Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ θα θυσίαζα μια μέρα για να πάω στα θερμαλ σπα.Τι αξίζει σε αυτή τη ζωή αν μετά από ένα εντόνο ταξίδι με πολύ περπάτημα δεν αφιερώσουμε μερικές ώρες για να χαλαρώσουμε αυτό το κορμί που το τρέχουμε αριστερα-δεξιά σε όλο τον κόσμο!!!
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδια καλησπερα και απο εμενα!Πρωτοχρονια θα κανω με την γυναικα μου στο Βουκουρεστι !!Συνολο 4ημερες γεματες.εχω κλεισει ξενοδοχειο και πανω κατω επειδη εκλεισα στην παλια πολη και βλεπω οτι εχει πολλα μαγαζια δεν εχω ιδιαιτερη απορια στο θεμα αυτο..Αλλα θελω την βοηθεια σας σε καποιο αλλο κομματι.ειναι να κλεισω μια ημερησια εκδρομη σε καστρο δρακουλα,πελες και μπρασοβ.Το θεμα μου ειναι αν οντως θα πρεπει να κλεισω μια ημερησια εκδρομη η να προτιμησω να παω μονος μου.Και κατι αλλο στο μπρασοβ διαβασα οτι θελει αρκετο περπατημα για να βρεθεις στην παλια πολη!Ισχυει?Πανω κατω τι θα πρεπει να δω εκει?
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια καλησπερα και απο εμενα!Πρωτοχρονια θα κανω με την γυναικα μου στο Βουκουρεστι !!Συνολο 4ημερες γεματες.εχω κλεισει ξενοδοχειο και πανω κατω επειδη εκλεισα στην παλια πολη και βλεπω οτι εχει πολλα μαγαζια δεν εχω ιδιαιτερη απορια στο θεμα αυτο..Αλλα θελω την βοηθεια σας σε καποιο αλλο κομματι.ειναι να κλεισω μια ημερησια εκδρομη σε καστρο δρακουλα,πελες και μπρασοβ.Το θεμα μου ειναι αν οντως θα πρεπει να κλεισω μια ημερησια εκδρομη η να προτιμησω να παω μονος μου.Και κατι αλλο στο μπρασοβ διαβασα οτι θελει αρκετο περπατημα για να βρεθεις στην παλια πολη!Ισχυει?Πανω κατω τι θα πρεπει να δω εκει?
Kαλημέρα φίλε! Νομίζω ότι Μπρασόβ, Σινάια, Μπραν είναι σκότωμα σε μια μέρα έστω και με γκρουπ! Εγώ έκανα μόνος μου ημερήσια σε Σινάια, Μπρασόβ. Το υποτιθέμενο κάστρο του Δράκουλα το απέφυγα και λόγω απόστασης και λόγω πολλών προειδοποιήσεων για tourist trap σε σύγκριση με το πολύ όμορφο Peles. Από το σταθμό τρένων του Μπρασόβ θα πάρεις to λεωφορείο 51 και σε ένα τεταρτάκι θα είσαι στη παλιά πόλη!
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Kαλημέρα φίλε! Νομίζω ότι Μπρασόβ, Σινάια, Μπραν είναι σκότωμα σε μια μέρα έστω και με γκρουπ! Εγώ έκανα μόνος μου ημερήσια σε Σινάια, Μπρασόβ. Το υποτιθέμενο κάστρο του Δράκουλα το απέφυγα και λόγω απόστασης και λόγω πολλών προειδοποιήσεων για tourist trap σε σύγκριση με το πολύ όμορφο Peles. Από το σταθμό τρένων του Μπρασόβ θα πάρεις to λεωφορείο 51 και σε ένα τεταρτάκι θα είσαι στη παλιά πόλη!
Σ ευχαριστω ρε φιλε για την απαντηση και καλημερα!!Απο χθες μπηκα σε διαφορες σκεψεις.Αυτη η εκδρομη γραφει οτι διαρκει 12 ωρες.ουσιαστικα φευγεις νωρις το πρωι και επιστρεφεις βραδυ.απλα σκεφτομουν να μεινω καποιες ωρες στο Μπρασοβ και μ αυτο το τουρ δεν ξερω ποσο θα κατσω..δεν ξερω..αφιερωσες μια μερα σε Πελες?και μια μερα σε Μπρασοβ?
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Eγώ με το που έφτασα Βουκουρέστι το πρωί έφυγα σφαίρα με το τρένο για Μπρασόβ. Δυόμιση ώρες απόσταση. Ουσιαστικά δηλαδή κάθισα από νωρίς το απόγευμα μέχρι και το επόμενο πρωινό. Μετά πήρα τον δρόμο της επιστροφής αρχικά για Σινάια (που κάθισα 4-5 ώρες για το κάστρο και μια μικρή βόλτα) και πάλι Βουκουρέστι που έμεινα 2,5 μέρες.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Eγώ με το που έφτασα Βουκουρέστι το πρωί έφυγα σφαίρα με το τρένο για Μπρασόβ. Δυόμιση ώρες απόσταση. Ουσιαστικά δηλαδή κάθισα από νωρίς το απόγευμα μέχρι και το επόμενο πρωινό. Μετά πήρα τον δρόμο της επιστροφής αρχικά για Σινάια (που κάθισα 4-5 ώρες για το κάστρο και μια μικρή βόλτα) και πάλι Βουκουρέστι που έμεινα 2,5 μέρες.
Κοιτα να δεις..φωτιες μου μπηκαν χθες βασικα.αλλα μου απαντησαν αυτοι που κανουν την εκδρομη και μου ειπαν οτι ο χρονος μας εκει θα ειναι περιπου 2 ωρες...
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Για το υποτιθέμενο κάστρο του Δράκουλα δεν ειναι μονο τα πεταμενα λεφτα αλλα ο χαμενος χρονος που μπορεις να τον αξιοποιησεις καπου αλλου. ειμαι παθων καλυτερα να καθομουν ολες τις ωρες στο Peles
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Για το υποτιθέμενο κάστρο του Δράκουλα δεν ειναι μονο τα πεταμενα λεφτα αλλα ο χαμενος χρονος που μπορεις να τον αξιοποιησεις καπου αλλου. ειμαι παθων καλυτερα να καθομουν ολες τις ωρες στο Peles
τι να κανω ρε συ?να μην το κλεισω?εννοω την εκδρομη!!
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Κι εγώ σου προτείνω να μην πας στο κάστρο του Δράκουλα. Ψάξε για τουρ για Σιναια, Μπρασόβ. Το σημαντικό στο τουρ να γλιτώσεις την ουρά στο Πέλες, γτ πας φουλ σεζον και λογικά θα γινεται χαμός.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το κάστρο Bran για μένα αξίζει σαν ένα μεσαιωνικό κάστρο και μόνο, όμως το τουριστικό πανηγύρι που στήνεται στη βάση του λειτουργεί αρνητικά. Σινάια και Μπρασόβ είναι μια χαρά για μονοήμερη αν δεν προλαβαίνεις να διανυκτερεύσεις στην Τρανσυλβανία.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
γιατι δεν πας μονος σου Σιναια και μετα Μπρασοβ? ειναι πολυ ευκολο
Με τρενο πηγαινω?σωστα?μπορεις να μου δωσεις πανω κατω τα φωτα σου?

Κι εγώ σου προτείνω να μην πας στο κάστρο του Δράκουλα. Ψάξε για τουρ για Σιναια, Μπρασόβ. Το σημαντικό στο τουρ να γλιτώσεις την ουρά στο Πέλες, γτ πας φουλ σεζον και λογικά θα γινεται χαμός.
Ουσιαστικα δεν εχουμε να δουμε τιποτα λες εκει??
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom