Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Σαφέστατα... κι εσύ λοιπόν έβγαλες το συμπέρασμα οτι ήταν αγαπημένα παιδιά του Φράνκο επειδή ήταν κότες και δεν έκαναν αντίσταση όπως οι Βάσκοι? Τον Γκαίμπελς παππού τον είχες αγαπητέ? Άσε τις ελεύθερες αποδόσεις για κανέναν άλλο και μην βάζεις στο στόμα μου πράγματα που ποτέ δεν είπα... αν δεν καταλαβαίνεις εσύ τι διαβάζεις δεν σου φταίω εγώ...

Για να μην μένουν εντυπώσεις... Ποτέ δεν έγραψα οτι οι Καταλανοί ήταν τα αγαπημένα παιδιά του Φράνκο... τουναντίων την αληθινή καταπίεση και η Καταλωνία και οι Βάσκοι και όλες οι άλλες εθνότητες την γνώρισαν κάτω από την σκληρή φασιστική δικτατορία του διαβόητου Χενεραλίσιμο...
ΟΚ άς είμαστε ακριβείς άν καί νομίζω ότι παίζεις μέ τίς λέξεις.Δέν ήταν λοιπόν τά αγαπημένα παιδιά τού Φράνκο αλλά καί δέν έκαναν αντίσταση καί ήταν κότες.Από πού βγαίνει ότι δέν έκαναν αντίσταση?Ενδεικτικά αναφέρω ότι οί τελευταίοι εκτελεσμένοι επι Φράνκο τήν δεκαετία τού '70 ήταν Καταλανοί.΄Η ιστορία τους νομίζω ότι έγινε καί ταινία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι ε? κι εγώ που νόμιζα ότι οι πέντε τελευταίοι εκτελεσμένοι ήταν μέλη του FRAP και της ΕΤΑ...

Αυτό με την ταινία είναι φοβερό!! Βάφτισαν δηλαδή 3 μέλη του FRAP και 2 της ΕΤΑ Καταλανούς αυτονομιστές??? αρε γλέντια!! ρε συ δεν μπορεί να εγινε τέτοια ξεφτίλα κάτι λάθος θα κατάλαβες... τους έχω ικανούς για πολλά αλλά για τέτοια παραχάραξη!!
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Ναι ε? κι εγώ που νόμιζα ότι οι πέντε τελευταίοι εκτελεσμένοι ήταν μέλη του FRAP και της ΕΤΑ...

Αυτό με την ταινία είναι φοβερό!! Βάφτισαν δηλαδή 3 μέλη του FRAP και 2 της ΕΤΑ Καταλανούς αυτονομιστές??? αρε γλέντια!! ρε συ δεν μπορεί να εγινε τέτοια ξεφτίλα κάτι λάθος θα κατάλαβες... τους έχω ικανούς για πολλά αλλά για τέτοια παραχάραξη!!
Traveller αγαπητέ, και δίκιο να έχεις σε κάποια πράγματα, μάλλον το χάνεις αν επιτίθεσαι έτσι στον καθένα. Προφανώς ο φίλος μας αναφέρεται στον Καταλανό Salvador Puig Antich, που όντως ήταν ο τελευταίος που εκτελέστηκε από το καθεστώς

Η φασολάδα πώς ήταν;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Ναι ε? κι εγώ που νόμιζα ότι οι πέντε τελευταίοι εκτελεσμένοι ήταν μέλη του FRAP και της ΕΤΑ...

Αυτό με την ταινία είναι φοβερό!! Βάφτισαν δηλαδή 3 μέλη του FRAP και 2 της ΕΤΑ Καταλανούς αυτονομιστές??? αρε γλέντια!! ρε συ δεν μπορεί να εγινε τέτοια ξεφτίλα κάτι λάθος θα κατάλαβες... τους έχω ικανούς για πολλά αλλά για τέτοια παραχάραξη!!
Ξέρεις γιά ποιά ταινία μιλάω??' Ηδη έχει απαντήσει καί άλλος φίλος.Προφανώς μιλάω γιά τήν ταινία "ΣΑΛΒΑΔΟΡ" πού αναφέρεται σέ Καταλανό επαναστάτη.Καί ήταν ό τελευταίος χρονικά εκτελεσμένος.' Αν λίγες ημέρες/εβδομάδες πρίν εκτελέστηκαν καί μέλη του FRAP και τής ETA δέν τό αμφισβητώ όπως δέν αμφισβητώ καί τήν αντίσταση τους.

Νομίζώ ότι έχουμε ξεφύγει καί σταματώ.Απλά στήν προσπάθεια σου νά υπερασπισθείς τήν Μαδρίτη έγραψες καί κάποιες "υπερβολές/ανακρίβειες" γιά Βαρκελώνη/Καταλωνία.Για αυτό σημείωσα και στό πρώτο μου πόστ ότι δέν με έπεισες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε παιδιά τι λέτε τώρα... γράφετε σημεία και τέρατα... από την μια διαστρεβλώνεται τα λεγώμενα μου και από την άλλη παρουσιάζεται τους τελευταίους εκτελεσθέντες του Φράνκο τρία μέλη του FRAP ιδεολόγους κομμουνιστές και δύο πατριώτες της ΕΤΑ, Καταλανούς αντιστασιακούς!!!

Εγώ είπα οτι οι Καταλανοί επί Φράνκο έκαναν γαργάρα τα περί ανεξαρτησίας σε αντίθεση με τους Βάσκους που έκαναν ολόκληρο ένοπλο αγώνα και μου βγάλατε ότι υποστήριξα πως οι Καταλανοί ήταν τα αγαπημένα παιδιά της Χούντας...

Το ότι έχω δίκιο το ξέρω και σε πληροφορώ δεν το χάνω καθόλου υποστηρίζοντάς το... ήμαρτον πιά!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ξέρεις γιά ποιά ταινία μιλάω??' Ηδη έχει απαντήσει καί άλλος φίλος.Προφανώς μιλάω γιά τήν ταινία "ΣΑΛΒΑΔΟΡ" πού αναφέρεται σέ Καταλανό επαναστάτη.Καί ήταν ό τελευταίος χρονικά εκτελεσμένος.' Αν λίγες ημέρες/εβδομάδες πρίν εκτελέστηκαν καί μέλη του FRAP και τής ETA δέν τό αμφισβητώ όπως δέν αμφισβητώ καί τήν αντίσταση τους.

Νομίζώ ότι έχουμε ξεφύγει καί σταματώ.Απλά στήν προσπάθεια σου νά υπερασπισθείς τήν Μαδρίτη έγραψες καί κάποιες "υπερβολές/ανακρίβειες" γιά Βαρκελώνη/Καταλωνία.Για αυτό σημείωσα και στό πρώτο μου πόστ ότι δέν με έπεισες.
Ξεφύγαμε αλλά έχει ενδιαφέρον... και ακόμα να την φάω αυτή την φασολάδα...

Πρώτον δεν την έχω δει την ταινία... προφανώς μιλάει για τον Salvador Puig Antich. Ο Salvador όμως εκτελέστηκε ενάμισι χρόνο πριν τον θάνατο του Φράνκο τον Μάρτη του 74 και ο Φράνκο πέθανε Νοέμβρη του 75... σε καμμιά περίπτωση δεν θεωρείτε από τους τελευταίους εκτελεσθέντες...

Δεύτερον ο Salvador ήταν Καταλανός αναρχικός και όχι Καταλανός εθνικιστής... το Μovimento Iberico de Liberation ήταν ένα αμφιλεγόμενο αριστεροαναρχικό γκρουπόσκουλο που θεωρητικά πολέμούσε την δικτατορία του Φράνκο κάνοντας όμως και πλήστες όσες ληστείες και καθόλου δεν αγωνιζόταν για την αυτονομία της Καταλωνίας... έγινε γνωστό λόγω της εκτέλεσης του Salvador... μετά επαναλαμβάνω ΜΕΤΑ την παλινόρθηση της δημοκρατίας μεταλλάχθηκε σε Action Liberte και απέκτησε μέλη και στην Γαλλική Καταλωνία αρχίζοντας ένοπλο αγώνα για την ανεξαρτησία της μεγάλης Καταλωνίας... η δράση του κράτησε λίγα χρόνια και διαλύθηκε από τις Γαλλικές αρχές...

Αυτά και πάω για την φασολάδα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Βαρκελώνη, λοιπόν, γιατί... είναι σαν την Πάτρα :)haha:), έχει θάλασσα και... ανοικτούς ορίζοντες. Ά, και γιατί... (σας το είπα?) έχει θάλασσα!

(spam) Πάντως απο τις πόλεις της Ισπανίας που έχω επισκεφτεί, περισσότερο μου άρεσε η Ronda (πόλεις - όχι μεγαλου-πόλεις). Και, για όσους επισκεφτούν την Ισπανία, μια βόλτα με αυτοκίνητο στα Pueblos Blancos της Ανδαλουσίας είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία.
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Yorgoooo με εχεις φοβίσει με όλα αυτά που έγραψες!!Αρχές Μάρτη ταξιδεύω για Μαδρίτη, και έχω φοβηθεί πάρα πολύ με αυτά που διάβασα...:shock::(:(
vivianaki μη μασάς. Πρόσεξε μη σου τύχει τίποτα καλό στη Μαδρίτη και δεν το εκμεταλευτείς εξ' αιτίας του Yorgos γιατί θα το μετανιώνεις μετά. Άλλωστε ο Yorgos ειναι γνωστό ότι έχει συχνά ατυχή συναπαντήματα. Εγώ όταν ήμουνα στη Μαδρίτη με ένα Λατινοαμερικάνο -παίδαρο πρέπει να πω, τον Χουάν καλη του ώρα- δεν μου συνέβει τίποτα δυσάρεστο. Μόνο ευχάριστα σ' αυτό το ταξίδι. Άσχετα βέβαια αν ψήφισα Βαρκελώνη γιατί έχω μία αδυναμία στους Καταλανούς (μετά τους Βερολινέζους παντα!!).;)
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Αντε και για να δικαιολογήσω και στα σοβαρά τώρα την ψήφο μου. Ίσως φταίει το γεγονός ότι ήταν από τα πρώτα μου ταξίδια και δη στην Ιβηρική Χερσόνησο. Φυσικά με γοήτευσε η αρχιτεκτονική με όλα τα συμπαρομαρτούντα (la predera...) αλλά κυρίως μου άρεσε ο παλμός της πόλης. σίγουρα βάδιζε στους δρόμους του μοντερνισμού όμως αυτό δεν με εμπόδισε να χαθώ στο bario. :shock:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
vivianaki μη μασάς. Πρόσεξε μη σου τύχει τίποτα καλό στη Μαδρίτη και δεν το εκμεταλευτείς εξ' αιτίας του Yorgos γιατί θα το μετανιώνεις μετά. Άλλωστε ο Yorgos ειναι γνωστό ότι έχει συχνά ατυχή συναπαντήματα. Εγώ όταν ήμουνα στη Μαδρίτη με ένα Λατινοαμερικάνο -παίδαρο πρέπει να πω, τον Χουάν καλη του ώρα- δεν μου συνέβει τίποτα δυσάρεστο.

Αχ με φοβισε πάρα πολυ σου λέω. Πραγματικά ,προς στιγμήν, με έκανε να μετανιώσω που δεν έκλεισα για Μόναχο κ τελικά επέλεξα ΜΑδρίτη...:roll: Αλλά εντάξει, ελπίζω όλα να πάνε καλά...Όσο για το αν μου τύχει τίποτα καλό,χαχα,δεν ξέρω πως το εννοείς,αλλά σου λέω ότι θα πάω με το αμόρε..:bleh::D
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Barcelona εννοειται γιατι ειναι πιο ζεστη σαν πολη σε σχεση με τη Μαδριτη που ειναι οι κατοικοι πιο απομακρυσμενοι,συνδιαζει βουνο και θαλασσα,εχει παρα πολλα μνημεια μεσα στην πολη (καλα κ η Μαδριτη εχει αλλα δεν συγκρινεται η καθε Sagrada Familia με την Plaza Mayor) κ ειναι πιο ανθρωπινη πολη.

Το μονο κακο ειναι οτι μιλανε βλαχοισπανικα (ετσι το βλεπω εγω μην πεταχτει κανεις κ πει "Ειναι Καταλανικα κλπ κλπ") απο τα κανονικα Ισπανικα.

Κατα τα αλλα τοπ πολη για να ζεις
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Barcelona εννοειται γιατι ειναι πιο ζεστη σαν πολη σε σχεση με τη Μαδριτη που ειναι οι κατοικοι πιο απομακρυσμενοι,συνδιαζει βουνο και θαλασσα,εχει παρα πολλα μνημεια μεσα στην πολη (καλα κ η Μαδριτη εχει αλλα δεν συγκρινεται η καθε Sagrada Familia με την Plaza Mayor) κ ειναι πιο ανθρωπινη πολη.
Αγαπητέ Κώστα... με ενδιαφέρον διάβασα την εμπνευσμένη απάντηση σου αλλά έχω ορισμένες απορίες... αν μπορείς δώσε μου μια σαφή απάντηση...

1.Όταν λές ζεστή πόλη τι εννοείς? Έχει πολύ ζέστη? ή μήπως έχει πολλά στριπτιτζάδικα που κάνουν την ατμόσφαιρα ζεστή?

2.Οι κάτοικοι είναι απομακρισμένοι από την θάλασσα ή το βουνό για διευκρίνησε το σε παρακαλώ...

3.Είναι πιο ανθρώπινη πόλη? Δηλαδή εκεί μένουν περισσότεροι άνθρωποι?

4.Πόσες Σαγκράδες Φαμίλιες έχει η Βαρκελώνη? Ποιά από όλες δεν συγκρίνετε με την Πλάσα Μαγιόρ...

5. Όταν λες βλαχοισπανικά τι εννοείς? μιλάνε με το λι και με το νι?

Σε ευχαριστώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom