Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.805
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η ψηφοφορία θα ήταν δίκαιη αν όσοι ψηφίσαμε είχαμε όλοι επισκεφτεί τις ίδιες πόλεις.
Συμπίπτουμε προφανώς στις ευρωπαϊκές από κει κ πέρα χάος....
Τι ποσοστό πχ έχει πάει Μεξικό Σίτι το οποίο μάλιστα σκοράρει αρκετά χαμηλά, ενώ λενε πως είναι απροσδόκητα όμορφο;

Ή στο Μοντεβίδεο το οποίο ξέχασα να το χαντακώσω στη βαθμολογία μου αλλά κλάιν πόσοι ακόμα να το ψήφισαν;

Ότι σχεδόν ισοψηφούν Αβάνα με Παρίσι, ω μον ντιέ είναι σα να συγκρίνουμε τις βούρτσες με τις π....όρτες ! :haha:

Συμφωνώ με @KonstantinosAlyona ρίξε τιμής ένεκεν μέσα την Πόλη μέσα, να το λήξουμε παμψηφεί!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.812
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

alma

Member
Μηνύματα
3.753
Likes
15.225
Λοιπόν η βαθμολογία τοπ-20 έως σήμερα:

1. Αβάνα 18,107
2. Παρίσι 18,019
3. Ρώμη 17,482
4. Στοκχόλμη 17,472
5. Λισσαβώνα 16,92
6. Αμστερνταμ 16,658
7. Λονδίνο 16,535
8. Τόκυο 16,2
9. Ταλίνν 16.179
10. Βιέννη 16,129
11. Βατικανό 16,056
12. Βέρνη 16,033
13. Οτάβα 16
14. Βουδαπέστη 15,978
15. Βαλέττα 15,833
16. Χονγκ Κονγκ 15,667
17. Ρίγα 15,5
18. Μπουένος Άιρες 15,455
19. Ιερουσαλήμ 15,417
20. Ουάσινγκτον 15,286

Κάποιες τις περίμενα να είναι στην 20δα. (π.χ.Αβάνα,Ρώμη,Παρίσι,Λισσαβώνα,Μπουένος Άιρες).

Ας πούμε Τόκυο δεν έχω πάει αλλά δεν το περίμενα.Ίσως γιατί κανείς από τους πολυταξιδεμένους που ξέρω δεν το βάζει στη δεκάδα.

Αντίθετα επειδή ψηφίζουμε με ομορφιά(ή υποτίθεται πως ψηφίζουμε), θα περίμενα οπωσδήποτε την Πράγα στην 20δα γιατί δεν ξέρω κανέναν που να μην την βρήκε πανέμορφη,ανεξαρτήτως αν του φάνηκε φτηνή ή ακριβή, βαρετή ή ενδιαφέρουσα....

Αν θες βάλε και ποιές καταλαμβάνουν τις θέσεις 20-40. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.123
Likes
41.421
Κι εγω θα ηθελα τις πρωτες 40 και πραγματικα θεωρω πως οσο κι αν ειναι δικαιη η οχι, η ψηφοφορια ειναι ενδεικτικη.
Παω Ελσινκι, ποσο πεταμενα λεφτα ειναι? Ειναι στις 40?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.753
Likes
15.225
Κι εγω θα ηθελα τις πρωτες 40 και πραγματικα θεωρω πως οσο κι αν ειναι δικαιη η οχι, η ψηφοφορια ειναι ενδεικτικη.
Παω Ελσινκι, ποσο πεταμενα λεφτα ειναι? Ειναι στις 40?
Μπορεί να σου πουν πως δεν είναι ψηλά με βάση την ομορφιά, αλλά τους φάνηκε ενδιαφέρουσα πόλη 🤔
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.805
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω προσωπικά ψυχολογικά τραύματα με το Παρίσι! Αλλά ακόμη κ χωρίς δυσκολεύομαι....


Εν τω μεταξύ τι άνθρωπος είσαι εσύ! Δεν σ αρέσουν οι Σέρβες, η Μπελούτσι, μήπως πέρασες υπερβολικά πολύ καιρό στο Περού κ τα γυναικεία σου πρότυπα είναι οι βουνίσιες των Άνδεων πια; :bleh:
Νομίζω ότι το αδικείς το Παρίσι, δεν είναι τόσο χάλια
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αντίθετα επειδή ψηφίζουμε με ομορφιά(ή υποτίθεται πως ψηφίζουμε), θα περίμενα οπωσδήποτε την Πράγα στην 20δα γιατί δεν ξέρω κανέναν που να μην την βρήκε πανέμορφη,ανεξαρτήτως αν του φάνηκε φτηνή ή ακριβή, βαρετή ή ενδιαφέρουσα....
Μα πραγματικά, στη 10άδα την περίμενα μη σου πω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.123
Likes
41.421
Μπορεί να σου πουν πως δεν είναι ψηλά με βάση την ομορφιά, αλλά τους φάνηκε ενδιαφέρουσα πόλη 🤔
Εγω δεν τη βαζω ουτε στις πολυ ενδιαφερουσες οσο διαβαζω, αλλα τελος παντων, καποτε θα γινοταν κι αυτη η επισκεψη απο περιεργεια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγω δεν τη βαζω ουτε στις πολυ ενδιαφερουσες οσο διαβαζω, αλλα τελος παντων, καποτε θα γινοταν κι αυτη η επισκεψη απο περιεργεια.
Με μικρό καλάθι πήγαινε και καλά να περάσεις!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
"Αντικειμενικα" όμορφες δεν υπάρχει. Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια. Εμένα πχ η Μόνικα Μπελουτσι μου φαίνεται αδιάφορη, δε θα γυιζσ να την κοιτάξω στο δρόμο, η Tracy Chapman το εντελώς αντίθετο , προς απορία σχεδόν όλων όσων ξέρω. Το ίδιο γίνεται και με τις πόλεις.
Βέβαια υπάρχει αντικειμενικά όμορφες, με βάση συγκεκριμένα κριτήρια.. Εννοείται ότι δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια και στον ίδιο βαθμό αλλά πόσοι π.χ. θεωρούν πιο όμορφη μια τσιμεντουπολη χωρίς καθόλου πράσινο και υδάτινο στοιχείο, από μια πρωτεύουσα με πάρκα, γραφικές πλατειες με συντριβανια, ιστορικά κτίρια, γέφυρες..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.035
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom