Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους με Υγεια! Κοιταμε για Ρουμανια και θελουμε το εξης:

Να μείνουμε και Βουκουρέστι και να πάμε στο Κάστρο του Κόμη! Αν έχω καταλάβει σωστά θα πρέπει να μείνουμε 2 βράδια στο κάθε μέρος ? Μπορεί κάποιος να μας δώσει αναλυτικές πληροφορίες για το πως ? Καλύτερα να πάμε στο χωρίο που είναι το κάστρο και μετά τις 2 τελευταίες μέρες Βουκουρέστι?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά Βουκουρέστι και Μπρασοβ με τι άλλο μπορούμε να τα συνδιασουμε? Για το μπρασοβ θα έχουμε αμάξι για 2 μέρες λογικά.. Υπάρχουν άλλα κάστρα που μπορούμε να πάμε να δούμε η κάτι άλλο που να αξίζει?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδιά Βουκουρέστι και Μπρασοβ με τι άλλο μπορούμε να τα συνδιασουμε? Για το μπρασοβ θα έχουμε αμάξι για 2 μέρες λογικά.. Υπάρχουν άλλα κάστρα που μπορούμε να πάμε να δούμε η κάτι άλλο που να αξίζει?
Από πόλεις η Sighisoara είναι πολύ όμορφη. Και το Sibiu καλό είναι. Δεν είναι πάρα πολύ κοντά στο Brasov κανένα από τα δύο αλλά αν έχετε χρόνο αξίζει μια βόλτα (δεν είναι ούτε πάρα πολύ μακριά). Κάστρο Peles επίσης πολύ όμορφο.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Έχουμε πάει Βουκουρέστι, Μπρασόφ, Μπραν, Σινάια, Ποιάνα Μπρσόφ, Πέλες, Σιγκισοάρα.
Θέλουμε να πάμε πάλι στη Ρουμανία το καλοκαίρι για 10-12 μέρες. Θέλουμε να ξαναπάμε στη Σιγκισοάρα και να πάμε για 1η φορά στο Σίμπιου, Κλουζ-Ναπόκα, Τιμισοάρα, Μαραμούρες. Μπορείτε να προτείνετε πως να μοιράσουμε τις μέρες; Επίσης Μαραμούρες θα ήταν καλό να μείνουμε και βράδυ ή να πάμε ημερήσια εκδρομή; Αν ναι, σε ποιο μέρος;
Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Έχουμε πάει Βουκουρέστι, Μπρασόφ, Μπραν, Σινάια, Ποιάνα Μπρσόφ, Πέλες, Σιγκισοάρα.
Θέλουμε να πάμε πάλι στη Ρουμανία το καλοκαίρι για 10-12 μέρες. Θέλουμε να ξαναπάμε στη Σιγκισοάρα και να πάμε για 1η φορά στο Σίμπιου, Κλουζ-Ναπόκα, Τιμισοάρα, Μαραμούρες. Μπορείτε να προτείνετε πως να μοιράσουμε τις μέρες; Επίσης Μαραμούρες θα ήταν καλό να μείνουμε και βράδυ ή να πάμε ημερήσια εκδρομή; Αν ναι, σε ποιο μέρος;
Ευχαριστώ!
Ποια θα είναι η αφετηρία σας; Και πού θα καταλήξετε; Roadtrip από Ελλάδα;

Εγώ μόνο Σιμπίου έχω πάει από τα μέρη που θες να επισκεφτείς και μαζί με τη Σιγκισοάρα ήταν τα ομορφότερα μέρη της Ρουμανίας που είδα, από άποψη οικισμών. Από Τιμισοάρα προς Σιμπίου, υπάρχει το κάστρο του Κόρβιν που αξίζει να δεις. Από Σιμπίου προς Κλουζ-Ναπόκα η Άλμπα Ιουλία και τα αλατωρυχεία της Turda (ιδίως αν έχετε παιδιά μαζί σας - δεν καταλαβαίνω από το ποστ σου τέτοιου είδους λεπτομέρειες), Biertan χωριό με επιβλητική οχυρωμένη εκκλησία κοντά στη Σιγκισοάρα. Έχω γράψει κάποιες πληροφορίες, αλλά νομίζω αυτά που λέω παραπάνω είναι που θα σε ενδιαφέρουν.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Ξεκινάμε από Καβάλα οδικώς χωρίς παιδιά. Το ότι έχουμε 8-10 ώρες δρόμο μέχρι να φτάσουμε στη Ρουμανία είναι ένα πρόβλημα, αλλά η διαφορά στον χρόνο σε σχέση με το αεροπλάνο είναι μικρή.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα διαβάσω το ποστ σου καθώς και όλο το τόπικ αυτό και επανέρχομαι.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Ξεκινάμε από Καβάλα οδικώς χωρίς παιδιά. Το ότι έχουμε 8-10 ώρες δρόμο μέχρι να φτάσουμε στη Ρουμανία είναι ένα πρόβλημα, αλλά η διαφορά στον χρόνο σε σχέση με το αεροπλάνο είναι μικρή.
Δες πώς περίπου θα πάτε, ή από ποια πόλη θα ξεκινήσετε, κάνε δοκιμές, και μπορείτε να σπάσετε τις διανυκτερεύσεις (πρώτη και τελευταία μέρα) σε άλλη χώρα. Εγώ έτσι θα το έκανα (π.χ. Βουλγαρία Βέλικο Τάρνοβο αν ξεκινούσα από τα ανατολικά, βλ. Σιμπίου ή Σερβία για τη διαδρομή από/προς Τιμισοάρα). Νομίζω ότι 10 μέρες (χωρίς τα πηγαινέλα) είναι πολύ καλά για τις περιοχές που θέλετε να δείτε (εκτός κι αν θέλετε να εξαντλήσετε όλα τα χωριά και τις εκκλησίες) και θα είστε και σχετικά χαλαροί. 2 διανυκτερεύσεις Σιμπίου, 2 Τιμισοάρα, 2 Κλουζ, 1 Σιγκισοάρα και 3 Μαραμούρες (δεν ξέρω καθόλου πόσο χρειάζονται, αν θες να τους βάλεις μία ή καμία ακόμη καλύτερα για τις υπόλοιπες). Πάντως οι μέρες βγαίνουν κυρίως με βάση τα περιφερειακά στοιχεία του ταξιδιού (κοντινά κάστρα, χωριά, λοιπές πόλεις), βλέπεις δηλαδή τι θες να δεις και όπου υπάρχει συνωστισμός δίνεις περισσότερο χρόνο. Φαντάζομαι ότι οι πόλεις σαν πόλεις και με μία μέρα θα είναι εντάξει (χωρίς μουσεία κλπ), οπότε οι κοντινές εκδρομές θα κρίνουν την κατανομή των ημερών.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Σε ευχαριστώ! Θέλουμε να δούμε πολλά, αλλά θέλουμε να περάσουμε και κάποιες ώρες πιο χαλαρά, οπότε ίσως σε κάποιες πόλεις να βάλουμε 3 μέρες. Το ιδανικό θα ήταν αν από Καβάλα πηγαίναμε απευθείας πχ Σινάια και μέναμε εκεί το 1ο βράδυ, όμως η απόσταση είναι 10 ώρες χωρίς καθυστερήσεις.
Ευχαρίστως θα κόβαμε τη διαδρομή της επιστροφής για να ξαναμείνουμε στο Βελιγράδι.
Μαραμούρες θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε, που να μείνουμε εκεί;
Μπορεί κάποιος που έχει υψοφοβία να περάσει τον Transfagarasan; Ή τουλάχιστον σα συνοδηγός; :cry:
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Μπορεί κάποιος που έχει υψοφοβία να περάσει τον Transfagarasan; Ή τουλάχιστον σα συνοδηγός; :cry:
Τον Transfagarasan μην τον φοβάσαι. Κι εμείς ταξιδέψαμε με ανθρώπους που ειχαν τρομοκρατηθεί με αυτή την προοπτική, αλλά τελικά ολα χαλαρα, δεν ενιωσαν καμία στιγμή φοβο κι ας περάσαμε ένα κομμάτι του με ισχυρή καταιγίδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom