Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και για την πολύτιμη βοήθειά σου!Μπορώ να σου ξαναστειλω όταν θα πλησιάζει ο καιρός;Νομίζω ότι θα σε χρειαστώ :)
Οτι θες, χαρά μου να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ, ξέρω πως είναι να ταξιδεύεις πρώτη φορά σε μία χώρα και να έχεις απορίες για πολλά πράγματα. Επειδή τα έχω πρόσφατα νομίζω ότι μπορώ να σ εξυπηρετήσω.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Οτι θες, χαρά μου να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ, ξέρω πως είναι να ταξιδεύεις πρώτη φορά σε μία χώρα και να έχεις απορίες για πολλά πράγματα. Επειδή τα έχω πρόσφατα νομίζω ότι μπορώ να σ εξυπηρετήσω.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοήθησες πολύ!Θα τα ξαναπούμε λοιπόν!Καλό υπόλοιπο!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω σπάσει το κεφάλι μου να βγάλω το πρόγραμμα μας. Ο καιρός πλησιάζει αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλήξω. Είναι πολλά που με προβληματίζουν.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με την εμπειρία του θα το εκτιμούσαμε πάρα πολύ.

Το πρόγραμμα όπως το σκεφτόμαστε είναι κάπως έτσι (Συγγνώμη για τα Αγγλικά απλά το έχω έτσι γραμμένο στο word για να μπορώ να ρωτάω και σε κάποια ξένα forum για τα μεταφορικά κτλ.)

26/10/17 Tokyo: Arrival at Tokyo in the afternoon.
27/10/17 Explore Tokyo
28/10/17 Explore Tokyo
29/10/17 Explore Tokyo
30/10/17 Day trip to Kamakura -> Yokohama -> Back to Tokyo
31/10/17 Tokyo
01/11/17 Nikko
02/11/17 Nikko -> Afternoon Hakone and overnight
03/11/17 Explore Hakone -> Afternoon to Fuji five lakes
04/11/17 Fuji 5 lakes, overnight there
05/11/17 Fuji 5 lakes to Matsumoto. Castle and Kamicochi
06/11/17 Yamanouchi monkey park -> Kanazawa

07/11/17 Kanazawa

08/11/17 Kanazawa -> Shirakawa-go -> Takayama

09/11/17 Takayama

10/11/17 Takayama -> Tsumago - Magome (sleep in tsumago)

11/11/17 Nagoya Korankei -> Himeji sleep there

12/11/17 Hiroshima sleep there
13/11/17 Miyajima, sleep there
14/11/17 Miyajima -> Nagasaki sleep there

15/11/17 Nagasaki -> Takachiho sleep around Takachiho if possible

16/11/17 Takachiho - Kurakawa onsen sleep there
17/11/17 Osaka
18/11/17 Kyoto
19/11/17 Kyoto
20/11/17 Kyoto
21/11/17 Day trip to Nara - Back to Kyoto
22/11/17 Day trip to Mount Koya and overnight there
23/11/17 Kyoto
24/11/17 Kyoto

25/11/17 Kumano, sleep there
26/11/17 Ise , sleep there
27/11/17 Return to Tokyo
28/11/17 Departure from Tokyo.

Πιο πολύ με προβληματίζει η περίοδος 14/11 με 17/11. Μήπως θα ήταν καλύτερο να έχουμε σαν βάση την Fukuoka από όπου περνάνε τα περισσότερα μεταφορικά μέσα? Είναι βιαστικό λέτε μέσα σε 3 μέρες για το Kyoshu? Τις μέρες στο Kyoto τις έχουμε κλείσει ήδη όπως και σε Tokyo και Nikko. Tις υπόλοιπες όχι ακόμα.

Καλοδεχούμενες όλες οι ιδέες.
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Δεν έχω επισκεφτεί όλες τις περιοχές, που θέλεις να πας. Αυτό που έχω να σου πω είναι, ότι ο χρόνος που έχεις για να επισκεφτείς αυτή την χώρα είναι άπλετος και τα μεταφορικά μέσα στην Ιαπωνία σε πάνε παντού....
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Δεν έχω επισκεφτεί όλες τις περιοχές, που θέλεις να πας. Αυτό που έχω να σου πω είναι, ότι ο χρόνος που έχεις για να επισκεφτείς αυτή την χώρα είναι άπλετος και τα μεταφορικά μέσα στην Ιαπωνία σε πάνε παντού....
Ευχαριστώ πολύ :). Σίγουρα ο χρόνος είναι αρκετός, απλά δεδομένου ότι θα νυχτώνει νωρίς, θα πρέπει να προσαρμόσουμε το πρόγραμμα έτσι ώστε να μην χάσουμε μέρες άσκοπα.
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Εάν φροντίζεις να ξεκινάς σχετικά νωρίς την μέρα σου, νομίζω ότι θα προλάβεις να δεις πολύ περισσότερα απ΄ ότι υπολογίζεις....Εγώ πήγα Ιούλιο, που δεν νυχτώνει νωρίς και ξεκινούσα σχετικά αργά τις εξορμήσεις μου, δηλ γύρω στις 10:30 και τα πρόλαβα όλα μια χαρά!!!! Επίσης τις δύο πρώτες μέρες, ίσως έχετε ένα υπέροχο jet lag, όπου θα ξυπνάτε από τις 03:30 το πρωί!!!!

Επίσης ήθελα να σου προτείνω αφού έχεις ένα μήνα εκεί, γιατί δεν βάζεις στο προγραμμά σου και το Χοκκάιντο, το νησί βόρεια της Ιαπωνίας, όπου έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφα!!!!Βέβαια, τι σου λέω τώρα, αλλά ήταν κάτι που πάρα πολύ θα ήθελα να κάνω και δεν έγινε λόγο έλλειψης χρόνου. Θεωρώ ότι πέντε μέρες στο Κιότο και άλλες τόσες στο Τόκυο είναι πάρα πολλές.....
 
Last edited by a moderator:

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Γεια σας, με Budget περίπου 6000 για δύο άτομα, μπορώ να επισκεφτώ την Ιαπωνία, Τόκιο Κυότο και Οσάκα για 15 μέρες σύνολο?? Επίσης, το japan rail pass ισχυεί για όλα τα μέσα μεταφοράς και όπου θες να πας στην Ιαπωνία, γιατί κάπου μπερδεύτηκα. Υπάρχει κάποια κάρτα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για όλα τα μέσα?
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Γεια σας, με Budget περίπου 6000 για δύο άτομα, μπορώ να επισκεφτώ την Ιαπωνία, Τόκιο Κυότο και Οσάκα για 15 μέρες σύνολο?? Επίσης, το japan rail pass ισχυεί για όλα τα μέσα μεταφοράς και όπου θες να πας στην Ιαπωνία, γιατί κάπου μπερδεύτηκα. Υπάρχει κάποια κάρτα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για όλα τα μέσα?
Καλησπέρα!!!Εγώ με λιγότερα χρήματα έβγαλα 16 μέρες στην Ιαπωνία, πηγαίνοντας και σε άλλα μέρη, εκτός από αυτά που ανέφερες. Εξαρτάται που θέλεις να μείνεις και που θες να τρως σε καθημερινή βάση. Τώρα για το jr pass, ισχύει σε όλες τις διαδρομές που θέλεις να κάνεις εκτός μεγάλων πόλεων πχ. Τόκιο, Οσάκα, καθώς επίσης και σε κάποιες διαδρομές εντός των πόλεων αυτών, αρκεί να πηγαίνουν οι συγκεκριμένοι συρμοί. Για να σου δώσω να καταλάβεις, είναι περίπου, όπως ο προαστιακός ο δικός μας. Εχε υπόψιν σου ότι τα τρένα σε πάνε σχεδόν παντού στην Ιαπωνία, γι αυτό θα το χρειαστείς. Για το μετρό και τα λεωφορεία χρησιμοποιείς ή κάρτες (suisa, pasmo) ή απλό εισιτήριο. Επίσης εγώ το χρησιμοποίησα (jr pass) και σ ένα ferry boat, που με πήγε στο νησί Miyajima. Το jr pass το παραγγέλνεις από το internet ή το αγοράζεις με το διαβατηριό σου από Ελλάδα, στην Φιλελλήνων. Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο.
 
Last edited:

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα!!!Εγώ με λιγότερα χρήματα έβγαλα 16 μέρες στην Ιαπωνία, πηγαίνοντας και σε άλλα μέρη, εκτός από αυτά που ανέφερες. Εξαρτάται που θέλεις να μείνεις και που θες να τρως σε καθημερινή βάση. Τώρα για το jr pass, ισχύει σε όλες τις διαδρομές που θέλεις να κάνεις εκτός μεγάλων πόλεων πχ. Τόκιο, Οσάκα, καθώς επίσης και σε κάποιες διαδρομές εντός των πόλεων αυτών, αρκεί να πηγαίνουν οι συγκεκριμένοι συρμοί. Για να σου δώσω να καταλάβεις, είναι περίπου, όπως ο προαστιακός ο δικός μας. Εχε υπόψιν σου ότι τα τρένα σε πάνε σχεδόν παντού στην Ιαπωνία, γι αυτό θα το χρειαστείς. Για το μετρό και τα λεωφορεία χρησιμοποιείς ή κάρτες (suisa, pasmo) ή απλό εισιτήριο. Επίσης εγώ το χρησιμοποίησα (jr pass) και σ ένα ferry boat, που με πήγε στο νησί Miyajima. Το jr pass το παραγγέλνεις από το internet ή το αγοράζεις με το διαβατηριό σου από Ελλάδα, στην Φιλελλήνων. Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο.
Σ' ευχαριστώ. Για δύο άτομα ομως λέω γύρω στις 6000. Είναι σίγουρα αρκετά; Γιατί πολλοί μιλάνε για ακριβή πόλη.
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Σ' ευχαριστώ. Για δύο άτομα ομως λέω γύρω στις 6000. Είναι σίγουρα αρκετά; Γιατί πολλοί μιλάνε για ακριβή πόλη.
Κατάλαβα ότι μιλάμε για budget δύο ατόμων. Είναι όντως ακριβή χώρα σε φαγητό και μεταφορικά. Τα μεταφορικά δεν μπορείς να τ αποφύγεις αλλά που και τι θα φας και που θα μείνεις, μπορείς να το ελέγξεις. Εγώ γύρισα από εκεί πριν 1,5 μήνα και έχω μία εικόνα.
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Κατάλαβα ότι μιλάμε για budget δύο ατόμων. Είναι όντως ακριβή χώρα σε φαγητό και μεταφορικά. Τα μεταφορικά δεν μπορείς να τ αποφύγεις αλλά που και τι θα φας και που θα μείνεις, μπορείς να το ελέγξεις. Εγώ γύρισα από εκεί πριν 1,5 μήνα και έχω μία εικόνα.
Τέλεια, έχεις μια πολύ ξεκάθαρη εικόνα τότε. Μπορείς να μου στείλεις εαν σου είναι εύκολο περίπου μια λίστα για το budget για ξενοδοχεία, φαγήτο. Πόσα περίπου ξόδευες.

Επίσης, αν μπορούσες να με βοηθήσεις, πόσες μέρες μου προτείνεις να μείνω Τόκιο, πόσες Οσάκα και Κυότο???
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εάν φροντίζεις να ξεκινάς σχετικά νωρίς την μέρα σου, νομίζω ότι θα προλάβεις να δεις πολύ περισσότερα απ΄ ότι υπολογίζεις....Εγώ πήγα Ιούλιο, που δεν νυχτώνει νωρίς και ξεκινούσα σχετικά αργά τις εξορμήσεις μου, δηλ γύρω στις 10:30 και τα πρόλαβα όλα μια χαρά!!!! Επίσης τις δύο πρώτες μέρες, ίσως έχετε ένα υπέροχο jet lag, όπου θα ξυπνάτε από τις 03:30 το πρωί!!!!

Επίσης ήθελα να σου προτείνω αφού έχεις ένα μήνα εκεί, γιατί δεν βάζεις στο προγραμμά σου και το Χοκκάιντο, το νησί βόρεια της Ιαπωνίας, όπου έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφα!!!!Βέβαια, τι σου λέω τώρα, αλλά ήταν κάτι που πάρα πολύ θα ήθελα να κάνω και δεν έγινε λόγο έλλειψης χρόνου. Θεωρώ ότι πέντε μέρες στο Κιότο και άλλες τόσες στο Τόκυο είναι πάρα πολλές.....
Ψήφος κι από μένα στο Χοκάιντο. Στο Κιότο εγώ θα έδινα δύο πλήρεις ημέρες και στο Τόκυο 3-4. Τα χωριά της Ιαπωνίας είναι όλα τα λεφτά. Με την Οσάκα δεν τρελάθηκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom