War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    92

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
8.158
Ειναι το πρόβλημα του υπερπληθυσμού.Οι υποδομές της Θεσσαλονίκης είναι για πολύ λιγότερο κόσμο απο τα σχεδόν 2 εκατομμύρια που είναι τώρα.Τα τελευταία χρόνια λόγω και της μεγάλης ανεργίας που υπάρχει στους γύρω νομούς,πολύς κόσμος μετακόμισε στη Θεσσαλονίκη για δουλειά.Βάλε και τους χιλιάδες φοιτητές μέσα,οπότε λογικό είναι να υπάρχει αυτό το χάλι στους δρόμους και στα αστικά κάθε μέρα.




Μήπως περνούσες νυχτερινές ώρες απο επικίνδυνες περιοχές;Γιατί προφανώς έχει και η Θεσσαλονίκη τέτοιες,Πανεπιστήμια,Ναυαρίνου,Ροτόντα,Σταθμός.
2 Βασιλισσης Ολγας και 1 Πανοραμα… δεν τις λες και επικινδυνες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στα 16 μου πρώτη φορά ανέβηκα σε αεροπλάνο και πήγα στο Ηράκλειο της Κρήτης. Εκεί είχε έρθει ο αδερφός μου να με πάρει μαζί με άλλα 9 άτομα. Όλοι ήταν φοιτητές και ο ένας είχε αυτοκίνητο. Μπήκαμε 11 άτομα σε ένα αυτοκίνητο και φυσικά βγήκαμε κατευθείαν έξω για διασκέδαση! Αυτή ήταν η πρώτη εικόνα που είχα για του τι πάει να πει φοιτητική ζωή! Στη Κρήτη έχω ζήσει τις ομορφότερες φοιτητικές εμπειρίες. Ερχόμενη αργότερα στη Θεσσαλονίκη σαν φοιτήτρια αυτό που συνάντησα ήταν απογοητευτικό... Είχα ανάγκη απο παρέες που να μπορώ να εκφράσω τις ανησυχίες μου και τους προβληματισμούς μου σαν νέος άνθρωπος, να μπορώ να διασκεδάσω και όχι να με ταΐζουν και να με κοιμίζουν. Εύχομαι να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Εγώ συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Αφού δεν σου έκαναν τα καρντάσια γιατί δεν δοκίμαζες την τύχη σου σε άλλους συμφοιτητές σου από άλλα μέρη; Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως ένας φοιτητής της εποχής μας δεν μπορούσε να διασκεδάσει στη Θεσσαλονίκη του τότε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και γι αυτό δεν φταίμε οι Θεσσαλονικείς αλλά οι Αθηναίοι αφού ΟΛΟΙ οι υπουργοί από εκεί είναι και αυτοί ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ.
Εδώ θα διαφωνήσω κάθετα...Πρωτοκλασσάτοι υπουργοί κατά καιρούς ήταν από τη Θεσσαλονίκη. Ο "εθνάρχης" και ο ανηψιός του αμφότεροι πρωθυπουργοί της μεταπολίτευσης ήταν Βορειοελλαδίτες και πολλοί πρωθυπουργοί και αρχηγοί κομμάτων επιλέγουν τη Θεσσαλονίκη ως την περιφέρεια που θα εκλεγούν. Αν είμαστε οι Βορειοελλαδίτες στόκοι δεν μας φταιν οι Αθηναίοι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.634
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω εκφράσει παραπάνω την απογοήτευση μου για την κατρακύλα της πόλης...αυτά όμως που γράφεις περισσότερο δείχνουν ότι ήσουν άτυχη στις συναναστροφές σου και η γενίκευση τους μάλλον αδικεί πολύ κόσμο εδώ πάνω....
Δεν είμαι επισκέπτρια στη Θεσσαλονίκη, ζω πολλά χρόνια στη πόλη. Λυπάμαι πολύ που το λέω, αλλά η γενική νοοτροπία του κόσμου εδώ είναι θλιβερή. Μετά απο τόσα χρόνια διαμονής στη πόλη εννοείται ότι γνωρίζω ανθρώπους που τους εκτιμώ πολύ! Γενικά δεν συνηθίζω να κουβαδιαζω τον κόσμο, ούτε όμως να ωραιοποιω καταστάσεις. Συγνώμη λοιπόν που ήμουν άτυχη και αδικώ τους Θεσσαλονικεις!

Σαν κάτοικος της πόλης θα ήθελα να ζω σε ένα καλύτερο περιβάλλον απο αυτο που βιώνω καθημερινά. Μετά απο 30 χρόνια διαμονης εδώ δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα προς το καλύτερο. Έγραψα πριν για τις αποστάσεις στην Αθήνα και τον χρόνο που σπαταλας στους δρόμους, αλλά και εδώ δεν είναι καλύτερα τα πράγματα. Μόλις ξεκίνησαν τα έργα στον περιφερειακό και για να διανύσω 9 χλμ (αυτή είναι η απόσταση απο το σπίτι μου ως τη δουλειά μου) χρειάζομαι μία ωρα καθημερινά... Υπομονή όμως, καθώς θα έχουμε flyover! Απο την άλλη όμως θα πρέπει να πληρώσουμε ένα υπέρογκο ποσό, που δεν το θυμάμαι τώρα, ως αποζημίωση στην εταιρεία που ανέλαβε την υποθαλάσσια, επειδή τελικά κάναμε λάθος και δεν θα τη κατασκευάσει!
Για τα παραπάνω και για πολλά άλλα που έχω ήδη αναφέρει ή όχι, σαν κάτοικος της πόλης βλέπω ελάχιστους να προβληματιζονται....

Στο τόπο που μεγάλωσα πριν φύγω έβλεπα συντοπιτες μου να αδικούν άλλους για ίδιο όφελος και να βροντοφωναζουν ότι θέλουν το καλό του τόπου. Πως ακριβώς θα έρθει αυτο το καλό όταν εθελοτυφλουμε, ποτέ μου δεν κατάλαβα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.634
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Αφού δεν σου έκαναν τα καρντάσια γιατί δεν δοκίμαζες την τύχη σου σε άλλους συμφοιτητές σου από άλλα μέρη; Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως ένας φοιτητής της εποχής μας δεν μπορούσε να διασκεδάσει στη Θεσσαλονίκη του τότε.
Φυσικά και γνώρισα και άλλα άτομα που είχαν έρθει για σπουδές απο άλλα μέρη οπως είχα έρθει και εγώ, και κάποιοι απο αυτούς έγιναν αγαπημένοι μου φίλοι! Κρατούσα όμως επαφές με συμφοιτητές που δεν έφευγαν κάθε σκ, γιατι καλώς ή κακώς πάρα πολλοί ήταν απο κοντινά μέρη και έφευγαν συνέχεια στο σπίτι τους. Έτσι άρχισα και εγώ να φεύγω, όταν μπορούσα να φύγω γιατί δούλευα κιόλας, και πήγαινα Αθήνα ή οπουδήποτε μπορούσα να διασκεδάσω.

Η αρχικες γνωριμίες μου όμως ήταν ολες με ντόπιους φοιτητές (ειλικρινά ήταν πάρα πολλοί), τους οποίους συναντούσα μόνο στη σχολή και όταν πρότεινα να βγούμε έβρισκαν διάφορες δικαιολογίες. Εγώ δεν είμαι και πολύ του παρακαλετου, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπέρα. Όπως ήδη έγραψα ο κύκλος που δημιούργησα ήταν εκτός σχολής κυρίως και φυσικά οι περισσότεροι ήταν Θεσσαλονικεις, αλλά όχι φοιτητές ή ήταν φοιτητές σε άλλες πόλεις όπως Αθήνα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φυσικά και γνώρισα και άλλα άτομα που είχαν έρθει για σπουδές απο άλλα μέρη οπως είχα έρθει και εγώ, και κάποιοι απο αυτούς έγιναν αγαπημένοι μου φίλοι! Κρατούσα όμως επαφές με συμφοιτητές που δεν έφευγαν κάθε σκ, γιατι καλώς ή κακώς πάρα πολλοί ήταν απο κοντινά μέρη και έφευγαν συνέχεια στο σπίτι τους. Έτσι άρχισα και εγώ να φεύγω, όταν μπορούσα να φύγω γιατί δούλευα κιόλας, και πήγαινα Αθήνα ή οπουδήποτε μπορούσα να διασκεδάσω.

Η αρχικες γνωριμίες μου όμως ήταν ολες με ντόπιους φοιτητές (ειλικρινά ήταν πάρα πολλοί), τους οποίους συναντούσα μόνο στη σχολή και όταν πρότεινα να βγούμε έβρισκαν διάφορες δικαιολογίες. Εγώ δεν είμαι και πολύ του παρακαλετου, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπέρα. Όπως ήδη έγραψα ο κύκλος που δημιούργησα ήταν εκτός σχολής κυρίως και φυσικά οι περισσότεροι ήταν Θεσσαλονικεις, αλλά όχι φοιτητές ή ήταν φοιτητές σε άλλες πόλεις όπως Αθήνα.
Που βρε ήσουν φοιτήτρια και δεν ήθελαν να βγαίνουν οι φοιτητές; Ποιμαντικής Θεολογίας;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.726
Likes
50.770
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H Θεσσαλονίκη έχει υπερεκπροσωπηση σε υπουργους σε σχέση με τον πληθυσμό της. Το ότι οι πιο πρωτοκλασάτοι από αυτούς έμειναν γνωστοί για τα πιο απίθανα ρουσφέτια λέει πολλά για τους ψηφοφόρους τους.

Το ότι οι ΟΑ άλλαξαν την Αθήνα κι έγιναν έργα που υπό άλλες συνθήκες δε θα γινόντουσαν ποτέ, είναι γεγονός. Είναι κομμάτι της ιστορικής προίκας που κουβαλάει η Αθήνα, για την οποία δεν έχουν credit οι σύγχρονοι κάτοικοί της, αλλά την απολαμβάνουν όντας απλά τυχεροί που γεννήθηκαν σε ιστορικά χώματα (ή που μετοικησαν σε αυτά).

Από εκεί και πέρα η Θεσσαλονίκη έχει χάσει πολλές ιστορικές ευκαιρίες είτε λόγω κακής διοίκησης (ιστορικά οι Θεσσαλονικεις για μένα- και ίσως κάνω λαθος- έχουν ψηφίσει πολύ χειρότερους περοφερειαρχες, δημάρχους, Ψωμιαδηδες Τσοχατζοπουλους από την υπόλοιπη Ελλάδα, ναι ακόμη και συγκριτικά με τα πολύ χαμηλά στάνταρ του πολιτικού προσωπικού της χωρας) είτε λόγω συγκυριων.

Δεν την ξέρω καλά την πόλη, έχω παει μόνο ως επισκέπτης. Νομίζω ότι έχει εξαιρετική εγχώρια κουζίνα, πολύ κακό κλίμα σε σχέση με την Αθήνα, ότι είναι πιο άσχημη ως πόλη, αλλά ο βασικός λόγος που δε θα μπορούσα να ζήσω είναι οι άθλιες συγκοινωνίες, δεν υπάρχει μέσο σταθερής τροχιάς κι ως άνθρωπος που δεν οδηγεί δε θα την πάλευα. Στην Αθήνα και πριν το μετρό και τα τραμ υπήρχε ο ηλεκτρικός που για μένα ήταν σημείο αναφοράς (δεν πήγαινα σε κανένα μέρος εκτός του άξονα του ηλεκτρικού, για μένα ήταν "εκδρομη".).

Για τους ανθρώπους να πω την αλήθεια δε βλέπω μεγάλες διαφορές, ζώντας αρκετές εκατοντάδες Αθηναίων και Σαλονικιων κάθε χρόνο. Ίσως υπάρχει μια "αρχοντιά/ανεμελια" παραπάνω στους Θεσσαλονικεις, πχ με εντυπωσιάζει που μόνο αυτοί δεν κοιτάνε τιμές πριν παραγγείλουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.634
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σου.
Δεν χρειάζεται να εκραγώ για να εκφράσω απλές και ξεκάθαρες αλήθειες. Ηλίου φαεινότερο πως ό,τι μας έγραψες ήταν άσχετο.

Τα σουβλάκια και τα κασέρια είναι ξεπερασμένα παλιομοδίτικα επιχειρήματα.
 

dammys

Member
Μηνύματα
387
Likes
712
Κάτω από τη βάση η ποιότητα ζωής στην Αθήνα: Τι πιστεύουν οι Έλληνες (msn.com)

Εμ ψηφίζουν Αθήνα αυτοί/ες που μένουν Θεσσαλονίκη, Ισπανία, Ρώμη, Γερμανία κτλ κτλ

Μου θυμίζει σκετς τον ΑΜΑΝ που ο Καλυβάτσης τα έβλεπε όλα ωραία στην Ελλάδα ,που είχε έρθει με κομματικό εισιτήριο για να ψηφίσει, αλλά ζούσε Ελβετία.
Σαν τον Κούλη , που με αφορμή την επιστολική ψήφο, έκανε έκκληση στους Αρκάδες απανταχού να τον ψηφίσουν γιατί από Ελλάδα ξέρει ότι το μαύρο θα το φάει.
 

dammys

Member
Μηνύματα
387
Likes
712
:haha::haha::haha::haha::haha:
Όχι καλέ, το οικονομικό στο ΑΠΘ έβγαλα
Στο παιδαγωγικό έπρεπε να ρθεις να δεις ΠΑΡΤΥ..Πάντως για Κρήτη που λες έχεις άδικο , ξέρω ότι φοιτήτριες που νοίκιαζαν σπίτια , δεν μπορούσαν να βάλουν αγόρια μέσα ούτε για πλάκα, ο/η σπιτονοικοκύρης είχε τον ρόλο κάμερας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.816
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom