Ολλανδία 4 Μέρες στην Ουτρέχτη

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
αν ξέρεις, το κάστρο έχει πάρκινγκ για τους επισκέπτες κοντά???
Ναί έχει. Αν και χρειάζεσαι κάποιο ολιγόλεπτο περπάτημα μέχρι το κάστρο, το εκδοτήριο εισητηρίων και το καφέ.
Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο γιατί έχουν περάσει χρόνια από τότε που πήγα.
Ένα από τα ενδιαφέροντα στοιχεία του de Haar είναι ότι πρόκειται για ιδιωτικό κάστρο. Κλείνει κάθε Σεμπτέμβρη, για το κοινό, γιατί πάει και μένει η οικογένεια που το έχει!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
παραλαβή αυτοκινήτου
Θα στο γράψω και ας μην το χρειάζεσαι. Οδηγώντας στην Ολλανδία, τηρείς τον ΚΟΚ ευλαβικά. Καμία σχέση με το δικό μας μπάχαλο. Δεν υπερβαίνεις το όρια ταχύτητας( θα μπορούσες να νοικιάσεις ακόμη και αυτοκίνητο με auto pilot). Υπάρχουν πολλές κάμερες και ράνταρ. Δεν παρκάρεις παράνομα ούτε για δέκα λεπτά. Μεγάλο ρίσκο. Προσοχή να δίνεις προτεραιότητα στους πεζούς στις διαβάσεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα στο γράψω και ας μην το χρειάζεσαι. Οδηγώντας στην Ολλανδία, τηρείς τον ΚΟΚ ευλαβικά. Καμία σχέση με το δικό μας μπάχαλο. Δεν υπερβαίνεις το όρια ταχύτητας( θα μπορούσες να νοικιάσεις ακόμη και αυτοκίνητο με auto pilot). Υπάρχουν πολλές κάμερες και ράνταρ. Δεν παρκάρεις παράνομα ούτε για δέκα λεπτά. Μεγάλο ρίσκο. Προσοχή να δίνεις προτεραιότητα στους πεζούς στις διαβάσεις.
δεν το πιστεύω!!!!!!:bleh::bleh::bleh:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@makisg περιμένω εναγωνίως εντυπώσεις από το ταξίδι σου!!
Πηγαίνω Ολλανδία για 10 μέρες και θα νοικιάσω αμάξι.
Φεύγω στις 17 Ιουλίου και δεν εχω κλείσει ξενοδοχεία γιατί δεν εχω βγάλει ακομη πρόγραμμα...
Εχω διαβάσει πολλες ιστορίες, αλλα δεν εχω καταλήξει στην κατανομή των ημερών.
Τελικά ποιες πόλεις και χωριά είδες στο ταξίδι σου;
Εχω μπερδευτεί, οπότε ειναι πολύτιμη οποιαδήποτε συμβουλή.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@Elena2508 καλημέρα,
εγώ έκανα και τις 4 διανυκτερεύσεις μου στην Ουτρέχτη η οποία μας άρεσε πάρα πολύ και την οποία πρέπει να συμπεριλάβεις στις διαμονές σου. δεν ήταν πολύς ο χρόνος που είχαμε για να επισκεφτούμε πολλά μέρη. λόγω ηλικίας βέβαια δεν είμαστε της ταλαιπωρίας και των μεγάλων και πολύβουων πόλεων. για να φανταστείς μετάνιωσα που αφιέρωσα μιά μέρα για να επισκεφθώ το Αμστερνταμ και δεν πήγα σε κάποιο μικρό χωριουδάκι.
μισή μέρα αφιέρωσα στο κήπο με τις τουλίπες Κούκενχοφ, ο οποίος είναι κλειστός τώρα και μισή μέρα αφιέρωσα στο πανέμορφο χωριουδάκι Giethoorn. πάντως μην το έχεις πολύ άγχος γιατί η Ολλανδία είναι πανέμορφη και όπου και να πας θα είναι υπέροχα. σου εύχομαι καλό τα ξίδι και να περάσεις υπέροχα.
( εγώ τώρα οργανώνω το 8ήμερο ταξίδι μας τον Σεπτ. στην Σικελία).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
De Haar πήγες τελικά? Αν ναι σου άρεσε?
όχι δεν πήγα. αυτό έλεγα πιο πάνω. οι μέρες μας δεν ήταν πολλές και δεδομένου ότι η Ουτρέχτη μας άρεσε πάρα πολύ, θέλαμε να την απολαύσουμε βολτάροντας στα κανάλια της και τα στενά της. είχαμε μια μέρα διαθέσιμη για ημερήσια εκδρομή και επιλέξαμε κακώς το Άμστερνταμ. είχε τόσο πολύ κόσμο που δυσκολευόσουν να περπατήσεις, ήταν βέβαια και Σάββατο, δυστυχώς δεν έκανα καλή εκτίμηση, θα μπορούσαμε να πάμε σε κάποια άλλη κωμόπολη και να περάσουμε καλύτερα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@makisg ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Σκέφτομαι να βάλω 1-2 διανυκτερεύσεις στην Ουτρέχτη για να την χρησιμοποιήσω και σαν αφετηρία για άλλες πόλεις ή αξιοθέατα. Εάν βρω καλό ξενοδοχείο σε λογική τιμή μπορεί να βάλω και περισσότερες διανυκτερεύσεις. Εχεις να μου προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο με πάρκινγκ;
Επίσης, εφόνον αφιέρωσες τόσο χρόνο στην Ουτρέχτη μήπως έχεις προτάσεις για φαγητό ή καφέ ή κάποιο αξιοθέατο που δεν πρέπει να χάσω;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ews-American_Steakhouse_Broadway-Utrecht.html

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g188616-d8004245-Reviews-Beers_Barrels-Utrecht.html

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...iews-Firma_Pickles_Burgers_Wines-Utrecht.html

έφαγα σε αυτά τα τρία. και από τα τρία έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. τα δύο πρώτα έχουν ωραία ψητά κρέατα και το τρίτο, απίθανα μπέργκερ.
όσον αφορά τα καφέ, δεν έχω κάποια πρόταση, κάθεσε όπου σου κάνει κλίκ.
τέλος δεν μπορώ να σου προτείνω το ξενοδοχείο που έμενα διότι ήταν με κεντρικό με άνετο πάρκινγκ επί πληρωμή, αλλά ήταν ακριβό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom