Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Χωρίς οργανωμένη εκδρομή πόσο εφικτό είναι να πάμε Ramallah από Ιεροσόλυμα? Πηγαίνουν όντως λεωφορεία όπως είδα κάπου?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Χωρίς οργανωμένη εκδρομή πόσο εφικτό είναι να πάμε Ramallah από Ιεροσόλυμα? Πηγαίνουν όντως λεωφορεία όπως είδα κάπου?
Ναι, υπάρχουν. Βασικά και εμείς με λεωφορείο θα πάμε και από ό, τι βλέπω υπάρχουν συχνά δρομολόγια. Επειδή δεν το έχουμε κάνει ακόμα δεν έχω να σου δώσω κάποιο tip, απλά θα συμβούλευα να μην αφήσετε αυτή την εκδρομή για την ημέρα της πτήσης σας, για να έχετε χρονικό περιθώριο σε περίπτωση ελέγχων κλπ.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ναι, υπάρχουν. Βασικά και εμείς με λεωφορείο θα πάμε και από ό, τι βλέπω υπάρχουν συχνά δρομολόγια. Επειδή δεν το έχουμε κάνει ακόμα δεν έχω να σου δώσω κάποιο tip, απλά θα συμβούλευα να μην αφήσετε αυτή την εκδρομή για την ημέρα της πτήσης σας, για να έχετε χρονικό περιθώριο σε περίπτωση ελέγχων κλπ.
Θα την κάνουμε την προηγούμενη από την πτήση. Αν είναι ασφαλές να πάμε δύο κορίτσια με το λεωφορείο στη ραμαλα θα το κάνουμε σίγουρα. Αλλιώς έχω βρει το wast Bank tour του Abrahamtours, ναι μεν καλύπτει 3-4 σημεία που θέλω να δω όμως σε αρκετά μικρό χρονικό διάστημα.. Οπότε έχω λίγο μπερδευτεί.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Χωρίς οργανωμένη εκδρομή πόσο εφικτό είναι να πάμε Ramallah από Ιεροσόλυμα? Πηγαίνουν όντως λεωφορεία όπως είδα κάπου?
Αράβικο λεωφορείο 218 ή 219 λίγο πιο πάνω από την Πύλη της Δαμασκού
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Και Χεβρωνα πως πας απο Ιερουσαλημ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικα λιγο νευρικους σςς βρίσκω, δε νομιζω να εχετε θεμα νε τίποτα .
Χωρίς οργανωμένη εκδρομή πόσο εφικτό είναι να πάμε Ramallah από Ιεροσόλυμα? Πηγαίνουν όντως λεωφορεία όπως είδα κάπου?
Ε ναι, δεν είναι τίποτε περίπλοκο.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Εγώ πήγα Σεπτέμβριο για ένα παλαιστινιακό γάμο. Στην έξοδο από τη χώρα προφανώς κ είπα ότι ήρθα για τουρισμό (Ιερουσαλήμ, Χάιφα, νεκρά θάλασσα ανεφερα) κ όχι για παλαιστινιακό γάμο κ ούτε φωτό ζήτησαν να δουν ούτε τίποτα.
ΑΛΛΑ!!! Ξεσκονισαν στην κυριολεξία το διαβατήριο μου, με ρώτησαν για ένα ένα με τη σειρά τα ταξίδια μου κ μετά κ μπερδεμένα για να δουν αν θα ξαναελεγα τα ίδια για το που πήγα, πόσο έκατσα, με ποιον, γιατί κ πότε.. επισης γιατί πήγα 2φορες Κίνα και γιατί ενώ είχα βίζα για Ουζμπεκιστάν δε σφραγίστηκε ποτέ!!
Κ μετά από την πρώτη "μίνι" συνέντευξη σ κολλάνε ένα αυτοκόλλητο στο διαβατήριο με ένα κωδικο κ αναλόγως με το είδος του κωδικού έχει να κάνει το πόσο θα σε ψαξουν.. κατά πόσο δλδ είσαι ύποπτος η όχι.. ε, εμένα μετά το αυτοκόλλητο ακολούθησε κ δεύτερη "συνέντευξη" κ μου άνοιξαν 2φορες τη βαλίτσα κ τα έβγαλαν οοοοοολα έξω!!
Αυτά!! Αλλά κατά τ αλλά κανένα θέμα..:)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εαν νοικιασεις αυτοκινητο στην ιερουσαλημ ειναι εφικτο να πας σε μια μερα βηθλεεμ και χεβρωνα και να γυρισεις πισω το βραδυ και την επομενη μερα να πας ραμαλα και ναμπλους;
Απο ναμπλους μπορεις να συνεχισεις για λιμνη γαλιλαιας; Μου φαινονται λιγο μπερδεμα οι διαδρομες. Και το google maps οταν του ζητας διαδρομη ιερουσαλημ -χεβρωνα για παραδειγμα, σου βγαζει δεν βρεθηκαν διαδρομες.
Μηπως ειναι καλυτερα να κινηθει κανεις με συγκοινωνια;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρά είναι η συγκοινωνία .
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Εαν νοικιασεις αυτοκινητο στην ιερουσαλημ ειναι εφικτο να πας σε μια μερα βηθλεεμ και χεβρωνα και να γυρισεις πισω το βραδυ και την επομενη μερα να πας ραμαλα και ναμπλους;
Απο ναμπλους μπορεις να συνεχισεις για λιμνη γαλιλαιας; Μου φαινονται λιγο μπερδεμα οι διαδρομες. Και το google maps οταν του ζητας διαδρομη ιερουσαλημ -χεβρωνα για παραδειγμα, σου βγαζει δεν βρεθηκαν διαδρομες.
Μηπως ειναι καλυτερα να κινηθει κανεις με συγκοινωνια;
Δες πρώτα για τις ζώνες στις οποίες είναι χωρισμένη η Παλαιστίνη, ποιός κάνει κουμάντο πού κλπ.
Προφανώς δεν έχεις κάνει αντίστοιχη έρευνα
Δες ενδεικτικά: https://en.wikipedia.org/wiki/West_Bank_Areas_in_the_Oslo_II_Accord
Τα περισσότερα που λες είναι ανέφικτα.
Ένας από τους γενικούς κανόνες είναι ότι δε μπορείς να μετακινηθείς με νοικιασμένο Ισραηλινό αυτοκίνητο (κίτρινες πινακίδες) σε παλαιστινιακά εδάφη και το αντίθετο.
Επίσης σε αρκετούς χάρτες gps δεν εμφανίζονται καθόλου τα παλαιστινιακά εδάφη (για πολιτικούς λόγους κυρίως). Το google maps δε θα σε πολυβοηθήσει
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Και Χεβρωνα πως πας απο Ιερουσαλημ;
Έχεις 2 επιλογές.
1.Με εβραϊκό λεωφορείο απευθείας από Ιερουσαλήμ (νομίζω 380 ή κάτι τέτοιο)
2.Με αράβικο λεωφορείο (transit στη Βηθλεέμ, δε θυμάμαι να έχει απευθείας)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είχε απευθείας όντως, αλλά το τράνζιτ ήταν εύκολο, πολύ συχνές αναχωρήσεις.

Το ενοικιαζόμενο για κατεχόμενα είναι τρομερά περίπλοκο, πάρε τα λεωφορεία να είσαι μια χαρά . σε ανάγκη πληρων2ις κι ένα ταξιτζή να σε πάει κάπου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom