2ημερο στα Ζαγοροχώρια

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επιστρέφοντας από άλλη μια απόδραση στα Ζαγοροχώρια, ας προσθέσω λίγες ακόμη πληροφορίες:
αυτή τη φορά έμεινα στη Βίτσα και στον ξενώνα zagori suites από όπου έφυγα πάρα πολύ ευχαριστημένη παρόλο του ότι ήταν μια επιλογή της τελευταίας στιγμής και όλα ήταν γεμάτα.

Η Βίτσα σαν χωριό είναι πολύ μικρό και δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο για να δεις. Είναι όμως σε πολύ βολικό σημείο. Σε τρία χλμ., το διπλανό χωριό, είναι το Μονοδέντρι με αρκετούς ξενώνες και επιλογές για φαγητό. Εκεί είναι και η "Κικίτσα". Σε έξι χλμ. από εκεί είναι το σημείο οξυά όπου έχει θέα στο φαράγγι "που κόβει την ανάσα".
Πολύ κοντά από εκεί είναι η διακλάδωση που οδηγεί προς Κήπους, Δίλοφο και μετά προς Καπέσοβο, Τσεπέλοβο κλπ. όπως επίσης και για Αρίστη, Πάπιγκο κλπ.
Στον δρόμο προς Κήπους συναντάμε τα πολύ γνωστά γεφύρια του Κοκόρου, Καλογερικό κ.ά.
Κατά τη γνώμη μου, ένα άλλο επίσης βολικό χωριό με πολύ καλή υποδομή σε ξενώνες, είναι τα Α. Πεδινά.
Όμως συνεχίζω να πιστεύω ότι το πιο ωραίο αλλά και με πολλές και καλές επιλογές για διαμονή και φαγητό, είναι το Πάπιγκο. Δεύτερο βάζω το Τσεπέλοβο, το οποίο είναι πολύ ωραίο ως οικισμός αλλά υστερεί στα υπόλοιπα.
Για φαγητό αυτές τις μέρες επισκέφτηκα το:
Κανέλα και γαρύφαλλο: μανιτάρια, μανιτάρια, μανιτάρια!
Μαργαρίτες
Dizaki
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.935
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Όμως συνεχίζω να πιστεύω ότι το πιο ωραίο αλλά και με πολλές και καλές επιλογές για διαμονή και φαγητό, είναι το Πάπιγκο. Δεύτερο βάζω το Τσεπέλοβο, το οποίο είναι πολύ ωραίο ως οικισμός αλλά υστερεί στα υπόλοιπα.
Ωραίο το Πάπιγκο (Μικρό και Μεγάλο), αλλά κάπως αποκομμένο, αν σκοπεύεις να επισκεφτείς και άλλα Ζαγοροχώρια. Πιο κεντρικά χωριά, νομίζω, είναι το Μονοδένδρι και η Βίτσα.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Συμφωνω οτι καλυτερα βιτσα ή μονοδεντρι γιατι βολευει στις μετακινησεις.εγω εμεινα βιτσα,δεν ειχε ζωη παντως,αλλα ως τοποθεσια βολευε.το μονοδεντρι λιγο πιο πανω απο βιτσα ειχε κ ζωη..στην πλατεια εχει δυο μαγαζια με πιτες-περιβοητες-προτιμησαμε την δευτερη επιλογη κ δεν χασαμε,η αλλη εχει μεινει στο ονομα.
 

eirinimim

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
panos84 μπορείς να με βοηθήσεις λίγο; έχω κανονίσει ένα τριήμερο στα ζαγοροχώρια κ σκέφτομαι να κλείσω στο artistas. Η κοπέλα μου πρότεινε να μείνω στο τελευταίο σπιτάκι με όνομα βασιλική εγω όμως είμαι ανάμεσα κ στο φαιδρά κ ήθελα να σε ρωτήσω την άποψη σου.έχει μπαλκόνι η αυλη δική του η κοινή; κ γενικά πληροφορίες για το ξενοδοχείο.ευχαριστώ πολύ
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
panos84 μπορείς να με βοηθήσεις λίγο; έχω κανονίσει ένα τριήμερο στα ζαγοροχώρια κ σκέφτομαι να κλείσω στο artistas. Η κοπέλα μου πρότεινε να μείνω στο τελευταίο σπιτάκι με όνομα βασιλική εγω όμως είμαι ανάμεσα κ στο φαιδρά κ ήθελα να σε ρωτήσω την άποψη σου.έχει μπαλκόνι η αυλη δική του η κοινή; κ γενικά πληροφορίες για το ξενοδοχείο.ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα. Εγώ που έμεινα στο "Φαιδρα", έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Όλα τα δωμάτιά τους όμως, είναι πολύ όμορφα. Έχουν ένα υποτυπώδες μπαλκονάκι, αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα. Είναι ο πλακόστρωτος διάδρομος και το κάθε διαμέρισμα μπροστά έχει έναν χώρο σαν μπαλκόνι, με τραπεζάκι και καρέκλες.

DSC04034.JPG DSC04036.JPG

Στην πρώτη φώτο είναι ο διάδρομος, στην δεύτερη η είσοδος του "Φαίδρα", με το μπαλκονάκι στα αριστερά.

Στον κεντρικό υπάρχει το καφέ-εστιατόριο του ξενοδοχείου, όπου μπορείς να πάρεις το πρωινό σου. Το δωμάτιο σου παρέχει τα πάντα, ακόμα και για να φτιάξεις το δικό σου φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom