Εντομοαπωθητικά??

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Οκ, είναι λίγο τραβηγμένη η ερώτηση αλλά γνωρίζει κάποιος αν ενα εντομοαπωθητικό με deet 40% μπορεί να προκαλέσει καμιά αλλεργία στο δέρμα ή είναι όλα εντάξει, κοινώς λειτουργεί όπως όλα τα απλά αντικουνουπικά? Το ερώτημα είναι εάν το % του deet είναι νορμάλ ή είναι κάπως υψηλό. Για να τεστάρουμε γνώσεις...(εάν έχει φυσικά νόημα η απορία).
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Οκ, είναι λίγο τραβηγμένη η ερώτηση αλλά γνωρίζει κάποιος αν ενα εντομοαπωθητικό με deet 40% μπορεί να προκαλέσει καμιά αλλεργία στο δέρμα ή είναι όλα εντάξει, κοινώς λειτουργεί όπως όλα τα απλά αντικουνουπικά? Το ερώτημα είναι εάν το % του deet είναι νορμάλ ή είναι κάπως υψηλό. Για να τεστάρουμε γνώσεις...(εάν έχει φυσικά νόημα η απορία).
Ναι είναι αρκετό. Οι οδηγίες χρήσεις λένε ότι μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στο δέρμα και σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να σταματήσεις να το χρησιμοποιείς.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Κατά τη γνώμη μου 40% είναι αρκετά υψηλό και μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς. Πάνω από 50% είναι επικίνδυνο!
Πάντως και τα αντικουνουπικά με αρκετά χαμηλότερη περιεκτικότητα σε DEET λειτουργούν μια χαρά, το λέω εκ πείρας.

Ίσως να είναι η ιδέα μου αλλά μετά το ταξίδι μου στην ΝΑ Ασια, όπου τους 6 από τους 9 μήνες έβαζα αντικουνουπικό κάθε μέρα ανεξαιρέτως, όταν σταμάτησα να βάζω, τα κουνούπια δεν με τσίμπαγαν! Σαν να είχε εμπλουτιστεί το δέρμα μου σε χέρια/πόδια με αντικουνουπικό! Αρκετά τρομακτικό τώρα που το σκέφτομαι...
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ευχαριστώ παιδιά. Το θέμα είναι που βρίσκω εντομοαπωθητικό με deet? Στα φαρμακεία, ότι έχουν είναι χωρίς deet.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Εγώ είχα βρει στο Μοναστηράκι με 10ευρώ σε ένα μαγαζί με στρατιωτικά είδη και είδη κάμπινγκ. Μου φάνηκε ακριβό και δεν το πήρα. Μόλις έφτασα στην Bangkok πήγα σε ένα φαρμακείο και πήρα ένα μεγαλύτερο με 1-2ευρώ. Τα πιο διαδεδομένα στην Ταϊλάνδη (το κίτρινο το πουλάνε και στα 7/11) και τις γύρω χώρες είναι αυτά:

ai179.photobucket.com_albums_w292_besthiker_space_repell.jpg


Το αριστερό βγαίνει με διάφορες περιεκτικότητες σε deet.
To Sketolene έχει 20%.

Σίγουρα αν τα πάρεις από τη χώρα που θα πας, θα είναι κατά πολύ φθηνότερα απ'ότι στην Ελλάδα.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Επειδή είμαστε σε άσχετο topic, θα πω με λίγα λόγια ότι φεύγουμε με την καλή μου Δευτέρα χαράματα για 16 βράδια στο Μεξικό, εκ των οποίων 4 θα είναι στο Mexico City, μετά θα πάρουμε one way πτήση ανατολικά για Merida (άλλα 4 βράδια), θα βρούμε το λεωφορείο για ένα βράδυ στο Chichen Itza, μετά ένα βράδυ στο Valladolid και θα καταλήξουμε στην Playa del Carmen για 6 βράδια και επιστροφή Αθήνα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λυπησου μεεεε!!!
Καλα οτι θα περασετε τελεια δεν το συζητω:clap: περιμενουμε λεπτομερες αρθρο , φωτο κλπ..
Και για να ειμαστε στο θεμα ,ακομα και ο Mr που ειναι ο αγαπημενος κουνουπιων και παντος τυπου εντομων , δεν ειχε ιδιαιτερο προβλημα στο Μεξικο.
 

Kristh

Member
Μηνύματα
9
Likes
47
Κατά τη γνώμη μου 40% είναι αρκετά υψηλό και μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς. Πάνω από 50% είναι επικίνδυνο!
Πάντως και τα αντικουνουπικά με αρκετά χαμηλότερη περιεκτικότητα σε DEET λειτουργούν μια χαρά, το λέω εκ πείρας.

Ίσως να είναι η ιδέα μου αλλά μετά το ταξίδι μου στην ΝΑ Ασια, όπου τους 6 από τους 9 μήνες έβαζα αντικουνουπικό κάθε μέρα ανεξαιρέτως, όταν σταμάτησα να βάζω, τα κουνούπια δεν με τσίμπαγαν! Σαν να είχε εμπλουτιστεί το δέρμα μου σε χέρια/πόδια με αντικουνουπικό! Αρκετά τρομακτικό τώρα που το σκέφτομαι...
Θα μπορούσατε να μου στείλετε σε μήνυμα το μαγαζί στο οποίο το βρήκατε, καθώς δεν υπάρχει σε κανένα φαρμακείο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom