Travellerlina

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Έχω μια ωραία ιδέα, η οποία βέβαια με τόσους τρελλούς ανά τον πλανήτη δεν αποκλείεται να έχει υλοποιηθεί ήδη, αλλά εν πάσει περιπτώσει την καταθέτω στο public domain: Να ξεκινήσει κάποιος ένα ταξίδι όπου κάποιες μέρες (ή εβδομάδες, ανάλογα) θα καθορίζονται από τον πλειοδότη στο eBay. Π.χ. θα πας εκεί, θα επισκεφτείς αυτό κι αυτό, κτλ. Σε λογικά πλαίσια πάντα. Ο πλειοδότης θα έχει και άλλα πλεονεκτήματα, όπως αποκλειστικές φωτογραφίες, αναλυτική περιγραφή κάποιων προορισμών κτλ. Έτσι θα υπάρχει κάποια ανταποδοτικότητα στο "donate" :D
Ρε MicMic αυτό γίνεται ήδη με την Ελλάδα και τους δανειστές της! Θα σου δώσω χρήματα, αλλά θα κάνεις αυτό ή εκείνο ή το άλλο.
Η μόνη διαφορά βρίσκεται ότι (μάλλον) δεν έγινε πλειοδοσία και η δεύτερη ότι δεν υπάρχουν λογικά πλαίσια και κόκκινες γραμμές....:roll:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Tόσα λέει η ίδια ότι έχει κερδίσει...


Πού την είδες τη σαφήνεια;
Kαι αν το πάρουμε απ'την αρχή, ποιος σου λέει ότι πραγματικά ταξιδεύει;
Πόσοι από εδώ μέσα με τις γνώσεις που έχουν στα ταξίδια δε θα μπορούσαν να στήσουν ένα travelogue blog χωρίς να έχουν βγει από την πόρτα του δωματίου τους ζητώντας και ένα μικρό donate για να βγαίνει το μεροκάματο;
Σαφήνεια -επαναλαμβάνω- υπάρχει. Δεν λέει ότι τα θέλει για αγαθοεργίες και να τα τρώει στα μπουζούκια. Δεν θέτει δηλαδή κανέναν σκοπό ιερό, αλλά το δηλώνει ότι κύριοι εγώ τα θέλω για την πάρτυ μου, και για ιδιοτελείς σκοπούς. Αρα.... Οποιος θέλει δεν δίνει, δεν καταλαβαίνω λοιπόν ποιόν εξαπατά. Εκτός αν μαθευτεί ότι τελικά τα δίνει στον Ερυθρό Σταυρό! (που και πάλι δεν τίθεται θέμα εξαπάτησης)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
κι εγώ δε βλέπω καμία απάτη. απλά η κοπέλα για άγνωστο και κατά τη γνώμη μου εξωφρενικό λόγο ζητάει δωρεές, στην ουσία για να συνεχίσει το χαβαλέ της μια και της τελειώνουν τα λεφτά.
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όπα ρε μεγάλη. Σιγά, γιατί δεν θα φάω το φαί μου απόψε!
Δεν στηλίτευσα το ποστ που ανέβασες, αλλά την τύπισσα και το στυλάκι της.
Αλλά αφού εσύ μας έκανες γνωστό το blog της, στο δικό σου ποστ θα μπει η παράθεση, σ'αρέσει δεν σ'αρέσει.
Όταν γράφουμε κάτι που το διαβάζουν οι πάντες, να είμαστε έτοιμοι και για κριτική.
Αυτό είναι κατανοητό???

υ.γ. Παρόμοιο θέμα είχε σανοίξει και στο παρελθόν με έναν άλλο που έκανε τα ίδια και ζητιάνευε λεφτά από δω και από κεί.
Το τόπικ πρέπει να είχε κλειδώσει αν θυμάμαι καλά.
εσύ έγραψες ότι όταν γράφουμε κάτι να είμαστε έτοιμοι και για κριτική. ωραία και εγώ για αυτό λέω οτι η συμπεριφορά σου ήταν άσχημη και πρέπει να τις ζητήσεις συγνώμη. η κοπέλα μοιράστηκε κάτι που τις αρέσει και έπεσες να την φας. ωχου πια
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Διάβασα στα πεταχτά στο blog της "I miss my man"... δηλαδή έχει διατηρήσει σχέση στην Ελλάδα;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πιστεύω ότι εάν της στείλουμε μια πρόσκληση εγγραφής στο φόρουμ, θα μας δώσει όλες τις λεπτομέρειες...

Υ.Γ. Μερικές αναρτήσεις πίσω λέει ότι μένει στην Ελλάδα (άρα μήπως είναι Ελληνίδα?)... μήπως κάποιος που έχει απαντήσει σε αυτό το thread τη γνωρίζει?
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Έχω μια ωραία ιδέα, η οποία βέβαια με τόσους τρελλούς ανά τον πλανήτη δεν αποκλείεται να έχει υλοποιηθεί ήδη, αλλά εν πάσει περιπτώσει την καταθέτω στο public domain: Να ξεκινήσει κάποιος ένα ταξίδι όπου κάποιες μέρες (ή εβδομάδες, ανάλογα) θα καθορίζονται από τον πλειοδότη στο eBay. Π.χ. θα πας εκεί, θα επισκεφτείς αυτό κι αυτό, κτλ. Σε λογικά πλαίσια πάντα. Ο πλειοδότης θα έχει και άλλα πλεονεκτήματα, όπως αποκλειστικές φωτογραφίες, αναλυτική περιγραφή κάποιων προορισμών κτλ. Έτσι θα υπάρχει κάποια ανταποδοτικότητα στο "donate" :D
οσο περιεργο και να φαίνεται αυτό υπάρχει ήδη.:haha:
πριν δύο χρόνια είχα γνωρίσει ενα ρώσο (μέσω couchsurfing) που είχε φτιαξει μια σελιδα που έκανε αυτό το πραγμα.
έδεινες ενα χρηματικό ποσό και αυτος ή αλλα μέλη πήγαιναν σε οποιο μερος του κόσμου τους έλεγες και έκαναν οτι τους ζήταγες.(σε λογικα πλαίσια παντα).
Ο ίδιος μαλιστα είχε μόλις γυρισει απο 2 μήνες στην ινδια ,όπου τον είχαν στέιλει σε κατι ξεχασμένα χωρια με σκοπο να παρει ένα συγκεκρίμενο αντικείμενο και να του το στείλει.Παράλληλα ανέβαζε στο site πολυ υλικό πχ φωτο ,βίντεο κτλπ με σκοπο να αισθάνεται ο αλλος οτι πήγε μαζι του το ταξίδι.:cool:
Αλλωστε όπως μου ανέφερε ο ίδιος ο λογος που έφτιαξε το site είναι γιατι υπαρχει πολύς κοσμος που ενώ του αρέσουν τα ταξίδια λόγω διάφορων υποχρεώσεων δεν μπορεί να πάει.Απο την άλλη υπαρχει κόσμος που μπορεί να ταξιδέυει αλλα δεν εχει χρήματα. Ετσι συνδεσε αυτους τους δύο κόσμους:clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πιστεύω ότι εάν της στείλουμε μια πρόσκληση εγγραφής στο φόρουμ, θα μας δώσει όλες τις λεπτομέρειες...

Υ.Γ. Μερικές αναρτήσεις πίσω λέει ότι μένει στην Ελλάδα (άρα μήπως είναι Ελληνίδα?)... μήπως κάποιος που έχει απαντήσει σε αυτό το thread τη γνωρίζει?
Μπήκα και διάβασα κάποια posts της, είναι Ελληνίδα, ναι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
οσο περιεργο και να φαίνεται αυτό υπάρχει ήδη.:haha:
πριν δύο χρόνια είχα γνωρίσει ενα ρώσο (μέσω couchsurfing) που είχε φτιαξει μια σελιδα που έκανε αυτό το πραγμα.
έδεινες ενα χρηματικό ποσό και αυτος ή αλλα μέλη πήγαιναν σε οποιο μερος του κόσμου τους έλεγες και έκαναν οτι τους ζήταγες.(σε λογικα πλαίσια παντα).
Ο ίδιος μαλιστα είχε μόλις γυρισει απο 2 μήνες στην ινδια ,όπου τον είχαν στέιλει σε κατι ξεχασμένα χωρια με σκοπο να παρει ένα συγκεκρίμενο αντικείμενο και να του το στείλει.Παράλληλα ανέβαζε στο site πολυ υλικό πχ φωτο ,βίντεο κτλπ με σκοπο να αισθάνεται ο αλλος οτι πήγε μαζι του το ταξίδι.:cool:
Αλλωστε όπως μου ανέφερε ο ίδιος ο λογος που έφτιαξε το site είναι γιατι υπαρχει πολύς κοσμος που ενώ του αρέσουν τα ταξίδια λόγω διάφορων υποχρεώσεων δεν μπορεί να πάει.Απο την άλλη υπαρχει κόσμος που μπορεί να ταξιδέυει αλλα δεν εχει χρήματα. Ετσι συνδεσε αυτους τους δύο κόσμους:clap:
Ταξίδια δια αντιπροσώπου και μάλιστα πληρωμένα.Τι άλλο θα ακούσουμε και θά δούμε:mad:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.960
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κάτι....
Αν βάλω κι εγώ ένα κουμπάκι Donate στο signature μου (εδώ στο travelstories, μη μπερδευόμαστε), θα το πατάτε ρε σεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.515
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom