War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    92

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Στο ερωτημα Αθηνα ή Θεσσαλονικη θα έπρεπε να απαντούν πιθανοτατα ανθρωποι που εχουν ζησει και στα δυο μέρη... Οπως και καθε ερωτημα βασικά. Διαφορετικά η πηγή της ψηφου προερχεται απο τις λιγες θετικές ή αρνητικες εμπειριες που μπορει να ειναι και λανθασμενες ή όχι. Για παραδειγμα, τι αποψη μπορει να εχει ενας μονιμος κατοικος Αθηνων, συγκριτικα με καποιον που περασε σαν τουριστας 4-5 μερες απο την Αθηνα? Ακομα και εκει θα ελεγα οτι υπαρχουν και αλλες παραμετροι οπως πχ που ακριβως ζεις στη καθε πολη, ποσο αλλωστε να εισαι τουριστας. Τι αποψη εχει για την ασφαλεια της πολης π.χ ο κατοικος στα Κατω Πατησια , με αυτον στην Δροσια την Εκαλη ή τη Βουλιαγμενη? Ποσο χαρουμενος ειναι και με τι εμπειριες, ο κατοικος στα Ανω Λιοσια σε σχεση με αυτον που μενει διπλα στη θαλασσα στο Λαγονησι?

Παρομοια περιπτωση για το επαρχια vs πολη. Συγκρίνουμε την Αθηνα με τη Πατρα ή το Ηρακλειο( που ειναι επαρχια ) ή την Αθηνα με το Λιανοκλαδι και τα Ασκυφου για να λεμε για βαρεμαρα το Χειμωνα και κουτσομπολια με τους villagers ? Apples to apples που λενε και οι Γιανκηδες...

Εν κατακλειδι, θελω να πω οτι δεν υφισταται λογος αντιδικιων ή υπερβολων γιατι οι δημοσκοπησεις ειναι καθαρα υποκειμενικες για τον καθενα με βαση τις εμπειριες ζωης....
A ωραια ιδεα! Να κανουμε και war ΒΠ εναντιον ΝΠ εναντιον Δυτικων Προαστιων!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.053
Likes
41.218
A ωραια ιδεα! Να κανουμε και war ΒΠ εναντιον ΝΠ εναντιον Δυτικων Προαστιων!!!
Δεν θα παει καλα. Θυμιζω οτι απο επισημα χειλη εκφραστηκαν στερεοτυπα για νυχουδες και ψυκτικους απο τα Δυτικα.
Θα μαδηθουμε αδικα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Δεν θα παει καλα. Θυμιζω οτι απο επισημα χειλη εκφραστηκαν στερεοτυπα για νυχουδες και ψυκτικους απο τα Δυτικα.
Θα μαδηθουμε αδικα.
Α πολυ κακως να εκφραζονται τετοια στερεοτυπα.
Προσωπικα τα Δυτικα μου θυμιζουν αρκετα την Θεσσαλονικη ως προς το ταμπεραμεντο των ανθρωπων και την οριτζιναλ διασκεδαση.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
A ωραια ιδεα! Να κανουμε και war ΒΠ εναντιον ΝΠ εναντιον Δυτικων Προαστιων!!!
Μην θίγεστε. Και εγω απο πολυ φτωχη περιοχη των Χανιων προερχομαι. Θελω απλα να ενδειξω οτι οι ψηφοι ειναι υποκειμενικοι και δεν θα επρεπε να αποτελουν λογο διαμαχης :) .

@paefstra να σας δω τι θα κανετε χωρις ψυκτικους εκει στα xα''ι''λικια εσεις οι πλουσιοι το καλοκαιρι :haha::haha::haha:.Αντε χωρις νυχουδες θα επιβιωσετε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.053
Likes
41.218
@paefstra να σας δω τι θα κανετε χωρις ψυκτικους εκει στα xα''ι''λικια εσεις οι πλουσιοι το καλοκαιρι :haha::haha::haha:.Αντε χωρις νυχουδες θα επιβιωσετε
Εγω ειμαι working class.
Μην κοιτας που εχω αστικο αερα, ειναι το φυσικο μου :D.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Στο ερωτημα Αθηνα ή Θεσσαλονικη θα έπρεπε να απαντούν πιθανοτατα ανθρωποι που εχουν ζησει και στα δυο μέρη... Οπως και καθε ερωτημα βασικά. Διαφορετικά η πηγή της ψηφου προερχεται απο τις λιγες θετικές ή αρνητικες εμπειριες που μπορει να ειναι και λανθασμενες ή όχι. Για παραδειγμα, τι αποψη μπορει να εχει ενας μονιμος κατοικος Αθηνων, συγκριτικα με καποιον που περασε σαν τουριστας 4-5 μερες απο την Αθηνα? Ακομα και εκει θα ελεγα οτι υπαρχουν και αλλες παραμετροι οπως πχ που ακριβως ζεις στη καθε πολη, ποσο αλλωστε να εισαι τουριστας. Τι αποψη εχει για την ασφαλεια της πολης π.χ ο κατοικος στα Κατω Πατησια , με αυτον στην Δροσια την Εκαλη ή τη Βουλιαγμενη? Ποσο χαρουμενος ειναι και με τι εμπειριες, ο κατοικος στα Ανω Λιοσια σε σχεση με αυτον που μενει διπλα στη θαλασσα στο Λαγονησι?

Παρομοια περιπτωση για το επαρχια vs πολη. Συγκρίνουμε την Αθηνα με τη Πατρα ή το Ηρακλειο( που ειναι επαρχια ) ή την Αθηνα με το Λιανοκλαδι και τα Ασκυφου για να λεμε για βαρεμαρα το Χειμωνα και κουτσομπολια με τους villagers ? Apples to apples που λενε και οι Γιανκηδες...

Εν κατακλειδι, θελω να πω οτι δεν υφισταται λογος αντιδικιων ή υπερβολων γιατι οι δημοσκοπησεις ειναι καθαρα υποκειμενικες για τον καθενα με βαση τις εμπειριες ζωης....
Αντικειμενικότητα θα μπορούσε να υπάρξει για εμένα αν ψήφιζαν μόνο άτομα που δεν κατοικούν σε αυτές τις πόλεις και τις έχουν δει σαν τουρίστες. Μιλάμε βέβαια πάντα για Έλληνες τουρίστες. Είναι πολύ δύσκολο να μένει κάποιος σε μια πόλη και να ψηφίσει την άλλη. Και δεδομένου ότι αυτοί που μένουν στην Αθήνα είναι τετραπλασιοι με πενταπλάσιοι σε σχέση με αυτούς που μένουν στην Θεσσαλονίκη είναι παράδοξο που δεν έχει μαζέψει η Αθήνα τουλάχιστον τους τριπλούς ψήφους. Για την ώρα ούτε τους διπλούς δεν μάζεψε. Η ασχολήθηκαν πολύ αυτοί που μένουν στην Θεσσαλονίκη με την ψηφοφορία η βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι πιο πολλοί εκτός των 2 αστικών κέντρων στην Ελλάδα προτιμούν Θεσσαλονίκη μέχρι στιγμής.

Το προτιμούν βέβαια δεν σημαίνει ότι προτιμούν να ζήσουν εκεί απαραίτητα. Εκεί παίζουν και οικονομικοί παράγοντες ρόλο και είναι πιστεύω αποδεκτό από όλους ότι η Θεσσαλονίκη υστερεί σε αυτό το κομμάτι
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Στο ερωτημα Αθηνα ή Θεσσαλονικη θα έπρεπε να απαντούν πιθανοτατα ανθρωποι που εχουν ζησει και στα δυο μέρη.
Συμφωνω!

Αντικειμενικότητα θα μπορούσε να υπάρξει για εμένα αν ψήφιζαν μόνο άτομα που δεν κατοικούν σε αυτές τις πόλεις και τις έχουν δει σαν τουρίστες.
Διαφωνω! Ως τουριστρια μου αρεσαν και οι φαβελες.... μπορω να τις κρινω εγω που ξαναγυρισα στο σπιτακι μου?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εκεί έρχεται το ερώτημα "γιατί ψηφίζουμε;"
Ψηφίζουμε καλύτερο μέρος για βόλτα;
Καλύτερο μέρος για διαμονή;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.481
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η εκκινήτρια του νήματος το μόνο που έκανε ήταν να ανοίξει το νήμα που δεν ήθελε κανείς άλλος να ανοίξει τόσα χρόνια. Μέχρι τώρα με είχε στη μπούκα η μισή Θεσσαλονίκη και τώρα με έχει όλη η Θεσσαλονίκη και το μισό λεκανοπέδιο Αττικής μαζί :haha::haha::haha:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Έχοντας ζήσει κάποια χρόνια και στις δύο πόλεις, αλλά και σε μικρή επαρχιακή πόλη (Χανιά), το επαναλαμβάνω συνεχώς στον κύκλο μου και στους συντοπίτες μου. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι επαρχία. Είναι μεγάλη πόλη. Δεν έχει ουδεμία σχέση με την ποιότητα ζωής, τις αποστάσεις, τους χρόνους μιας μικρής πόλης, όπως τα Χανιά. Επίσης, η κίνηση και το θέμα του πάρκινγκ επιδεινώνται συνεχώς. Ως φοιτητής θυμάμαι, αν δεν έβρισκα στη Δωδεκανήσου, έστριβα στη Τσιμισκή και στα πρώτα 100-200 μέτρα πάρκαρα. Τώρα φτάνεις στον Σταθμό και ψάχνεις. Για την υπέροχη (χρονική) έμπνευση του fly over δεν θέλω να μιλήσω.

Από τουριστικής άποψης Αθήνα είναι μία πόλη - σύμβολο του αρχαίου κόσμου. Έχει έναν απίθανο πεζόδρομο (Θησείο) και κάποια ωραία κτίρια, όπως στο Πανεπιστήμιο. Εκτός του Μουσείου της Ακρόπολης, φοβερό είναι και το Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο. Τα υπόλοιπα, στυλ Πλάκα, Σύνταγμα κτλ είναι συμπαθητικά, αλλά σε καμία περίπτωση ικανά να "προσελκύσουν κάποιον Σουηδό". Το δεύτερο μεγαλύτερο ατού της Αθήνας είναι το λιμάνι του Πειραιά και η εγγύτητα στις Κυκλάδες.

Η Θεσσαλονίκη δυστυχώς δεν έχει να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο, πέρα από τις εκκλησίες του και το συμπαθητικό Αρχαιολογικό Μουσείο. Ωστόσο, έχει ένα υπέροχο παραλιακό κομμάτι για βόλτα, στο οποίο βρίσκεται και ο Λευκός Πύργος. Δεν πιστεύω ότι είναι πολλές οι πόλεις στην Ευρώπη που έχουν αντίστοιχη παραλία, σε συνδυασμό μάλιστα με το ηλιοβασίλεμα. Κατά τα άλλα, έχει καλύτερο φαγητό (σε τυχαίες ταβέρνες), καλύτερες τιμές, καλύτερα ζαχαροπλαστεία, καλύτερο φάστ φουντ. Βέβαια εδώ να σημειώσω ότι η Αθήνα έχει μισελενάτα εστιατόρια και έθνικ κουζίνες.

Η Αθήνα είναι μία μεγαλούπολη. Υπερτερεί σαφώς σε εργασιακές ευκαιρίες, ιδίως για άτομα υψηλής εξειδίκευσης και προφανώς υψηλών αποδοχών. Οι μισθοί της Αθήνας δεν παίζουν ούτε κατά διάνοια στη Θεσσαλονίκη. Επίσης, η Αθήνα έχει καλές συγκοινωνίες, αν ο άξονας κίνησης είναι το κέντρο και εξυπηρετεί το μετρό. Αλλιώς η κατάσταση είναι δράμα, συνυπολογίζοντας πάντα τις μεγάλες αποστάσεις και την κίνηση.

Τώρα αναφορικά με τη μιζέρια, τη κλάψα κτλ, είναι σύνηθες των μικρότερων πόλεων προς το "αντίπαλο δέος". Την ίδια στάση έχουν οι Χανιώτες προς τους Ηρακλειώτες. Γενικώς, οι Θεσσαλονικείς δεν είναι ούτε μίζεροι, ούτε πιο κλειστοί και αφιλόξενοι από άλλους. Είναι απόλυτα λογικά ο ντόπιος φοιτητής να ψάχνεται λιγότερο για παρέα σε σχέση με έναν από άλλο τόπο. Το ίδιο συμβαίνει σε κάθε τόπο.

Συμπερασματικά, αν είσαι τουρίστας και θέλεις να κάνεις μία 3ήμερη απόδραση, σαφώς η Αθήνα υπερτερεί. Από μόνη της η Ακρόπολη είναι επαρκής λόγος επίσκεψης. Αν είσαι διευθυντικό στέλεχος ή τελοσπάντων εργαζόμενος, που διεκδικεί μισθούς σημαντικά υψηλότερους από τους μέσους όρους, τότε και πάλι η Αθήνα είναι καλύτερη επιλογή. Αν όμως είσαι μέσος μισθωτός, η Θεσσαλονίκη είναι πιο μικρή, πιο μαζεμένη, ακόμα και τώρα, με λιγότερη κίνηση και κάπως πιο οικονομική.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Η εκκινήτρια του νήματος το μόνο που έκανε ήταν να ανοίξει το νήμα που δεν ήθελε κανείς άλλος να ανοίξει τόσα χρόνια. Μέχρι τώρα με είχε στη μπούκα η μισή Θεσσαλονίκη και τώρα με έχει όλη η Θεσσαλονίκη και το μισό λεκανοπέδιο Αττικής μαζί :haha::haha::haha:
Γιατί το μισό λεκανοπέδιο αφού Αθήνα ψήφισες; χεχεχε

Ο καθένας γενικά ψηφίζει με διαφορετικά κριτήρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.225
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom