Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Γεια σας παιδια!!!Καιγομαι!!!!Δυστυχώς έκανα μια τεράστια χαζομαρα!!! Εκλεισα με ryanair για βερολινο εισιτηριο σε μια φιλη μου!Λεγεται Μαρια Ελενη . Στην ταυτοτητα της δεν εχει παυλα αναμεσα εγω ομως εβαλα καταλαθος! Πρεπει να πληρωσει 110 ευρω για να αλλαξει το ονομα η δε θα υπαρξει θεμα???Βοηθεια γιατι θα τρελαθω! Ρε παιδια!Ειναι απλως μια ΠΑΥΛΑ!!!!!!!!!!
Επίσης αν το έχεις βγάλει κατά τις τελευταίες 24 ώρες, μπορείς να το διορθώσεις δωρεάν.
https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq#2-1
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γεια σας παιδια!!!Καιγομαι!!!!Δυστυχώς έκανα μια τεράστια χαζομαρα!!! Εκλεισα με ryanair για βερολινο εισιτηριο σε μια φιλη μου!Λεγεται Μαρια Ελενη . Στην ταυτοτητα της δεν εχει παυλα αναμεσα εγω ομως εβαλα καταλαθος! Πρεπει να πληρωσει 110 ευρω για να αλλαξει το ονομα η δε θα υπαρξει θεμα???Βοηθεια γιατι θα τρελαθω! Ρε παιδια!Ειναι απλως μια ΠΑΥΛΑ!!!!!!!!!!
Δεν θα σου πούνε τίποτα. Για καλό και για κακό όμως αν θέλεις μπορείς μέσω του chat της εταιρείας να μιλήσεις μαζί τους και να σου αφαιρέσουν την παύλα.

https://secure.livechatinc.com/licence/5665411/open_chat.cgi?groups=1

Και παραπάνω από 24 ώρες να πέρασαν θα σου το αλλάξουν. Από τις 12 το μεσημέρι νομίζω πως είναι ανοιχτά τα σαββατοκύριακα.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Χτες έκλεισα 2 αεροπορικά εισιτήρια (πτήση εσωτερικού) για 2 φίλες μου με olympic air και της μιας το όνομα το έγραψα λάθος (αντία για DIONYSIA έγραψα DIONISIA). Τι κάνω τώρα; Μπορώ να το δορθώσω ή πάνε τα λεφτά;
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Επειδή ήμουν βιαστική δεν έψαξα αν υπήρχε αντίστοιχο θέμα,συγγνώμη για το ποστάρισμα του ίδιου μηνύματος
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Κι εγώ αυτό πιστεύω, αλλά αγχωθήκαμε επειδή είδαν στο site που τα έκλεισα (petas.gr) ότι χρειάζεται να τα ακυρώσουν και κλείσουν καινούργια κτλ. Τεσπα τις είπα να πάρουν τηλ την εταιρεία, αλλά και πάλι δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ο ανιψιός μου (11 χρονών) πετάει σε μία ώρα για Ρώμη με την αδερφή μου. Όταν τους έβγαλα τα εισιτήρια τους, κατά λάθος έγραψα το επώνυμο της μαμάς του αντί του μπαμπά του (που είναι το ισχύον) στο εισιτήριο του μικρού.

Τώρα, η Aegean τους υποχρεώνει να αγοράσουν νέο εισιτήριο με 150 ευρώ.

Είναι σωστό αυτό; Θα έπρεπε η Aegean να κάνει κάτι άλλο;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κάπου στο faq της εξυπηρέτησης πελατών της Αegean λέει ότι η αλλαγή του ονόματος επιτρέπεται μόνο για κάποιους λόγους μεταξύ αυτών αν η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή αντίστροφα.
Η αλλαγή κοστίζει 20 ευρώ συν τη διαφορά ναύλου και μπορεί να γίνει και στα εκδοτήρια στα κατά τόπους αεροδρόμια.

Αν και εδώ δε μιλάμε για συζύγους, ίσως θα μπορούσε η αδερφή σου να το θέσει σα λόγο μπερδέματος τα επώνυμα των συζύγων για το επώνυμο του παιδιού.
Επίσης δεν ξέρω αν αυτά τα 150 ευρώ είναι νέο εισιτήριο ή αν είναι η παραπάνω περίπτωση (20 ευρώ συν διαφορά ναύλου).
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Κάπου στο faq της εξυπηρέτησης πελατών της Αegean λέει ότι η αλλαγή του ονόματος επιτρέπεται μόνο για κάποιους λόγους μεταξύ αυτών αν η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή αντίστροφα.
Η αλλαγή κοστίζει 20 ευρώ συν τη διαφορά ναύλου και μπορεί να γίνει και στα εκδοτήρια στα κατά τόπους αεροδρόμια.

Αν και εδώ δε μιλάμε για συζύγους, ίσως θα μπορούσε η αδερφή σου να το θέσει σα λόγο μπερδέματος τα επώνυμα των συζύγων για το επώνυμο του παιδιού.
Επίσης δεν ξέρω αν αυτά τα 150 ευρώ είναι νέο εισιτήριο ή αν είναι η παραπάνω περίπτωση (20 ευρώ συν διαφορά ναύλου).
Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είναι σίγουρα νέο εισιτήριο. Για το παλιό της είπανε ότι θα της επιστρέψουμε 12 ευρώ.
Θα χρησιμοποιήσω την παραπάνω απάντηση από τις FAQ για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων αν και δεν ξέρω αν μπορώ να ελπίζω. Η πλάκα είναι ότι ταξίδευε μαζί και ο πατέρας του μικρού, αρα δεν πρόκειται για δόλο και η αδερφή μου είχε μαζί της επίσημα έγγραφα (από τον ΕΦΚΑ) που αποδυκνειαν την συγγένεια αλλά οι υπάλληλοι στην AEGEAN δεν ασχολήθηκαν καθόλου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μετά την έκδοση του εισιτηρίου, δεν είναι δυνατή η αλλαγή στο όνομα του επιβάτη.

Ωστόσο, συγκεκριμένες τροποποιήσεις στο όνομα του επιβάτη επιτρέπονται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις,πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με τοοποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα:

  • Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
Οι παραπάνω περιπτώσεις αλλαγών ονόματος, πραγματοποιούνται είτε από το Τηλεφωνικό μας Κέντρο (δείτε τα τηλέφωνα επικοινωνίας στα δεξιά της σελίδας) ή από τα γραφεία Έκδοσης Εισιτηρίων μας στα κατά τόπους αεροδρόμια, με επιβάρυνση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά.
(Πηγή https://aegeanairlines-gr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/9/related/1/session/L2F2LzEvdGltZS8xNTIxMjk0NzcwL3NpZC9mVWhKY3JTckhsZWc4WHNPeUlsYldkODhpJTdFQXhteXFkM3clN0VoaGMyNEJVeFliYWQ0QUNhcVozNlJsd0JleW5CY3JVUzIwQUg4ejBKYzJSNlFCcFFKbXVoVHpkeWtnendYQ016RW9handtVTIyZjRvanFqc19xUDdRJTIxJTIx)

Y.Γ. Tώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω ότι εμπίπτει στην περίπτωση χρήσης λάθους επωνύμου όχι μόνο μεταξύ συζύγων αλλά και για άλλο μέλος της οικογένειας.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μετά την έκδοση του εισιτηρίου, δεν είναι δυνατή η αλλαγή στο όνομα του επιβάτη.

Ωστόσο, συγκεκριμένες τροποποιήσεις στο όνομα του επιβάτη επιτρέπονται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις,πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με τοοποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα:

  • Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
Οι παραπάνω περιπτώσεις αλλαγών ονόματος, πραγματοποιούνται είτε από το Τηλεφωνικό μας Κέντρο (δείτε τα τηλέφωνα επικοινωνίας στα δεξιά της σελίδας) ή από τα γραφεία Έκδοσης Εισιτηρίων μας στα κατά τόπους αεροδρόμια, με επιβάρυνση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά.
(Πηγή https://aegeanairlines-gr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/9/related/1/session/L2F2LzEvdGltZS8xNTIxMjk0NzcwL3NpZC9mVWhKY3JTckhsZWc4WHNPeUlsYldkODhpJTdFQXhteXFkM3clN0VoaGMyNEJVeFliYWQ0QUNhcVozNlJsd0JleW5CY3JVUzIwQUg4ejBKYzJSNlFCcFFKbXVoVHpkeWtnendYQ016RW9handtVTIyZjRvanFqc19xUDdRJTIxJTIx)

Y.Γ. Tώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω ότι εμπίπτει στην περίπτωση χρήσης λάθους επωνύμου όχι μόνο μεταξύ συζύγων αλλά και για άλλο μέλος της οικογένειας.
Έχεις δίκιο. Θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως η κράτηση (του εισιτηρίου του παιδιού) έγινε με το όνομα της συζύγου αντί του συζύγου (το αντίστροφο). Δεν ξεκαθαρίζει σε ποιανού εισιτήριο αναφέρεται.
Πολύ εύστοχη παρατήρηση. Να δούμε αν θα πιάσει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom