Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Παιδιά χαλαρώστε -- ουτε μηχανές θα ψάξουν ουτε φωτογραφίες θα σβήσετε
Έχουν μάθει οι υπάλληλοι κ κόβουν κ λίγο με το μάτι
Αν δεν έχεις μακριά γένια, βλοσυρό βλέμμα ή αν δεν είσαι άντρας μόνος κ περίεργος δεν θα ασχοληθούν περα απο τα τυπικά

Εμείς μπήκαμε απο τα χερσαία σύνορα (Ιορδανία) κ ήμουν έτοιμος για πολύωρη ανάκριση καθώς είχαμε με την Μ. κ οι δυο σφραγίδες Ιράν -- η "συνέντευξη" ανάκριση ήταν ως εξής :
- Γιατί πήγατε στο Ιράν ?
- Για τουρισμό
- Πόσες μέρες κάτσατε ?
- 9
- Περάστε

Αφου ήθελα να τον ρωτήσω " είσαι σίγουρος ρε φίλε ? δλδ εμείς τόση προετοιμασία με ερωτήσεις-απαντήσεις τσάμπα την κάναμε ?? " :rolleyes-80:

Βηθλεέμ συνήθως δεν σφραγίζουν το χαρτάκι στο check-point καθώς θεωρείται τουριστικός προορισμός
Ραμάλα θα σας το σφραγίσουν οπότε στο γυρισμό θα σας κάνουν τις κλασικές ερωτήσεις τι-πως-γιατί
Λες ήρθα για τουρισμό κ έμεινα σε ξενοδοχείο --- πάλι εμείς θορυβημένοι πήγαμε 3 ώρες πριν την πτήση στο αεροδρόμιο κ καθαρίσαμε σε 5 λεπτά κ μετα δεν ξέραμε τι να κάνουμε (καθως δεν εχει κ πολλά να κάνεις το TLV)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Πάντως επειδή έχω εξυπηρετήσει πολλούς όσο εργαζόμουν στην προηγούμενη δουλειά μου, οφείλω να ομολογήσω ότι είναι δύστροπη φυλή, απαιτητική, με ιδιοτροπίες -κατά γενική ομολογία όσων δουλεύουν στον τουρισμό- έχουν μια τάση να μην ακολουθούν εντολές ακόμα κι αν πρόκειται για την ασφάλεια τους.
Η πτήση της Aegean για Τελ Αβίβ είναι μακράν η πιο απαιτητική (το λέω κομψά) για τις αεροσυνοδούς της εταιρίας και δεν έχει να κάνει μόνο με τα kosher γεύματα.
Πολύ ιδιότροπος λαός, όχι όλοι βέβαια, αλλά σημαντικό ποσοστό
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ίσως κ οχι άδικα με τα θέματα που έχουν με τους μουσουλμάνους γείτονες τους άλλα κ με την προπαγάνδα που δέχονται (οτι κ καλά αποτελούν την εκλεκτή φυλή κ οτι ολοι δίπλα τους ειναι βάρβαροι πολεμοχαρείς)
Γενικά στην Ιερουσαλήμ ήταν πιο τσιτωμένοι ενω στο Τελ Αβιβ ήταν αρκετά cool
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η πτήση της Aegean για Τελ Αβίβ είναι μακράν η πιο απαιτητική (το λέω κομψά) για τις αεροσυνοδούς της εταιρίας και δεν έχει να κάνει μόνο με τα kosher γεύματα.
Πολύ ιδιότροπος λαός, όχι όλοι βέβαια, αλλά σημαντικό ποσοστό
Χαχα τι μου θυμίζεις! Ενώ σαν δρομολόγιο ήταν ευχάριστο, σύντομο και ωραίες ώρες (αν σου αρέσει να πετάς ξημέρωμα) οι ίδιοι είναι πραγματικά ιδιότροποι. Με το που έμπαιναν μέσα απαιτούσαν κουβέρτες και μαξιλάρια για όλους, γκρίνιαζαν για όλα και δε δέχονταν με τίποτα να δεθούν για προσγείωση. Μια φορά κοντέψαμε να προσγειωθούμε με μια γιαγιά όρθια να φωνάζει “ I want to go to the toilet right now” . Ωραία χρόνια :)
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα! Κλείσαμε να πάμε 2 κορίτσια ένα τετραήμερο τον Μάιο στο Ισραήλ. Πτήσεις από και προς Τελ Αβίβ. Φτάνουμε αρκετά πρωί την πρώτη μέρα και την τέταρτη πετάμε το βράδυ. Οπότε 3 νύχτες και 4 μέρες.
Σαν πλάνο πρώτης σκέψης είναι το εξής: πρώτη μέρα Τελ Αβίβ και διανυκτέρευση, επόμενες 2 μέρες κ νύχτες Ιεροσόλυμα και τελευταία μέρα από το πρωί τελ Αβίβ.
Θα είχατε να προτείνετε κάτι διαφοτετικο ?
Ευχαριστώ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα! Κλείσαμε να πάμε 2 κορίτσια ένα τετραήμερο τον Μάιο στο Ισραήλ. Πτήσεις από και προς Τελ Αβίβ. Φτάνουμε αρκετά πρωί την πρώτη μέρα και την τέταρτη πετάμε το βράδυ. Οπότε 3 νύχτες και 4 μέρες.
Σαν πλάνο πρώτης σκέψης είναι το εξής: πρώτη μέρα Τελ Αβίβ και διανυκτέρευση, επόμενες 2 μέρες κ νύχτες Ιεροσόλυμα και τελευταία μέρα από το πρωί τελ Αβίβ.
Θα είχατε να προτείνετε κάτι διαφοτετικο ?
Ευχαριστώ
Επειδή κι εγώ σε φάση που βγάζω πρόγραμμα για 6ήμερο ταξίδι είμαι να πω απλά ότι στη θέση σας δεν θα έβαζα δύο μέρες Τελ Αβίβ. Από ό, τι βλέπω κυρίως για βόλτες, χαλάρωση και για κανά μπάνιο είναι. Δείτε μήπως τη μία μέρα κάνετε κάποια εκδρομή από Τελ Αβίβ (ή από Ιερουσαλήμ και πηγαίνετε Τελ Αβίβ απόγευμα κατευθείαν για την πτήση). Εγώ αυτό ψάχνω κι απλά δεν έχω αποφασίσει το πού.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Επειδή κι εγώ σε φάση που βγάζω πρόγραμμα για 6ήμερο ταξίδι είμαι να πω απλά ότι στη θέση σας δεν θα έβαζα δύο μέρες Τελ Αβίβ. Από ό, τι βλέπω κυρίως για βόλτες, χαλάρωση και για κανά μπάνιο είναι. Δείτε μήπως τη μία μέρα κάνετε κάποια εκδρομή από Τελ Αβίβ (ή από Ιερουσαλήμ και πηγαίνετε Τελ Αβίβ απόγευμα κατευθείαν για την πτήση). Εγώ αυτό ψάχνω κι απλά δεν έχω αποφασίσει το πού.
Εχεις δίκιο! Ψάχνω τώρα εκδρομές από Ιερουσαλήμ και δεν ξέρω ποια να διαλέξω... Φαίνονται όλα ενδιαφέροντα...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Εχεις δίκιο! Ψάχνω τώρα εκδρομές από Ιερουσαλήμ και δεν ξέρω ποια να διαλέξω... Φαίνονται όλα ενδιαφέροντα...
Εγω εκλεισα μια μονοημερη απο Ιερουσαλημ για Masada, Ein Gedi και Dead sea απο εδω https://abrahamtours.com/tours/masada-ein-gedi-and-dead-sea-tour/ και μια αλλη μονοημερη θα κανω απο Τελ Αβιβ σε Haifa και Akko (Akre), που απ’οτι διαβασα βγαινει ανετα με τα ΜΜΕ σε μια μέρα.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εγω εκλεισα μια μονοημερη απο Ιερουσαλημ για Masada, Ein Gedi και Dead sea απο εδω https://abrahamtours.com/tours/masada-ein-gedi-and-dead-sea-tour/ και μια αλλη μονοημερη θα κανω απο Τελ Αβιβ σε Haifa και Akko (Akre), που απ’οτι διαβασα βγαινει ανετα με τα ΜΜΕ σε μια μέρα.
Την κοίταξα και μάλλον θα κλείσω την ίδια εκδρομή. Η Πέτρα είναι αρκετά μακρυά δυστυχώς..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom