Ταϊλανδική εβδομάδα στο GB Corner

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Ασιατικός αέρας θα καταλάβει το ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία την εβδομάδα 2-11 Οκτωβρίου. Το γνωστό σε όλους GB Corner του ξενοδοχείου θα φιλοξενήσει μια Ταϊλανδική εβδομάδα, σε συνεργασία με το ξενοδοχείο Royal Orchid Sheraton Hotel & Towers στη Bangkok, με την πολύτιμη συνεργασία της Thai Airways. Απολαύστε τη θερμή Ταϊλανδική φιλοξενία και μια εξωτική σειρά εδεσμάτων που θα ετοιμάσουν για σας οι βραβευμένες Chef Kanokwan Pungjaroenkijkul και Nongnuch Sae-Eiw.


Τα μοναδικά, εξωτικά πιάτα τους περιλαμβάνουν GOONG HOM PAR (Spring rolls με γαρίδες, MIENG KUEN CHAI (Τηγανητές γαρίδες και χοιρινός κιμάς με σέλερυ, φυστίκια και τσίλι), YUM WOON SEN THALAY (Πικάντικη σαλάτα θαλασσινών), TOM YAM GOONG (Πικάντικη και ξινή σούπα με γαρίδες), KAENG KIEW WAN GAI OR NUA (Κοτόπουλο ή χοιρινό με πράσινο κάρρυ), TUB TIM SIAM (Ρόδι σε γάλα καρύδας σερβιρισμένο με θρυμματισμένο πάγο),μεταξύ άλλων απολαυστικών συνδυασμών.

Πηγή Reporter.gr
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Με τα χρηματα που θα πρεπει να πληρωσω στο GB νομιζω οτι εξασφαλιζω τα αεροπορικα μου τουλαχιστον για Ταυλανδη, εστω και σε προσφορα.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Με τα χρηματα που θα πρεπει να πληρωσω στο GB νομιζω οτι εξασφαλιζω τα αεροπορικα μου τουλαχιστον για Ταυλανδη, εστω και σε προσφορα.
Το ξέρω ότι υπερβάλεις Έρση, και συμφωνώ ότι θα είναι ακριβά...

Αλλά από την άλλη κάποιοι σίγουρα θα ενδιαφέρονται να δοκιμάσουν, μιας και οι επιλογές που έχουμε σε Ταϊλανδική κουζίνα στην Αθήνα (το πιθανότερο να μην υπάρχουν καν στην υπόλοιπη Ελλάδα) είναι περιορισμένες...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αχ και να υπήρχε σε κάποια γωνιά της Αθήνας κανένα cart με φαγητό του δρόμου που να φτιάχνει padthai και ρύζι και να έχει πλαστικά τραπεζοκαθίσματα στο πεζοδρόμιο... Μου τρέχουν τα σάλια!!

Xene μιας και είσαι ο επόμενος που πάει στην Ταϊλάνδη, θα φέρεις ταπεράκια με padthai για όλους εμάς του Ταϊλονδο-πεινασμένους;;; :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πλήρωνα 1-2 Ευρώ στη Ταϋλάνδη για να φάω απίθανο φαγητό, θα πληρώσω εδώ 30 και 40? Έλεος...

Εμείς φτιάξαμε pad thai στο σπίτι το προηγούμενο ΣΚ....για πρώτη απόπειρα ήταν απλά θαυμάσιο....and practice makes perfect...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πλήρωνα 1-2 Ευρώ στη Ταϋλάνδη για να φάω απίθανο φαγητό, θα πληρώσω εδώ 30 και 40?
Aν ήταν για 30 -40 ευρώ, καλά θα ήταν. Εγώ όμως έχω μια υποψία για 80-100 ευρώ, συνολικά (κρασι, επιδόρπιο, φιλοδώρημα κλπ). Αν κανείς πάει, ας μας ενημερώσει για τις τιμές. Για την ποιότητα είμαι σίγουρη οτι θα είναι άπαικτη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συνηγορώ... Για ποιά 30 και 40 μιλάτε??? Στο gb και με κρασί το κοντέρ δύσκολα θα γράψει κάτω από 100...
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Royal Thai στην Κηφισιά. Και καλό και φθηνό.
Το Royal Thai στην Κηφισιά, συμφωνώ ότι είναι καλό, αλλά δεν είναι ακριβώς Ταϊλανδέζικο. Έχει πολλά πιάτα από Ταϊλανδική κουζίνα, αλλά αρκετά δυτικοποιημένα...και δυστυχώς δεν υπάρχει (εκτός από τον σεφ) Ταϊλανδός μέσα...

Και από τιμές 40-50 ευρώ το άτομο.

Ταϊλανδέζικα εστιατόρια έχει στη Νοταρά στον Πειραιά, το ένα στο Νούμερο 58 που λέγεται My Thai και ακόμη ένα πιο πάνω περίπου στο 120 νούμερο. Αυτά είναι σίγουρα πιο κοντά στην κουζίνα που γνωρίσαμε στην Ταϊλάνδη. (μην περιμένετε φυσικά κυριλέ μαγαζιά)
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Συνηγορώ... Για ποιά 30 και 40 μιλάτε??? Στο gb και με κρασί το κοντέρ δύσκολα θα γράψει κάτω από 100...
Ελπίζω να μην πέσεις μέσα, αλλά το πιθανότερο είναι να έχεις δίκιο...

Θα προσπαθήσω να πάω, οπότε θα σας ενημερώσω...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μαρκο οι τιμες δωματιου στο GB ξεκινουν περιπου απο 350 ευρω το δωματιο
Οποτε λογικο ειναι οτι με ενα 100 ευρω ολο και κατι θα τσιμπισης,μην περιμενης λιγοτερα εχει δικηο ο traveller.
Ασε καλυτερα να σου φερω κανενα ταπερ και σενα με padthai food σε λιγες μερες που θα παω Ταιλανδη,μαζι με του mpiftex.

Και οτι αλλο θελετε να σας κραταω να μου το πειτε και ευχαριστως να σας το φερω.
Ετσι κι`αλλιως παντα γυρναω φορτωμενος με πασης φυσεως σουβενιρ.
Αυτο που θαθελα ομως πολυ να φερω--αλλα δεν ξερω πως--
ειναι εξοτισμο και χαμογελα σε ολους. :D:p:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom