Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
btw Ολυμπιακή και Αιγαίου δεν έχουν συγχωνευτεί..ακόμα τουλάχιστον. Ας μιλήσουμε από τέλη Γενάρη και μετά και βλέπουμε. Ότι υπάρχει μια "άτυπη" συνεννοήση σε ότι αφορά τον "χωρισμό" κάποιων πτήσεων, ναι, ως εκεί.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
αηδία κατάντησε η φάση.

Ναι και όρθιος πετάς και στην Ελλάδα έχουμε μονοπώλιο και από πολιτεία σε πολιτεία πας με 10 δολάρια και η Α3 και ΟΑ μας γδύνουν , μακάρι να μπει παντού η Ryanair να μας λυτρώσει.

Μας άνοιξες τα μάτια,

ευχαριστούμε και αντίο
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ενώ μέχρι πέρσι υπήρχε ένας στοιχειώδης ανταγωνισμός μεταξύ των δύο εταιριών και η τιμή Ρόδος-Αθήνα έπεφτε στα 130-140 ευρώ για αρχές Δεκεμβρίου, φέτος μετά τη συγχώνευση τα εισιτήρια ξεπερνούν τα 180 ευρώ (με επιστροφή).
Εγώ πάντως έβαλα τυχαίες ημερομηνίες για την επόμενη εβδομάδα με Α3 μου βγάζει από 117 ευρώ έως 136 το πιο ακριβό, με φόρους και επιστροφή.

Δηλαδή Νέρα είσαι .... μεγαλοκοπέλα?
Γκουχ γκουχ... μη με ξεμπροστιάζεις!!

(Κάποιος να κρατήσει ενήμερο τον Μαλτάκια, παιδιά!)
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μετά, οι επιχορηγήσεις που δίνονται σε εταιρίες για να πετούν τις άγονες γραμμές δίνονται κατόπιν διαγωνισμού... ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ και έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα με δεκάδες δημοσιογράφους πάνω από το κεφάλι τους κανένας δεν ρισκάρει να τα πάρει για να δώσει μια άδεια... οι άδειες άσχετε μοιράστηκαν, δεν τις έχει πάρει όλες η ΟΑ... πως αλλιώς πρέπει να στο πω... κάτσε διάβασε τι συμβαίνει και μετά γράψε τις αηδίες που γράφεις...
Χα χα χα χα! Έχεις δίκιο! "Με τόσους δημοσιογράφους πάνω από τα κεφάλια τους κανένας δε ρισκάρει να αναθέσει δρομολόγια παράνομα σε επιμέρους εταιρίες"! Διάβασε τί έγινε το 2006 στην κυβέρνηση με το σκάνδαλο Παυλίδη που πήγε σπίτι του πολιτικά και ηθικά μετά τις φωτογραφικές αναθέσεις σε άγονη γραμμή των Δωδεκανήσων. Το παράδειγμα είναι από ακτοπλοϊκές γραμμές απόλυτα συγκρίσιμο με τις αεροπορικές. Και στις ακτοπλοϊκές είχαμε 5 ανταγωνίστριες εταιρίες στη Ρόδο!

Η αρχή και το τέλος της άγονης γραμμής του Παυλίδη
Η αρχή και το τέλος της άγονης γραμμής Παυλίδη : ΣΚΑΪ - www.skai.gr

Εγώ πάντως έβαλα τυχαίες ημερομηνίες για την επόμενη εβδομάδα με Α3 μου βγάζει από 117 ευρώ έως 136 το πιο ακριβό, με φόρους και επιστροφή.
Για ψάξε 9 με 12 Δεκεμβρίου Ρόδο-Αθήνα! Πάει 172 ευρώ τελική τιμή. 150 πάει άμα διανυκτερεύσεις στο Βενιζέλο! Γιατί ποιός θα με πάει το πρωί να είμαι έγκαιρα στην πτήση των 05.20 στο Βενιζέλο;;; 1 ώρα πριν: 04.20!!!
Πέρσι είχαμε καλύτερες τιμές από Ρόδο, σε πρακτορείο δουλεύω.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για ψάξε 9 με 12 Δεκεμβρίου Ρόδο-Αθήνα! Πάει 172 ευρώ τελική τιμή. 150 πάει άμα διανυκτερεύσεις στο Βενιζέλο! Γιατί ποιός θα με πάει το πρωί να είμαι έγκαιρα στην πτήση των 05.20 στο Βενιζέλο;;; 1 ώρα πριν: 04.20!!!
Πέρσι είχαμε καλύτερες τιμές από Ρόδο, σε πρακτορείο δουλεύω.
148,31 ευρώ πάει με ΟΑ, τις ημερομηνίες που μου είπες, ό,τι ώρα κι αν φύγεις. (και στις 12).

Αλλά θέλεις να μου πεις ότι αν ταξιδεύεις με low cost εταιρεία δε χρειάζεται να είσαι ευέλικτος; Εμένα η εμπειρία μου άλλα μου λέει, αλλά φυσικά εγώ δε μένω στη Ρόδο, οπότε έχω άλλες εμπειρίες από σένα.
Εσύ με τη ryanair πχ βρίσκεις πάντα τις καλύτερες τιμές για όποια ημερομηνία θέλεις και ταξιδεύεις τις πιο βολικές ώρες;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ πάντως για fake μου φαίνεται η όλη φάση...
Πολλά ψέματα διαβάζω...
Νομίζω τσάμπα χάνουμε το χρόνο μας...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
148,31 ευρώ πάει με ΟΑ, τις ημερομηνίες που μου είπες, ό,τι ώρα κι αν φύγεις. (και στις 12).

Αλλά θέλεις να μου πεις ότι αν ταξιδεύεις με low cost εταιρεία δε χρειάζεται να είσαι ευέλικτος; Εμένα η εμπειρία μου άλλα μου λέει, αλλά φυσικά εγώ δε μένω στη Ρόδο, οπότε έχω άλλες εμπειρίες από σένα.
Εσύ με τη ryanair πχ βρίσκεις πάντα τις καλύτερες τιμές για όποια ημερομηνία θέλεις και ταξιδεύεις τις πιο βολικές ώρες;
Συγγνώμη αλλά δεν πετάω με Ολυμπιακή εδώ και 5-6 χρόνια. Αυτό έλλειπε! Με τόσα παράπονα που άκουσα από πελάτες μας (καθυστερήσεις, συγχωνεύσεις πτήσεων, απροειδοποίητες αλλαγές ώρας, αλλαγές πύλης εξόδου, κ.α.) δεν έχω κέφι. Η Αιγαίου μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη αφού έχει γερμανική τεχνογνωσία λόγω Συμμαχίας Αστέρων. Αλλά όχι και 04.20 το πρωί να είμαι στο Βενιζέλο. Όχι!

Για τις ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ, όχι, δεν είπα πως βρίσκω πάντα ότι ψάχνω:
Μελετάω προσεκτικά τις ώρες αναχώρησης και άφιξης.
Μελετάω προσεκτικά τις δυνατότητες μετάβασης στην πόλη ή την περιοχή που θέλω να επισκεφτώ.

Μην συγκρίνεις το Α3 Ρόδο-Αθήνα με το ryanair Ρόδο-Μιλάνο. Καμία σχέση η μία πτήση με την άλλη. Για Μιλάνο π.χ. μπορώ μόνο Πέμπτη ή Κυριακή. Λόγω δουλειάς μπορω να προσαρμόσω τα ωράριά μου.
Πάντως πολλοί κάτοικοι Ρόδου κάνουν 4μερες αποδράσεις με ryanair για Μιλάνο ή Ρώμη (ξεκίνησε προχτές η γραμμή!!!) και όχι με ελληνικές για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Προσαρμόζουν τις άδειές τους για να βολεύει, έτσι ώστε να πετάξουν οικονομικά και να κάνουν τα ψώνια τους στην Ιταλία ή αλλού.
 
Last edited by a moderator:

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
ενημερωτικά στο παραπάνω ποστ μου σε παίρνω στο ψιλό για τις αρλούμπες που πετάς. Προς τι το ευχαριστώ δεν κατάλαβα.

Τα μποτάκια βέβαια και με το δίκιο σου θα μου πεις που να καταλάβουν από αυτά...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
αηδία κατάντησε η φάση.

Ναι και όρθιος πετάς και στην Ελλάδα έχουμε μονοπώλιο και από πολιτεία σε πολιτεία πας με 10 δολάρια και η Α3 και ΟΑ μας γδύνουν , μακάρι να μπει παντού η Ryanair να μας λυτρώσει.
Μας άνοιξες τα μάτια,
ευχαριστούμε και αντίο
Φίλε μου, μην χαλιέσαι! Εύχομαι:
Α) Να μη σε λυτρώσει ποτέ καμία Ryanair!
Β) Να πληρώνεις χρυσό κάθε εισιτήριο και να "φτιάχνεσαι" με το πολυτελές σέρβις των ελληνικών εταιριών!
Εγώ για να πάω από Ρόδο προς Αθήνα θέλω με ΟΑ/Α3 τουλάχιστον 140-150 ευρώ (><) ΔΙΧΩΣ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ! Εσύ όμως για να πας από Αθήνα, όπου μάλλον κατοικείς, προς το εξωτερικό έχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ είτε με ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ (π.χ. easyjet) είτε ΥΨΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ! Κατάλαβες γιατί επιμένω;;;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αγαπητε πετερ75ροδες

Δεκτα τα επιχειρηματα σου οτι απο ροδο πας οπου θες με χαμηλες τιμες, δικαιωμα σου επισης να ταξιδευεις 15 μερες με τα ιδια ρουχα γιατι τη βαλιτσα θα στην χρεωσουν για ρολεξ, δεκτη η αγανακτηση σου για τις αυξησεις των τιμων απο περσυ (απο οτι ξερω τα αεροπλανα κινουνται με βενζινη και οχι με ουρα ή κατι αλλο και απο περσυ ακριβηνε η ατιμη, και εγω στο αυτοκινητο μου παραπανω πληρωνω για τις ιδιες διαδρομες) αλλα μην το παρατραβας ποσταροντας οπου βρεις για την ryanair.
Ευγενικα σου λεω πως εμπεδωσαμε στη σκεψη σου και ο εγκεφαλος μας επεξεργαζεται τα ερεθισματα που μας εμφυτευσες. Πιο χοντρα, μας επρηξες.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Αγαπητε πετερ75ροδες

Δεκτα τα επιχειρηματα σου οτι απο ροδο πας οπου θες με χαμηλες τιμες, δικαιωμα σου επισης να ταξιδευεις 15 μερες με τα ιδια ρουχα γιατι τη βαλιτσα θα στην χρεωσουν για ρολεξ, δεκτη η αγανακτηση σου για τις αυξησεις των τιμων απο περσυ (απο οτι ξερω τα αεροπλανα κινουνται με βενζινη και οχι με ουρα ή κατι αλλο και απο περσυ ακριβηνε η ατιμη, και εγω στο αυτοκινητο μου παραπανω πληρωνω για τις ιδιες διαδρομες) αλλα μην το παρατραβας ποσταροντας οπου βρεις για την ryanair.
Ευγενικα σου λεω πως εμπεδωσαμε στη σκεψη σου και ο εγκεφαλος μας επεξεργαζεται τα ερεθισματα που μας εμφυτευσες. Πιο χοντρα, μας επρηξες.
Ε, με τέτοια μυαλά, σου αξίζει να πληρώνεις 150-200 ευρώ τις πτήσεις εσωτερικού! Βολέψου με την κατάσταση. Μην διαμαρτύρεσαι!
Αν σε δώ όμως σε μία από τις νέες πτήσεις της ryanair ή τις πτήσεις της easyjet, θα σε μαλώσω!
 
Last edited by a moderator:

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δηλαδη εσυ ξεκινας επανασταση με σορτσακι και τη φωτογραφικη στον ωμο?
Τοτε στο αφιερωνω εξαιρετικα
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.153
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom