Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Παραθέτω κι εδώ το ερώτημα, καθότι δεν πήρα απάντηση στο topic με τα γαμήλια. Ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με το εξής: σκοπεύω να κλείσω εντός των ημερών εισιτήρια από Ρώμη για Φλωρεντία με τραίνο...καθότι φτάνουμε στη Ρώμη 17:45 (FCO) και θα χρειαστεί να περιμένουμε κάποια ώρα στο αεροδρόμιο για παραλαβή βαλίτσας, είναι ασφαλές το δρομολόγιο των 19:50 από τον σταθμό Terimini για Φλωρεντία; Πώς το βλέπετε;
Γειά σου Βασιλική! Γενικά το αεροδρόμιο Ciampino είναι πολύ μικρό
Μπορείς να κλείσεις τρένο απο το ciampino, το χωριό όχι το αεροδρόμιο.
Δεν χρειάζεται. Λεωφορείο για μετρό Anagnina και από εκεί με το μετρό για τερμινι, χίλιες φορές(μπορεί να λέω και λίγες) τα έχουμε γράψει.
Μόνο που η Βασιλική φτάνει στο Φιουμιτσίνο οπότε ό,τι γράφτηκε παραπάνω είναι άχρηστο γι' αυτήν.
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Στέκια ή μαγαζιά με καλό φαγητό,καφέ και παγωτό;; Έχουμε εύκαιρα από κάποιον που έχει πάει να μου πει;
 

olympialag

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
καλησπερα, εγω οταν ειχα παει δεν εφαγα καθολου στην τραστεβερε και τελικα αποδειχτηκε σοφο καθως γνωστοι μου που φαγανε εκει δε μεινανε καθολου ευχαριστημενοι και απο θεμα τιμης και απο θεμα ποιοτητας.προτεινω για πιτσα την πιτσα re ειναι σε δρομο παραλληλο της ppiazza di spagna (δες το στο google).παγωτο εφαγα στο giolliti το συστηνω ανεπιφυλακτα και μαλιστα τη γευση,καθως εχεις δεκαδες, vacanze in rome νομιζω.απο τιμες και τα δυο ειναι οικονομικα.το giolliti ειναι κοντα στο κοινοβουλιο.εχει κ αλλα μικρα γλυκακκια που αξιζει να δοκιμασεις.επισης κατι αναπαντεχα νοστιμο που δοκιμασα και τωρα που θα ξαναπαω θα ψαξω να το βρω ειναι τιραμισου απο σουπερ μαρκετ.......κι ομως ναι.....στην piazza navona ευθεια μεσα σε ενα στενο στην παραλληλη πλευρα της πλατειας ειναι ενα σουπερ κατεβαινεις κατω και εχει το τιραμισου σε συσκευασια κιτρινη.....αν το βρεις δοκιμασε το αξιζει......μετανιωσα που δεν πηρα και για την ελλαδα....
 

Vassiliki S

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
mariath το παρατήρησες! :) Βρήκα τραίνο (FL1 rail) το οποίο αναχωρεί κάθε 15 λεπτά από το αεροδρόμιο για Tiburtina απ'όπου και τελικά θα αναχωρήσουμε, ελπίζοντας να μην έχουμε απρόοπτα! Όλα ΟΚ!
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
καλησπερα, εγω οταν ειχα παει δεν εφαγα καθολου στην τραστεβερε και τελικα αποδειχτηκε σοφο καθως γνωστοι μου που φαγανε εκει δε μεινανε καθολου ευχαριστημενοι και απο θεμα τιμης και απο θεμα ποιοτητας.προτεινω για πιτσα την πιτσα re ειναι σε δρομο παραλληλο της ppiazza di spagna (δες το στο google).παγωτο εφαγα στο giolliti το συστηνω ανεπιφυλακτα και μαλιστα τη γευση,καθως εχεις δεκαδες, vacanze in rome νομιζω.απο τιμες και τα δυο ειναι οικονομικα.το giolliti ειναι κοντα στο κοινοβουλιο.εχει κ αλλα μικρα γλυκακκια που αξιζει να δοκιμασεις.επισης κατι αναπαντεχα νοστιμο που δοκιμασα και τωρα που θα ξαναπαω θα ψαξω να το βρω ειναι τιραμισου απο σουπερ μαρκετ.......κι ομως ναι.....στην piazza navona ευθεια μεσα σε ενα στενο στην παραλληλη πλευρα της πλατειας ειναι ενα σουπερ κατεβαινεις κατω και εχει το τιραμισου σε συσκευασια κιτρινη.....αν το βρεις δοκιμασε το αξιζει......μετανιωσα που δεν πηρα και για την ελλαδα....

Σε ευχαριστώ τα σημείωσα ήδη!
Μερικές ερωτήσεις ακόμα:
Από το αεροδρόμιο στο Termini ποιο λεωφορείο παίρνω;
Εισιτήριο για Ρωμαική αγορά , Κολοσσαιο από που βγάζω για να μην περιμένω στην ουρά; Δεν νομίζω να με συμφέρει romapass. Και πόσο κοστίζει;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.δεν εφαγα καθολου στην τραστεβερε και τελικα αποδειχτηκε..
2..προτεινω για πιτσα
3.τιραμισου απο σουπερ μαρκετ.....
1.λαθος. Διαβαζε φορουμ να ξερεις την επομενη.
2. Μα Ρωμη για πιτσα? Ξεφυγετε απο τα κλισε.
3.ελεος...
 
Last edited by a moderator:

olympialag

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
konkon καλημερα....απο το ciampino εμεις ειχαμε κλεισει ταυτοχρονα με τα αεροπορικα και εισητηρια για το λεωφορειο να μας παει termini.αν ομως δεν εχεις κανει αυτη τη διαδικασια ηδη μπορεις να κλεισεις με το που κατεβεις απο το αεροπλανο.εμεις ειχαμε κλεισει με το shuttlebus και ηταν οκ.δρομολογια εχει συχνα κια σε 50 λεπτα εισαι στον προορισμο σου.κολοσαιο και ρωμαικη αγορα ειναι η αληθεια δεν μπηκα γιατι δε με ενδιεφεραν....για βατικανο μπορεις να κλεισεις μεσω internet αλλα νομιζω καθε τελευταια κυριακη του μηνα ειναι ελευθερη η εισοδος.σε ποια περιοχη ειναι το ξενοδοχειο σας;

samion καλημερα,εγω αυτα εκανα μου αρεσαν και τα προτεινω ...αν εχεις κατι καλυτερο μπορεις να μας το προτεινεις.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion καλημερα,εγω αυτα εκανα μου αρεσαν και τα προτεινω ...αν εχεις κατι καλυτερο μπορεις να μας το προτεινεις.
καλημερα και σε σενα.
επειδη εισαι νεο μελος θα ξαναπω παλι οτι 1ον αναφερομαι σε γραφομενα και μονο χωρις παρεξηγηση δηλ. και 2ον εχω προτεινει κι εγω κι αλλα μελη δεκαδες. τα διαβαζεις και κρατας τις σημειωσεις σου..
πχ. :
http://www.travelstories.gr/community/threads/Προτάσεις-για-τη-Ρώμη.51291/
οταν εχω κατι νεο τα γραφω ολα μαζι στο καταλληλο θεμα βεβαια και οχι εδω. εδω αφορα μονο διαμονη, ας το σεβαστουμε απο δω και περα.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
οταν εχω κατι νεο τα γραφω ολα μαζι στο καταλληλο θεμα βεβαια και οχι εδω. εδω αφορα μονο διαμονη, ας το σεβαστουμε απο δω και περα.
Τα off-topic μηνύματα που είχαν γραφτεί στο θέμα για διαμονή στη Ρώμη μεταφέρθηκαν εδώ. Παρακαλώ @Konkon @olympialag και τα υπόλοιπα μέλη για γενικές ερωτήσεις σχετικά με ταξίδια στη Ρώμη συνεχίστε εδώ ή σε άλλο κατάλληλο θέμα, όπως είπε και ο @Samion. Κάνοντας Αναζήτηση πάνω δεξιά μπορείτε να βρείτε πολλά θέματα και άπειρες πληροφορίες.
 

Corfusunrise

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μας εσωσεε ο pan pan! Βρηκαμε ξεναγο: 120€ φουλ ελληνικη ξεναγηση ολη η ομαδα συν το εισητηριο του καθενος 16€ χωρις αναμονη στην ουρα
Εχω στειλει μνμ σε οσους ενδιαφερθηκαν για λεπτομερειες μαλλον παμε για 13/2
'
Γεια σας, Μήπως έχετε ένα email από τον ξεναγό ΣΑΣ? Ενδιαφερόμαστε και εμεισ.

Γεια σας, Μήπως έχετε ένα email από τον ξεναγό ΣΑΣ? Ενδιαφερόμαστε και εμεισ.
Γεια ΣΑΣ, θα είμαστε ένα γκρουπ από 8 άτομα, θα είμαστε στην Ρώμη από 7.11-10.11 ψάχνουμε έναν ξεναγό.

Σασκια
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom