Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ παιδιά που συμβάλλετε στην προσπάθειά μου για δίαιτα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αυτά που αναρτάς τα γνωρίζω ήδη, ....
μα δεν ειπα το αντιθετο..ουτε καν παρεθεσα καμμια πληροφορία..εικονες σοκαριστικες για να ανοιξει η ορεξη που οσο και να δεις δεν φτανει..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Είστε εντελώς οφ τοπικ ...
τη bistecca πριν την περιδρομιασετε δεν σφάξατε το ζώο ;
Ας μη μπούμε σε αυτη τη κουβέντα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όλα αυτά είναι εντελώς άσχετα με το θέμα μας. Όποιος δε θέλει να συμμετέχει on topic, πάει παρακάτω.

Enough.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.466
Όλοι οι δρόμοι βρώμισαν στη Ρώμη... (κάνει και ρήμα εε)
awww.topontiki.gr_photos_570x_rome_20birds1385041674.jpg


Αν ετοιμάζεστε για ταξιδάκι μέσα στις προσεχείς ημέρες στη Ρώμη, πάρτε μαζί σας ομπρέλα και μποτάκια. Όχι, δεν αναμένεται κύμα κακοκαιρίας αλλά η «αιώνια πόλη» έχει κατακλυστεί από εκατομμύρια ψαρόνια τα οποία έχουν γεμίσει τους δρόμους με κουτσουλιές.

Η περιοχή ειδικά γύρω από τον Τίβερη μοιάζει να μην έχει ούτε μέτρο ανέγγιχτο από τις ακαθαρσίες των πτηνών και τα τοπικά μέσα ενημέρωσης αλλά και ο δήμος προειδοποιούν τους κατοίκους για το ενδεχόμενο να λερωθούν. Για πολύ κόσμο το να σε κουτσουλήσει ένα πουλί είναι γούρι αλλά για τους Ρωμαίους μάλλον όχι.

Σύμφωνα με τους ειδικούς περίπου 5 εκατομμύρια ψαρόνια περνούν από τη Ρώμη κάθε χρόνο από τον Οκτώβριο μέχρι τον Ιανουάριο, κάνοντας μια στάση καθώς μεταναστεύουν σε πιο ζεστά κλίματα.

Συνέχεια http://www.topontiki.gr/article/61714/Oloi-oi-dromoi-bromisan-sti-Romi

Samion αντε να ξεβρωμίσετε τη Ρώμη που έγινε Βρώμη και μην μας κάνεις κάτι ανάλογο μ΄αυτόν στη φωτό σου ...:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μα δεν ειπα το αντιθετο..ουτε καν παρεθεσα καμμια πληροφορία..εικονες σοκαριστικες για να ανοιξει η ορεξη που οσο και να δεις δεν φτανει..
Μάλλον δεν κατάλαβες: Κάνω δίαιτα και οι φωτογραφίες που ανεβάζεις μου κόβουν την όρεξη, δεν μου την ανοίγουν. Οπότε, όσον αφορά εμένα, ο σκοπός πέτυχε, συνέχισε αν θες για τους άλλους.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Είστε εντελώς οφ τοπικ ...
τη bistecca πριν την περιδρομιασετε δεν σφάξατε το ζώο ;
Ας μη μπούμε σε αυτη τη κουβέντα
Ευαγγελία δυστυχώς η τεχνική δημιουργίας του φουά γκρα έχει μείνει ίδια εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν ταιριάζει στην σημερινή εικόνα του φιλόζωου ανθρώπου. Είναι εντελώς διαφορετικό το να σκοτώνεις ένα ζώο για να το φας απο το να το βασανίζεις λίγο πριν πεθάνει.

Γνώμη μου είναι πως η παραγωγή φουά γκρά έπρεπε να είναι 10 φορές μεγαλύτερο ταμπού απο το κυνήγι φαλαινών ή το φάγωμα σκύλων.
Εδώ οι Γάλλοι είναι -1 points :D


υγ. Δευκαλίων διαφωνώ οτι είναι off-topic γιατί όποιος πάει Παρίσι θα πρέπει να ξέρει τί είναι το φουά γκρά και σωστά -αλλά να γίνει με μέτρο- δείχνει τις εικόνες ο σάμιον. Προσωπικά -συνειδητά- δεν έχω φάει ποτέ φουά γκρά (κατά λάθος έφαγα στο Μιλάνο χαχαχαχα).
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γνώμη μου είναι πως η παραγωγή φουά γκρά έπρεπε να είναι 10 φορές μεγαλύτερο ταμπού απο το κυνήγι φαλαινών ή το φάγωμα σκύλων.
Εδώ οι Γάλλοι είναι ..[/SIZE]
Συμφωνω απολυτα. Μην ξεχναμε οτι ενα αιωνα πριν η πολη του "φωτος" ηταν γεματη με κρεοπωλεια που διαφημιζαν κιολας την πωληση κρεατος απο σκυλους. Παρισινη κουζινα σου λενε μετα..ολοκληρη Αικατερινη των Μεδικκων χρειαστηκε να παει για να τους βγαλει απο το ερεβος της βαρβαροτητας και της γαστρονομικης ασημαντοτητας.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom