Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Ευχαριστώ Πάρα πολύ! Σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια. Ήταν λίγο δύσκολη περίοδος με μετακόμιση οπότε μείναμε λίγο πίσω. Τώρα αρχίζει το ψάξιμο. Είχαμε κλείσει εδώ και καιρό 6 διανυκτερεύσεις Τόκυο με το σκεπτικό να κάνουμε και εξορμήσεις από εκεί (όχι όλες Τόκυο δλδ) και μετά προς τις τελευταίες βδομάδες είχαμε κλείσει Κιότο 7 μέρες αλλά ήταν πολύ οικονομικό και αρκετά κάτω από το budget, οπότε σκεφτήκαμε ότι και 1-2 μέρες να χρειαστεί να κοιμηθούμε αλλού δεν θα μας έβγαζε εκτός budget. Δεδομένου κιόλας ότι θα είναι σε περίοδο που τα χρώματα στο Κιότο θα είναι στο pick τους, δεν θέλαμε να ψαχνόμαστε.

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι τα μεταφορικά. Θα είμαστε εκεί 32 γεμάτες μέρες (26 Οκτώβριου άφιξη - 28 Νοεμβρίου αναχώρηση), σπάω το κεφάλι να σκεφτώ τι θα σύμφερε πιο πολύ. Το Jrp έχει μέχρι 21 μέρες οπότε θα μας μείνουν και άλλες μέρες + του ότι σε κάποιες περιοχές ίσως να μην μας βολεύει. Χρησιμοποιήσατε μήπως κάποια τοπικά πάσα? Θα χρειαστεί αυτά να τα έχουμε βγάλει από εδώ?
Θα πρέπει να σου πω, πως την Ιαπωνία γενικώς την βρήκα ακριβή χώρα, κυρίως στο φαγητό και τις μετακινήσεις. Εγώ έμεινα 15 μέρες και είχα βγάλει το jr pass από εδώ, τις άλλες κάρτες τις βγάζεις εκεί. Η αλήθεια είναι ότι με βόλεψε πάρα πολύ, διότι στις μετακινήσεις με τα μετρό και τα τραίνα σου φεύγουν τα περισσότερα λεφτά. Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσεις να κάνεις με το jr pass από την στιγμή που δεν σε καλύπτει πέρα των 21 ημερών. Στο Τόκυο είχα βγάλει την κάρτα suisa, όπου την φορτώνεις με κάποια χρήματα γιατί δεν ξέρεις πάντα την ακριβή τιμή του εισιτηρίου που θέλεις να χρησιμοποίησεις και περνάς άνετα από τα μηχανήματα. Ανάλογα με την διαδρομή που κάνεις ισχύει και άλλη τιμή. Σε χρεώνουν με το που την βγάζεις 500 γιέν και με το που φεύγεις από την πόλη που την χρησιμοποίησες την επιστρέφεις στο αρμόδιο γραφείο και παίρνεις τα 500 γιέν πίσω. Δεν μπορείς να βγάλεις την suisa στο Τόκυο και να την επιστρέψεις π.χ στην Οσάκα. Εκεί πρέπει να βγάλεις άλλη suica ή pasmo. Θα πρέπει να σου πω ότι εγώ έκανα 5 διανυκτερεύσεις στο Τόκυο, με 2 ημερήσιες εκδρομές, στην Nikko και Hakone. Στην Hakone μην παραλείψεις να δοκιμάσεις τα Onsen, τα ιαπωνικά λουτρά τους. Μετά φύγαμε από Τόκυο με jr για Τακαγιάμα, όπου κάναμε δύο διανυκτερεύσεις. Από εκεί την μία μέρα επισκεφτήκαμε με λεωφορείο το χωριό shiragawago, εάν πάτε προς τα εκεί, μην το χάσατε. Φεύγοντας από Τακαγιάμα, μείναμε 3 μέρες Κιότο, όπου η μία μέρα ήταν Νάρα και τέλος πήγαμε Οσάκα και Χιροσίμα, όπου από εκεί περάσαμε στο νησί Miyajima. H εποχή που πας θα πρέπει να είναι ιδανική, διότι εμείς φάγαμε αρκετή ζέστη με υγρασία. Οτι άλλο χρειαστείς με χαρά να σε βοηθήσω.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
1. Suica/pasmo κάνουν την ίδια δουλειά, πάρε οποία σου αρέσει παραπάνω σαν σχέδιο. Την χρησιμοποιείς για όλα τα τρένα και λεωφορεία με κάποιες εξαιρέσεις. Ψάξε suica στο wikipedia.
2. Όχι
3. Καλά είναι τα pocket wifi αλλά κολλάνε 1 φορά την ημέρα με πολύ χρήση και έχεις ακόμα μία συσκευή να κουβαλάς. Συν ότι θα πρέπει να αγχώνεσαι για 2 μπαταρίες (κινητού και pocket wifi). Ψάξε και για 4g sim αν έχεις κινητό που σε βολεύει. Και όποτε θέλεις το κάνεις και hotspot για άλλους.

Επίσης, η εξέλιξη στον τομέα τα τελευταία 2 χρόνια -σε μικρές και μεγάλες πόλεις- είναι εντυπωσιακή. Υπάρχει παντού ένα δωρεάν hotspot που παίζει τέλεια. Σε εμπορικά, σε στοές, σε καφέ, σε εστιατόρια, σε τρένα.
Μέχρι και σε 3 εσωτερικές πτήσεις που έκανα είχαν δωρεάν ιντερνέτ.
Είναι πανέτοιμοι για τους ολυμπιακούς!

Καλησπέρα!Στο site για την 4g SIM λέει ότι λειτουργούν σε iPhone, Galaxy και Nexus...Εγώ όμως έχω Huawei p9 lite.. Θα λειτουργήσει στο δικό μου κινητό;(Συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση :/ )
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!Στο site για την 4g SIM λέει ότι λειτουργούν σε iPhone, Galaxy και Nexus...Εγώ όμως έχω Huawei p9 lite.. Θα λειτουργήσει στο δικό μου κινητό;(Συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση :/ )
Θα λειτουργήσει, αρκεί να είναι στο σωστό μέγεθος για το κινητό σου (nano SIM ή micro SIM, ανάλογα τι παίρνει το δικό σου).

Γενικώς για τους ταξιδιώτες στην Ασία, τα Ασιατικά κινητά έχουν (και) άλλες συχνότητες λειτουργίας για το 4G, που οι συσκευές που πουλιώνται στην Ευρώπη δεν υποστηρίζουν, οπότε μπορεί να μην έχεις καλό σήμα (= θα έχεις κάλυψη 3G), ανάλογα με την κεραία που καλύπτει την περιοχή στην οποία θα βρίσκεσαι.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Θα λειτουργήσει, αρκεί να είναι στο σωστό μέγεθος για το κινητό σου (nano SIM ή micro SIM, ανάλογα τι παίρνει το δικό σου).

Γενικώς για τους ταξιδιώτες στην Ασία, τα Ασιατικά κινητά έχουν (και) άλλες συχνότητες λειτουργίας για το 4G, που οι συσκευές που πουλιώνται στην Ευρώπη δεν υποστηρίζουν, οπότε μπορεί να μην έχεις καλό σήμα (= θα έχεις κάλυψη 3G), ανάλογα με την κεραία που καλύπτει την περιοχή στην οποία θα βρίσκεσαι.
Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!Σκέφτομαι να πάω για 20 ημέρες το επόμενο καλοκαίρι στην Ιαπωνία μόνη μου και το φόρουμ βοηθάει πολύ!
Θα λειτουργήσει, αρκεί να είναι στο σωστό μέγεθος για το κινητό σου (nano SIM ή micro SIM, ανάλογα τι παίρνει το δικό σου).

Γενικώς για τους ταξιδιώτες στην Ασία, τα Ασιατικά κινητά έχουν (και) άλλες συχνότητες λειτουργίας για το 4G, που οι συσκευές που πουλιώνται στην Ευρώπη δεν υποστηρίζουν, οπότε μπορεί να μην έχεις καλό σήμα (= θα έχεις κάλυψη 3G), ανάλογα με την κεραία που καλύπτει την περιοχή στην οποία θα βρίσκεσαι.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!Σχεδιάζω να ταξιδέψω μόνη μου το επόμενο καλοκαίρι και επειδή θα το οργανώσω μόνη μου ,Θέλω να ξέρω τις δυνατότητες που θα έχω απ'όλες τις πλευρές!Διαβάζω τις εμπειρίες όλων και βοηθάει πολύ!!
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!Σκέφτομαι να πάω για 20 ημέρες το επόμενο καλοκαίρι στην Ιαπωνία μόνη μου και το φόρουμ βοηθάει πολύ!



Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!Σχεδιάζω να ταξιδέψω μόνη μου το επόμενο καλοκαίρι και επειδή θα το οργανώσω μόνη μου ,Θέλω να ξέρω τις δυνατότητες που θα έχω απ'όλες τις πλευρές!Διαβάζω τις εμπειρίες όλων και βοηθάει πολύ!!
Οτι θες μπορείς να με ρωτήσεις....επέστρεψα από Ιαπωνία πριν 15 μέρες και το είχα οργανώσει κ εγώ μόνη μου το ταξίδι.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Οτι θες μπορείς να με ρωτήσεις....επέστρεψα από Ιαπωνία πριν 15 μέρες και το είχα οργανώσει κ εγώ μόνη μου το ταξίδι.
Σ'ευχαριστώ πολύ!Θα την χρειαστώ την βοήθειά σου :)..Οι περιοχές που θέλω να πάω είναι Τόκιο,Οσακα,Νάρα,Κυότο,Χακονε και εφόσον θα έχω είκοσι ημέρες σκοπεύω να κάνω διάφορες μονοήμερες εκδρομές..Αυτά που με απασχολούν περισσότερο για αρχή είναι το ίντερνετ,η ζέστη και η υγρασία (λόγω άσθματος) και οι μετακινήσεις...Αν και οι πληροφορίες που έδωσαν όλα τα παιδιά είναι πολύ κατατοπιστικές,θα ήθελα να ακούσω και την δική σου άποψη μιας και πήγες τόσο πρόσφατα εκεί!!
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Σ'ευχαριστώ πολύ!Θα την χρειαστώ την βοήθειά σου :)..Οι περιοχές που θέλω να πάω είναι Τόκιο,Οσακα,Νάρα,Κυότο,Χακονε και εφόσον θα έχω είκοσι ημέρες σκοπεύω να κάνω διάφορες μονοήμερες εκδρομές..Αυτά που με απασχολούν περισσότερο για αρχή είναι το ίντερνετ,η ζέστη και η υγρασία (λόγω άσθματος) και οι μετακινήσεις...Αν και οι πληροφορίες που έδωσαν όλα τα παιδιά είναι πολύ κατατοπιστικές,θα ήθελα να ακούσω και την δική σου άποψη μιας και πήγες τόσο πρόσφατα εκεί!!
Πήγα σε όλες τις περιοχές που προανάφερες και σε κάποιες άλλες.....Από την στιγμή που θα πας μόνη σου, θα σου πρότεινα να βάλεις και την Τακαγιάμα με το χωριό shirakawa go μέσα σ αυτές...Καταρχίν θα πας φιλελλήνων 4 στον 6ο όροφο να βγάλεις μία κάρτα jr pass για τις διαδρομές σου με το τρένο. Κοστίζει γύρω στα 370 ευρώ και πιστεψέ με, αξίζει τον κόπο. Θα πρέπει να έχεις κ το διαβατητηρίο σου μαζί. Μέσα στο Τόκιο και την Οσάκα θα πρέπει να βγάλεις μία κάρτα suica ή pasmo. Θα δώσεις προκαταβολή γύρω στα 500 ευρώ τα οποία σου επιστρέφονται όταν θα φύγεις από τις συγκεκριμένες πόλεις, και επιστρέψεις την κάρτα πίσω στα αρμόδια γραφεία που την εκδίδουν (υπάρχουν τέτοια γραφεία σε όλους τους κεντρικούς σταθμούς). Μπορείς να φορτώνεις την κάρτα σου με ότι ποσό θέλεις. Οι μετακινήσεις και το φαγητό στην Ιαπωνία, εγώ τα βρήκα ακριβά. Τώρα με το internet, παράγγειλα από Ελλάδα ένα wifi pocket γύρω στα 63 ευρώ για 15 μέρες και είχα internet παντού. H εταιρεία που το πήρα εγώ λέγεται global advanced communications, μου το είχαν στείλει στο ξενοδοχείο μου την μέρα που έφταση και τους το επέστρεψα ταχυδρομικώς από το αεροδρόμιο της Οσάκα, την ημέρα που έφευγα. Σου έχουν οδηγίες μέσα στην συσκευασία για το πως θα τους το στείλεις. Κατέβασε από εδώ την εφαρμογή Hyperdia για να μπορείς να έχεις ένα μπούσουλα πως θα μετακινηθείς μέσα στη χώρα με τα μμμ. Μην διστάζεις να ρωτάς είναι όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί.
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Προτάσεις που έχω να σου κάνω: Η περιοχή Hakone είναι διάσημη για τα ιαματικά της λουτρά επομένως μην παραλείψεις να ζητήσεις πληροφορίες να επισκεφτείς ένα onsen. Εάν έχεις τατουάζ ζήτα από το γραφείο τουριστών, με το που θα φτάσεις στο σταθμο Hakone να σου πουν σε ποιο επιτρέπεται να πας. Κάνε επίσκεψη και στην λίμνη Asi. Μπορείς να το συνδυάσεις και με διανυκτέρευση. Επίσης από Οσάκα, μπορείς να κάνεις μονοήμερη στην Χιροσίμα και το νησί Miyajima. Επίσης από Οσάκα μπορείς να κάνεις μονοήμερη στο όρος Koya και ν ανέβεις στο Koyasan, με το τελεφερικ και να επισκεφτείς το νεκροταφείο. Μην αγριεύεσαι, είναι πολύ όμορφο το περιβάλλον και ένα τοπίο βγαλμένο από ταινία. Γενικότερα είναι μία υπέροχη διαδρομή. Από το Κιότο πήγαινε στο baboo forest και μην χάσεις τον ναο Kinkaku-ji και Fushimi Inari. Οτι άλλο θες με ρωτάς.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Πήγα σε όλες τις περιοχές που προανάφερες και σε κάποιες άλλες.....Από την στιγμή που θα πας μόνη σου, θα σου πρότεινα να βάλεις και την Τακαγιάμα με το χωριό shirakawa go μέσα σ αυτές...Καταρχίν θα πας φιλελλήνων 4 στον 6ο όροφο να βγάλεις μία κάρτα jr pass για τις διαδρομές σου με το τρένο. Κοστίζει γύρω στα 370 ευρώ και πιστεψέ με, αξίζει τον κόπο. Θα πρέπει να έχεις κ το διαβατητηρίο σου μαζί. Μέσα στο Τόκιο και την Οσάκα θα πρέπει να βγάλεις μία κάρτα suica ή pasmo. Θα δώσεις προκαταβολή γύρω στα 500 ευρώ τα οποία σου επιστρέφονται όταν θα φύγεις από τις συγκεκριμένες πόλεις, και επιστρέψεις την κάρτα πίσω στα αρμόδια γραφεία που την εκδίδουν (υπάρχουν τέτοια γραφεία σε όλους τους κεντρικούς σταθμούς). Μπορείς να φορτώνεις την κάρτα σου με ότι ποσό θέλεις. Οι μετακινήσεις και το φαγητό στην Ιαπωνία, εγώ τα βρήκα ακριβά. Τώρα με το internet, παράγγειλα από Ελλάδα ένα wifi pocket γύρω στα 63 ευρώ για 15 μέρες και είχα internet παντού. H εταιρεία που το πήρα εγώ λέγεται global advanced communications, μου το είχαν στείλει στο ξενοδοχείο μου την μέρα που έφταση και τους το επέστρεψα ταχυδρομικώς από το αεροδρόμιο της Οσάκα, την ημέρα που έφευγα. Σου έχουν οδηγίες μέσα στην συσκευασία για το πως θα τους το στείλεις. Κατέβασε από εδώ την εφαρμογή Hyperdia για να μπορείς να έχεις ένα μπούσουλα πως θα μετακινηθείς μέσα στη χώρα με τα μμμ. Μην διστάζεις να ρωτάς είναι όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί.
Πήγα σε όλες τις περιοχές που προανάφερες και σε κάποιες άλλες.....Από την στιγμή που θα πας μόνη σου, θα σου πρότεινα να βάλεις και την Τακαγιάμα με το χωριό shirakawa go μέσα σ αυτές...Καταρχίν θα πας φιλελλήνων 4 στον 6ο όροφο να βγάλεις μία κάρτα jr pass για τις διαδρομές σου με το τρένο. Κοστίζει γύρω στα 370 ευρώ και πιστεψέ με, αξίζει τον κόπο. Θα πρέπει να έχεις κ το διαβατητηρίο σου μαζί. Μέσα στο Τόκιο και την Οσάκα θα πρέπει να βγάλεις μία κάρτα suica ή pasmo. Θα δώσεις προκαταβολή γύρω στα 500 ευρώ τα οποία σου επιστρέφονται όταν θα φύγεις από τις συγκεκριμένες πόλεις, και επιστρέψεις την κάρτα πίσω στα αρμόδια γραφεία που την εκδίδουν (υπάρχουν τέτοια γραφεία σε όλους τους κεντρικούς σταθμούς). Μπορείς να φορτώνεις την κάρτα σου με ότι ποσό θέλεις. Οι μετακινήσεις και το φαγητό στην Ιαπωνία, εγώ τα βρήκα ακριβά. Τώρα με το internet, παράγγειλα από Ελλάδα ένα wifi pocket γύρω στα 63 ευρώ για 15 μέρες και είχα internet παντού. H εταιρεία που το πήρα εγώ λέγεται global advanced communications, μου το είχαν στείλει στο ξενοδοχείο μου την μέρα που έφταση και τους το επέστρεψα ταχυδρομικώς από το αεροδρόμιο της Οσάκα, την ημέρα που έφευγα. Σου έχουν οδηγίες μέσα στην συσκευασία για το πως θα τους το στείλεις. Κατέβασε από εδώ την εφαρμογή Hyperdia για να μπορείς να έχεις ένα μπούσουλα πως θα μετακινηθείς μέσα στη χώρα με τα μμμ. Μην διστάζεις να ρωτάς είναι όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί.
Κατατοπιστικοτατη!Ευχαριστω πολύ και για τις προτάσεις
!!Οταν όμως θα πλησιάζει ο καιρός γιανα ταξιδέψω ίσως σε ξαναχρειαστώ.. :/ Συνολικά πόσο σου κόστισε το ταξίδι;Διαμονή, αεροπορικά ,μετακινήσεις και φαγητό;
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Προτάσεις που έχω να σου κάνω: Η περιοχή Hakone είναι διάσημη για τα ιαματικά της λουτρά επομένως μην παραλείψεις να ζητήσεις πληροφορίες να επισκεφτείς ένα onsen. Εάν έχεις τατουάζ ζήτα από το γραφείο τουριστών, με το που θα φτάσεις στο σταθμο Hakone να σου πουν σε ποιο επιτρέπεται να πας. Κάνε επίσκεψη και στην λίμνη Asi. Μπορείς να το συνδυάσεις και με διανυκτέρευση. Επίσης από Οσάκα, μπορείς να κάνεις μονοήμερη στην Χιροσίμα και το νησί Miyajima. Επίσης από Οσάκα μπορείς να κάνεις μονοήμερη στο όρος Koya και ν ανέβεις στο Koyasan, με το τελεφερικ και να επισκεφτείς το νεκροταφείο. Μην αγριεύεσαι, είναι πολύ όμορφο το περιβάλλον και ένα τοπίο βγαλμένο από ταινία. Γενικότερα είναι μία υπέροχη διαδρομή. Από το Κιότο πήγαινε στο baboo forest και μην χάσεις τον ναο Kinkaku-ji και Fushimi Inari. Οτι άλλο θες με ρωτάς.
Θα ήθελα να με ενημερώσεις και για τη ζέστη, μιας και το διάστημα που θα πάω είναι το ίδιο με το δικό σου...Ιούλιο δηλαδή...Πόσο αφόρητη είναι η ζέστη και η υγρασία;
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Ζέστη και υγρα
Κατατοπιστικοτατη!Ευχαριστω!!Οταν όμως θα πλησιάζει ο καιρός γιανα ταξιδέψω ίσως σε ξαναχρειαστώ.. :/ Συνολικά πόσο σου κόστισε το ταξίδι;Διαμονή, αεροπορικά ,μετακινήσεις και φαγητό;
Εγώ με 15 μέρες παραμονή στη χώρα και διαμονή σε 3στερα ξενοδοχεία και φαγητό πολλές φορές αγορασμένο από super market για να μειώσουμε λίγο το budget, ξόδεψα γύρω στα 2.500 ευρώ. Εκανα όμως καθημερινά σχεδόν εκδρομές και είχα πολλές μετακινήσεις με λεωφορεία και τρένα. Επίσης για τον καιρό που με ρώτησες, τον Ιούλιο που πήγα εγώ, είχε ζέστη και υγρασία αρκετή. Γενικά να ξέρεις η Ιαπωνία είναι μία πολύ καλά οργανωμένη χώρα, απόλυτα ασφαλής, που όλοι σκίζονται να σ εξυπηρετήσουν, προσπαθώντας να μιλήσουν με τα όποια αγγλικά ξέρουν και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα πουθενά. Οι σταθμοί τους, κυρίως στις μεγάλες πόλεις είναι αχανής και πολύπλοκοι αλλά ρωτώντας δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Ζέστη και υγρα

Εγώ με 15 μέρες παραμονή στη χώρα και διαμονή σε 3στερα ξενοδοχεία και φαγητό πολλές φορές αγορασμένο από super market για να μειώσουμε λίγο το budget, ξόδεψα γύρω στα 2.500 ευρώ. Εκανα όμως καθημερινά σχεδόν εκδρομές και είχα πολλές μετακινήσεις με λεωφορεία και τρένα. Επίσης για τον καιρό που με ρώτησες, τον Ιούλιο που πήγα εγώ, είχε ζέστη και υγρασία αρκετή. Γενικά να ξέρεις η Ιαπωνία είναι μία πολύ καλά οργανωμένη χώρα, απόλυτα ασφαλής, που όλοι σκίζονται να σ εξυπηρετήσουν, προσπαθώντας να μιλήσουν με τα όποια αγγλικά ξέρουν και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα πουθενά. Οι σταθμοί τους, κυρίως στις μεγάλες πόλεις είναι αχανής και πολύπλοκοι αλλά ρωτώντας δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και για την πολύτιμη βοήθειά σου!Μπορώ να σου ξαναστειλω όταν θα πλησιάζει ο καιρός;Νομίζω ότι θα σε χρειαστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom