Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Το Ρώμη-Αθήνα ωραίο ακούγεται.
Και το Αγρίνιο-Μαδρίτη, ένα ενδιαφέρον θα το είχε, τώρα που το σκέφτομαι.
Μη συγκρίνουμε ανόμοια μεγέθη τώρα..λίγο σέβας. Είπαμε να βάλουμε τη Μαδρίτη να ανταγωνιστεί κάποια εφάμιλλη πόλη, όχι απλά να συμμετέχει για να χάνει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μόνο ο πύργος? τι θα ήταν σήμερα το Glorious αν στη βρετανική αυτοκρατορία ο ήλιος δεν βασίλευε ποτέ? Όλος αυτός ο αμύθητος πλούτος που συσσωρεύτηκε στο Λονδίνο (και στο Άμστερνταμ και στο Βερολίνο και σε πολλές άλλες πόλεις) ήταν από το μόχθο των βασιλιάδων? Ακόμη και σήμερα η βασίλισσα της αγαπημένης σου πόλης διαφεντεύει σε καμιά δεκαριά χώρες του κόσμου, τι να πω για αυτό, υπάρχει τίποτα πιο αναχρονιστικό? τουλάχιστον οι ιταλοί εγκαθίδρυσαν μια προεδρική δημοκρατία, το πήραν απόφαση οι άνθρωποι και δεν οργανώνουν εκστρατείες τύπου Φώκλαντς ούτε κάθονται να ασχολούνται με το τι ώρα έκλασε η βασίλισσα.
Ενα απο τα πιο αισχρα πραγματα που υπαρχουν σημερα στη Βρετανια ειναι η βασιλισσα (ως θεσμος). Δεν με βρισκεις αντιθετο σε αυτα που γραφεις. Εκεινο που μου αρεσει στο σημερινο Λονδινο ειναι το πολυπολιτισμικο του χρωμα και οχι το στιγμα του πολιτισμου της βρετανικης αυτοκρατοριας.

Ο βασικός λόγος για τον οποίο εγώ τουλάχιστον ταξιδεύω, είναι να μαθαίνω. Ακόμη λοιπόν και σε αξιοθέατα που συνδέθηκαν με εγκλήματα, κάτι μαθαίνω επισκεπτόμενός τα, από το Άουσβιτς μέχρι τα killing fields. Η Ρώμη μου δίνει πολύ περισσότερα να μάθω απ' ό,τι η Μαδρίτη, οπότε και την προτιμώ. Δεν το ερμηνεύω ως θαυμασμό, ούτε και κρίνω τις συνθήκες μιας εποχής με τα κριτήρια της άλλης, το αντίστοιχο θα ήταν να διαγράφουμε μονοκοντυλιά την αρχαία Ελλάδα λόγω της δουλείας ή της θέσης της γυναίκας, που σε σύγχρονες κοινωνίες της ήταν σαφώς ανώτερη.
Κι εγω παω σε αξιοθεατα για να μαθω. Οχι ομως για να τα θαυμασω ως ανθρωπινο πολιτιστικο επιτευγμα (εκτος κι αν χτιστηκαν για αλλο λογο και στην πορεια της ιστοριας τους χρησιμοποιηθηκαν ως σφαγεια ή χωροι βασανιστηριων ανθρωπων).
Δεν διαγραφουμε την αρχαια Ελλαδα λογω δουλειας και γυναικων αλλα αν υπηρχε ενας χωρος οπου βασανιζονταν δουλοι στην αρχαια Αθηνα δεν θα ελεγα "η ιστορια της Αθηνας ειναι πολυ σημαντικη γιατι εχει αυτο το μνημειο". Κατανταει γελοιο, δεν νομιζεις;
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Προσωπικά, ποτέ δεν αναφέρθηκα στην ιστορική αξία των μνημείων της Ρώμης, σε σχόλιό μου εξηγώ γιατί πχ δεν μπήκα και δεν θα μπω στο κολοσσαίο, δεν μπορώ όμως να παραβλέψω την συμβολή του στην σύγχρονη αρχιτεκτονική. Δε μπορώ να μην θαυμάσω το Πάνθεον γιατί ο τρούλος του είναι ένα θαύμα της μηχανικής, όπως πχ και οι πυραμίδες. Η ιστορική αξία των μνημείων της αφορά τους ιστορικούς, ούτε μπορώ να κρίνω και τα έργα του Πικάσο. Τώρα αν τα σχόλια μου σας θυμίζουν λίγο τον Samion, ε τώρα ήμαστε 2 :xalara:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Χεχεχεχε!!! Έχεις κανένα τέτοιο link να διαβάσω;;; Τρομερή ιδέα, κάποιος τυχαία θα γίνει ο πρώτος Έλληνας στον πλανήτη Άρη.. Αν και σύμφωνα με γνώμες και "γεγονότα", έχουμε υπάρξει ήδη κι εκεί :rolleyes:
Ιστορία που αφορούσε την Γάζα ήταν...Και δεν υπάρχει πια.΄Εχει σβηστεί.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Τώρα αν τα σχόλια μου σας θυμίζουν λίγο τον Samion, ε τώρα ήμαστε 2 :xalara:
'Οχιιιι...σε εκλιπαρώ, ένας είναι υπεραρκετός, να του δίνουμε και όλη την αγάπη μας!! Άλλαξε, προλαβαίνεις :clap:

Ιστορία που αφορούσε την Γάζα ήταν...Και δεν υπάρχει πια.΄Εχει σβηστεί.
Πολεμικός ανταποκριτής, ίσως έδινε απόρρητα στοιχεία...
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Πολεμικός ανταποκριτής, ίσως έδινε απόρρητα στοιχεία...
Πολεμικός ανταποκριτής, ίσως έδινε απόρρητα στοιχεία...
Μπα..μάλλον ζούσε φαντασίωση ότι ήταν στο πλοίο για την ανθρωπιστική βοήθεια προς Γάζα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.331
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ίσως αν υπήρχαν στάνταρ κατηγορίες που θα συγκρίνονταν οι πόλεις και εμείς θα βαθμολογούσαμε από το 1-10. Έτσι θα μπορούσαμε να βάλουμε σε war και εντελώς αταίριαστους συνδυασμούς.

Πχ. Αν είχαμε Καρλόβασι - Μαδρίτη. Μία κατηγορία θα ήταν οι παραλίες όπου και θα τους διαλύαμε. Μια άλλη θα μπορούσε να είναι τα μουσεία. (εκεί θα χάναμε μάλλον, αν και το μουσείο βυρσοδεψείας μας έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραίο) :haha:

Έτσι ακόμα και άσχετες πόλεις θα μπορούσαν να συγκριθούν. Σε σταθερές κατηγορίες. Μουσεία, παραλίες, πράσινο, άνθρωποι, φαγητό, ακρίβεια, ΜΜΜ. (σκεφτείτε και κανέναν εσείς, όλα εγώ πια?)

Εγώ ψήφισα Ρώμη γιατί: έχει πιο πολλά και ενδιαφέροντα μουσεία (αν και η Γκερνίκα ήταν σούπερ εντυπωσιακή), γενικά πιο ενδιαφέροντα αξιοθέατα, νομίζω ότι είναι πιο όμορφη, ειδικά το ιστορικό της κέντρο, σε κρατάει για παραπάνω μέρες και θέλεις να ξαναπάς (ήδη μετράω 2 φορές), έχει και Τίβερη. Και από γυναίκες άλλο πράμα.
Στα μείον οι τιμές.

Η Μαδρίτη όμορφη, θα μπορούσα να ζήσω, αρκετά φτηνή, δυο-τρία must να δεις, δωρεάν μουσεία κάποιες μέρες αλλά μέχρι εκεί. Είμαι βέβαια και άσχετος από ζωγραφική οπότε χάνει αρκετά. Δεν είμαι και Ρεάλ....
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Ναι στον τριακονταετή πόλεμο.Ξεφεύγουμε από το θέμα μας που είναι Ρώμη και
Μαδρίτη.
Κάποιοι έθεσαν θέμα δίκαιης σύγκρισης και αν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες ήταν ένας (ακόμα) εμφύλιος, θυμίζω πως μόνο ενωμένοι καταφέραμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα που έμειναν στην ιστορία. Για να επανέλθουμε λοιπόν στο θέμα, στα θετικά της Μαδρίτης είναι και η Ρεάλ, το ποδόσφαιρο παράγει πολιτισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.375
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom