War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    92

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Στην Αθηνα θεωρειται "ανεμελο" το να παει μια γυναικα θεατρο με τζην και αθλητικο Σαββατοβραδο, βγαζει μια αυτοπεποιθηση που δεν τη συναντας ευκολα στα βορεια. Εγω τη ζηλευω. Μπορει κι επειδη ειναι τοσο μεγαλη πολη που το να πεσεις πανω σε γνωστους και να σε σχολιασουν ειναι απιθανο. Κατι που ειναι ειδοποιος διαφορα της μεγαλουπολης απο την επαρχιακη πολη.
Ή έχετε κάμποσο καιρό να πάτε σε θέατρο στην Αθήνα Σάββατο βράδυ ή πάτε μόνο στα Εξάρχεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ή έχετε κάμποσο καιρό να πάτε σε θέατρο στην Αθήνα Σάββατο βράδυ ή πάτε μόνο στα Εξάρχεια.
Εγλω που μενω σε γειτονιά γεμάτη με θέατρα δε βλέπω τίποτε εξτραβαγκάντ εμφανίσεις πάντως.
 

Jnorth

New Member
Μηνύματα
1
Likes
10
35 χρόνια κάτοικος Θεσσαλονίκης και 4 Αθηνών.. εύκολα ψηφίζω την Πόλη μου γιατι έχω μεγαλώσει πάνω σε αυτά τα τείχη με αυτή τη συγκεκριμένη θέα.Εχω πολλούς λόγους να στηρίξω Σαλουνγκα "όπως τη λένε τώρα"αλλά θα το παίξω ρομαντικός κ εγώ μιας που κατάγομαι από εκεί 😜
FB_IMG_1704423021921.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Διαβάζουμε από τους στερεοτυπολάτρες για το dresscode του γυναικείου πληθυσμού της Θεσσαλονίκης. Εγώ βρέθηκα χθες στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Είδα πολύ ωραία ντυμένο κόσμο, όμορφη γεμάτη ζωντάνια νεολαία, ευχαριστημένους τουρίστες και γενικά ένα ευχάριστο κλίμα που κάθε άλλο μου έβγαζε μιζέρια. Η φτώχεια είναι εμφανής βέβαια αλλά εκπέμπει vibes αξιοπρέπειας και όχι κακομοιριάς.

Ήθελα να κάνω δώρο είδη μακιγιάζ στη γυναίκα μου και κάποια στιγμή περνώντας έξω από μεγάλο κατάστημα καλλυντικών έπιασε το μάτι μου έναν πωλητή που βρισκόταν κοντά στην βιτρίνα και ήταν πολύ όμορφα βαμμένος στο πρόσωπο. Σκέφτηκα αυθόρμητα πως ίσως θα ήταν ο ιδανικός για να με βοηθήσει στην επιλογή γιατί είμαι τελείως άσχετος.

Μια παρέα που ήταν ακριβώς από πίσω μας άρχισε να τον σχολιάζει αρνητικά και να αναφέρει κι άλλο παράδειγμα άνδρα που ήταν ντυμένος με τρόπο που δεν τους άρεσε "φορούσε τακούνια, γούνα και τσάντα" έλεγε και ξαναέλεγε μία νεαρή σχετικά κυρία, λες κι είχε δει εξωγήινο ξέρω γω. Απομακρύνθηκα γρήγορα καθώς αν άκουγα περισσότερα θα επέβαινα και δεν ήθελα να χαλάσω το βράδι μου αλλά δεν ήθελα κιόλας να ακούν τα παιδιά μου τα bullshits που λέγανε.

Αξιολύπητοι...Φυσικά ανάλογα περιστατικά έχω βιώσει και στην Αθήνα και στο Παρίσι και σε άλλες μεγάλες πόλεις. Εκείνο όμως που θέλω να τονίσω είναι πως πολιτισμός είναι η συμπεριφορά μας και ο σεβασμός μας προς τους άλλους και όχι τα αρχαία, το ντύσιμο και το βάψιμο. Κι ένας άνθρωπος μπορεί να ζει στο πιο μικρό χωριό και να είναι πολιτισμένος ή να ζει σε μεγαλούπολη και να είναι μπουρτζόβλαχος. Ωστόσο υπάρχουν πόλεις ή χώρες που όταν δεν σέβεσαι τα ανθρώπινα δικαιώματα τίθεσαι αυτόματα στο περιθώριο. Λυπάμαι πολύ αλλά ούτε η Θεσσαλονίκη αλλά ούτε και η Αθήνα είναι από αυτές. Η σύγχρονη Ελλάδα, ως χώρα, κατατάσσεται στις τριτοκοσμικές πολιτισμικά.

Οπότε το να "κουνάνε το δάχτυλο" οι Αθηναίοι στους Θεσσαλονικείς μου φαίνεται φαιδρό και άγνοια του γνώθι σαυτόν.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Η φτώχεια είναι εμφανής βέβαια αλλά εκπέμπει vibes αξιοπρέπειας και όχι κακομοιριάς.
Εμφανης φτωχεια που να μην εκπεμπει ελλειψη αξιοπρεπειας δεν υπαρχει.
Αμα στον ερωτα και στην εμφανη φτωχεια δεν χανεις την αξιοπρεπεια εισαι απλα ηλιθιος.
Υπαρχει εμφανης φτωχεια και στην Αθηνα και στην Θεσσαλονικη και περισσοτερο στην Αθηνα ως μεγαλυτερη πολη και βγαζει ελλειψη αξιοπρεπειας.
Να πω βεβαια εδω το αυτονοητο πως η αξιοπρεπεια δεν ειναι καποιο γενετικο χαρισμα που καποιοι το εχουν και καποιοι οχι αλλα κατι που ολοι δυνητικα μπορει να χασουμε αν βρεθουμε σε καταστασεις που ξεπερνανε το μποι μας.


Μια παρέα που ήταν ακριβώς από πίσω μας άρχισε να τον σχολιάζει αρνητικά και να αναφέρει κι άλλο παράδειγμα άνδρα που ήταν ντυμένος με τρόπο που δεν τους άρεσε "φορούσε τακούνια, γούνα και τσάντα" έλεγε και ξαναέλεγε μία νεαρή σχετικά κυρία, λες κι είχε δει εξωγήινο ξέρω γω. Απομακρύνθηκα γρήγορα καθώς αν άκουγα περισσότερα θα επέβαινα και δεν ήθελα να χαλάσω το βράδι μου αλλά δεν ήθελα κιόλας να ακούν τα παιδιά μου τα bullshits που λέγανε.

Αξιολύπητοι...Φυσικά ανάλογα περιστατικά έχω βιώσει και στην Αθήνα και στο Παρίσι και σε άλλες μεγάλες πόλεις. Εκείνο όμως που θέλω να τονίσω είναι πως πολιτισμός είναι η συμπεριφορά μας και ο σεβασμός μας προς τους άλλους και όχι τα αρχαία, το ντύσιμο και το βάψιμο. Κι ένας άνθρωπος μπορεί να ζει στο πιο μικρό χωριό και να είναι πολιτισμένος ή να ζει σε μεγαλούπολη και να είναι μπουρτζόβλαχος. Ωστόσο υπάρχουν πόλεις ή χώρες που όταν δεν σέβεσαι τα ανθρώπινα δικαιώματα τίθεσαι αυτόματα στο περιθώριο. Λυπάμαι πολύ αλλά ούτε η Θεσσαλονίκη αλλά ούτε και η Αθήνα είναι από αυτές. Η σύγχρονη Ελλάδα, ως χώρα, κατατάσσεται στις τριτοκοσμικές πολιτισμικά.
Δεν νομιζω πως δεν σεβαστηκαν τα ανθρωπινα δικαιωματα καποιου. Σχολιασαν το ντυσιμο καποιου που απο οτι καταλαβαινω δεν τους ακουγε καν για να πεις πως ηταν αγενεις. Και το δικο σου ντυσιμο και το δικο μου θα εχει σχολιαστει, δεν χρηζει κανεις καποιας ιδιαιτερης ασυλιας. Στερηση ανθρωπινου δικαιωματος ειναι να μην μπορουσε να βρει δουλεια ή να μην μπορει να υιοθετησει παιδι. Στον σχολιασμο ολοι υπαγομαστε. Σε καμμια δημοκρατικη χωρα δεν θα εμπαινε καποιος στο περιθωριο λογω αρνητικου σχολιασμου καποιου. Δεν εχει αναγκη καμμια μειονοτητα ή δεν θα επρεπε να εχει την αναγκη της συμπαθειας ολων. Κανεις δεν την εχει. Αν κατοχυρωθουν τα ισα δικαιωματα που ειναι το ζητουμενο ολα τα αλλα ερχονται Το αντιστροφο που παμε να κανουμε να χτισουμε την κοινωνικη αποδοχη πριν κατοχυρωσουμε τα ισα δικαιωματα ειναι εντελως παραλογο και απιθανο να συμβει.
Τελος ο συντηρητισμος της Θεσσαλονικης δεν εχει να κανει με το πως θα ακουσεις περισσοτερα τετοια σχολια στο δρομο απ' οτι στην Αθηνα. Εχει να κανει με το πως ως μικροτερη πολη το κουτσομπολιο θα παιξει περισσοτερο κανονιστικο ρολο στη ζωη τους απ' οτι σε εναν Αθηναιο.

Υ.Γ.: Πρόσφατα πήγα Θεσσαλονίκη. Ρώτησα 3 ταξιτζήδες την άποψη τους για τον Μπουτάρη και το gay parade. Και οι τρεις ήταν εναντίον. Μου είπαν πως δεν είμαστε Μύκονος. Είμαστε βυζαντινή πόλη, αυτά δεν ταιριάζουν στην ταυτότητα της πόλης μας.
Θα μου πεις γιατί οι Αθηναίοι ταξιτζήδες θα επικροτουσαν το gay parade? Όχι βέβαια. Αλλά δεν θα έλεγαν πως δεν ταιριάζει στην ταυτότητα της πόλης. Κατά πάσα πιθανότητα θα διαμαρτυρόντουσαν πως αυτοί δεν ταιριάζουν στην καινούργια ταυτότητα της πόλης!
Ε όπως και να το κάνουμε έχει μια διαφορά!
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Εχω την εντυπωση οτι ο συντηρητισμος (και ψευτοσυντηρητισμος) εχει επιστρεψει παντου και οχι μονο στην Θεσσαλονικη. Οταν ζουσα εγω πανω -και μιλαμε για πανω απο 25 χρονια πριν- οι θεσσαλονικεις μου φαινονταν πολυ πιο προοδευτικοι απο τους αθηναιους. Στην Θεσσαλονικη ειδα να συμβαινουν πραγματα πολυ νωριτερα απο την Αθηνα, οπως το να φευγουν γρηγοροτερα τα παιδια απο το σπιτι να ζησουν μονα τους, πολυ γρηγοροτερα ειδα ζευγαρια ανυπαντρα να συζουν, γνωρισα για πρωτη φορα τρανς ατομο που δεν απασχολειτο στην σεξεργασια. Αυτα στην Αθηνα συνεβαιναν τοτε μονο στους καλλιτεχνικους κυκλους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμφανης φτωχεια που να μην εκπεμπει ελλειψη αξιοπρεπειας δεν υπαρχει.
Αμα στον ερωτα και στην εμφανη φτωχεια δεν χανεις την αξιοπρεπεια εισαι απλα ηλιθιος.
Υπαρχει εμφανης φτωχεια και στην Αθηνα και στην Θεσσαλονικη και περισσοτερο στην Αθηνα ως μεγαλυτερη πολη και βγαζει ελλειψη αξιοπρεπειας.
Να πω βεβαια εδω το αυτονοητο πως η αξιοπρεπεια δεν ειναι καποιο γενετικο χαρισμα που καποιοι το εχουν και καποιοι οχι αλλα κατι που ολοι δυνητικα μπορει να χασουμε αν βρεθουμε σε καταστασεις που ξεπερνανε το μποι μας.
Δηλαδή κάποιος δεν μπορεί να είναι φτωχός και αξιοπρεπείς; Τι μαλακίες λες;



Δεν νομιζω πως δεν σεβαστηκαν τα ανθρωπινα δικαιωματα καποιου. Σχολιασαν το ντυσιμο καποιου που απο οτι καταλαβαινω δεν τους ακουγε καν για να πεις πως ηταν αγενεις. Και το δικο σου ντυσιμο και το δικο μου θα εχει σχολιαστει, δεν χρηζει κανεις καποιας ιδιαιτερης ασυλιας. Στερηση ανθρωπινου δικαιωματος ειναι να μην μπορουσε να βρει δουλεια ή να μην μπορει να υιοθετησει παιδι. Στον σχολιασμο ολοι υπαγομαστε. Σε καμμια δημοκρατικη χωρα δεν θα εμπαινε καποιος στο περιθωριο λογω αρνητικου σχολιασμου καποιου. Δεν εχει αναγκη καμμια μειονοτητα ή δεν θα επρεπε να εχει την αναγκη της συμπαθειας ολων. Κανεις δεν την εχει. Αν κατοχυρωθουν τα ισα δικαιωματα που ειναι το ζητουμενο ολα τα αλλα ερχονται Το αντιστροφο που παμε να κανουμε να χτισουμε την κοινωνικη αποδοχη πριν κατοχυρωσουμε τα ισα δικαιωματα ειναι εντελως παραλογο και απιθανο να συμβει.
Τελος ο συντηρητισμος της Θεσσαλονικης δεν εχει να κανει με το πως θα ακουσεις περισσοτερα τετοια σχολια στο δρομο απ' οτι στην Αθηνα. Εχει να κανει με το πως ως μικροτερη πολη το κουτσομπολιο θα παιξει περισσοτερο κανονιστικο ρολο στη ζωη τους απ' οτι σε εναν Αθηναιο.

Υ.Γ.: Πρόσφατα πήγα Θεσσαλονίκη. Ρώτησα 3 ταξιτζήδες την άποψη τους για τον Μπουτάρη και το gay parade. Και οι τρεις ήταν εναντίον. Μου είπαν πως δεν είμαστε Μύκονος. Είμαστε βυζαντινή πόλη, αυτά δεν ταιριάζουν στην ταυτότητα της πόλης μας.
Θα μου πεις γιατί οι Αθηναίοι ταξιτζήδες θα επικροτουσαν το gay parade? Όχι βέβαια. Αλλά δεν θα έλεγαν πως δεν ταιριάζει στην ταυτότητα της πόλης. Κατά πάσα πιθανότητα θα διαμαρτυρόντουσαν πως αυτοί δεν ταιριάζουν στην καινούργια ταυτότητα της πόλης!
Ε όπως και να το κάνουμε έχει μια διαφορά!
Συνεχίζεις με μαλακίες...Τί σημασία έχει αν ακούει κάποιος ή όχι και που ξέρεις αν άκουγε ή όχι και τι ήταν όσοι τους άκουγαν. Αξιολύπητοι ήταν επειδή σκέφτονται έτσι. Δεν είναι απλός σχολιασμός όταν λες πως είναι ντροπή και αίσχος η παλιόπουστα που βάφτηκε και φόρεσε τακούνια. Υπάρχει πρόβλημα άμα δεν μπορείς να καταλάβεις πως είναι προσβολή προσωπικότητας και πράξη που διώκεται ποινικά.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εμφανης φτωχεια που να μην εκπεμπει ελλειψη αξιοπρεπειας δεν υπαρχει.
Αμα στον ερωτα και στην εμφανη φτωχεια δεν χανεις την αξιοπρεπεια εισαι απλα ηλιθιος.
Υπαρχει εμφανης φτωχεια και στην Αθηνα και στην Θεσσαλονικη και περισσοτερο στην Αθηνα ως μεγαλυτερη πολη και βγαζει ελλειψη αξιοπρεπειας.
Να πω βεβαια εδω το αυτονοητο πως η αξιοπρεπεια δεν ειναι καποιο γενετικο χαρισμα που καποιοι το εχουν και καποιοι οχι αλλα κατι που ολοι δυνητικα μπορει να χασουμε αν βρεθουμε σε καταστασεις που ξεπερνανε το μποι μας.




Δεν νομιζω πως δεν σεβαστηκαν τα ανθρωπινα δικαιωματα καποιου. Σχολιασαν το ντυσιμο καποιου που απο οτι καταλαβαινω δεν τους ακουγε καν για να πεις πως ηταν αγενεις. Και το δικο σου ντυσιμο και το δικο μου θα εχει σχολιαστει, δεν χρηζει κανεις καποιας ιδιαιτερης ασυλιας. Στερηση ανθρωπινου δικαιωματος ειναι να μην μπορουσε να βρει δουλεια ή να μην μπορει να υιοθετησει παιδι. Στον σχολιασμο ολοι υπαγομαστε. Σε καμμια δημοκρατικη χωρα δεν θα εμπαινε καποιος στο περιθωριο λογω αρνητικου σχολιασμου καποιου. Δεν εχει αναγκη καμμια μειονοτητα ή δεν θα επρεπε να εχει την αναγκη της συμπαθειας ολων. Κανεις δεν την εχει. Αν κατοχυρωθουν τα ισα δικαιωματα που ειναι το ζητουμενο ολα τα αλλα ερχονται Το αντιστροφο που παμε να κανουμε να χτισουμε την κοινωνικη αποδοχη πριν κατοχυρωσουμε τα ισα δικαιωματα ειναι εντελως παραλογο και απιθανο να συμβει.
Τελος ο συντηρητισμος της Θεσσαλονικης δεν εχει να κανει με το πως θα ακουσεις περισσοτερα τετοια σχολια στο δρομο απ' οτι στην Αθηνα. Εχει να κανει με το πως ως μικροτερη πολη το κουτσομπολιο θα παιξει περισσοτερο κανονιστικο ρολο στη ζωη τους απ' οτι σε εναν Αθηναιο.

Υ.Γ.: Πρόσφατα πήγα Θεσσαλονίκη. Ρώτησα 3 ταξιτζήδες την άποψη τους για τον Μπουτάρη και το gay parade. Και οι τρεις ήταν εναντίον. Μου είπαν πως δεν είμαστε Μύκονος. Είμαστε βυζαντινή πόλη, αυτά δεν ταιριάζουν στην ταυτότητα της πόλης μας.
Θα μου πεις γιατί οι Αθηναίοι ταξιτζήδες θα επικροτουσαν το gay parade? Όχι βέβαια. Αλλά δεν θα έλεγαν πως δεν ταιριάζει στην ταυτότητα της πόλης. Κατά πάσα πιθανότητα θα διαμαρτυρόντουσαν πως αυτοί δεν ταιριάζουν στην καινούργια ταυτότητα της πόλης!
Ε όπως και να το κάνουμε έχει μια διαφορά!
Κάτι δεν εκφραζεις σωστά αλλοιώς δεν μπορω να καταλάβω το κείμενο σου.
Τι σχέση εχει η αξιοπρέπεια με τη φτώχεια ; Που να δεις πόσοι πλούσιοι αναξιοπρεπείς κυκλοφορουν ανάμεσα μας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
1.Εμφανης φτωχεια που να μην εκπεμπει ελλειψη αξιοπρεπειας δεν υπαρχει.
2. Αμα στον ερωτα και στην εμφανη φτωχεια δεν χανεις την αξιοπρεπεια εισαι απλα ηλιθιος.
Θαυμαζω τη σιγουρια σου για τις αποψεις σου.
1. Μεγαλωσα με μια αποψη, οτι δεν πειραζει να ειναι φτωχικα αυτα που φορας η εχεις, αρκει να ειναι καθαρα και περιποιημενα.
Αν αυτο ειναι ελλειψη αξιοπρεπειας, λυπαμαι που η αξιοπρεπεια ειναι τοσο ΄λιγη" για σενα.
Στην πορεια, εμαθα οτι υπαρχουν ανθρωποι που ειναι αρρωστοι σωματικα η ψυχικα η απλα ηλικιωμενοι και δεν μπορουν να ειναι καθαροι και περιποιημενοι, οποτε ουτε αυτο πειραζει, δεν ειναι ελλειψη αξιοπρεπειας. Μπορει να ειναι πλουσιοι και να βρωμαει το σωμα τους. Ουτε αυτο λοιπον ειναι ελλειψη αξιοπρεπειας, γιατι δινουν τον αγωνα τους.
2. Πρεπει καποιος να σε βοηθησει, για τη σιγουρια σου, την οποια εκφραζεις μαλιστα ως αξιωμα.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
55
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Δεν νομιζω πως δεν σεβαστηκαν τα ανθρωπινα δικαιωματα καποιου. Σχολιασαν το ντυσιμο καποιου που απο οτι καταλαβαινω δεν τους ακουγε καν για να πεις πως ηταν αγενεις. Και το δικο σου ντυσιμο και το δικο μου θα εχει σχολιαστει, δεν χρηζει κανεις καποιας ιδιαιτερης ασυλιας. Στερηση ανθρωπινου δικαιωματος ειναι να μην μπορουσε να βρει δουλεια ή να μην μπορει να υιοθετησει παιδι. Στον σχολιασμο ολοι υπαγομαστε. Σε καμμια δημοκρατικη χωρα δεν θα εμπαινε καποιος στο περιθωριο λογω αρνητικου σχολιασμου καποιου. Δεν εχει αναγκη καμμια μειονοτητα ή δεν θα επρεπε να εχει την αναγκη της συμπαθειας ολων. Κανεις δεν την εχει. Αν κατοχυρωθουν τα ισα δικαιωματα που ειναι το ζητουμενο ολα τα αλλα ερχονται Το αντιστροφο που παμε να κανουμε να χτισουμε την κοινωνικη αποδοχη πριν κατοχυρωσουμε τα ισα δικαιωματα ειναι εντελως παραλογο και απιθανο να συμβει.
Βολική κάζουαλ υπεραπλούστευση από τη μεριά του προνομιούχου, και με συγχωρείς κιόλας.
"Άποψη" που στρέφεται εναντίον ενός άλλου ανθρώπου μόνο και μόνο λόγω των χαρακτηριστικών του, της εμφάνισης και της έκφρασης προσωπικότητάς του δεν είναι άποψη. Είναι ρατσιστική συμπεριφορά και ρητορική μίσους και δεν έχει καμία σημασία αν το άκουσε ή όχι. Τον έκριναν για αυτό που είναι γιατί τάχα δεν ταίριαζε στην αισθητική τους, αγαπημένο κλισέ για όσους θέλουν να λένε χοντράδες αλλα να μην τους πουν και ρατσιστές, αλίμονο.
Και όποιος δεν το καταλαβαίνει πλέον αυτό στην εποχή μας, ξεκάθαρα δεν θέλει να το καταλάβει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.754
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom