War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    92

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κλασικος διαλογος των γνωστων στην Αθηνα ειναι το "να τα πουμε απο κοντα, μη χαθουμε" και δεν τα λενε ποτε γιατι βαριουνται, δεν γουσταρουν κατα βαθος κλπ. Απλα ειναι αποδεκτη μια τετοια υποκρισια ως ενδειξη φιλικοτητας και τιποτε παραπανω.
Μία απο τα ίδια και εδώ. Αυτό είναι γνώρισμα των μεγάλων πόλεων. Θα βρεθείς μόνο με αυτούς που θέλεις πραγματικά και όχι όσο συχνά θέλεις.
Ας μη μιλήσουμε τώρα για υποκρισία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι περισσότεροι χαρακτηρίζουν κρύους και απόμακρους τους Αθηναίους, εγώ τους θεωρώ ειλικρινείς και ακομπλεξάριστους. Δεν σου μιλάνε με γρίφους, δεν διστάζουν να σε απορρίψουν και να σου πούνε το γιατί, δεν το πάνε μέσω Λαμίας για να σου πούνε κάτι, δεν σου πουλάνε παραμύθια και δεν σου δίνουν τα πάντα προσδοκώντας ύπουλα κάτι απο εσένα. Δύσκολα θα σου δώσουν, αλλά όταν το κάνουν δεν θα περιμένουν ανταπόδοση και σε άλλες περιπτώσεις θα έχει διάρκεια. Δεν σου λένε ναι και εννοούν όχι. Μπορείς να συζητήσεις ανοιχτά χωρίς να σκέφτεσαι τι θα πεις.

Στη Θεσσαλονίκη την ειλικρίνεια και την ευθύτητα τη θεωρούν ηλιθιότητα και βλακεία. Πρέπει να έχεις τακτ και να διαπραγματεύεσαι στις συναναστροφές σου, μη τυχόν και πεις κάτι λάθος και σε παρεξηγήσουν. Αν είσαι γυναίκα χωρίς παιδιά και ανύπαντρη σε θεωρούν εξωγήινη. Οι αντιδράσεις είναι κάτι παραπάνω απο συντηρητικές. Σε αντιμετωπίζουν σαν να έχεις κάνει κάτι λάθος στη ζωή σου. Αυτή η καλοσύνη που αποπνέουν μπορεί πολύ γρήγορα να γίνει απόρριψη ακόμα και απέχθεια όταν δεν βρουν ανταπόδοση σε αυτό που προσδοκούν ή δεν σε κατανοούν. Είσαι παρίας.

Η καλύτερη μου φίλη είναι Θεσσαλονικιά και μου λέει οτι για το καλό μου (σαν το Μηλιώκα ακούγεται ώρες ώρες) πρέπει να ρίχνω νερό στο κρασί μου (μπλιάχ) και οτι δεν αντέχει ο κόσμος την ειλικρίνεια. Βέβαια αυτή εκτιμάει σε εμένα αυτό ακριβώς. Την ειλικρίνεια.

Όλα τα παραπάνω εννοείται δεν αφορούν το σύνολο και στις δύο μεριές. Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Ειλικρίνεια σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη => 1-0.
Από παιδάκι είχα μια τάση να προσαρμόζομαι ταχύτατα όταν βρίσκομαι σε κάποιο νέο μέρος. Τόσο που για κάποιον ανεξηγητο λόγο σχεδόν όλοι με θεωρούν ντόπιο και ακόμη και σε μονοήμερες επισκέψεις είμαι ο τύπος που πάντα θα με σταματήσουν στο δρόμο για να μου ζητήσουν πληροφορίες. Ίσως γι' αυτό και ποτέ και πουθενά δεν με έκανε κανείς ποτέ να νιώσω ξένος.

Με προβληματίζει όμως και με στενοχωρεί να βλέπω ανθρώπους που οι συμπεριφορές και οι πράξεις των ανθρώπων τους κάνουν να αισθάνονται ξένοι στον τόπο που ζουν. Κατά κάποιο τρόπο υφίστανται ένα ενδόμυχο bullying, ένα βουβό κοινωνικό ρατσισμό. Και δεν είναι λύση φίλε @kabamarou να φύγει κάποιος. Μπορεί και να μην μπορεί να φύγει για 1002 άλλους λόγους. Η λύση είναι να αποκτήσουμε μια κουλτούρα συμπερίληψης. Όχι από ψυχικό αλλά από παπάγου...καλά κρύο χιούμορ για να ελαφρύνω το κλίμα. Από σεβασμό πάνω απ' όλα στον άνθρωπο και στα παιδιά μας.

Παρ' όλ' αυτά @Sassenach77 (μα είναι αυτο username? ) εγώ βρίσκω τους Αθηναίους πιο ευγενικούς (με μια δήθεν/υποχρεωτική, ας είναι, ευγένεια κάποιες φορές) και λίγο πιο ανοιχτόμυαλους και ανεκτικούς. Για ειλικρίνεια, ευθύτητα και ανιδιοτέλεια δεν πήρε κάτι το αυτί μου...
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Καταρχάς να διευκρινίσω οτι σε αυτό το νήμα γράφω τις απόψεις μου για τις δύο πόλεις, όπως τις έχω βιώσει, κάνοντας απλή περιγραφή. Δεν αποτελούν επιθυμίες αυτά που ίσως μοιάζουν με επιθυμίες.
Κάποια στιγμή στη ζωή μου έκανα πολλές αλλαγές. Το μόνο που δεν άλλαξα ήταν τον τόπο κατοικίας. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου, όπως το να αλλάξεις προσωπική ζωή, να αλλάξεις δουλειά, να κάνεις ένα μεγάλο οικονομικό άνοιγμα κτλ, αλλά δεν είναι όλα ανοίγω μία πόρτα και κλείνω μία άλλη. Οι νέες επιλογές, ειδικά τα οικονομικά ανοίγματα, έχουν και μεγάλες υποχρεώσεις. Είχα την ευκαιρία να πάω στην Αθήνα και επέλεξα να μην πάω. Δεν έχω μετανιώσει καθόλου. Δεν μου αρέσει να ζω σε μεγάλα αστικά κέντρα πλέον. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι μεγάλο αστικό κέντρο, αλλά πλέον προτιμώ να έχω πιο ποιοτικό χρόνο στη ζωή μου. Όταν φύγω απο Θεσσαλονίκη θα πάω σε πιο μικρή πόλη ή ακόμα και σε χωριό. Αν το οργανώσεις σωστά δεν σου λείπει τίποτα στην επαρχία.
Επίσης αν έδινα σημασία στις συμπεριφορές που περιγράφω δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά, όχι μόνο στη Θεσσαλονίκη. Η ελληνική κοινωνία είναι γενικά συντηρητική.
Nαι έχω κάνει μια πολύ μεγάλη αλλαγή τους τελευταίους μήνες. Άφησα την Θεσσαλονίκη και πήγα να μείνω κάπου αλλού. Ήταν πάρα πολύ ψυχοφθόρο για να το οργανώσω αλλά το όλο θέμα έχει να κάνει και με τον άνθρωπο και όχι μόνο με την κατάσταση που αντιμετωπίζει. Ίσως να μιλήσω για αυτό εκτενέστερα σε άλλη στιγμή. Έχω πάντως στα σχέδια να γυρίσω πίσω αλλά δεν το μετάνιωσα που το έκανα. Από απόσταση κατάλαβα ότι πολλά αρνητικά στις σχέσεις μου με τους ανθρώπους στην Θεσσαλονίκη τα δημιουργούσα και εγώ ο ίδιος

Δεδομένου ότι δεν σου αρέσει να ζεις σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως μου γράφεις όμως θα έπρεπε να σου αρέσει λογικά περισσότερο η Θεσσαλονίκη από την Αθήνα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεδομένου ότι δεν σου αρέσει να ζεις σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως μου γράφεις όμως θα έπρεπε να σου αρέσει λογικά περισσότερο η Θεσσαλονίκη από την Αθήνα
Άστα πήγε και μου ψήφισε και Αθήνα...Πορδοσία!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
προσαρμόζομαι ταχύτατα
Ποτέ μου δεν είχα προβλήματα προσαρμοστικότητας σε έναν τόπο. Και γι αυτό μπορώ να κάνω πολλά πράγματα μόνη μου. Και δεν δένομαι με τους τόπους. Ακόμα και το μέρος που μεγάλωσα το αγαπώ αλλά δεν έχω βάλει αυτοσκοπό στη ζωή μου να με θάψουν κιόλας εκεί :lol: Βασικά δεν θέλω να με θάψουν πουθενά!
(μα είναι αυτο username? )
Ενώ το δικό σου είναι καλύτερο.... Αυτό που θυμάμαι και γελάω τρελά είναι το avatar που είχες όταν πρωτο μπήκα εδώ μέσα το 2017 :haha::haha::haha::haha:
Για ειλικρίνεια, ευθύτητα και ανιδιοτέλεια δεν πήρε κάτι το αυτί μου...
Αυτό που θέλουν να πούνε θα στο πούνε και ας μην σου αρέσει. Δεν θα κάτσουν να το σκεφτούν και πολύ. Με τους περισσότερους έχω πολύ ωραίες συζητήσεις! Ανιδιοτέλεια δεν έχω συναντήσει σε φίλους μου. Σε γνωστούς ναι.
Δεδομένου ότι δεν σου αρέσει να ζεις σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως μου γράφεις όμως θα έπρεπε να σου αρέσει λογικά περισσότερο η Θεσσαλονίκη από την Αθήνα
Μα απο θέμα μεγέθους πόλεως προτιμώ τη Θεσσαλονίκη. Το είπα στην αρχή :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενώ το δικό σου είναι καλύτερο.... Αυτό που θυμάμαι και γελάω τρελά είναι το avatar που είχες όταν πρωτο μπήκα εδώ μέσα το 2017 :haha::haha::haha::haha:
Τι avatar είχα; Δεν θυμάμαι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αααα...Κάποιος (παρεμπιπτόντως Σαλονικιός) μου είπε πως προσβάλει τα χρηστά ήθη. Λες κι ο Πύργος είναι κανένας ναός ξέρω γω. Ε, το άλλαξα με έναν gay.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αααα...Κάποιος (παρεμπιπτόντως Σαλονικιός) μου είπε πως προσβάλει τα χρηστά ήθη. Λες κι ο Πύργος είναι κανένας ναός ξέρω γω. Ε, το άλλαξα με έναν gay.
Ευλόγηcον! :haha:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
@psilos3 δεν θα έρθεις να στηρίξεις την πόλη σου ή να ψηφίσεις και ανατρεπτικά δεν ξέρω! Αμέτοχος τελείως;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το κλίμα της Θεσσαλονίκης είναι απο τα χειρότερα της χώρας μας! Η ανυπόφορη και επίμονη υγρασία σου περονιαζει τα κόκκαλα τους χειμώνες, ενώ το καλοκαίρι δυσχεραινεί τη ζέστη που δεν την αντέχω ούτως ή άλλως. Ο ύπνος δεν σε ξεκουράζει λόγω αυτής της υγρασίας...

Στην Αθήνα έχω κάνει τους καλύτερους ύπνους. Στην αρχή δεν το πίστευα! Έχει πολύ καλό κλίμα!

Κλίμα σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη 1-0
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom