Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Όχι υπάρχει και η δυνατότητα μεταφοράς με το τρένο. Παίρνετε λεωφορείο δωρεάν για να σας πάει στο σταθμό του τρένου και από εκεί φτάνετε στη Βαρσοβία. Είναι 14 ζλοτι νομίζω η διαδρομή
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή! Η αλήθεια είναι πως Ιταλία περίμενα.... Βαρσοβία μου έκατσε. ( ίσως και για αυτό να μην μπορώ να βγάλω άκρη με τις πληροφορίες) δεν την είχα στις προτιμήσεις μου.... :rolleyes-80:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλησπέρα!
Μετά από σκέψη καταλήξαμε να κλείσουμε 4 μέρες Βαρσοβία.
Διαβάζω - διαβάζω και σαν χαζή,δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις μετακινήσεις στη Βαρσοβία. Τα modlinbus είναι τα μόνα που μπορείς να πάρεις από το αεροδρόμιο Modlin και να πας στο κέντρο; Και το εισιτήριο είναι καλύτερα να το βγάλεις από πριν; Και έχουν μόνο ημερήσιες κάρτες για τα μέσα μεταφοράς;
Για να πας από το αεροδρόμιο του Μόντλιν (Modlin Lotnisko) στη Βαρσοβία (κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό Warszawa Centralna), εκτός από το Modlin bus μπορείς να πάρεις πρώτα το λεωφορείο μέχρι το σταθμό του Μόντλιν (διάρκεια 10 λεπτά) και στη συνέχεια το τρένο για περίπου μισή ώρα. Βγάζεις ενιαίο εισιτήριο 19,80 Ζλότι. Έχει εκδοτήριο στο αεροδρόμιο αλλά και μηχάνημα αυτόματο πωλητή να το βγάλεις μόνος το εισιτήριο. Αν θέλεις το αγοράζεις διαδικτυακά. http://www.mazowieckie.com.pl/en
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Αναφέρεις 2 σταθμούς στην Βαρσοβία , σε ποιόν να πάω για Κρακοβία ? Είναι και οι 2 τερματικοί ? Οι διαδρομές περνάνε και από τον ένα και από τον άλλο ?
Καλημέρα,
ο σταθμός Warszawa Centralna είναι στη Βαρσοβία και ο σταθμός Krakow Glowny στην Κρακοβία.
Δεν θυμάμαι αν είναι τερματικοί αλλά αυτούς είχα χρησιμοποιήσει εγώ.
 

Periergos

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει παρακαλώ από ποιό site μπορώ να δω δρομολόγια ή και να κλείσω για τα πιο φτηνά τρένα από Βαρσοβία προς Κρακοβία. Ή μήπως όλα είναι intercity ? https://www.intercity.pl/pl/
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει παρακαλώ από ποιό site μπορώ να δω δρομολόγια ή και να κλείσω για τα πιο φτηνά τρένα από Βαρσοβία προς Κρακοβία. Ή μήπως όλα είναι intercity ? https://www.intercity.pl/pl/
ρίξε μια ματια και εδώ σε ένα σαιτ μεταπωλητή και κάνε συγκρίσεις! https://booking.polrail.com/index.php?main_page=page_2
Τα πιο φτηνά είναι τα TLΚ αλλά μπορεί να κάνουν 4,5-5 ώρες. Προτίμησε κάποια IC που στοιχίζουν περίπου το ίδιο και κάνουν 3,5-4,5 ώρες ανάλογα το δρομολόγιο. Τα γρήγορα στοιχίζουν σχεδον διπλάσια και κάνουν λιγότερο από 2,5 ώρες. Ότι και αν επιλέξεις να το κάνεις 15 ημέρες νωρίτερα να γλυτώσεις ένα 30%.
 

Periergos

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
ρίξε μια ματια και εδώ σε ένα σαιτ μεταπωλητή και κάνε συγκρίσεις! https://booking.polrail.com/index.php?main_page=page_2
Τα πιο φτηνά είναι τα TLΚ αλλά μπορεί να κάνουν 4,5-5 ώρες. Προτίμησε κάποια IC που στοιχίζουν περίπου το ίδιο και κάνουν 3,5-4,5 ώρες ανάλογα το δρομολόγιο. Τα γρήγορα στοιχίζουν σχεδον διπλάσια και κάνουν λιγότερο από 2,5 ώρες. Ότι και αν επιλέξεις να το κάνεις 15 ημέρες νωρίτερα να γλυτώσεις ένα 30%.
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση ! Αυτά τα εισητήρια που θα κλείσω από internet θα μπορώ να τα εκτυπώσω και να τα δείξω εκείνη την ώρα που θα μπαίνω στο τρένο ?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση ! Αυτά τα εισητήρια που θα κλείσω από internet θα μπορώ να τα εκτυπώσω και να τα δείξω εκείνη την ώρα που θα μπαίνω στο τρένο ?
ναι θα τα εκτυπώσεις και θα τα εχεις μαζι σου και θα τα ακυρώσει ο ελεγκτης με το μηχάνημα αφού ελέγξει και τις ταυτότητές σας (κατά την αγορά από το σαιτ ζητάει 1 όνοματεπωνυμο απλά θα τσεκάρεις το 2 αν θα είστε 2 άτομα).
 

Periergos

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
ναι θα τα εκτυπώσεις και θα τα εχεις μαζι σου και θα τα ακυρώσει ο ελεγκτης με το μηχάνημα αφού ελέγξει και τις ταυτότητές σας (κατά την αγορά από το σαιτ ζητάει 1 όνοματεπωνυμο απλά θα τσεκάρεις το 2 αν θα είστε 2 άτομα).
Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τις χρήσιμες πληροφορίες !
 

Periergos

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
ναι θα τα εκτυπώσεις και θα τα εχεις μαζι σου και θα τα ακυρώσει ο ελεγκτης με το μηχάνημα αφού ελέγξει και τις ταυτότητές σας (κατά την αγορά από το σαιτ ζητάει 1 όνοματεπωνυμο απλά θα τσεκάρεις το 2 αν θα είστε 2 άτομα).
Θα δηλώσω ένα όμως ονοματεπώνυμο για 2 άτομα?
 

Chrigal

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα και από εμένα!
Πρώτη φορά ταξιδεύω σε λίγες μέρες Βαρσοβία-Κρακοβία. Φτάνω στο Modlin και έχω βρεί οτι μπορώ να πάω στο κέντρο της Βαρσοβίας με τα Modlin Bus και με το τραίνο(όπως αναφέρθηκε και στις προηγούμενες σελίδες). Διαβάζω γενικά στο internet οτι ο προτεινόμενος τρόπος είναι ο πρώτος και οτι αν κλείσω εισιτήρια on line οι τιμές ξεκινάνε απο 2 ευρω, όμως στην επίσημη σελίδα των Modlin Bus βρίσκω τα είσιτήρια για τη μέρα που με ενδιαφέρει απο 33 ζλου δηλαδή αρκετά πιο ακριβά. Κάνω κάτι λάθος ή απλά άργησα πολύ να τα κλείσω;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλημέρα και από εμένα!
Πρώτη φορά ταξιδεύω σε λίγες μέρες Βαρσοβία-Κρακοβία. Φτάνω στο Modlin και έχω βρεί οτι μπορώ να πάω στο κέντρο της Βαρσοβίας με τα Modlin Bus και με το τραίνο(όπως αναφέρθηκε και στις προηγούμενες σελίδες). Διαβάζω γενικά στο internet οτι ο προτεινόμενος τρόπος είναι ο πρώτος και οτι αν κλείσω εισιτήρια on line οι τιμές ξεκινάνε απο 2 ευρω, όμως στην επίσημη σελίδα των Modlin Bus βρίσκω τα είσιτήρια για τη μέρα που με ενδιαφέρει απο 33 ζλου δηλαδή αρκετά πιο ακριβά. Κάνω κάτι λάθος ή απλά άργησα πολύ να τα κλείσω;
Εξαρτάται από το διάστημα πριν που θα το κλείσεις και το δρομολόγιο! Δεν έχουν όλα τα δρομολόγια την ίδια τιμή. Για π.χ βλέπω ότι 1 μήνα μετά δηλ. στις 18/11 και στις επόμενες ημέρες του Νοεμβρίου έχει πολλά δρομολόγια με 9 Ζλότι. Πάρε το τρένο με 20 ζλότι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom