2ημερο στα Ζαγοροχώρια

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Ψάχνω λοιπόν ότι λέει και ο τίτλος: ένα 2ήμερο απόλυτης χαλάρωσης στα Ζαγοροχώρια. Διάβασα όλα τα άρθρα που αναφέρονται στον συγκεκριμένο προορισμό, αλλά δυστυχώς δεν καλύφθηκα. Τι θέλω λοιπόν…

1) Ψάχνω ξενοδοχείο/δωμάτιο/κατάλυμα/ξενώνα που να μου προσφέρει ΟΛΕΣ τις ανέσεις! Όπου ανέσεις, μπορείς να βάλεις τζάκι, Jacuzzi και δεν συμμαζεύεται…

2) Να είναι το ορμητήριό μας για να εξερευνήσουμε την γύρω περιοχή. Άρα, θα πρέπει να είναι και σε σχετικά καλό σημείο.

3) Έχω δει ότι αρκετά ξενοδοχεία προσφέρουν δραστηριότητες όπως rafting, kayak, πεζοπορία, ορειβασία, ιππασία κτλ. Αν υπάρχει και αυτή η δυνατότητα, θα ήθελα να κάνω και rafting στον Βοίδομάτη... :p

Έχω εντοπίσει ορισμένα, απλά ρωτάω αν έχει κανείς προσωπική άποψη. Ελπίζω να μην βάζω δύσκολα! :p

Υ.Γ. Κανένα tip για φαγητό, δεν θα ήταν άσχημο…!

Υ.Γ.2 Το κόστος είναι αδιάφορο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο ξενοδοχείο να σου προτείνω ( έχεις δει άλλωστε αυτά που σε ενδιαφέρουν με κριτικές κλπ) αλλά θα διάλεγα μεταξύ Μονοδένδρι- Αρίστη- Πάπιγκο .
Το ραφτινγκ στο Βοϊδομάτη ξεκινάει από τη γέφυρα της Αρίστης οπότε θα είσαι σχετικά κοντά.
Όσο για το φαγητό έχω φάει υπέροχα σχεδόν σε όλα αυτά τα χωριά(Κήποι- Δίλοφο-κλπ)
Φυσικά μην παραλείψεις να δεις και άλλα χωριά που είναι φανταστικά!!!!
Πριν δυο χρόνια είχα κάνει τη διαδρομή από Καστοριά- Κόνιτσα -Γιάννενα (με πολλές παρακάμψεις) και ξετρελάθηκα!
* τώρα βέβαια εσυ ψάχνεις για ένα χαλαρό διήμερο και εγω σου προτείνω να κάνεις πολλά χλμ άλλα όπου και να μείνεις όσα και να δεις είμαι σίγουρη πως θα σου αρέσει.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
2ήμερο Ζαγοροχώρια?
Σκότωμα μου ακούγεται... Αφετηρία?
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Σχετικά κοντά, Βέροια. Δύο βράδια για να το διευκρινίσω, τρεις μέρες γεμάτες.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο ξενοδοχείο να σου προτείνω ( έχεις δει άλλωστε αυτά που σε ενδιαφέρουν με κριτικές κλπ) αλλά θα διάλεγα μεταξύ Μονοδένδρι- Αρίστη- Πάπιγκο .
Το ραφτινγκ στο Βοϊδομάτη ξεκινάει από τη γέφυρα της Αρίστης οπότε θα είσαι σχετικά κοντά.
Όσο για το φαγητό έχω φάει υπέροχα σχεδόν σε όλα αυτά τα χωριά(Κήποι- Δίλοφο-κλπ)
Φυσικά μην παραλείψεις να δεις και άλλα χωριά που είναι φανταστικά!!!!
Πριν δυο χρόνια είχα κάνει τη διαδρομή από Καστοριά- Κόνιτσα -Γιάννενα (με πολλές παρακάμψεις) και ξετρελάθηκα!
* τώρα βέβαια εσυ ψάχνεις για ένα χαλαρό διήμερο και εγω σου προτείνω να κάνεις πολλά χλμ άλλα όπου και να μείνεις όσα και να δεις είμαι σίγουρη πως θα σου αρέσει.
Έχω δει 1-2 ωραία στην Αρίστη για να πω την αλήθεια.

Το ράφτινγκ το θεωρώ σίγουρο πάντως. :p

Καλά, δεν θα οργώσω και την περιοχή, αλλά τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα χωριά (που θα είναι και σχετικά κοντά από εκεί που θα μένω), θα τα επισκεφτώ. Για χαλαρά πάμε, αλλά δεν θα λιώσουμε και σε ένα κρεβάτι όλη μέρα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
η γνώμη μου ειναι οτι καλύτερο σημειο για να μεινει κανεις είναι το μονοδενδρι...εχει δυο-τρια πολύ καλά ξενοδοχεία ...δεν ξέρω αν σε καλύπτουν σε αυτο που ψάχνεις...ρίξε μια ματιά
http://www.booking.com/hotel/gr/zagori-suites.el.html?aid=318615;label=New_Greek_Region-iH3BW*eb9Zm*zNsDKD3gGwS18359565265:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t3:neg:kw_inurl:el.html#inurl:booking.com/region:ws=;sid=5ac5e63e326107e9a99261819a87c802;dcid=1;srfid=06326fadb56c5519fe9890a125f0bb423fb57245X10
http://www.booking.com/hotel/gr/zagori-philoxenia.el.html?aid=318615;label=New_Greek_Region-iH3BW*eb9Zm*zNsDKD3gGwS18359565265:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t3:neg:kw_inurl:el.html#inurl:booking.com/region:ws=;sid=5ac5e63e326107e9a99261819a87c802;dcid=1;srfid=06326fadb56c5519fe9890a125f0bb423fb57245X2
στα Πεδινά(επισης καλο σημειο για να μεινεις)κοιταξε αυτο
http://www.monopatiaresort.gr/
για φαγητο ,πολλά και καλά στα ζαγοροχωρια...έχει αναφερθει και αλλες φορες στο φορουμ,αλλά η ταβέρνα "στα ριζά" στην Ελάτη είναι εξαιρετική...
http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...eviews-Sta_Riza-Elati_Arta_Region_Epirus.html
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Νομίζω πως ψάχνεις κάτι τέτοιο kipisuiteszagori.gr ή
www.amaryllis-house.gr
Αν μείνεις σε κάποιο από αυτά, τότε σίγουρα θα περάσεις από την Κικίτσα στο Μονοδέντρι να δοκιμάσεις την περίφημη αλευρόπιτα. Επίσης το Dizaki στα άνω πεδινά, Κανέλα και γαρίφαλο στη Βίτσα.
Στο δυτικο Ζαγόρι υπάρχει το πολύ γνωστό www.aristi.eu το οποίο συνεργάζεται με τις εταιρείες εναλλακτικού τουρισμού NO LIMITS και ALPINE ZONE
και τελευταίο άφησα την μεγάλη μου αδυναμία το οποίο δεν έχει spa και Jacuzzi αλλά...
www.avragonio.gr/

Κι ένα ακόμη που ξεχασα στην Αρίστη: www.artsista.gr
 
Last edited by a moderator:

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπον φιλε μου,
σαν βαση θα εχεις το Μονοδενδρι. Γυρω στο μισαωρο απο τα Γιαννενα, θα αποφυγεις τις πολλες στροφες μεχρι Αριστη - Παπιγκο. Κεντρικο Ζαγορι, τα παντα ειναι σχετικα κοντα. Οσο για διαμονη, αν θελεις τιμια προταση με ολες τις ανεσεις, το Ζαγορι Φιλοξενεια ειναι μια σιγουρια. Εκει θα βρεις τον Δημοσθενη και τον Κο Βασιλη, θα σας εξυπηρετησουν και θα σε βοηθησουν σε οτι και εαν χρειαζεσαι. Αν θελεις περισσοτερη βοηθεια, στειλε μου προσωπικο μηνυμα. Την περιοχη την ξερω σαν την παλαμη μου.
Υ.Γ.: για rafting δεν νομιζω πως ειναι η καταλληλη εποχη, δεν εχει πολλα νερα.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Αρχικά είχα ξεχωρίσει το ArristiMountainResort (όπως και το Πάπιγκο 1700, το Zagori suites, αλλά και το Aberratio) και έκλεινα προς τα εκεί.

Τώρα πάντως, αυτό που μου έδειξες Zeta, το Artsistas, με βάζει σε σκέψεις! Το είχα βρει στο booking αλλά δεν μου έκανε και τόση εντύπωση (δεν του έδωσα και τόση σημασία βασικά), τώρα που το βλέπω μέσω του site του ξενοδοχείου, νομίζω ότι είναι πολύ καλό.

Το Ζαγόρι Φιλοξενεια φίλε Gregory το είχα δει και εγώ αλλά το απέρριψα αμέσως…

Και σχετικά με την αλευρόπιτα, δεν έχω δει και τις καλύτερες κριτικές για να είμαι ειλικρινής..
 
Last edited by a moderator:

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Τι εννοείς κριτικές για την αλευρόπιτα;
Πρόκειται για ένα παραδοσιακό φαγητό της περιοχής (η γεύση φέρνει λίγο προς τυρόψωμο) που είτε σου αρέσει είτε όχι.
Δεν νομίζω ότι θα βρείς κάπου αλλού να την φτιάχνουν καλύτερα.
Υ.Γ. θα σου πρότεινα κι εγω να επιλέξεις να μείνεις στο κεντρικό Ζαγόρι για περισσότερη ευκολία.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Εννοώ ότι έψαξα λίγο στο νετ για την συγκεκριμένη αλευρόπιτα και οι γνώμες διίστανται: πολλοί λένε ότι είναι πολύ καλό πιάτο και πολλοί ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και είναι υπερεκτιμημένο.

Anyway, δεν θα κολλήσουμε στην αλευρόπιτα, δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Σχετικά με την ευκολία που λες, φαντάζομαι οι αποστάσεις δεν πρέπει να είναι μεγάλες από Κεντρικό Ζαγόρι προς Δυτικό. Αν ισχύουν αυτά που βλέπω στο google earth (Μονοδένδρι-Αρίστη, 21 χλμ, 29 λεπτά), είναι αμελητέες. Εννοείται πάντως ότι δεν πάω να γυρίσω και τα 46 χωριά, απλά να δω τα βασικότερα...
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μπορεί να φαίνονται κοντά, αλλά έχει πάρα πολλές στροφές, στενούς δρόμους, γκρεμούς κλπ. με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τρέξεις και να χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο. Τώρα, αν εσύ είσαι εξοικειωμένος με κάτι τέτοιο, σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα όπου και να μείνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom