Γαλλία Versailles

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα , εν όψει ταξιδιού το Φεβρουάριο στο όμορφο Παρίσι ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τις Versailles όσο αφορά το Trianon Palace και το Marie-Antoinette's Estate. Αξίζει μια επίσκεψη και εκεί, πέρα από το Παλάτι και τους Κήπους ; Δεν το έχω βρει σε καμιά συζήτηση και είπα μήπως κάνω την αρχή...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αφου πατε Φλεβαρη, κλεισε την προσφορα 2for1 passport που τρεχει στο internet. Οποτε ,αν ειστε 2 φυσικα, θα τα δειτε ολα με 18€ και οι δυο. Επισης με το passport υπαρχει εκπτωσει 7€ (δηλαδη απο 16€, 9€) και στο Kings private apart... κλπ.
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το έχω τσεκάρει αλλά παίζει και ότι ο ένας εκ των 2 (καλά μάντεψες) είναι under 26 ;) οπότε αν δεν κάνω λάθος μπαίνει free. Σωστά ?
Ούτως ή άλλως το μονό passport παίζει από 1η Μαρτίου και μετά, οπότε μάλλον στην προσφορά θα καταλήξω... Thanks ..
Μου κάνει εντύπωση πάντως που στις αμέτρητες συζητήσεις που έχω χιλιοδιαβάσει δεν αναφέρεται κανείς στα Trianon Palace και Marie-Antoinette's Estate. Δεν είναι και τόσο άξια λόγου όσο όλα τα υπόλοιπα πιθανόν που βλέπει κανείς σε όλο το Παρίσι ή τι να πρωτοπεί και ο καθένας από εμάς ;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι να σου πω; Δεν εχω παει σε κανενα απο τα δυο για να εχω αποψη. Παντως αν θα ειστε λιγες μερες στο Παρισι, ισως δεν αξιζει να πατε καθολου προς Βερσαλλιες. Δεν ειναι και τοσο ωραια στους κηπους και στα παρκα το χειμωνα. Επισης στο Παρισι με εξαιρεση ενα ΣΚ δεν εκανε ακομα χειμωνα και ολοι πιστευουν πως ο Φλεβαρης θα 'ναι αρκετα κρυος. Ευχομαι να διαψευστουν βεβαια.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Αξίζει να τα επισκεφθείτε. Ειδικά το Maria Antoinette's estate είναι υπέροχο. Πολύ γραφικό. Εφόσον θα πάτε είναι κρίμα να μην το δείτε.
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Επισης στο Παρισι με εξαιρεση ενα ΣΚ δεν εκανε ακομα χειμωνα και ολοι πιστευουν πως ο Φλεβαρης θα 'ναι αρκετα κρυος. Ευχομαι να διαψευστουν βεβαια.
Ωραία πληροφορία μου έδωσες!!! Να ξέρω τι με περιμένει... Ελπίζω να πέσω στις Παριζιάνικες αλκυονίδες :bleh:

Αξίζει να τα επισκεφθείτε. Ειδικά το Maria Antoinette's estate είναι υπέροχο. Πολύ γραφικό. Εφόσον θα πάτε είναι κρίμα να μην το δείτε.
Σε ευχαριστώ thgr..
Αναλόγως τον καιρό και τον χρόνο θα πράξουμε τελικά..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραία πληροφορία μου έδωσες!!! Να ξέρω τι με περιμένει... Ελπίζω να πέσω στις Παριζιάνικες αλκυονίδες :bleh:
Ωραιο το ανεκδοτακι... Ποτε ερχεστε; αρχες, μεσα,τελη;
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
17 θα ειμαστε εκει... Ξερω οτι πρεπει ολα να τα περιμενω απο θεμα καιρου! Απλα ακουμε εδω στην Ελλαδα οτι πνιγηκε το Παρισι στο χιονι,εκλεισαν αεροδρομια κλπ οποτε λεμε 'ωραια ξεσπασε ο καιρος'. Τζιφος!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δυο μερες χιονισει και την τεταρτη μερα ειχαν λιωσει τα παντα. Σ' αυτο βοηθησε βεβαια και το ψιλοβροχο που ειναι σε μονιμη βαση εδω, καθημερινο. Λενε πως μεχρι στιγμης ο καιρος ειναι καπως ασυνηθιστος για την εποχη. Προς το παρον παντως ειναι μια χαρα. Μακαρι να συνεχιστει ετσι. Και να χιονιζει ομως παλι θα κυκλοφορειτε, μην ανησυχεις. Εκτος κι αν κανει το χιονι...
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ουδεμια ανησυχια! Να εισαι σιγουρος! :) Οπως και να ναι, στο Παρισι θα ειμαστε!! Σε ευχαριστω πολυ για την ενθαρυνση κ τις πληροφοριες!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν και εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες τη συγκεκριμενη γραμμη, δεν εχω πετυχει ποτε τετοιο τρενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom