Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εδώ γιατί έχει τον Transfagarasanστους 15 πιο επικίνδυνους δρόμους του κόσμου και μάλιστα 2ο; :shock:
https://fanpage.gr/viral/perierga/15-από-τους-πιο-επικίνδυνους-δρόμους-του/
:haha::haha::haha:
Κάτι τέτοιο είχαν δει αυτοί που φοβούνταν από την παρέα μας και γι αυτό είχαν τους ενδοιασμούς τους. Εάν έχετε ταξιδέψει σε ελληνικά ορεινά μέρη και δεν φοβηθήκατε, τότε νομίζω ότι δεν θα έχετε πρόβλημα. Χιλιάδες κόσμου πηγαίνουν εκεί κάθε χρόνο με τα πόδια, ποδήλατα, μηχανές και αυτοκίνητα. Τώρα εάν αυτός που έχει υψοφοβία έχει τόσο υπερβολικό φόβο, τι να σου πω!!!
Η γνώμη μου είναι να μην το χάσετε (ελπίζω να μιλάμε για εποχή που είναι ανοιχτός ο δρόμος στα αυτοκίνητα). Ένας από τους λόγους που πήγα δεύτερη φορά στη Ρουμανία ήταν κι αυτός ο δρόμος. Για να σιγουρευτείς δες κανένα βιντεάκι στο youtoube και αποφάσισε.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Θα παμε Αύγουστο. ΟΚ... αν τα δω σκούρα, δίνω το τιμόνι στη γυναίκα. :lol:
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εδώ γιατί έχει τον Transfagarasanστους 15 πιο επικίνδυνους δρόμους του κόσμου και μάλιστα 2ο; :shock:
https://fanpage.gr/viral/perierga/15-από-τους-πιο-επικίνδυνους-δρόμους-του/
Υπερβολές. Δεν μου φάνηκε επικίνδυνος δρόμος. Βέβαια δεν έχω υψοφοβία, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως είναι καταπληκτική διαδρομή. Καλά να περάσετε.
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Οδηγησα περσι τον Ιουλιο στον Transfagarasan. Ο δρομος ειναι μια χαρά για ορεινο επαρχιακό δρόμο. Έχει και αρκετά αυτοκινητα. Αξίζει η οδήγηση σε αυτόν. Απλώς να έχεις ένα εξάωρο για τη διαδρομή,γτ θα το χρειαστείς (οδήγηση, στάσεις, φωτογραφίες).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το ιδανικό θα ήταν αν από Καβάλα πηγαίναμε απευθείας πχ Σινάια και μέναμε εκεί το 1ο βράδυ, όμως η απόσταση είναι 10 ώρες χωρίς καθυστερήσεις.
Εναλλακτικά μπορείτε να ξεκινήσετε απο Καβάλα και να κάνετε τη πρώτη διανυκτέρευση στη Κραϊόβα.
Αν περάσετε απο τα σύνορα της Εξοχής πιστεύω θα συναντήσετε λιγότερη κίνηση απο οτι αν περάσετε απο τα σύνορα του Προμαχώνα (απο τα σύνορα της Εξοχής έχω περάσει μόνο χειμώνα και άνοιξη και η κίνηση ήταν μηδαμινή. Για καλοκαίρι δεν ξέρω). Αν ξεκινήσετε πολύ πρωί απο Καβάλα, με μία στάση για φαγητό (κάπου στη Βουλγαρία) θα φτάσετε στη Κραϊόβα γύρω στις 17:00 το απόγευμα και θα βγείτε και βόλτα στη πόλη, η οποία σημειωτέoν είναι απο τις πιο ζωντανές πόλεις της Ρουμανίας! Βρέθηκα εκεί καλοκαίρι και είδα διάφορα δρώμενα, πολύ κόσμο στους δρόμους και πολλά μαγαζιά για βραδινή έξοδο! Είχα μείνει άναυδη...δεν το περίμενα!
Σημείωσε μόνο οτι το πέρασμα των συνόρων απο Βουλγαρία για Ρουμανία είναι πιο φθηνό απο το Ρούσε παρά απο το Βιντιν. Υπάρχει και το πέρασμα απο Oryahono (που είναι η πιο σύντομη διαδρομή) αλλά πρέπει να πάρεις καραβάκι για να περάσεις τα σύνορα (δεν το έχω κάνει).

***Στη νότια Βλαχία υπάρχουν τα χωριά των Ρομά. Αν πάτε Κραϊόβα θα περάσετε απο χωριά τα σπίτια των οποίων ανήκουν στους Ρομά και είναι "Παλάτια" κυριολεκτικά. Θα τα ξεχωρίζετε απο τους πύργους που έχουν! Είναι απίστευτα...

Επίσης Μαραμούρες θα ήταν καλό να μείνουμε και βράδυ ή να πάμε ημερήσια εκδρομή;
Εξαρτάται απο τι θέλετε να δείτε. Μπορείτε πχ να μείνετε στη Κλούζ και να κάνετε ημερήσια για να δείτε κάποια χωριά με τις ξύλινες εκκλησίες. Μην παραλείψετε το εσωτερικό αυτών των εκκλησιών (όποια και όσες εκκλησίες δείτε), εκεί είναι το "ζουμί"...το εσωτερικό των εκκλησιών!
Αν θέλετε να πάτε πιο βόρεια, στο χαρούμενο νεκροταφείο ή στο μοναστήρι Μπαρσάνα, τότε καλά είναι να κάνετε μία διανυκτέρευση βόρεια γιατί το πήγαινε-έλα την ίδια μέρα είναι κουραστικό. Το που θα διανυκτερεύσετε εξαρτάται απο το πρόγραμμα σας και απο το αν θέλετε να βγείτε βράδυ. Αν πχ μείνετε στο χωριό Sapanta δεν έχει να βγείτε πουθενά εκεί...Η πρωτεύουσα των Μαραμούρων είναι η Μπάια Μάρε, αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν την έχω επισκεφτεί. Το Σιγκέτου Μαρματιέι έχω δεί, το οποίο είχε αρκετή κίνηση για Νοέμβριο, όταν είχα βρεθεί εγώ εκεί.
Απο Κλούζ Ναπόκα, εκτός απο τα αλατωρυχεία στη Τούρντα, μπορείτε να κάνετε ημερήσια στον εθνικό δρυμό Απουσένι. Εκεί μπορείτε να επισκεφτείτε το σπήλαιο στη Σκαρισοάρα και να δείτε το παγετώνα (δεν έχω πάει, είναι στο πρόγραμμα της 3ης επίσκεψης στη Ρουμανία)

Εδώ γιατί έχει τον Transfagarasanστους 15 πιο επικίνδυνους δρόμους του κόσμου και μάλιστα 2ο; :shock:
https://fanpage.gr/viral/perierga/15-από-τους-πιο-επικίνδυνους-δρόμους-του/
Τον Τρασφαγκαρασάν δεν τον χάνετε με τίποτα, όπως σου είπαν ήδη! Στο άρθρο που διάβασες υπάρχουν πιο επικίνδυνοι δρόμοι απο τον Τρασφαγκαρασάν, αλλά αυτός που έγραψε το άρθρο αμφιβάλλω αν έχει κάνει κάποια διαδρομή σε αυτούς τους δρόμους...

Δεν παραλείπετε το κάστρο Corvin στην Χουνεντοάρα, όπως σου είπαν ήδη (έχω δεί όλα τα κάστρα της Ρουμανίας και δεν έχω δει το καλύτερο!...).
Αν τυχόν πάτε απο Σινάια και περάσετε απο Φαγκάρας, στη διαδρομή για Σιμπίου, μπορείτε να δείτε το κάστρο Φαγκάρας. Είναι πολύ ωραίο και αρκετά μεγάλο!
Μπορείτε να επισκεφτείτε τα Δακικά οχυρά στα βουνά Οράστιε. Αυτό μπορείτε να το κάνετε ως ημερήσια απο Σιμπίου ή στο δρόμο για τη Τιμισοάρα.
Επίσης μπορείτε να δείτε και την οχυρωμένη εκκλησία στο χωριό Cisnadie που είναι κοντά στο Σιμπίου. Και τα χωριά που βρίσκονται στους πρόποδες των βουνών Σιντρέλ(Cindrel). Εκεί υπάρχουν 18 χωριά, εκ των οποίων το παλαιότερο είναι το Ρασινάρι (Rasinari 1204). Στο χωριό Σιμπίελ(Sibiel) βρίσκεται το Μουσείο με τις Γυάλινες Εικόνες. Στο χωριό Σαλίστε(Saliste), υπάρχει η αγιογραφία του Σατανά που την κρύβουν όλο το χρόνο με ένα σεντόνι...και άλλα.

Η Ρουμανία έχει πολλά....συγνώμη αν σε κούρασα!
 
Last edited:

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Sassenach77, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σίγουρα δε με κουράζεις καθόλου, εξάλλου η καταπληκτική ταξιδιωτική σου ιστορία "Αναζητώντας τον κλειδοκράτορα….της εκκλησίας!" είναι οδηγός μου για το ταξίδι που οργανώνω!
Έλεγα να πάμε από τα σύνορα της Κομοτηνής απ'ευθείας Sinaia που τελικά είδα ότι είναι 9 ώρες. Την Κραϊόβα είναι αλήθεια ότι δεν την είχα σκεφτεί, δεν είναι κακή ιδέα με δεδομένο ότι από Sinaia έχουμε περάσει 2 φορές (χωρίς να μείνουμε). Εκτός αν μείνουμε στην Κραϊόβα στην επιστροφή.

Μέχρι στιγμής σκέφτομαι 1 βράδυ Σινάια, 3 Σίμπιου, 1 Σιγκισοάρα, 1 Cluj-Napoca, 1 Κραιόβα, Baia Mare 1 ή 2 βράδια μάλλον και μένουν ακόμα 1-2 βράδια που δεν ξέρω ακόμα που να πάμε. Μαραμούρες θα ήθελα να μείνουμε κάποια βράδια. Πόσα χρειάζεται για να δούμε όλη την περιοχή μέχρι επάνω (χαρούμενο νεκροταφείο, εκκλησίες μοναστήρι κλπ) χωρίς να τρέχουμε όλη την ημέρα;

Τον Transfagarasan πότε να τον περάσουμε; Πηγαίνοντας από ποια πόλη σε ποια από αυτές που ανέφερα;

Στο Biertan ή στο Rasinari να μείνουμε;

Γενικά βρίσκω τόσα πολλά ωραία για να δούμε που ακόμα δεν ξέρω πως θα το οργανώσουμε ώστε να μην είμαστε στους δρόμους όλη μέρα. Μάλλον θα πρέπει να κάνουμε κάποιες επιλογές και να αφήσουμε και για την επόμενη φορά..

Ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Νομίζω οτι σε μπέρδεψα....ή τουλάχιστον μπερδεύτηκα εγώ μόλις διάβασα το τελευταίο μήνυμα!
Ας τα πιάσουμε απο την αρχή

Sassenach77, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σίγουρα δε με κουράζεις καθόλου, εξάλλου η καταπληκτική ταξιδιωτική σου ιστορία "Αναζητώντας τον κλειδοκράτορα….της εκκλησίας!" είναι οδηγός μου για το ταξίδι που οργανώνω!
Αφού μπήκες στο κόπο να την διαβάσεις είσαι ήρωας! Νομίζω οτι είναι η πιο κουραστική ταξιδιωτική ιστορία που υπάρχει...χαράς το κουράγιο σου! Είσαι ευγενικός άνθρωπος και σε ευχαριστώ!

Ας ξεμπερδευτούμε τώρα...
Έλεγα να πάμε από τα σύνορα της Κομοτηνής απ'ευθείας Sinaia που τελικά είδα ότι είναι 9 ώρες. Την Κραϊόβα είναι αλήθεια ότι δεν την είχα σκεφτεί, δεν είναι κακή ιδέα με δεδομένο ότι από Sinaia έχουμε περάσει 2 φορές (χωρίς να μείνουμε). Εκτός αν μείνουμε στην Κραϊόβα στην επιστροφή.
Σε προηγούμενο σου μήνυμα διάβασα οτι έχεις πάει Σινάια και Σιγκισοάρα. Οπότε μου δημιουργείται η απορία για πιο λόγο θέλεις να ξαναπάς; Εννοείται οτι δεν πρόκειται να σου πώ εγώ που θα πάς, αλλά να έχεις υπ' οψιν σου οτι η Ρουμανία είναι μεγάλη χώρα...Δεν φτάνουν 10 μέρες για να πας Δυτική Ρουμανία, Μαραμούρες, Τρανσυλβανία και Βλαχία....

Τα σύνορα της Κομοτηνής τα πέρασα το καλοκαίρι του 2018 και τα πέρασα πολύ γρήγορα (ούτε μισάωρο δεν κάναμε). Η διαδρομή Καβάλα -> Σύνορα Κομοτηνής -> Χάσκοβο -> Βέλικο Τάρνοβο -> Ρούσε -> Σινάια (μέσω περιφερειακής Βουκουρεστίου) είναι σκότωμα!...
Είναι 10 ώρες στο νερό χωρίς καθυστερήσεις για μία διαδρομή που έχει δύο συνοριακά περάσματα και το μεγαλύτερο της μέρος είναι σε επαρχιακούς δρόμους, χωρίς ευελιξία σε προσπεράσματα. Τα σύνορα στο Ρούσε έχουν περισσότερη κίνηση σε ΙΧ, οπότε κάποιες καθυστερήσεις θα έχετε και τέλος το κομμάτι της Ρουμανίας που θα διασχίσετε είναι το πιο χάλια απο θέμα κυκλοφορίας, ειδικά αν είναι Παρασκευή ή Σάββατο, ακόμα και το καλοκαίρι! Σκέψου οτι αν ξεκινήσετε απο Καβάλα στις 07:00 το πρωί θα φτάσετε στην Σινάια, στην καλύτερη περίπτωση στις 19:00 με 20:00 το απόγευμα, δλδ λίγο πριν βραδιάσει! Γίνεται, αλλά θα πρέπει να έχετε φαγητό μαζί σας στο αυτοκίνητο!
Δεν βρίσκω το λόγο να ξαναπάτε στη Σινάια, όταν έχετε κάνει ήδη δύο φορές πέρασμα. Είναι ένα όμορφο χωριό, ναι, αλλά αν έχετε δεί το Πέλες, νομίζω είναι αρκετό! Απο εκεί πέρα εσείς ξέρετε καλύτερα τι θέλετε!

Μέχρι στιγμής σκέφτομαι 1 βράδυ Σινάια, 3 Σίμπιου, 1 Σιγκισοάρα, 1 Cluj-Napoca, 1 Κραιόβα και μένουν ακόμα 3-4 βράδια που δεν ξέρω ακόμα που να πάμε. Μαραμούρες θα ήθελα να μείνουμε κάποια βράδια. Πόσα χρειάζεται για να δούμε όλη την περιοχή μέχρι επάνω (χαρούμενο νεκροταφείο, εκκλησίες μοναστήρι κλπ) χωρίς να τρέχουμε όλη την ημέρα;
Τα 3 βράδια στο Σιμπίου είναι δεκτά απο μένα, γιατί το ίδιο το Σιμπίου αξίζει πολύ και μπορεί επίσης να αποτελέσει βάση για ημερήσιες. Αρκεί να ξέρετε τι ακριβώς θέλετε να δείτε!
Η μία μέρα στη Σιγκισοάρα αρκεί! Αλλά έχετε ξαναπάει, όπως είπες....(με μπερδεύει αυτό, γιατί δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλετε να κάνετε για να σας βοηθήσω).
Αν θέλετε να δείτε τη Κλούζ Ναπόκα σαν πόλη, η μία μέρα δεν φτάνει! Είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ρουμανίας! Έχει μουσεία, ιστορικό κέντρο, οχυρώσεις μεγάλες, βραδινή ζωή και πολλά άλλα τριγύρω της σαν μονοήμερες! Εγώ έμεινα ένα βράδυ και δεν είδα τίποτα απο αυτά...την επέλεξα μόνο και μόνο γιατί βόλευε στο ταξίδι μου η τοποθεσία της και ήθελα να μείνω σε ένα μέρος με βραδινή ζωή. Έχω αφήσει εκκρεμότητες με τη πόλη! Δύο μερούλες τις θέλει..είναι πολύ όμορφη και πολύ ζωντανή πόλη!
Η Κραϊόβα δεν χρειάζεται παραπάνω απο μία μέρα. Αρκεί η διανυκτέρευση σε αυτήν.
Η περιοχή των Μαραμούρων θέλει τρείς μέρες γεμάτες (με δύο διανυκτερεύσεις) για να μπορέσεις να την γυρίσεις χαλαρά και να την καλύψεις όλη σχετικά, ειδικά το καλοκαίρι. Να σημειώσω εδώ οτι δεν χρειάζεται να δείς όλες τις ξύλινες εκκλησίες που είδα εγώ! Αν δείτε δύο, το πολύ τρείς, έχετε καλύψει το αξιοθέατο!!! Μην σε μπερδεύει το ταξίδι μου γιατί ήταν θεματικό! Αποφασίστε πόσο θα μείνετε και θα σε βοηθήσω με το τι θα δείτε και πως χωρίς να τρέχετε!

Τον Transfagarasan πότε να τον περάσουμε; Πηγαίνοντας από ποια πόλη σε ποια από αυτές που ανέφερα;
Ο ιδανικός τρόπος να διασχίσεις τον Τρασφαγκαρασάν είναι απο τον νότο προς τον βορρά! Θα πρέπει να αφιερώσεις μία μέρα για αυτόν συν κάποιο ακόμα αξιοθέατο μαζί. Όπως σου είπε ένας συμφορουμήτης πιο πρίν, και πολύ σωστά το είπε, χρειάζεσαι ένα 6ωρο να τον διανύσεις γιατί θα κάνεις στάσεις, βόλτες κτλ. Εγώ αφιέρωσα μία μέρα σε αυτόν μαζί με τη Μπαλέα, το κάστρο Ποϊενάρι (το βρήκα κλειστό), Κουρτέα ντε Άγκρες και τέλος Κραϊόβα για διανυκτέρευση. Όπως κατάλαβες εγώ τον διέσχισα "ανάποδα" (το ανάποδα είναι σχετικό, γιατί πάλι βλέπεις τα ίδια στις ίδιες στάσεις. Η διαφορά είναι τι βλέπεις καθώς οδηγάς!), ξεκινώντας απο τη Καρτισοάρα και όχι απο Σιμπίου, γιατί δεν βόλευε αλλιώς σύμφωνα με το πρόγραμμα μου.

Στο Biertan ή στο Rasinari να μείνουμε;
Αυτά τα δύο δεν συνάδουν....Έχεις δεί στο χάρτη που είναι; Είναι αξιοθέατα αυτά τα χωριά.
Μάλλον σε έχω μπερδέψει με τα αξιοθέατα που σου έγραψα...

Μάλλον θα πρέπει να κάνουμε κάποιες επιλογές και να αφήσουμε και για την επόμενη φορά..
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Ευχαριστώ και πάλι!
Παρακαλώ!

@hariskar σου παραθέτω εδώ το σύνδεσμο για τα δρομολόγια και τις τιμές των πλοίων στα σύνορα Oryahovo, Βουλγαρία - Beckett, Ρουμανία. Κάνε translate για να το διαβάσεις. Αν δυσκολευτείς θα σε βοηθήσω.
 
Last edited by a moderator:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.771
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο Biertan ή στο Rasinari να μείνουμε;
Όπως τα λέει η @Sassenach77 είναι.
Κανένα από τα δύο δε χρειάζεται διανυκτέρευση.

Το Μπιερτάν βρίσκεται ανάμεσα στη Σιγκισοάρα και το Σιμπίου και μπορείς να το δεις εύκολα ταξιδεύοντας από τη μια πόλη στην άλλη. Δε χρειάζεται πολύ χρόνο. Θεωρώ ότι μία ώρα είναι αρκετή για να δεις την κεντρική πλατεία και την οχυρωμένη εκκλησία. Μπορείς επίσης να ανέβεις σε έναν από τις περιβάλλοντες λόφους για να δεις το χωριό από ψηλά. Αυτό θα απαιτούσε βέβαια κι άλλο χρόνο. Ήταν κάτι που ήθελα να κάνω όταν βρέθηκα εκεί, αλλά οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές και η ώρα ήταν περασμένη. Αν είχα καταλάβει καλά, δεν υπάρχει κάποια καθορισμένη διαδρομή που οδηγεί στο σημείο με τη θέα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Όσον αφορά το Rasinari, αυτό απαιτεί ακόμα λιγότερο χρόνο. Είναι ένα από τα χωριά της περιοχής Marginimea Sibiului. Μπορείς όμως να αφιερώσεις μια μέρα για να δεις τα χωριά αυτά (Rasinari, Cisnadie, Cisnadioara, Gura Raului, Orlat, Cristian κ.ά.), που είναι υπέροχα και αυθεντικά σε συνδυασμό με το Paltinis, το παλαιότερο χιονοδρομικό κέντρο της χώρας. Μπορείς επίσης να επιλέξεις κάποια από τα χωριά ή/και το Paltinis και να τους αφιερώσεις μισή μέρα. Τα χωριά της περιοχής Marginimea Sibiului βρίσκονται μόλις μερικά χιλιόμετρα από τα όρια της πόλης του Σιμπίου και σε κάθε περίπτωση μπορείς να τα δεις σε μονοήμερη εκδρομή με αφετηρία το Σιμπίου. Εναλλακτικά μπορείτε να επιλέξετε να μείνετε σε κάποιο από τα χωριά αντί να μείνετε στο Σιμπίου. Εμείς μείναμε στην Gura Raului και από εκεί κάναμε επισκέψεις στο Σιμπίου και τα πέριξ. Έχω μια ιστορία σε εξέλιξη για αυτή την περιοχή και όταν την ολοκληρώσω θα μπορείς να αντλήσεις υλικό και από αυτήν.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες!
Sassenach77: Από Σινάια και Πέλες έχουμε περάσει 2 φορές. Την επέλεξα σα στάση για διανυκτέρευση γιατί θεωρούσα ότι είναι το πιο μακρινό λογικό μέρος που μπορούμε να φτάσουμε οδικώς σε 1 μέρα, μη γνωρίζοντας το πέρασμα για Κραϊόβα, αφού δεν είχα ασχοληθεί με εκείνη την περιοχή καθόλου. Ευχαρίστως θα μέναμε σε άλλο μέρος που δεν έχουμε ξαναπάει, αν ταιριάζει. Δεν μας πειράζει να μην ξαναπάμε Σινάια. Στο παρελθόν έχουμε διανυκτερεύσει για να μοιράσουμε τη διαδρομή στο Νόβι Σαντ, Βελιγράδι, Βέλικο Τάρνοβο, Σόφια.
Σιγκισοάρα θα θέλαμε να ξαναπάμε αν βολεύει, γιατί την είδαμε βιαστικά σε ημερήσια εκδρομή από Μπρασόφ.

Οπότε συμφωνούμε για τα 3 βράδια στο Σιμπιου.
Από εκεί και πέρα ας δούμε ότι βολεύει. Σίγουρα Μαραμούρες και νομίζω θα βόλευε να μείνουμε Κλούζ Ναπόκα και Μπάια Άλμπα ανεβαίνοντας προς Μαραμούρες.
Μαραμούρες θα θέλαμε να μείνουμε και όχι να πηγαίνουμε ημερήσιες από αλλού. Ας μείνουμε 3 μέρες, όπως προτείνεις.
Η ιδέα της Κραιόβα μου άρεσε, οπότε και 1 βράδυ εδώ.
Μουσεία δε θα δούμε, αφού έχουμε πολλά χλμ να διανύσουμε και από ότι βλέπω θα είναι αρκετά συμπιεσμένο το πρόγραμμα.

Για Transfagarasan: Διάβασα ότι το φράγμα στην τεχνητή λίμνη έχει ύψος 165 μέτρα. Νομίζω ότι δεν μπορώ να περάσω από τον δρόμο που περνάει πάνω σε αυτό ούτε αν είμαι συνοδηγός...

Η ερώτησή μου "Στο Biertan ή στο Rasinari να μείνουμε;" ήταν λάθος διατυπωμένη, εννοούσα αν συμβουλεύετε να μείνουμε σε κάποιο από αυτά ή να το δούμε σε ημερήσια εκδρομή. Ο @Eurotraveler με κάλυψε σε αυτό.
Σε ευχαριστώ και για τα δρομολόγια!

@Eurotraveler, ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες για τα 2 χωριά! Περιμένω την ταξιδιωτική ιστορία!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Eurotraveler ευτυχώς γράφεις και εσύ κανένα "σεντόνι" για να μην αισθάνομαι άσχημα που γράφω ολόκληρα κατεβατά...

Sassenach77: Από Σινάια και Πέλες έχουμε περάσει 2 φορές. Την επέλεξα σα στάση για διανυκτέρευση γιατί θεωρούσα ότι είναι το πιο μακρινό λογικό μέρος που μπορούμε να φτάσουμε οδικώς σε 1 μέρα, μη γνωρίζοντας το πέρασμα για Κραϊόβα, αφού δεν είχα ασχοληθεί με εκείνη την περιοχή καθόλου. Ευχαρίστως θα μέναμε σε άλλο μέρος που δεν έχουμε ξαναπάει, αν ταιριάζει. Δεν μας πειράζει να μην ξαναπάμε Σινάια. Στο παρελθόν έχουμε διανυκτερεύσει για να μοιράσουμε τη διαδρομή στο Νόβι Σαντ, Βελιγράδι, Βέλικο Τάρνοβο, Σόφια.
Το ταξίδι είναι δικό σας και εσείς θα διαλέξετε τι θα δείτε. Εγώ προσπαθώ να σε βοηθήσω δίνοντας σου εικόνα όσων έχω δει και όσων έχω σκοπό να δω σε επόμενο ταξίδι και τα έχω μελετήσει ήδη!

Από εκεί και πέρα ας δούμε ότι βολεύει. Σίγουρα Μαραμούρες και νομίζω θα βόλευε να μείνουμε Κλούζ Ναπόκα και Μπάια Άλμπα ανεβαίνοντας προς Μαραμούρες.
Σιγκισοάρα θα θέλαμε να ξαναπάμε αν βολεύει, γιατί την είδαμε βιαστικά σε ημερήσια εκδρομή από Μπρασόφ.
Θα κάτσω να σου βγάλω κάποιο ενδεικτικό πρόγραμμα για την περιοχή των Μαραμούρων και για όλο το ταξίδι σας. Θα κοιτάξω να βάλω μέσα και την Σιγκισοάρα. Το μελετάς και αλλάζεις οτι δεν σου αρέσει. Θέλω όμως λίγο χρόνο, γιατί έχω ξεκινήσει το σχεδιασμό του δικού μου επόμενου οδικού και έχω και κάποιες υποχρεώσεις τις επόμενες μέρες, οπότε απο βδομάδα τώρα!

Μέχρι τότε...
Εδώ είναι η ιστορία του @vasiliss για να διαβάσεις για τον Trasfagarasan, στο κομμάτι της Ρουμανίας και όχι μόνο (θα βρείς στοιχεία για κάστρο Corvin και Τιμισοάρα). Ο άνθρωπος οδηγεί ολόκληρα καραβάνια και το κάνει με μεγάλη επιτυχία κιόλας! Μη τον βλέπεις που είναι φειδωλός στις δηλώσεις του εδώ.
Εδώ είναι η ιστορία που έχει ξεκινήσει ο @Eurotraveler για το Σιμπίου και την περιοχή γύρω απο το Σιμπίου
Ο @Παρίσακτος σου έχει επισυνάψει τις πληροφορίες που έχει γράψει αν θυμάμαι καλά. Αν όχι διορθώστε με και επισυνάψτε το νήμα please.


Για Transfagarasan: Διάβασα ότι το φράγμα στην τεχνητή λίμνη έχει ύψος 165 μέτρα. Νομίζω ότι δεν μπορώ να περάσω από τον δρόμο που περνάει πάνω σε αυτό ούτε αν είμαι συνοδηγός...
Δες την ιστορία του Βασίλη για να καταλάβεις απο τι δρόμους θα περάσεις! Όταν διασχίζεις το φράγμα δεν βλέπεις καν το ύψος απο το οποίο περνάς!!!...
Τους φόβους μας τους νικάμε όταν τους αντιμετωπίζουμε!....μια χαρά θα τα πάς στο ταξίδι σας και θα δείς πολύ όμορφα μέρη!!!

Επίσης, είχα κάνει "κατάχρηση" του χώρου της ιστορίας του Βασίλη τότε και είχα γράψει εκεί για τα Δακικά οχυρά, για να μην τα ξαναγράφω.

Αυτά για την ώρα...
 
Last edited:

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Transfagarasan: Αν δεν σταματήσεις στο φράγμα δεν θα καταλάβεις το ύψος. Βεβαια εγώ θα σου προτεινα να σταματήσεις, αλλά αφού έχεις θέμα, μη σταματάς εκεί. Η φύση στη συνέχεια θα σου δώσει πολλές αιτίες να σταματήσεις!!!!
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Το ταξίδι είναι δικό σας και εσείς θα διαλέξετε τι θα δείτε. Εγώ προσπαθώ να σε βοηθήσω δίνοντας σου εικόνα όσων έχω δει και όσων έχω σκοπό να δω σε επόμενο ταξίδι και τα έχω μελετήσει ήδη!
Για αυτό και εγώ θα βασιστώ σε αυτά που θα μου πείτε, αφού ξέρετε καλύτερα από εμένα την περιοχή. Αν δε χρειάζεται να πάμε Σινάια και επιλέξουμε άλλες πόλεις που δεν έχουμε πάει, ακόμα καλύτερα.

Σε ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.379
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom