Ιταλία Tutte le strade portano a Roma...

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οποτε να υποθεσω οτι ολα πηγαν τελεια.............:cool::cool::cool:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
..Κοιτάω το ρολόι μου και συνειδητοποιώ πώς η ώρα έχει περάσει… Δεν είχα πολύ χρόνο μπροστά μου.. Για το βράδυ είχα κανονίσει δείπνο με το φίλο μου Sergio..Γύρισα γρήγορα στο ξενοδοχείο.. Το πρώτο πράγμα που έκανα μπαίνοντας στο δωμάτιό μου, ήταν να τραβήξω τις κουρτίνες… Ουάουυυυυ.. Κάθε φορά αντικρίζοντας τη μοναδική θέα του φωταγωγημένου Κολοσσαίου το βράδυ, αισθάνομαι σα μικρό παιδάκι.. Ήταν σα καρτ ποστάλ μπροστά μου.. Όμως έπρεπε να συγκεντρωθώ και να κάνω γρήγορα.. Ένα ντουζάκι , ντύνομαι κι είμαι έτοιμη.. Το τηλέφωνό μου χτυπάει λίγο νωρίτερα απ την ώρα του ραντεβού.. Ο Sergio ήταν ήδη κάτω απ το ξενοδοχείο και με περίμενε..

Κατεβαίνω γρήγορα και τον αντικρίζω στην είσοδο… Ο Sergio μετακινείται συνήθως με το ποδήλατο, όχι μόνο μέσα στην πόλη αλλά ταξιδεύει μάλιστα μ αυτό , είναι η μεγάλη του αγάπη, μιας και είναι γυμναστής με ειδικότητα στα προγράμματα του spin… Όμως σήμερα με μεγάλη μου χαρά τον βλέπω να έχει έρθει με τη μηχανή του, μια BMW R1150GS!!! «Θέλεις να την αφήσω εδώ και να πάμε κάπου με τα πόδια να φάμε, ή να πάμε σε κάπου λίγο πιο μακριά που ξέρω», με ρώτησε.. Καλά πλάκα μου κάνει σκέφτηκα κι ανέβηκα με μιας στη μηχανή… Ξεκινήσαμε για το εστιατόριο και στο δρόμο μου έκανε ξενάγηση σε διάφορα μέρη που περνούσαμε από μπροστά τους, μόνο που μάλλον τα ήξερα καλύτερα κι απ τον ίδιο!!!Παρκάραμε τη μηχανή και φτάσαμε.. Το εστιατόριο ονομάζεται Antica Veio και είναι στη Via Veio,33… Ένα όμορφο εστιατόριο ,σε καμιά περίπτωση τουριστικό.. Παραγγείλαμε μια ποικιλία ορεκτικών με arancine, και δυο μεγάλες πίτσες… Ναι, φυσικά μην ξεχνάτε ότι δεν τρώω πολύ μόνο τσιμπάω… Άλλωστε είχα και το Μαραθώνιο την επόμενη μέρα… Το φαγητό ήταν πολύ ωραίο αλλά ακόμα περισσότερο η παρέα μου, αφού δε σταματήσαμε στιγμή να γελάμε… Αφού τελειώσαμε το φαγητό μας, ο Sergio με ρώτησε αν θέλω να πάρουμε επιδόρπιο εδώ ή κάπου αλλού..Φυσικά και προτίμησα να συνεχίσουμε αλλού.. Συμφωνήσαμε να πάμε για παγωτό.. Πρώτα όμως θα κάναμε μια βόλτα με τη μηχανή… Ξεκινήσαμε.. Η χαρά μου δε περιγραφόταν… Βρίσκομαι στη Ρώμη, πάνω σε δυο τροχούς, τη βραδιά με τη μεγαλύτερη κι ομορφότερη πανσέληνο των τελευταίων 18 χρόνων, με ένα πολύ καλό φίλο και η ξενάγηση αρχίζει.. Τι να πρωτοθυμηθώ..Γυρίσαμε σχεδόν όλη τη πόλη.. Αφού περάσαμε απ το Trastevere, το Testaccio,το Circo Massimo , σταματήσαμε στο Aventino, έναν απ τους επτά λόφους της Ρώμης.. Η περιοχή πολύ όμορφη ακόμα και το βράδυ, με πολλές εκκλησίες, Santa Prisca, San Saba, Santa Balibina, Santi Bonifacio e Alessio, με την πιο όμορφη για μένα Santa Sabina..
Αφήσαμε τη μηχανή λίγο πιο δίπλα απ τη Bocca della Verita και κάναμε μια βόλτα στο πάρκο..

afarm6.static.flickr.com_5055_5554427114_65b3f00bfd.jpg

La bocca della Verita

Καθίσαμε κι απολαύσαμε τη μοναδική πανοραμική θέα της πόλης με τον Τίβερη να τη διασχίζει, που δυστυχώς δε κατάφερα ν αποθανατίσω με τη φωτογραφική μου μηχανή… Στη συνέχεια περπατήσαμε κι απ την άλλη πλευρά, αλλά λόγο της ώρας δε μπορέσαμε να δούμε κάποιους κήπους που ήταν κλειστά.. Εκεί δίπλα βρίσκονται αρκετές πρεσβείες, μια απ αυτές κι αυτή της Μάλτας.. (Villa del Priorato di Malta)..Μπροστά στη θεόρατη κλειστή πόρτα, πολύς κόσμος κοίταζε μέσα από μια κλειδαρότρυπα..

a4.bp.blogspot.com__HDeQ6Kue8M4_THUIA_Z90hI_AAAAAAAAJew_NFOheuSTIv0_s1600_P1170936.JPG

Η περίφημη κλειδαρότρυπα (φωτο απο το διαδίκτυο..)

Ο Sergio με παρακινούσε να πάω να δω, μα το θεωρούσα γελοίο, τι θα μπορούσα άλλωστε να δω? Η περιέργεια μου ωστόσο με έκανε να πλησιάσω κι εγώ.. Γύρισα και κοίταξα το Sergio,αυτός χαμογελούσε, δε πίστευα στα μάτια μου.. Έβλεπα καλά? Μέσα απ αυτή λοιπόν τη κλειδαρότρυπα, βλέπεις ένα φωταγωγημένο πανέμορφο κήπο, μένα κόκκινο χαλί ακριβώς στην ευθεία την κλειδαρότρυπας που κεντράρει στο καμπαναριό του Αγίου Πέτρου!!!! Ότι πιο όμορφο είχα δει ποτέ!!! Αν ποτέ βρεθείτε βράδυ εκεί μη παραλείψετε..

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_1_1b_StPetersBasilica_Keyhole_2.jpg

Η θέα απ τη κλειδαρότρυπα (φωτο απ το διαδίκτυο)

Συνεχίσαμε τη βόλτα μας με τη μηχανή, μέχρι το Prati ..Εκεί σε μια gelateria Siciliana θα παίρναμε το παγωτό μας…Gelarmony, Via Marcantonio Colonna,34.. Gelarmony | Gelateria Roma | L'arte del Gelato Siciliano
60 γεύσεις παγωτού, γρανίτες, brioche, cannoli, cassate, torte sette veli, ουφ καταστροφή…!!!Δεν ήταν τυχαίο ότι γινόταν το αδιαχώρητο… Μοναδικό παγωτό.. Ήταν ότι πρέπει για πριν το Μαραθώνα, όπως χαριτολογώντας έλεγε ο φίλος μου.. Ακριβώς δίπλα βρίσκεται και το Mondo Arancina, ιδίας ιδιοκτησίας, με ποκιλία από arancine, pane, panelle, sfincione, anelletti al forno, pizze, sfiziosita κ.α. πολλά.. Mondo Arancina | Prodotti Tipici Siciliani | Specialit
Όλες οι γεύσεις της Σικελίας βρίσκονται εκεί…

Η ώρα είχε περάσει.. Αν κι είχα λάβει ήδη μήνυμα απ τη παρέα του Silvio να τους συναντήσουμε σε κάποιο μπαρ στο Testaccio, το καλύτερο θα ήταν να γυρίσω να ξεκουραστώ λιγάκι, μιας κι είχα πρωινό ξύπνημα.. Άλλωστε τα παιδιά το είχαν πει ξεκάθαρα πως αν τους ακολουθούσα το σίγουρο ήταν πως Μαραθώνιο το πρωί δε θα είχε..

Μια τελευταία βόλτα με τη μηχανή, ένα πέρασμα απ τον Άγιο Πέτρο και πίσω..O Sergio με γύρισε στο ξενοδοχείο όπου και τον καληνύχτισα, δίνοντας του ραντεβού σύντομα πάλι.. Πραγματικά νιώθω πολύ τυχερή να έχω τέτοιους φίλους..

Προσπάθησα να κοιμηθώ, αλλά απ τη μια η υπερένταση της ημέρας, η προσμονή για το Μαραθώνιο κι απ την άλλη τα μηνύματα στο κινητό απ τους «τρελαμένους» φίλους μου ερχόντουσαν ως τις πέντε το πρωί για το πόσο όμορφα περνάνε έξω και το τι χάνω.. Σίγουρα σε καμιά cicca cicca θα είχαν πάει…
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τελεια η περιγραφη! Μου εβγαλε μια χαρα και μια προσμονη.
Περιμενω τη μεγαλη ημερα!
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Καταπληκτική περιγραφή, απίθανες φωτογραφίες (η κλειδαρότρυπα...δίνει ρέστα :shock:). Να είσαι πάντα καλά και πάντα δυνατή..
Περιμένω εναγωνίως το Μαραθώνιο:clap:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Aπίστευτα "γεμάτη" μέρα! Και το καλύτερο: βόλτες στη νυχτερινή Ρώμη κάτω από την πανσέληνο!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Και το καλύτερο: βόλτες στη νυχτερινή Ρώμη κάτω από την πανσέληνο!
..Νυχτερινή Ρώμη, πανσέληνος, μηχανή και ..καλή παρέα..!!!Μια μοναδική εμπειρία που δύσκολα περιγράφεται με λόγια..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επ αγορια! Εχουμε αγωνα αυριο! Δεν ειναι για τετοια αποψε η sapi!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom