Λουξεμβούργο Winter lights… Στο ομορφότερο μπαλκόνι της Ευρώπης!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

Χριστουγεννιάτικες αγορές!

Αφού χορτάσαμε τη θέα και το μπότοξ που κάναμε από το κρύο που μας χτυπούσε τόση ώρα εκεί πάνω, ανηφορίσαμε προς τη Άνω πόλη. Οι Χριστουγεννιάτικες αγορές μας περίμεναν! Αν και διάβαζα πως τις Κυριακές η πόλη είναι νεκρή, εμείς την είδαμε πολλή ζωηρή. Κόσμος στους δρόμους, στα καφέ και βέβαια στις πλατείες που είχαν στηθεί διάφορα event και πλήθος κόσμου είχε γεμίσει τις αγορές.

Rue Sigefroi


Rue de la Boucherie


Grand-Rue










Πολύς ο κόσμος στους δρόμους




Rue des Capucins - Theatre des Capucins






Rue des Capucins - Eglise Saint-Alphonse


Στην Place d'Armes έχει στηθεί η μεγαλύτερη Χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης, ένα πραγματικό χριστουγεννιάτικο χωριό. Η κεντρική πλατεία της πρωτεύουσας είναι γεμάτη με μικρά ξύλινα σαλέ που πωλούν κεριά, παιχνίδια, διακοσμητικά, γλυκά, ζεστό κρασί και εννοείται διάφορα παραδοσιακά και όχι μόνο φαγητά. Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική, άκρως γιορτινή με πάρα πολύ κόσμο που έδειχνε να το απολαμβάνει παρά το υπερβολικό κρύο που είχε και το σπαστικό ψιλόβροχο που είχε κάνει την εμφάνιση του.






Στην πλατεία είχε στηθεί και εξέδρα για live μουσική υπόκρουση




Τρελαθήκαμε από το γιορτινό κλίμα γιατί σίγουρα δεν είχαμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Μας τρέλαναν και οι μυρωδιές και δεν ξέραμε τι να επιλέξουμε. Αρχικά ήπιαμε ένα Gluhwain το ζεστό κρασί που μας προθέρμανε και τελικά φάγαμε ένα φοβερό ασιατικό με 5€ το κάθε κουτάκι. Χαζεύαμε αρκετή ώρα στην αγορά αν και η ενοχλητική βροχή όλο και δυνάμωνε. Βέβαια η αγορά είναι οργανωμένη και προστατευμένη με ένα μεγάλο στέγαστρο οπότε τρως και πίνεις χωρίς να ενοχλείσαι από τη βροχή ή το χιόνι. Αν έριχνε όμως ένα χιονάκι θα ήταν το απόλυτο σκηνικό. Δεν μας έκανε το χατίρι. Πάλι καλά που προλάβαμε να δούμε λίγη άσπρη μέρα!




Στην Place d'Armes υπάρχει και μια εξαιρετικά διαμοσμημένη ξύλινη φάτνη


Μια μπάντα παίζει χριστουγεννιάτικα τραγούδια




Σειρά είχε η Place Guillaume II που την ανακαλύψαμε τυχαία περνώντας μια στοά


Στην πλατεία Guillaume II έχει στηθεί ένα μεγάλο παγοδρόμιο και φυσικά υπάρχει θερμαινόμενος χώρος θεατών με σαλέ που προσφέρει ζεστά ροφήματα και σνακ. Ωραία θα ήταν να κάναμε μια φορά κι εμείς πατινάζ αλλά επειδή θα γελούσε κάθε πικραμένος το αφήσαμε και αρκεστήκαμε να παρακολουθούμε μικρούς και μεγάλους που δοκίμαζαν τις δεξιότητες τους στον πάγο.










Στην πλατεία βρίσκεται και το Δημαρχείο της πόλης και σε ξεχωριστό κτίριο δίπλα από αυτό, η Δημοτική Διοίκηση της πόλης του Λουξεμβούργου. Κι η βροχή έχει δυναμώσει!






Με συνεπήρε τόσο πολύ η ατμόσφαιρα στη πόλη, που πρώτη φορά δεν γκρίνιαξα για την βροχή που τη σιχαίνομαι στα ταξίδια. Εντάξει γκρίνιαξα αλλά πολύ λίγο! Αλλά 0 βαθμοί και βροχή, δεν ήταν ο καλύτερος συνδυασμός. Τέλειες οι αγορές, ήμασταν και χορτάτοι κι έτσι είχε έρθει η ώρα να πάμε κάπου ζεστά να την αράξουμε. Λίγο νωρίτερα όταν περπατούσαμε στην Rue de la Boucherie, ο Rose είχε προσέξει ένα καφέ γεμάτο κόσμο και με ιδιαίτερη διακόσμηση. Χωρίς να το έχω στις σημειώσεις μου λοιπόν, πήγαμε στο Kaale Kaffi να πιούμε κάτι ζεστό να χαλαρώσουμε και να πετάξουμε από πάνω μας, τσάντες, σκούφους, ζακέτες, και μπουφάν! Βέβαια μετά είδα πως είναι το Νο2 καφέ του Λουξεμβούργο στο tripadvisor. Πως φαίνεται ότι δεν είχα ψάξει σχεδόν τίποτα αυτή τη φορά. Ευτυχώς το κοφτερό μάτι του Rose το εντόπισε τυχαία.

Με το που μπήκαμε μέσα, ο χαμογελαστός ιδιοκτήτης μας έκανε χειραψία. Με ξάφνιασε αυτή η τόσο ευγενική χειρονομία. Αν και γεμάτο το μαγαζί την ώρα που μπήκαμε, βρέθηκαν δύο θέσεις σε ένα μεγάλο τραπέζι κι έτσι καθίσαμε τρελοπαρέα στο ίδιο τραπέζι δίπλα σε δύο ισπανίδες, δύο γερμανούς και μετά που έφυγαν οι γερμανοί με δύο Βρετανούς! Για τον χώρο τι να πω! Απλά ενθουσιάστηκα. Αρτιστίκ σαν γκαλερί με υπέροχους πίνακες σε κάθε γωνιά, με χαλιά, καναπέδες, με ξύλινες παλιές καρέκλες , σερβίτσια άλλης εποχής και έναν αέρα τέχνης παντού. Ένας κορυφαίος χώρος με μια σπιτική ζεστασιά. Το ωραιότερο καφέ που έχω επισκεφτεί μέχρι στιγμής και το λέω χωρίς φόβο και πάθος! Χωρίς πολυτέλειες, χωρίς υπερβολές αλλά με αυθεντικό χαρακτήρα και νεανικό. Το λάτρεψα. Best of the best!














Ξέρω, τρελό φωτογραφικό αφιέρωμα αλλά είπαμε… είναι το καλύτερο καφέ που έχω επισκεφτώ στα ταξίδια μας στην Ευρώπη. Και ήταν η συνολική ατμόσφαιρα και αίσθηση. Χειμώνας, έξω βροχή, Χριστούγεννα, άλλη χώρα και σπιτική ζεστασιά. Οι ζεστές σοκολάτες που ήπιαμε ήταν σχετικά μέτριες σε σύγκριση με τις σοκολάτες που ήπιαμε στο Chocolate House, αλλά όταν είσαι σε ένα τέτοιο μέρος τι να σε νοιάξει το ρόφημα που πίνεις! Άλλωστε 3,5€ είναι τζάμπα για ένα τέτοιο μαγαζί. Μετά από αυτή την εξαιρετική στιγμή στο Kaale Kaffi, είχε έρθει η ώρα να αποχωρήσουμε. Ξανά φάσκιωμα και έξω στην παγωνιά! Η βροχή είχε δυναμώσει και η ομπρέλα της κακιάς ώρας που είχαμε φέρει από την Ελλάδα δεν έκανε και πολύ δουλειά.

Η Rue du marche-aux-Herbes με το Παλάτι, έρημη και υγρή!


Φεύγοντας κάναμε στάση στην Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Place de la Constitution. Την είχαμε δει το απόγευμα, αλλά βράδυ με τα αναμμένα φωτάκια της ήταν το κάτι άλλο. Για μένα η ομορφότερη και η αγαπημένη μου αγορά στο Λουξεμβούργο.


Η Χριστουγεννιάτικη αγορά είχε πολύ κόσμο παρά το κρύο και τη βροχή. Όλοι έπιναν και έτρωγαν αλλά και διασκέδαζαν με τα λάτιν και ροκ εντ ρολ τραγούδια που ερμήνευε ένα ζευγάρι με τρελό κέφι και ζωντάνια. Επικρατούσε μια πραγματική γιορτή και μια αληθινή εορταστική ατμόσφαιρα. Η αγορά στην πλατεία Συντάγματος, έχει γύρω στα 60 ξύλινα σπιτάκια που σε βάζουν σε γαστρονομικό πειρασμό προσφέροντας μεγάλη ποικιλία από αλμυρά και γλυκά σνακ. Εμείς ήμασταν χορτάτοι αλλά φάγαμε ένα εξαιρετικό καραμελωμένο ρολό τσουρέκι που το καταβροχθίσαμε σε χρόνο ρεκόρ. Σταθήκαμε κι εμείς μπροστά στην εξέδρα, κάτω από το ξύλινο σκέπαστρο και χορέψαμε γνωστές παγκόσμιες επιτυχίες!














Ήμασταν υπερπλήρεις από την πρώτη μέρα στο Λουξεμβούργου. Χωρίς να έχουμε μεγάλες προσδοκίες, η πόλη μας μάγεψε. Και όταν δεν το περιμένεις είναι ακόμα πιο μεγάλος ο ενθουσιασμός. Στην επιστροφή μας για το ξενοδοχείο η βροχή δυνάμωσε και η ομπρέλα της συμφοράς που είχαμε δεν πρόσφερε τίποτα, γι’ αυτό και ο Rose την πέταξε με μανία σε έναν κάδο:D! Η Avenue de la Liberte ήταν σχεδόν έρημη.




Οι βρεγμένες κάλτσες, τα παπούτσια και τα ρούχα μπήκαν πάνω στο καλοριφέρ για να στεγνώσουν και να είναι έτοιμα για την αυριανή μέρα που επίσης προβλεπόταν έντονα βροχερή:mad:
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.415
Likes
4.509
Γιάννη πανέμορφες φωτογραφίες και πολύ καλές πληροφορίες για το Χριστουγεννιάτικο Λουξεμβούργο. Η ταμπέλα Trier Koblenz όλα τα λεφτά! Πανέμορφες και οι δύο πόλεις που αξίζουν να τις επισκεφτείς. Ποιο αεροδρόμιο χρησιμοποίησες?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη πανέμορφες φωτογραφίες και πολύ καλές πληροφορίες για το Χριστουγεννιάτικο Λουξεμβούργο. Η ταμπέλα Trier Koblenz όλα τα λεφτά! Πανέμορφες και οι δύο πόλεις που αξίζουν να τις επισκεφτείς. Ποιο αεροδρόμιο χρησιμοποίησες?
Μερσί:) Το αεροδρόμιο Hahn-Frankfurt και από κει πήγαμε στο Λουξεμβούργο με λεωφορείο της flibco. Η απόσταση περίπου 2 ωρίτσες. Θα τα αναλύσω στο επόμενο κεφάλαιο. Περάσαμε μέσα από την Trier και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα πόλη όντως.
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Και καπως έτσι προσθεσες το Λουξεμβούργο στη χριστουγγενιάτικη ταξιδιωτική μου λίστα! Είναι κουκλίστικο! Πόσο υπέροχες φωρογραφίες!!!!!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έξοχα! Χριστουγεννιάτικη έκπληξη by giannismits! Καλές Γιορτές! :icon_biggrin:
Θα ηταν κριμα να μη γραψω γι'αυτη την εξορμηση τωρα τις γιορτες. Ειπα να σας βαλω στο Χριστουγεννιατικο κλιμα. Καλες γιορτες λοιπον:icon_wink:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Και καπως έτσι προσθεσες το Λουξεμβούργο στη χριστουγγενιάτικη ταξιδιωτική μου λίστα! Είναι κουκλίστικο! Πόσο υπέροχες φωρογραφίες!!!!!!!
Ευχαριστω.
Εγω παντως πρωτη φορα Δεκεμβριο πηγα ταξιδι εκτος και ποτε δεν ειχα την καψα να επισκεφτω Χριστουγεννιατικες αγορες και πολεις αυτη την περιοδο. Τελικα ενθουσιαστηκα. Φοβερο γιορτινο κλιμα και πανεμορφα ολα. Βεβαια εκτος απ αυτο το ζητουμενο ειναι η ιδια η πολη του ειναι καταπληκτικη και αξιζει οποια εποχη και να πας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Πολύ καλή η περιγραφή σου (όπως σε όλες τις ιστορίες σου βέβαια). :)
Πηγαίνοντας Βέλγιο πριν λίγο καιρό αντιστάθηκα στον πειρασμό να πάω και εκεί,λόγω βέβαια λίγων ημερών που είχα στην διάθεση μου.
Είχα διαβάσει λίγα πράγματα αλλά με την δική σου ιστορία,μπαίνει στην λίστα μου.
Να συμπληρώσω ότι τα λεωφορεία της flibco πηγαίνουν στο Λουξεμβούργο και από το Σαρλερουά (Βέλγιο).Το είδα στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Είχα διαβάσει λίγα πράγματα αλλά με την δική σου ιστορία,μπαίνει στην λίστα μου.
Να συμπληρώσω ότι τα λεωφορεία της flibco πηγαίνουν στο Λουξεμβούργο και από το Σαρλερουά (Βέλγιο).Το είδα στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο.
Ναι το ξερω. Παντα ειχα στο μυαλο μου πως στο Λουξεμβουργο θα παω απο το Σαρλερουα. Τελικα βολεψε απο το Hahn που βρηκα και πολυ φτηνα αεροπορικα. Παντως η αποσταση μεχρι Λουξεμβουργο και απο τα δυο αεροδρομια νομιζω ειναι σχεδον ιδια.

Φυσικα και να μπει στη λιστα σου;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να συμπληρώσω ότι τα λεωφορεία της flibco πηγαίνουν στο Λουξεμβούργο και από το Σαρλερουά (Βέλγιο).Το είδα στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο.
Το Λουξεμβούργο έχει μια χαρά αεροδρόμιο με απευθείας πτήσεις από/προς Ελλάδα το καλοκαίρι (και λογικές τιμές ακόμα).
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.415
Likes
4.509
Όσοι προγραμματίζεται να επισκεφτείτε το Λουξεμβούργο κανονίστε να έχετε και 1 τουλάχιστον ημέρα παραπάνω για τη πιο παλιά πόλη της Γερμανίας και γενέτειρα του Μαρξ, τη Ρωμαική Trier που είναι πανέμορφη. Καλά βρε Γιάννη πέρασες από τη Trier και δεν ακούμπησες?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όσοι προγραμματίζεται να επισκεφτείτε το Λουξεμβούργο κανονίστε να έχετε και 1 τουλάχιστον ημέρα παραπάνω για τη πιο παλιά πόλη της Γερμανίας και γενέτειρα του Μαρξ, τη Ρωμαική Trier που είναι πανέμορφη. Καλά βρε Γιάννη πέρασες από τη Trier και δεν ακούμπησες?
Ε πως ακούμπησα. Είδα το ιστορικό της κέντρο μέσα από το λεωφορείο :)




Αλλά το ταξίδι είχε στο μενού καθαρά το Λουξεμβούργο για 2,5 μέρες. Δεν γινόταν να μπει μέσα και η Trier.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.827
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom