Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Σίγουρα η Ρώμη αποτελεί έναν από τους κορυφαίους προορισμούς της Ευρώπης. Έχει τα πάντα. Ένα ζωντανό μουσείο, μαζί με νυχτερινή ζωή και πολύ καλά ψώνια. Φυσικά, το Βατικανό μαζί με την εκκλησία του Αγίου Πέτρου είναι κάτι που θα πρέπει να δείτε.
Τον τελευταίο καιρό και μετά την δημοσίευση του μυθιστορήματος Illuminati έμαθα ότι γίνονται και περιηγήσεις της Ρώμης σύμφωνα με την ιστορία του βιβλίου.
Δεν έχει βέβαια την επόσκεψη στην μυστική βιβλιοθήκη του Βατικανού αλλά...δεν πειράζει!!! :D
Την προτείνω ανεπιφύλακτα. :)
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η Ρώμη είναι από τις πόλεις που δύσκολα ξεχνάει κανείς.

Με ατελείωτες σειρές μνημείων, αποτελεί ένα ζωντανό κομμάτι της ιστορίας της Ευρώπης. Το Βατικανό με την Βασιλική του Αγίου Πέτρου και τα μουσεία του αποτελούν μία από τις πιο σημαντικές επισκέψεις που μπορεί να κάνει κάποιος σε ταξίδι, ενώ και η ίδια η πόλη είναι αρκετά ανθρώπινη.

Η έλλειψη εκτενούς δικτύου μετρό δικαιολογείται από τα πολλαπλά στρώματα αρχαίων που υπάρχουν στο υπέδαφος, αλλά οι Ιταλοί έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με τα λεωφορεία και οι επισκέπτες δεν έχουν πρόβλημα μετακίνησης.

Δε μπορώ να πω ότι πρόλαβα να ζήσω και πολύ τη νυχτερινή ζωή, αλλά πήγα σε κανά δυο καλά εστιατόρια που έφαγα του σκασμού :)

Γενικά είναι ένα ταξίδι που θέλει αρκετό χρόνο, καθώς η πόλη έχει άπειρα πράγματα να δει κάποιος. Όσον αφορά τα ψώνια, πρέπει να υπάρχουν πολλά φράγκα :p
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Μμμμ. Όπως και σε κάθε πόλη, πρέπει να πας στη Ρώμη πριν διαβάσεις τουριστικούς οδηγούς (τα βιβλιαράκια αυτά δεν κάνουν ούτε για κολόχαρτο).
Πας και περπατάς. Χάνεσαι στα δρομάκια μέχρι να λιώσουν οι σόλες σου. Τρως σε τυχαία εστιατόρια, μακριά από τουριστικές περιοχές. Πίνεις σε μπαρ όπου δεν ακούγεται ούτε λέξη αγγλικά.
Όσο για τα μέρη που ανέφεραν οι παραπάνω, δυο κουβέντες.
Θες να πας στο μουσείο του Βατικανού? Γιατί? Για να δεις τις τοιχογραφειες του Michelangelo? Τα έργα του Raffaello, του Pinturicchio? Θα κάτσεις στην ουρά για τουλάχιστον μία ώρα αγαπητέ art lover της τσασπού (που η αισθητική σου αντλεί ερεθίσματα μόνο από την Πάνια, τις νοτιοαμερικάνικες σαπουνόπερες του μεσημεριού και τα ροζ έντυπα που ασχολούνται ενδελεχώς με τους έρωτες του Γκλέτσου, του Κωστέτσου και του κάθε βλάκα - έτσου), για να πεις ότι πήγες και στα Musei Vaticani στο Τζενάκι που ψωνίζει τσαντικό Prada από τον σκούρο ιμιγκρέ μικροπωλητή Ντουντούλα. Θα βαρεθείς και θα πεθυμήσεις τα reality shows της βορβορώδους ελληνικής τηλεορασίτσας.
Θα πας στη Ρώμη για να κάνεις τουρνέ στα μέρη που περιγράφει ο απατεώνας αντιγραφέας συγγραφέας βιβλίων βίπερ περιπτέρου Dan Brown?
Είσαι τόσο πολύ τουρίστας και τόσο λίγο ταξιδευτής? Πετάς τα λεφτά σου με τουρισμό του κόλου (χειρότερο κι από αυτόν που διοργάνωνε το ΚΚΕ, στις Βουλγαρορουμανίες στη δεκαετία του '70 για να δείξει στους στούρνους Ελληνοκομμουνιστές το μεγαλείο του υπαρκτού σοσιαλισμού). Μείνε στην Αθήνα σου, μικροαστέ.
Μολαταύτα - θες να πας στη Ρώμη αμέτι-μουχαμέτι?
Πάει καλά. Για φαί, αν θες να δώσεις ένα κάρο λεφτά πήγαινε να φας στο εξαιρετικό, αν και υπερτιμημένο, La Pergola (2 αστέρια στο Guide Rouge Michelin, με τη Ρώμη στα πόδια σου) και στο πολύ καλό Hostaria dell'Orso (επίσης με αστέρι Michelin) του ευρηματικού σεφ Gualtiero Marchesi, καθώς και στο Baby του ταλαντούχου Alfonso Iaccarino. Αν πάλι δε θες να ξηλωθείς, τράβα εκεί που δεν πατάει τουρίστας, εκεί που τρώνε μόνο Ρωμαίοι. Μια καλή περίπτωση είναι η περιοχή Garbatella, παραδοσιακές γειτονιές με εξαιρετικές τρατορίες. Ή πάλι, στην υπέροχη enoteca Tastevin στο Prati με εκπληκτικά κρασιά και καλοφτιαγμένα τοπικά πιάτα και με σομελιέ που ξέρει τι λέει και δεν είδε φελό πρώτη φορά την περασμένη εβδομάδα.
Θες να φας παγωτό? Μην μπεις σαν τον λιμασμένο βούδα στην πρώτη gelateria που θα σου γυαλίσει με τις πολύχρωμες προθήκες της, επειδή η Καιτούλα γύρισε στην Αθήνα με σύνδρομο στέρησης για το φανταστικοεκπληκτικό Ιταλικό παγωτό που καταβόθριασε με τους τόνους στη Ρώμη το περασμένο Πάσχα. Ψάχτο. Δική μου πρόταση είναι το San Crispino, παγωτατζίδικο που φτιάχνει το παγωτό from scratch με πρώτες ύλες διαλεγμένες με νευρωτική προσοχή και θρησκευτική ευλάβεια (αν τα λεμόνια στην αγορά δεν είναι καλά, δεν παίζει παγωτό λεμόνι αυτό το μήνα).
Αυτά για την ώρα. Περισσότερα αν θελήσει ο Χρόνος (που ως γνωστόν είναι Κρόνος για 'μας τους εργαζόμενους-προλετάριους).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εξαιρετικά. :)

Όταν θάρθω να με φιλοξενήσεις περιμένω πρακτική εφαρμογή έστω μερικών από τα παραπάνω που περιγράφεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
AEKfan,

γράψε και για μας τους φτωχούς (πλην τίμιους) τουρίστες, που προσπαθούμε απεγνωσμένα να γίνουμε ταξιδευτές, μια παρουσίαση για την άλλη Ρώμη. Την πραγματική ντε. Το πρώτο βήμα το έχω κάνει, ο Brown ( είναι ξάδερφος του Καφέ; ) έχει τη συγγραφική δυνότητα του ξαδέρφου του και ποδοσφαιρικά μάλλον υστερεί. Οπότε, αδιάφορος. Έκο και ξερό ψωμί. Άνοιξε λοιπόν τους δρόμους να κάνω και το 2ο βήμα.

Ρίξε φως στα πραγματικά άδυτα της Ρώμης. Ή μήπως έτσι θα πάψουν να είναι άδυτα και πρέπει να τα ανακαλύψω μόνος μου;

Προσωπική και off topic ερώτηση. Η ηλικία σου αλλάζει τυχαία, πάει με την ψυχολογία σου; Υπάρχει κάποιο σχέδιο; Όχι φυσικά Brown σχέδιο (σχολικός κακογραμμένος γρίφος), αλλά Έκο σχέδιο (βιβλιοθήκη). Λύσε το μυστήριο.
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
lthanos said:
AEKfan,

γράψε και για μας τους φτωχούς (πλην τίμιους) τουρίστες, που προσπαθούμε απεγνωσμένα να γίνουμε ταξιδευτές, μια παρουσίαση για την άλλη Ρώμη. Την πραγματική ντε.

Φίλτατε, το νόημα του ποστ μου ήταν ακριβώς αυτό: αν όντως προσπαθείς να γίνεις ταξιδευτής, δεν χρειάζεσαι καμιά παρουσίαση. Η όρεξη για ανακάλυψη αρκεί. Εγώ μπορεί να γράφω (από εγωπάθεια και ναρκισσισμό βέβαια) τα δικά μου, αλλά είναι μόνο δικά μου.
Εσύ ανακάλυψε αυτά που σου ταιριάζουν.

Το πρώτο βήμα το έχω κάνει, ο Brown ( είναι ξάδερφος του Καφέ; ) έχει τη συγγραφική δυνότητα του ξαδέρφου του και ποδοσφαιρικά μάλλον υστερεί. Οπότε, αδιάφορος. Έκο και ξερό ψωμί. Άνοιξε λοιπόν τους δρόμους να κάνω και το 2ο βήμα.
Εξαιρετικά λοιπόν. Αφού απέρριψες τον φτηνό σαλτιμπάνγκο Brown και πήγες στον σημειολόγο θείο Umberto, τα μοντέλα σου είναι σωστά. Τώρα τι δουλειά έχει ο Eco με τη Ρώμη, περιμένω να μου το πεις εσύ.

Ρίξε φως στα πραγματικά άδυτα της Ρώμης. Ή μήπως έτσι θα πάψουν να είναι άδυτα και πρέπει να τα ανακαλύψω μόνος μου;
Ποια άδυτα? Μίλησα εγώ για "κούφια γη"? Μίλησα για τα "Άδυτα της ρωμαικής Μασονίας" ως άλλος Τράγκας? Μίλησα για τα super-duper underground club prive' που για να μπεις πρέπει να ξέρεις σύνθημα-παρασύνθημα και να είσαι ντυμμένος με τα σωστά χρώματα, από κάλτσα μέχρι τσεμπέρι? Τα μέρη που παρέθεσα είναι γνωστά σε όλους τους ψαγμένους ντόπιους καθώς και στους ψαγμένους ταξιδευτές.

Προσωπική και off topic ερώτηση. Η ηλικία σου αλλάζει τυχαία, πάει με την ψυχολογία σου; Υπάρχει κάποιο σχέδιο; Όχι φυσικά Brown σχέδιο (σχολικός κακογραμμένος γρίφος), αλλά Έκο σχέδιο (βιβλιοθήκη). Λύσε το μυστήριο.
Είσαι παρατηρητικός. Όντως διανύω περίοδο διανοητικού γήρατος στα όρια της νέκρωσης. Την ερχόμενη εβδομάδα θα γιορτάσω πιθανά την εκατονταετηρίδα μου με συνοδεία φτηνών πορνοταινιών και ακριβού malt whiskey (Lagavulin, 1989 Special Edition). Φυσικά μόνος.
 
  • Like
Reactions: GTS

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ο Έκο; Καμία σχέση με τη Ρώμη. Για ποιο λόγο άλλωστε όλα πρέπει να έχουν σχέση μεταξύ τους;

Τα ταξίδια και οι συζητήσεις πρέπει να έχουν και τα ξεστρατίσματά τους (μεγαλύτερα φυσικά από την αναφορά στον Έκο) για να έχουν ενδιαφέρον.

Αν κατάλαβα όμως καλά, ζεις αυτή την εποχή στη Ρώμη. Ελπίζω να μην έπαιξε αυτό ρόλο στο διανοητικό γήρας (που προσπαθώντας να δω το μέλλον θα τολμήσω μία πρόβλεψη: λειτουργείς ως άλλος Φοίνιξ).

Στο πακετο της γιορτής θα ταίριαζαν και καλά Κουβανέζικα πούρα.
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
lthanos said:
Αν κατάλαβα όμως καλά, ζεις αυτή την εποχή στη Ρώμη. Ελπίζω να μην έπαιξε αυτό ρόλο στο διανοητικό γήρας (που προσπαθώντας να δω το μέλλον θα τολμήσω μία πρόβλεψη: λειτουργείς ως άλλος Φοίνιξ).
Με νιώθεις. Ο Φοίνικας παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή μου. Ας δούμε όμως. Για την ώρα είμαι τέφρα.

Στο πακετο της γιορτής θα ταίριαζαν και καλά Κουβανέζικα πούρα.
Και πάλι με νιώθεις. ¨Αλλες εποχές θα πέταγα τη σκούφια μου για ένα Cohibas Siglo XX.
Alas, εδώ και μια τριετία δεν έχω βάλει ταμπάκο στο στόμα μου. Αυτό είναι ένα ρίσκο που δε θέλω να πάρω. Γιατί ξέρω, πως σαν πρώην καπνιστής είμαι junkie for life και επομένως πάντα στα πρόθυρα του να ξαναπέσω στο χάλι του συστηματικού καπνίσματος.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom