ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Το θέμα δεν ειναι ποιος έχει δίκαιο και ποιος άδικο . Ένας νέος άνθρωπος ψάχνει λύση και πρέπει να είμαστε σωστοί και σίγουροι στις συμβουλές μας . Ακομα και αυτο που λες με το λογαριασμό , με μια πρόχειρη μάτια ακούγεται σαν "εξυπηρέτηση" γνωστού , οχι τυποποιημένη διαδικασία για να υποστηρίξουμε την ύπαρξη της δίνοντας συμβουλές , ειδικά σε 18 ετών άνθρωπο ... ετσι πιστευω εγω τουλάχιστον . Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με φίλους νωρίτερα που πρότειναν στο Χρήστο να εξετάσει τις Ευρωπαϊκές λύσεις αρχικά συγκριτικά με παρανομη μετανάστευση στις ΗΠΑ . Ειδικά Νορβηγία -Δανία -Σουηδία ( Yorgos συμφωνούμε γι τις γυναίκες ) έχουν πολλά να προσφέρουν σε ενα νόμιμο μετανάστη ...
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Το θέμα δεν ειναι ποιος έχει δίκαιο και ποιος άδικο . Ένας νέος άνθρωπος ψάχνει λύση και πρέπει να είμαστε σωστοί και σίγουροι στις συμβουλές μας . Ακομα και αυτο που λες με το λογαριασμό , με μια πρόχειρη μάτια ακούγεται σαν "εξυπηρέτηση" γνωστού , οχι τυποποιημένη διαδικασία για να υποστηρίξουμε την ύπαρξη της δίνοντας συμβουλές , ειδικά σε 18 ετών άνθρωπο ... ετσι πιστευω εγω τουλάχιστον . Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με φίλους νωρίτερα που πρότειναν στο Χρήστο να εξετάσει τις Ευρωπαϊκές λύσεις αρχικά συγκριτικά με παρανομη μετανάστευση στις ΗΠΑ . Ειδικά Νορβηγία -Δανία -Σουηδία ( Yorgos συμφωνούμε γι τις γυναίκες ) έχουν πολλά να προσφέρουν σε ενα νόμιμο μετανάστη ...
Εννοειται οτι δεν τον παροτρεινουμε να παει στις ΗΠΑ, και συμφωνω απωλυτα πως αν μπορει να αντεξει την ζωη σε σκαδιναβικη χωρα ειναι η καλυτερη λυση. Η παγιδα που πεφτουνε οι ποιο πολλη νεοι (οπως και εγω) ειναι το σκεπτικο οτι βλεπουνε τους 60 ριδες ελληνοαμερικανους που κανανε λεφτα και θα παμε και εμεις και θα γινουμε το ιδιο μεγαλη! Ομως δεν γνωριζουν οτι εκεινη που πρωτοπηγαν αμερικη πηγανε με αλλες προυπωθεσεις και νομιμα! Φυσικα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις που σταθηκαν τυχερη και πετυχαν!
 

MrChris

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
...sorry αλλά αυτά περί εθελοντισμού στον αμερικανικό στρατό ποιος σου τα έχει πει;;;;;Oτι πας εθελοντής στη Συρία πχ και μετά γυρίζεις κι είναι ανοιχτές οι πόρτες για pd/fd...για αμερικανικό στρατό κι υπηρεσίες μιλάς...όχι για τον στρατό των pokemon....
Δεν λεω τιποτα με σιγουρια, απλως ερχομαι και σχολιαζω τις αποψεις μου και οτιδηποτε αλλο εχω βρει στο ιντερνετ. Μαλιστα μιλαω πολυ σοβαρα και περιμενω σοβαρες απαντησεις. Οτιδηποτε αλλο ειναι αναξιο διαβασματος. Ευχαριστω.
 

MrChris

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Το θέμα δεν ειναι ποιος έχει δίκαιο και ποιος άδικο . Ένας νέος άνθρωπος ψάχνει λύση και πρέπει να είμαστε σωστοί και σίγουροι στις συμβουλές μας . Ακομα και αυτο που λες με το λογαριασμό , με μια πρόχειρη μάτια ακούγεται σαν "εξυπηρέτηση" γνωστού , οχι τυποποιημένη διαδικασία για να υποστηρίξουμε την ύπαρξη της δίνοντας συμβουλές , ειδικά σε 18 ετών άνθρωπο ... ετσι πιστευω εγω τουλάχιστον . Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με φίλους νωρίτερα που πρότειναν στο Χρήστο να εξετάσει τις Ευρωπαϊκές λύσεις αρχικά συγκριτικά με παρανομη μετανάστευση στις ΗΠΑ . Ειδικά Νορβηγία -Δανία -Σουηδία ( Yorgos συμφωνούμε γι τις γυναίκες ) έχουν πολλά να προσφέρουν σε ενα νόμιμο μετανάστη ...
Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σε ευχαριστισω για τον χρονο σου. Ναι προσωπικα πιστευω οτι ειναι αρκετα πιο ευκολο να μπεις σε ευρωπαικες χωρες, αυτο ομως που εγω ψαχνω ειναι το κατι διαφορετικο. Εχω ταξιδεψει σε διαφορες χωρες, εχω δει τη μαγεια που προσφερουν, αλλα οπως και να το παρει κανεις η αμερικη ειναι ενας διαφορετικος κοσμος. Τωρα απο τις χιλιαδες αποψεις που διαβασα εχω καταληξει στο ποιες ισχυουν και ποιες οχι.
Για να βγαλει καποιος πρασινη καρτα θα πρεπει:
1)Να τον προσκαλεσουν α' βαθμου συγγενεις απο την αμερικη (οχι για μενα)
2)Να τον δεχτουν σε ενα πανεπιστημιο τις αμερικης οπου θα του δωθει μια πρασινη καρτα οπου θα του επιτρεπει να μεινει μονιμα για 4 χρονια (ισως για μενα εφοσον δεν γνωριζω τις διαδικασιες να γραφτω και πιθανον να μην ειμαι ικανος να πληρωσω διδακτρα)
3)Να βρω εναν εργοδοτη που θα δηλωσει στο κρατος οτι με χρειαζεται για μια συγκεκριμενη δουλεια οπου ο ιδιος θα μου χορηγησει για την πρασινη καρτα (αδυνατον αφου σε αυτους τομεις ψαχνουν τους καλυτερους και ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος)
4)Να θελω να ανοιξω μια δικια μου επιχειρηση (βεβαια θα χρειαστει να εχω 1 εκατομμυριο δολ. στην διαθεση μου)
5)Γαμος...ο κλασικος γαμος
6)Να βρεις τον καλυτερο δικηγορο οπου μπορει να γυρισει την οποιαδηποτε κατασταση προς οφελος σου.

Αυτα εχω βρει μεχρι στιγμης, περι στρατου οι αποψεις ειναι αμφιλεγομενες και ελπιζω η αμερικανικη πρεσβεια να μου πει τι ισχυει.

Οποτε με λιγα λογια ειναι αν οχι αδυνατο..πολυ δυσκολο η μεταναστευση στην αμερικη.

Βεβαια εχω ψαξει και στο επισημο σαιτ του καναδα για την μεταναστευση..εκει τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 
Last edited:

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
7) To lottery (δωρεαν και το κανεις μονος σου)

https://www.dvlottery.state.gov/

Τσεκαρε ξανα τον Οκτωβρη που αρχιζουν οι αιτησεις, δεν βλεπω λινκ για να κανεις αιτηση αυτη την στιγμη μονο για να τσεκαρεις αιτησεις προηγουμενων χρονων.
 

MrChris

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
7) To lottery (δωρεαν και το κανεις μονος σου)

https://www.dvlottery.state.gov/

Τσεκαρε ξανα τον Οκτωβρη που αρχιζουν οι αιτησεις, δεν βλεπω λινκ για να κανεις αιτηση αυτη την στιγμη μονο για να τσεκαρεις αιτησεις προηγουμενων χρονων.
Ναι ευχαριστω, το τσεκαρα μερικες μερες πριν και ειδα οτι οι φετινες αιτησεις σταματησαν τον δεκεμβριο, με τα αποτελεσματα να βγαινουν το 2018. Πιθανον εαν δεν υπαρξει καμια αλλη ευκαιρια, τοτε θα δηλωσω αυτο το λοττερι και ελπιζω, πραγματικα ελπιζω να πετυχει.
Φιλε χιλια ευχαριστω, εκτιμω το ενδιαφερον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βεβαια εχω ψαξει και στο επισημο σαιτ του καναδα για την μεταναστευση..εκει τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Δεν είναι και τόσο εύκολα, κάθε άλλο. Χρειάζεται να έχεις πολλούς πόντους για την αξιολόγηση που απ ό,τι μας γράφεις δεν έχεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκανα την αιτηση για το eTA και με δεχτηκαν.
Καλά δε μιλούσα για το ETA αλλά για το πρόγραμμα μετανάστευσης. Το ΕΤΑ για να μη στο δώσουν πρέπει να είσαι τουλάχιστον ο μουλάς Ομάρ
 

fotis tzouvekas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα παιδια....ειμαι καινουργιο μελος στην ομαδα και θελω να κανω μια ερωτηση και οποιος ξερει ας απαντησει κατι σχετικα με το θεμα...πριν λιγο καιρο μιλησα μεσω email με καποιους recruiters του αμερικανικου στρατου και μου προτειναν να παω να ενταχθω αλλα μου ειπαν πως για να γινει αυτο θα πρεπει να εχω πρασινη καρτα κατι το οποιο ειναι δυσκολο απο οσο ξερω η να ειμαι νομιμος κατοικος των ΗΠΑ ..εαν εχετε κατι να πειτε ακομα και συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες...
 

isavella1992

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας.Εχω κανει τουριστικη βιζα για ηπα και εχω κλεισει και εισιτηριο σε 25 ημερες βασικα ειμαι παρα πολυ ασχετη με αυτα τα πραγματα..
εκει ζει το αγορι μου με την οικογενεια του αυτος ειναι ξενος δεν ειναι ουτε ελληνας ουτε αμερικανος εργαζεται εκει και ειναι μονιμος απο οσο ξερω ομως δεν εχει πρασινη καρτα ακομα. η ερωτηση μου ειναι αν παω με τουριστικη βιζα και μετα μεσο δικηγορου αποκτησω μονιμη βιζα γινεται η ειναι τοσο περιπλοκο που δεν θα τα καταφερω?? εχω αχγωθει τοσο πολυ επειδη αν φυγω δεν θα μπορω να γυρισω πισω εχω ηδη προβληματα με την οικογενεια μου εδω και τωρα φοβαμαι αν παω εκει να μην τα καταφερω να μεινω νομιμα..Σας παρακαλω περιμενω την απαντηση σας ευχαριστω..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ότι και να σου πούμε εμείς δεν νομίζω ότι μπορούμε να σε καλύψουμε στα ερωτήματα που θέτεις. μόνο ένας μεταναστευτικός δικηγόρος θα μπορούσε να σου δώσει σωστές απαντήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom