Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Alexandra ko

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
https://m.viator.com/tours/Istanbul/Hagia-Sophia-Museum-Ticket/d585-5739P123#checkAvailabilityAnchor
Με το εισιτηριο που σου στελνουν στο μαιλ πας στο fez travel,το δειχνεις και σου δινουν τα εισιτηρια σου..ειναι σε κοντινη αποσταση το γραφειο με την αγια σοφια
Και μια επιπλέον ερώτηση..τι μέρα παραλάβατε τα εισιτήρια σας γιατί μπήκα στην ιστοσελίδα και στο Τοπ Καπί βλέπω αρνητικά σχόλια του τύπου ότι δεν είχαν τα εισιτήρια ή ήταν κλειστό το γραφείο.
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Και μια επιπλέον ερώτηση..τι μέρα παραλάβατε τα εισιτήρια σας γιατί μπήκα στην ιστοσελίδα και στο Τοπ Καπί βλέπω αρνητικά σχόλια του τύπου ότι δεν είχαν τα εισιτήρια ή ήταν κλειστό το γραφείο.
Δεν εχω παει ακομα οποτε τι να σου πω...για αγια σοφια δε ελεγε κατι το περιεργο παντως...αν ειναι απατη θα σε ενημερωσω
 
Last edited by a moderator:

Alexandra ko

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα ταξιδεύουμε την άλλη Παρασκευή για Κωνσταντινουπολή μεχρι προτινως γνωριζα οτι ειμαστε καλυμένοι μονο με την ταυτοτητα..Πριν λίγο επικοινώνησα με το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου και μου είπαν ότι χωρίς να υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο την τελευταία εβδομάδα ακούγετε οτι θα είναι μόνο με διαβατήριο..Πηρα και στην turkish airline και με είπαν οτι αυτόι σαν εταιρία δεν γνωρίζουν κάτι και οτι με ταυτοτητα θα ειμαστε μάλλον καλυμένοι εκτος εαν δεν μας επιτρέψει η αστυνομία να ταξιδέψουμε γνωρίζει καποιος καμια επιπλέον πληροφορία?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Καλησπέρα ταξιδεύουμε την άλλη Παρασκευή για Κωνσταντινουπολή μεχρι προτινως γνωριζα οτι ειμαστε καλυμένοι μονο με την ταυτοτητα..Πριν λίγο επικοινώνησα με το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου και μου είπαν ότι χωρίς να υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο την τελευταία εβδομάδα ακούγετε οτι θα είναι μόνο με διαβατήριο..Πηρα και στην turkish airline και με είπαν οτι αυτόι σαν εταιρία δεν γνωρίζουν κάτι και οτι με ταυτοτητα θα ειμαστε μάλλον καλυμένοι εκτος εαν δεν μας επιτρέψει η αστυνομία να ταξιδέψουμε γνωρίζει καποιος καμια επιπλέον πληροφορία?
Στην ταυτότητα έχουμε μείνει και εμείς.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τηλ. και στο Τουρκικό προξενείο ή πρεσβεία.Απλώς για να ξέρεις.Διαβατήριο δεν προλαβαίνεις να βγάλεις έτσι και αλλιώς.
 

Alexandra ko

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Στην ταυτότητα έχουμε μείνει και εμείς.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τηλ. και στο Τουρκικό προξενείο ή πρεσβεία.Απλώς για να ξέρεις.Διαβατήριο δεν προλαβαίνεις να βγάλεις έτσι και αλλιώς.
,. Επικοινώνησα και με το ελληνικό προξενείο στην Κωνσταντινούπολη και μου είπαν ότι μπορούμε με ταυτότητα άρα θα πάμε με ταυτότητες και ότι γίνει από την turkish το μόνο που μου τόνισαν είναι ότι θα έχουμε παραπάνω ελενχους..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
,. Επικοινώνησα και με το ελληνικό προξενείο στην Κωνσταντινούπολη και μου είπαν ότι μπορούμε με ταυτότητα άρα θα πάμε με ταυτότητες και ότι γίνει από την turkish το μόνο που μου τόνισαν είναι ότι θα έχουμε παραπάνω ελενχους..
Πας με ταυτοτητα κανονικα απλα θα σου δωσουν ενα χαρτι οπου θα γραψεις το ονομα σου και θα σου βαλουν σφραγιδα και ΔΕΝ το πετας μεχρι να φυγεις απο την χωρα γιατι το παιρνουν πισω...κατα τ αλλα περιμενε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΥΡΑ και φουλ κοσμο..α και απλα θα σε βγαλουν και μια φωτογραφια απο τη καμερα τους...αυτο ειναι ολο κ ολο...μετρητα να χετε ή να κανετε συναλλαγμα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι δε δεχονται καμια συναλλαγη με καρτα..προχθες ηρθαμε και μειναμε 2 ωρες στο αεροδρομιο διχως να μπορεσουμε να φυγουμε και ευτυχως ενας ξενος εκανε φασαρια σ ενα υπαλληλο και πληρωσαμε με καρτα τα εισιτηρια για το λεωφορειο...α και οσο αφορα το ταξιδιωτικο γραφειο σημερα χρησιμοποιησα το εισιτηριο για αγια σοφια και δεν ειχα κανενα προβλημα αν εχεις σκοπο να τα επισκεφτεις βγαλε ειστηριο αλλιως θα σαι σε ουρα αναμονης για πολυ ωρα....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα ταξιδεύουμε την άλλη Παρασκευή για Κωνσταντινουπολή μεχρι προτινως γνωριζα οτι ειμαστε καλυμένοι μονο με την ταυτοτητα..Πριν λίγο επικοινώνησα με το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου και μου είπαν ότι χωρίς να υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο την τελευταία εβδομάδα ακούγετε οτι θα είναι μόνο με διαβατήριο..Πηρα και στην turkish airline και με είπαν οτι αυτόι σαν εταιρία δεν γνωρίζουν κάτι και οτι με ταυτοτητα θα ειμαστε μάλλον καλυμένοι εκτος εαν δεν μας επιτρέψει η αστυνομία να ταξιδέψουμε γνωρίζει καποιος καμια επιπλέον πληροφορία?
Που πάτε και τα βρίσκετε αυτά; Από που κι ως που θα ξέρει ο αστυνόμος να σας απαντήσει σε τέτοια ερώτηση; Δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο. Στην Τουρκία μπαίνεις με Ελληνική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες (εκτός από αυτές με αριθμό ταυτότητας που ξεκινάει από Φ). Και δεν υπάρχει η παραμικρή επίσημη ή ανεπίσημη συζήτηση για να αλλάξει κάτι.

,. Επικοινώνησα και με το ελληνικό προξενείο στην Κωνσταντινούπολη και μου είπαν ότι μπορούμε με ταυτότητα άρα θα πάμε με ταυτότητες και ότι γίνει από την turkish το μόνο που μου τόνισαν είναι ότι θα έχουμε παραπάνω ελενχους..
Πόσες φορές πρέπει να σας γράψουμε ότι οι Ελληνικές προξενικές αρχές στο εξωτερικό είναι αναρμόδιες, και κατά κανόνα δε γνωρίζουν να απαντήσουν σωστά για τις απαιτήσεις εισόδου των άλλων χωρών (πλην Ελλάδας δηλαδή); Το τι κοτσάνες έχουν πει στον κόσμο, δεν περιγράφεται...
 
Last edited:

Alexandra ko

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Πας με ταυτοτητα κανονικα απλα θα σου δωσουν ενα χαρτι οπου θα γραψεις το ονομα σου και θα σου βαλουν σφραγιδα και ΔΕΝ το πετας μεχρι να φυγεις απο την χωρα γιατι το παιρνουν πισω...κατα τ αλλα περιμενε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΥΡΑ και φουλ κοσμο..α και απλα θα σε βγαλουν και μια φωτογραφια απο τη καμερα τους...αυτο ειναι ολο κ ολο...μετρητα να χετε ή να κανετε συναλλαγμα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι δε δεχονται καμια συναλλαγη με καρτα..προχθες ηρθαμε και μειναμε 2 ωρες στο αεροδρομιο διχως να μπορεσουμε να φυγουμε και ευτυχως ενας ξενος εκανε φασαρια σ ενα υπαλληλο και πληρωσαμε με καρτα τα εισιτηρια για το λεωφορειο...α και οσο αφορα το ταξιδιωτικο γραφειο σημερα χρησιμοποιησα το εισιτηριο για αγια σοφια και δεν ειχα κανενα προβλημα αν εχεις σκοπο να τα επισκεφτεις βγαλε ειστηριο αλλιως θα σαι σε ουρα αναμονης για πολυ ωρα....
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση και συγνώμη εάν ήταν λάθος οι ερωτήσεις μου...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πριν λίγο επικοινώνησα με το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου και μου είπαν ότι χωρίς να υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο την τελευταία εβδομάδα ακούγετε οτι θα είναι μόνο με διαβατήριο..
Απίστευτοι! :shock:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Υπάρχει κάποιος που έχει ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη στο καινούργιο αεροδρόμιο να μας ενημερώσει έαν έχει υπάρχει κατάστημα της Turckell για την αγορά sim από το αεροδρόμιο?
Εγω προσωπικα δεν ειδα κανενα καταστημα..ισως ειτε γιατι δεν ηταν στη μερια που μας κατεβασαν,ειτε γιατι δεν εχουν ανοιξει ακομα...απλα να ξερεις οι τιμες ειναι πολυ μεγαλυτερες απο μεσα στη πολη
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
06:00–00:00 λεωφορείο και πρώτες πρωινές ώρες ταξί μόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom