Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Χαίρεται,

Γενικά στα καταστήματα μπορούμε να Πληρώνουμε με κάρτα (εννοώ σε μαγαζια με κεμπαπ, παγωτά, εστιατόρια κτλ) ή πρέπει να κανω όλα τα λεφτά μου λίρες. Είχα σκοπό να χρησιμοποιώ τη Revolut.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Το συγκεκριμένο ερώτημα πρέπει να έχει απαντηθεί δεκάδες φορές. Στην Τουρκία δέχονται κάρτες σχεδόν παντού, δεκτή φυσικά και η Revolut.
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Το συγκεκριμένο ερώτημα πρέπει να έχει απαντηθεί δεκάδες φορές. Στην Τουρκία δέχονται κάρτες σχεδόν παντού, δεκτή φυσικά και η Revolut.
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά είπα να εχω μια οσο το δυνατό πρόσφατη άποψη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Χαίρεται,

Γενικά στα καταστήματα μπορούμε να Πληρώνουμε με κάρτα (εννοώ σε μαγαζια με κεμπαπ, παγωτά, εστιατόρια κτλ) ή πρέπει να κανω όλα τα λεφτά μου λίρες. Είχα σκοπό να χρησιμοποιώ τη Revolut.
Στα περισσοτερα τα δεχονται αλλα προετοιμασου σε μερικα να σου ξυνισουν την μουρη..επισης αν εχεις σκοπο να ψωνισεις σε καποιο απο τα παζαρια ή να βγαλεις καρτα για τα μεσα ή εισιτηριο τοτε εχε πανω σου οπωσδηποτε μετρητα...επειδη την πατησαμε και χασαμε πολυ χρονο οταν φτασαμε στο νερο αεροδρομιο,προτεινω να χεις ενα 20αρικο και να το αλλαξεις εκει για τα πρωτα εξοδα και μετα εχεις την καρτα
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Στα περισσοτερα τα δεχονται αλλα προετοιμασου σε μερικα να σου ξυνισουν την μουρη..επισης αν εχεις σκοπο να ψωνισεις σε καποιο απο τα παζαρια ή να βγαλεις καρτα για τα μεσα ή εισιτηριο τοτε εχε πανω σου οπωσδηποτε μετρητα...επειδη την πατησαμε και χασαμε πολυ χρονο οταν φτασαμε στο νερο αεροδρομιο,προτεινω να χεις ενα 20αρικο και να το αλλαξεις εκει για τα πρωτα εξοδα και μετα εχεις την καρτα
Σε ευχαριστώ! Δεν υπάρχει ΑΤΜ στο αεροδρόμιο; Για βασιλικη κιστερνα μπορω να πληρώσω με καρτα;
Επισης ισχύει η αναλογια των 200 ευρώ σε τουρκικές λίρες για δωρεαν αναληψη;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Σε ευχαριστώ! Δεν υπάρχει ΑΤΜ στο αεροδρόμιο; Για βασιλικη κιστερνα μπορω να πληρώσω με καρτα;
Επισης ισχύει η αναλογια των 200 ευρώ σε τουρκικές λίρες για δωρεαν αναληψη;
Υπαρχει ατμ αλλα να το προσεξεις που ειναι ή να ρωτησεις γιατι εμεις βγηκαμε απο το αεροδρομιο και πηγαμε να βγαλουμε εισιτηρια με καρτα και δεχονταν μονο μετρητα και για να παμε ατμ επρεπε να ξαναπερασουμε ελεγχο κ παλι μπρος πισω..κιστερνα οχι μονο μετρητα θελουν 20τλ τ ατομο ειναι..εγω που τραβηξα με ρεβο απο ατμ στο αεροδρομιο μου φαγε απο τα ευρω μου και μου χρεωσε και εξτρα χρεωση λογω ισοτιμιας φανταζομαι...α και τραβηξα απο τραπεζα τουρκικη οχι τα euronet κιολας...γυρω στο 1ε εχασα δηλαδη αλλα και παλι ειναι το γαμωτο επειδη ειχα ηδη μεσα τουρκικες λιρες γυρισμενες...no comission ατμ βρηκα μονο στη ταξιμ αλλα δε χρειαστηκε να τα χρησιμοποιησω ποτε..λογικα ναι ισχυει αλλα εγω τραβηξα γυρω στο 45ε οποτε παλι δε ξερω να σου πω:haha:
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Χαίρεται,

Θέλω τις τελευταίες μου πληροφορίες πριν το ταξίδι στην Πόλη.

Φαγητό στα Πριγκηπονήσσα (Χάλκη ή Πρίγκηπο)
Φαγητό στην Ασιατική πλευρά (άκουσα για το Ciya Sofrasi)
Γενικά κάπου που να αξίζει να φάμε ψάρι; (περιοχή και εστιατόρειο)
Hamam για ζευγάρια; (είχα υποψη μου το Kilic Ali Pasa Hamami αλλά έχω δει ότι είναι πρωινά για γυναίκες και απόγευμα για άντρες)
Μέρος για χορό των δερβίσηδων
Μέρος για χορό της κοιλιάς
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Χαίρεται,

Θέλω τις τελευταίες μου πληροφορίες πριν το ταξίδι στην Πόλη.

Φαγητό στα Πριγκηπονήσσα (Χάλκη ή Πρίγκηπο)
Φαγητό στην Ασιατική πλευρά (άκουσα για το Ciya Sofrasi)
Γενικά κάπου που να αξίζει να φάμε ψάρι; (περιοχή και εστιατόρειο)
Hamam για ζευγάρια; (είχα υποψη μου το Kilic Ali Pasa Hamami αλλά έχω δει ότι είναι πρωινά για γυναίκες και απόγευμα για άντρες)
Μέρος για χορό των δερβίσηδων
Μέρος για χορό της κοιλιάς
Για hamam σε προτείνω το Kadirga 53 λίρες kai 10 λίρες (τιμές 30/8) στον μασέρ υπάρχει ξεχωριστή είσοδος για άντρες-γυναίκες, αρκεί να αντέχεις στις μεγάλες θερμοκρασίες.
 

Attachments

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Οκ σε ευχαριστώ ήταν η εναλλακτική μας λύση. Απλά ήθελα το αλλο λογω του ότι ειναι πιο κοντα στο ξενοδοχείο μας απο την πλευρά της Ταξιμ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom