμε Λισαβωνα . Η ερωτηση μου για οποιον εχει βρεθει η απλα ξερει ειναι η εξης . Ειχαμε προγραματισει να φυγουμε απο Πορτο 23 Ιουνιου αλλα ανακαλυψαμε οτι 23 Ιουνιου στο Πορτο γινεται η γιορτη του Sao Joao . Aναρωτιομαστε αν αξιζει να αλλαξουμε το προγραμμα μας και να παραμεινομε στο Πορτο να το δουμε , μενοντας ομως ετσι στη Λισαβωνα μονο 1,5 μερα αφου την αλλη μερα την εχουμε κλεισει για Σιντρα και Καπο ντα Ροκα . Καθε βοηθεια δεκτη . Ευχαριστω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε μπορείς να βάλεις σε ζυγαριά μια όμορφη πολίχνη με μια μεγαλούπολη. Ανόμοια πράγματα. Ωραίο το Oporto, αλλά η Lisboa είναι - συγκριτικά - ανεξάντλητη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom