Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
καλησπερα σας, εχουν γραφτει πολλα για τις καρτες μετακινησης με ΜΜΕ στο Λονδινο αλλα εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενη. Διαβασα και το tfl και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.Ταξιδευω για 5 ημερες στο Λονδινο με το συζυγο μου και το γιο μου 13 ετων,μεσω του αεροδρομιου stansted και θα φτασω στο liverpool station που ειναι κοντα το ξενοδοχειο μου. Η travelcard θα μου στοιχισει για 7-days για 1-2 ζωνες μαζι με του γιου μου που θα βγαλω?? περιπου 75 λιρες και θα εχω απεριοριστες διαδρομες στις ζωνες αυτες. Η oyster το μονο που ξερω ειναι οι χρεωσεις που κανει ανα διαδρομη και αναλογα τη φορτιζω και στο τελος οτι σου επιστρεφει χρηματα.Για το γιο μου παρολο οτι δεν πληρωνει σε λεωφορεια και τραμ πρεπει να του βγαλω καρτα με τουλαχιστον 10 λιρες για να πληρωνει μειωμενο εισητηριο στο tube. Δεν ξερω αν τα γραφω σωστα οπως τα εχω καταλαβει αλλα νομιζω οτι για 5 ημερες με την oyster θα μου στοιχισει παραπανω απο την travelcard? καθε ωραια αποψη δεκτη φιλοι ταξιδιωτες !!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλησπερα σας, εχουν γραφτει πολλα για τις καρτες μετακινησης με ΜΜΕ στο Λονδινο αλλα εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενη. Διαβασα και το tfl και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.Ταξιδευω για 5 ημερες στο Λονδινο με το συζυγο μου και το γιο μου 13 ετων,μεσω του αεροδρομιου stansted και θα φτασω στο liverpool station που ειναι κοντα το ξενοδοχειο μου. Η travelcard θα μου στοιχισει για 7-days για 1-2 ζωνες μαζι με του γιου μου που θα βγαλω?? περιπου 75 λιρες και θα εχω απεριοριστες διαδρομες στις ζωνες αυτες. Η oyster το μονο που ξερω ειναι οι χρεωσεις που κανει ανα διαδρομη και αναλογα τη φορτιζω και στο τελος οτι σου επιστρεφει χρηματα.Για το γιο μου παρολο οτι δεν πληρωνει σε λεωφορεια και τραμ πρεπει να του βγαλω καρτα με τουλαχιστον 10 λιρες για να πληρωνει μειωμενο εισητηριο στο tube. Δεν ξερω αν τα γραφω σωστα οπως τα εχω καταλαβει αλλα νομιζω οτι για 5 ημερες με την oyster θα μου στοιχισει παραπανω απο την travelcard? καθε ωραια αποψη δεκτη φιλοι ταξιδιωτες !!

Σαφώς και σας συμφέρει η εβδομαδιαία travelcard γιατί κοστίζει 30,40 λίρες ενώ η oyster θα σε χρεώσει max 8,40 λίρες τη μέρα-η δε ημερήσια travelcard 8,80 -που σημαίνει επί 5 μέρες πάνω από 40 λίρες το άτομο.Ισχύει για όλα τα μέσα για όλες τις ώρες.Την βγάζεις εκτός από σταθμούς μετρό και σε πολλά μίνι μάρκετ-μικρομάγαζα.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Σαφώς και σας συμφέρει η εβδομαδιαία travelcard γιατί κοστίζει 30,40 λίρες ενώ η oyster θα σε χρεώσει max 8,40 λίρες τη μέρα-η δε ημερήσια travelcard 8,80 -που σημαίνει επί 5 μέρες πάνω από 40 λίρες το άτομο.Ισχύει για όλα τα μέσα για όλες τις ώρες.Την βγάζεις εκτός από σταθμούς μετρό και σε πολλά μίνι μάρκετ-μικρομάγαζα.
σ΄ ευχαριστω πολυ, σε 1 εβδομαδα φευγω αλλα θα ηθελα να ρωτησω αυτο που διαβασα οτι αγοραζεις μια oyster και φορτωνεις μια εβδομαδιαια travelcard σε τι διαφερει απο την απλη Travelcard? Τα παιδια 11-16 ετων μονον με την oyster ταξιδευουν δωρεαν εαν συνοδευονταιι απο ενηλικα ενω με την travelcard πληρωνουν μειωμενο? Τοτε συμφερει oyster φορτωμενη εβδομαδιαια travlcard. Ευχαριστω πολυ !!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
σ΄ ευχαριστω πολυ, σε 1 εβδομαδα φευγω αλλα θα ηθελα να ρωτησω αυτο που διαβασα οτι αγοραζεις μια oyster και φορτωνεις μια εβδομαδιαια travelcard σε τι διαφερει απο την απλη Travelcard? Τα παιδια 11-16 ετων μονον με την oyster ταξιδευουν δωρεαν εαν συνοδευονταιι απο ενηλικα ενω με την travelcard πληρωνουν μειωμενο? Τοτε συμφερει oyster φορτωμενη εβδομαδιαια travlcard. Ευχαριστω πολυ !!!

Διαφέρει στο ότι την oyster την έχεις πάντα,ισχύει αν ξαναπάς στο Λονδίνο απλά προπληρώνεις ένα deposit 5 λιρών για να την βγάλεις.Και είσαι πιό ευέλικτη σε περίπτωση που θελήσεις να μετακινηθείς σε άλλη ζώνη απλά θα πληρώσεις εκείνη την ώρα μειωμένο όμως το αντίτιμο.Αν ισχύει κι αυτό που λές για τα παιδιά(δεν το γνωρίζω)τότε σαφώς σε συμφέρει η εβδομαδιαία στην oyster.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Καλημερα! Θα βρεθω στο λονδινο για 4 ημερες. Δεν μπορω να καταλάβω τι με συμφερει! ουστερ ή travelcard; το pricecap πως λειτουργει; πχ αν κανω 2 δρομολογια τη μερα, θα με χρεωσει τα 2, και αν κανω 10 θα με χρεωσει maximum to price cap; ή μηπως με συμφέρει ημερήσιες travelcard; και στο τελος με την Oyster οταν την επιστρεφεις σου επιστρεφουν το υπολοιπο και την εγγυηση των 5 λιρων;; Ευχαριστω πολυ!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημερα! Θα βρεθω στο λονδινο για 4 ημερες. Δεν μπορω να καταλάβω τι με συμφερει! ουστερ ή travelcard; το pricecap πως λειτουργει; πχ αν κανω 2 δρομολογια τη μερα, θα με χρεωσει τα 2, και αν κανω 10 θα με χρεωσει maximum to price cap; ή μηπως με συμφέρει ημερήσιες travelcard; και στο τελος με την Oyster οταν την επιστρεφεις σου επιστρεφουν το υπολοιπο και την εγγυηση των 5 λιρων;; Ευχαριστω πολυ!!
Οσα δρομολόγια και να κάνεις ΔΕΝ θα χρεωθείς παρά το price cap με την oyster που σημαίνει max 8,40 λίρες τη μέρα και σαββατο η κυριακή γύρω στις 7 λίρες(για βασικές ζώνες 1 και 2).Πληρώνεις 5 λίρες και ναι αν θέλεις να τη δώσεις πίσω τελευταία μέρα σε σταθμό μετρό πάς τη δίνεις πίσω και παίρνεις τις 5 λίρες.Αν παλι θές την κρατάς για επόμενο ταξίδι σου.
Η ημερήσια δε σε συμφέρει το κόστος συνολικά θα σου βγεί μεγαλύτερο(μπες στην ιστοσελίδα travelcard london και θα δείς),εβδομαδιαία ναι γιατί βγαίνει γύρω στις 30 λίρες( όσα θα καταναλώσεις περίπου με price cap και στην οyster)και ξεμπερδεύεις ούτε εγγύηση ούτε τιποτε.
Με την oyster δεν πρέπει να ξεχνιέσαι και να την περνάς από το μηχάνημα και στις εξόδους(βέβαια αυτό ούτως η αλλως γίνεται στο μετρό γιατί αλλιώς δεν ανοιγει η μπάρα),στον DLR θέλει προσοχή γιατί εκεί δεν έχει μπάρες δεν έχει τίποτε θα ψάξεις να βρεις το μηχανημα στην έξοδο γιατί αλλιως σου τραβάει όλο το ημερήσιο ποσόν.,Με την travelcard δεν έχεις τέτοια προβλήματα
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
καλημερα στο φορουμ! σλλη μια ερωτηση! η ουστερ εχει price capping και σε tube και σε λεωφορεια. τι ισχυει, πχ αν χρησιμοποιω κι λεωφορειο, θα χρεωθω το cap tou tube 8 λιρες και τις 4 των λεωφορειων? ή τις 8 κκαι τελος?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλημερα στο φορουμ! σλλη μια ερωτηση! η ουστερ εχει price capping και σε tube και σε λεωφορεια. τι ισχυει, πχ αν χρησιμοποιω κι λεωφορειο, θα χρεωθω το cap tou tube 8 λιρες και τις 4 των λεωφορειων? ή τις 8 κκαι τελος?

λοιπόν αρχικά έτσι νόμιζα κι εγώ..δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο όταν διαβάζεις το σάιτ τους ...
αλλά τελικά όντως δεν χρεώνεσαι παραπάνω,το price cap ισχύει για όλα τα μέσα η τιμή αυτή δηλαδή ισχύει όσες διαδρομές και να κάνεις είτε με tube ειτε με λεωφορείο,τσεκαρισμένο από προσωπική εμπειρία.

το price cap δηλαδή των 8 λιρών μόνο
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
καταλαβα! απλα αν δεν χρησιμοποιεισεις tube και χρησιμοποιησεις μονο λεωφορεια το capping θα ειναι 4,40 λιρες! καταλαβα σωστα? σε ευχαριστω πολυ!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καταλαβα! απλα αν δεν χρησιμοποιεισεις tube και χρησιμοποιησεις μονο λεωφορεια το capping θα ειναι 4,40 λιρες! καταλαβα σωστα? σε ευχαριστω πολυ!!

κύττα αν πάς πρώτη φορά στο Λονδίνο ...αλλά και όσες φορές και να πάς χλωμό ..δύσκολο το κόβω να χρησιμοποιήσεις μόνο λεωφορεία.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Φτάνω Χιθροου, βγαζω oyster pay as you go. και μετα κινουμαι ζωνη 1-2, την πρωτη μερα θα με χρεωσει το price capping ζωνων 1-6 (αφου τη χρησιμοποιώ στο χιθροου)??? Μετα θα τη χρησιμοποιησω μονο ζωνες 1-2. Τι γινεται;; το καπινγκ σε αυτην την περιπτωση ειναι διπλασιο!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Φτάνω Χιθροου, βγαζω oyster pay as you go. και μετα κινουμαι ζωνη 1-2, την πρωτη μερα θα με χρεωσει το price capping ζωνων 1-6 (αφου τη χρησιμοποιώ στο χιθροου)??? Μετα θα τη χρησιμοποιησω μονο ζωνες 1-2. Τι γινεται;; το καπινγκ σε αυτην την περιπτωση ειναι διπλασιο!

το price cap αφορά σε χρήση απεριόριστων διαδρομων σε μία μέρα για συγκεκριμένη ζώνη.
εδώ μιλάμε για μία μονή διαδρομή από το αεροδ προς κέντρο και το αντίστροφο τη μέρα που επιστρέφεις.Είναι γύρω στις 3 η 5 λίρες η διαδρομή από αεροδ προς κέντρο με χρήση της oyster εξαρτάται από την ώρα και μέρα αν είναι η όχι ωρα αιχμής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom