Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Επειδή θα μείνετε οκτώ μέρες οπωσδήποτε σας συμφέρει η 7ήμερη Travelcard. Όπως έχουμε πει, αν θέλετε το προνόμιο 2for1 για τα αξιοθέατα τότε πρέπει να βγάλετε την χάρτινη Travelcard με κόστος 32.10, όπως και έχεις σημειώσει, από το σταθμό Liverpool (των τραίνων, όχι του μετρό).
Η Oyster (η πλαστική) μπορεί να έχει ενσωματωμένη και αυτή την 7ήμερη Travelcard αλλά δεν έχεις το προνόμιο του 2for1 και στην προκείμενη περίπτωση δεν σας συμφέρει.
Υπάρχει και η απλή Oyster (η πλαστική πάλι) στην οποία ''φορτώνεις'' κάποιο ποσό και κάθε φορά σου αφαιρεί σε κάθε διαδρομή. Συμφέρει για ταξίδι λίγων ημερών (έως 4 μέρες για παράδειγμα) γιατί όταν συμπληρώσεις το ανώτατο ημερήσιο που σε χρεώνει (daily cap) και είναι 6.40 λίρες, από εκεί και πλέον ταξιδεύεις χωρίς χρέωση.
http://content.tfl.gov.uk/tube-dlr-lo-adult-fares.pdf
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ; εάν κατάλαβα καλά, για 7 ημέρες είτε βγάλεις Oyster είτε βγάλεις την χάρτινη Travelcard έχει την ίδια αξία των 32,10. Τότε αφού έχουν την ίδια αξία δεν συμφέρει καλύτερα να βγάζουμε την Travelcard που θα έχουμε και τις μετακινήσεις με τα μμμ αλλά και την προσφορά 2 σε 1 ενώ η Oyster με το ίδιο ποσό σου δίνει μόνο τις μετακινήσεις;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ; εάν κατάλαβα καλά, για 7 ημέρες είτε βγάλεις Oyster είτε βγάλεις την χάρτινη Travelcard έχει την ίδια αξία των 32,10. Τότε αφού έχουν την ίδια αξία δεν συμφέρει καλύτερα να βγάζουμε την Travelcard που θα έχουμε και τις μετακινήσεις με τα μμμ αλλά και την προσφορά 2 σε 1 ενώ η Oyster με το ίδιο ποσό σου δίνει μόνο τις μετακινήσεις;
Σωστά, όπως τα γράφεις είναι. Ουσιαστικά είτε την χάρτινη 7day Travelcard βγάλεις είτε την πλαστική Oyster με ενσωματωμένη την 7day Travelcard είναι το ίδιο. Η διαφορά είναι ότι για την χάρτινη χρειάζεστε φωτογραφία και έχετε το προνόμιο 2for1, ενώ για την πλαστική Oyster χρειάζεται να δώσεις 5 λίρες, τις οποίες και τις παίρνεις πίσω επιστρέφοντας την κάρτα κατά την αναχώρηση.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
vasnorth Πρέπει να έχεις άπειρη υπομονή για να λες ξανά και ξανά τα ίδια! :)
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
vasnorth Πρέπει να έχεις άπειρη υπομονή για να λες ξανά και ξανά τα ίδια! :)
Γενικά έχω μεγάλη υπομονή, αλλά όταν πρόκειται για το Λονδίνο η υπομονή μου είναι ανεξάντλητη!!! :)
Αλήθεια, τι λες θα τα καταφέρουμε να πάμε στις γιορτές στο Λονδίνο?
Προς το παρόν, εκτός αν υπάρξουν διαφορετικές εξελίξεις, δεν αλλάζω το πρόγραμμα. Φυσικά τίποτα δεν θα είναι όπως πριν, θα υπάρχει συνεχώς το άγχος, η ανησυχία και η επιφυλακτικότητα. Αλλά νομίζω ότι πλέον πουθενά δεν είσαι απόλυτα σίγουρος και τότε πλέον δεν θα πρέπει να ταξιδεύουμε. Φυσικά κάποιες πόλεις είναι υψηλού κινδύνου, μεταξύ αυτών και το Λονδίνο, αλλά πιστεύω ότι όσο είναι δυνατό με ψυχραιμία και προσοχή μπορούμε να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση.
Θα παρακολουθούμε τις εξελίξεις και θα αποφασίσουμε ανάλογα.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Φυσικά και θα τα καταφέρουμε! OK, η πρώτη αντίδραση ειδικά όταν ανέφεραν σαν επόμενο στόχο το Λονδίνο ήταν ο φόβος, όμως δε θα τους κάνω το χατήρι. Νιώθω ότι εάν ακυρώσω το ταξίδι μου θα έχουν κερδίσει ΑΥΤΟΙ, οπότε το πολύ-πολύ να κάνω κάποια μικροαλλαγή, όπως να μην πάω στο event με τα πυροτεχνήματα στην αλλαγή του χρόνου!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σε λίγο πάω Λονδινο για πρώτη φορά. Ούτε λεπτό δεν σκέφτηκα να ακυρωσω κάτι. Για την ώρα κάθε εβδομάδα αλλαζω γνωμη σχετικά με ποια κάρτα να πάρω. Αυτή την εβδομάδα ειμαι στην oyster. Δεν έχω άλλες απορειες. Απλά θέλω να γράψω οτι σας ευχαριστώ όλους.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
ερωτηση ... Εαν παρουμε travelcard 7 ημερων 2 ατομα και δεν εκτυπωσουμε απο εδω κανενα voucher και παμε εκει και αναλογως το προγραμμα κανουμε επισκεψεις σε χωρους που χρεωνουν εισοδο και δειχνουμε τα 2 travelcard δε μπαινει ο ενας free?
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
γεια και απο μενα. εγω φτανω Πεμπτη βραδυ gatwick και φευγω με τρενο για reading οπου θα με φιλοξενησουν. τη travelcard 7 ημερων απο που τη βγάζω? υπαρχει στο gatwick καπου να μπορω?γτ το πρωι της παρασκευης απο το σπιτι θα πρεπει να παρω λεωφορειο και θα πρεπει να εχω ηδη τη καρτα. και κατι ακομα παρακαλω αυτη η καρτα ισχυει και για τη ζωνη που θα μενω εγω?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
γεια και απο μενα. εγω φτανω Πεμπτη βραδυ gatwick και φευγω με τρενο για reading οπου θα με φιλοξενησουν. τη travelcard 7 ημερων απο που τη βγάζω? υπαρχει στο gatwick καπου να μπορω?γτ το πρωι της παρασκευης απο το σπιτι θα πρεπει να παρω λεωφορειο και θα πρεπει να εχω ηδη τη καρτα. και κατι ακομα παρακαλω αυτη η καρτα ισχυει και για τη ζωνη που θα μενω εγω?
Αφού θα πας στο Reading γιατί να βγάλεις κάρτα;
Γενικά από gatwick δεν μπορείς να βγάλεις και η κάρτα θα ισχύει για τις ζώνες που θες αρκεί να το πεις στο ταμείο. Αυτό φυσικά προυποθέτει να ξέρεις και συ σε ποια ζώνη ανήκει η στάση που σε βολεύει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom