Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Επίσης το άλλο που μου κάνει εντύπωση: εξ αρχής δεν πολυσυμφωνούσα με το κριτήριο που έθεταν αρκετοί ότι τα πάρκα και το πράσινο είναι καθοριστικά για το αν μια πόλη είναι όμορφη. Μάλιστα η Αθήνα έχει ακούσει τα εξ αμάξης για τούτην της την έλλειψη. Ένας από τους βασικότερους λόγους που τσίμπαγε βαθμούς κάτω από τη βάση, ήταν αυτός ("τσιμεντούπολη"). Πάμε τώρα να δούμε την Αβάνα από ψηλά...
 

Attachments

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μάλλον...
Δεν έχω πάει οπότε μπορεί να λέω και βλακείες αλλά από αυτά που βλέπω σε φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω πως πάει για πρωτιά.
Μία από τα ίδια... μια φίλη μου που πήγε Κούβα τα περασμένα Χριστούγεννα με ελληνικό ταξιδιωτικό γραφείο, δε μου έδωσε τις καλύτερες εντυπώσεις απ' την πρωτεύουσα (κιτς και υπό κατάρρευση). Περίμενε κάτι πιο μοντέρνο αλλά ως μη informed traveller, τη δικαιολογώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάνεις δύο λάθη:
1. Δεν κοιτάς το κέντρο της Αβάνας, που είναι το Βεδάδο, πολύ πράσινη γειτονιά, κι όχι το λιμάνι.
2. Αν κάνεις λίγο ζουμ θα δεις πως όλοι οι δρόμοι είναι σπαρμένοι με τροπικά δέντρα, πανύψηλα με τεράστιους κορμούς, τα περισσότερα σπίτια έχουν κήπους κι αυτό δίνει φοβερό ίσκιο, αίσθηση πρασίνου και φρεσκάδα στην πόλη.

Προτιμώ μια πόλη που κάθε 5-6 τετράγωνα έχει από ένα πάρκο ενός τετραγώνου, παρά ένα τεράστιο πάρκο (αν κι έχει και τέτοιο η Αβάνα, όχι πολύ μικρότερο από το Σέντραλ Παρκ, άρα μεγαλύτερο αναλογικά με το μέγεθος της πόλης, μιλάω για το Πάρκο Λένιν)

Το τελευταίο που μπορεί να πει κανείς για την Αβάνα είναι πως είναι τσιμπεντούπολη. Άλλωστε το κύριο οικοδομικό υλικό στο κέντρο δεν είναι καν το τσιμέντο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλλον...
Δεν έχω πάει οπότε μπορεί να λέω και βλακείες αλλά από αυτά που βλέπω σε φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω πως πάει για πρωτιά.
Εγώ πάλι σαν επισκέπτης κι όχι σαν κάτοικος Αβάνας,έχω την εντύπωση ότι μια μεγάλη μερίδα κόσμου που την επισκέπτεται την λατρεύει πριν ακόμα πατήσει εκεί.

Με άλλα λόγια η ομορφιά της Αβάνας έχει να κάνει με πολλές υποκειμενικές απόψεις ομορφιάς που έχουν οι επισκέπτες της και που τυχαίνει να συμπίπτουν στο ζήτημα της Κουβανικής πρωτεύουσας.

Η Αβάνα βαθμολογείται ψηλά γιατί είναι αυτό ακριβώς που περιμένεις να είναι σε αντίθεση με πολλές άλλες λεγόμενες ωραίες πόλεις με χίλια μύρια παρατσούκλια που απλώς καταρρίπτονται στην πράξη.Τρανό παράδειγμα τέτοιας περίπτωσης για μένα είναι η Βουδαπέστη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ένας άλλος εύκολος ορισμός μια picturesque πόλης,είναι όταν έχεις φωτογραφικό θέμα όπου κι αν στρέψεις το φακό σου κι όχι όταν πρέπει να μηχανευτείς τρόπους για να κάνεις την πόλη να δείξει ενδιαφέρουσα στο καρέ.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Η βαθμολογία και από μένα στις λίγες πρωτεύουσες που έχω πάει.
Rome 19
Budapest 19
Paris 18
Edinburgh 18
London 16
Vienna 16
Berlin 16
Amsterdam 14
Bangkok 13
Athens 10
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
(κιτς και υπό κατάρρευση).

Το υπό κατάρρευση είναι αληθές για μεγάλο κομμάτι της πόλης (που ολοένα μειώνεται, πάντως) και είναι καθαρά θέμα γούστου το αν σου αρέσει ή όχι (εμένα με τρελαίνει, άλλους τους απωθεί, απολύτως λογικόν).
Αλλά το κιτς... Μάλλον κάπως αλλιώς το εννοεί, για μένα κιτς είναι κάτι το επιτηδευμένο, που γίνεται για να εντυπωσιάσει και καταφέρνει το ανάποδο... Η Αβάνα τι το επιτηδευμένο έχει; Όπως ήταν πριν από 100 χρόνια είναι...

Περίμενε κάτι πιο μοντέρνο

:shock::shock::shock::shock: Και της φάνηκε κιτς το παλιό;:shock::shock::shock::shock:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Μία από τα ίδια... μια φίλη μου που πήγε Κούβα τα περασμένα Χριστούγεννα με ελληνικό ταξιδιωτικό γραφείο, δε μου έδωσε τις καλύτερες εντυπώσεις απ' την πρωτεύουσα (κιτς και υπό κατάρρευση). Περίμενε κάτι πιο μοντέρνο αλλά ως μη informed traveller, τη δικαιολογώ.
Οταν ακουω/διαβαζω τετοια, ενα πραγμα σκεφτομαι "Ατιμη κενωνια, σε ποιους δινεις φραγκα να ταξιδευουν.... " :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο ρεύμα η Lisboa...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom