Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχθες στην πτηση απο Βρυξελλες ακουστηκαν επανειλημμενα αμετρητες προειδοποιησεις οτι επιτρεπεται μονο μια βαλιτσα 8 κιλων και ενα προσωπικο αντικειμενο ενω οτιδηποτε αλλο θα τοποθετουνταν κατω. Εμφανιστηκε ενα γκρουπ ασιατων με βαλιτσες συν μια ως τρεις μικρες τσαντες και ολοι κρατουσαν απο μια τζαμποσακουλα τεραστιου μεγεθους απο ψωνια σε συγκεκριμενο μαγαζι. Οι υπαλληλοι τους πηραν τις βαλιτσες για να τοποθετηθουν κατω με αποτελεσμα να μαζευτουν περιπου 15 βαλιτσες πριν τη φυσουνα και τους αφησαν τις τεραστιες σακουλες με τα ψωνια. Χωρις να κοπει κανενα προστιμο. Και εχω την απορια ως πελατισσα γιατι να τραβαω το αγχος, ακομη κι αν ειναι 8 κιλα η χειραποσκευη μου -που ηταν παραπανω και ανησυχουσα- οταν τελικα δεν τηρουνται οι κανονισμοι?
Και εγώ το έχω μεγάλη απορία αυτό. Συν ότι αφήνουν στα ντουλάπια να μπαίνει το οτιδήποτε με αποτέλεσμα να βάζω τη βαλίτσα σε άσχετα ντουλάπια και μετά να ταλαιπωρούμε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Και εγώ το έχω μεγάλη απορία αυτό. Συν ότι αφήνουν στα ντουλάπια να μπαίνει το οτιδήποτε με αποτέλεσμα να βάζω τη βαλίτσα σε άσχετα ντουλάπια και μετά να ταλαιπωρούμε.

Ακριβώς το ίδιο συνέβη στην προχθεσινή μας πτήση Θεσ/νίκη--Αθήνα. Πριν αρχίσει η επιβίβαση, η κοπέλα στην πύλη εξόδου έκανε ανακοίνωση ότι θα επιτραπεί μόνο μια χειραποσκευή και μία τσάντα χειρός και οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να μπει μέσα σε κάποια από αυτές.
Η ανακοίνωση ήταν " στου κουφού την πόρτα". Κανείς δεν πτοήθηκε, αλλά και κατά την επιβίβαση κανείς δεν ασχολήθηκε με το τί κουβαλούσε ο καθένας με αποτέλεσμα να γεμίσει το αεροπλάνο στις πίσω θέσεις και να μην υπάρχει χώρος στα ντουλάπια και να έρχονται οι επιβάτες από τις πίσω θέσεις και να ψάχνουν να βρούν χώρους κενούς για να βάλουν τις αποσκευές τους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Συν ότι αφήνουν στα ντουλάπια να μπαίνει το οτιδήποτε με αποτέλεσμα να βάζω τη βαλίτσα σε άσχετα ντουλάπια και μετά να ταλαιπωρούμε.
Να δεις κάτι στραβοκοιτάγματα και σχόλια που λαμβάνω από ορισμένους όταν ζητώ ευγενικά να βγάλουν τα μπουφάν/σακουλάκια τους για να χωρέσω τη βαλίτσα μου...Αλλά δε με νοιάζει καθόλου.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δηλαδη τι σχολια να κανουν οσοι κανουν κατι παρατυπο και ενω προσπαθεις να κανεις αυτο που πρεπει;
Μου εχει τυχει και εμενα αυτο αλλα πηρε αμεσως το ασχετο χωρις καμια κουβεντα, το λογικο δηλαδη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δηλαδη τι σχολια να κανουν οσοι κανουν κατι παρατυπο και ενω προσπαθεις να κανεις αυτο που πρεπει;
Μου εχει τυχει και εμενα αυτο αλλα πηρε αμεσως το ασχετο χωρις καμια κουβεντα, το λογικο δηλαδη.
"Κι εγώ που θες να βάλω τα πράγματά μου, πήγαινε βάλε τη βαλίτσα πιο κει που έχει χώρο", στραβομουτσουνιάσματα και διάφορα τέτοια που λένε όσοι σκέφτονται μόνο την πάρτη τους. Δεν ασχολούμαι περαιτέρω κι αδιαφορώ για τα σχόλια όπως προείπα, απλά περιμένω να μου κάνουν χώρο:bleh:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Οταν ειχα πει οτι οι αεροσυνοδοι θα πρεπε να ασχολουνται μ αυτο το θεμα και να τους επιπλητουν οταν αντι για βαλιτσες ο χωρος απο πανω εχει μπουφαν και φαγητα και δωρα πεσατε να με φατε:haha::haha::haha:και που να δειτε σε πτηση απο Κων πολη οπου διαμαρτυρηθηκα μπροστα σε αεροσυνοδο γιατι πρεπει να παω τη χειραποσκευη μου 10 θεσεις πιο μπροστα και εκανε οτι δε καταλαβαινε τι ελεγα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να δεις κάτι στραβοκοιτάγματα και σχόλια που λαμβάνω από ορισμένους όταν ζητώ ευγενικά να βγάλουν τα μπουφάν/σακουλάκια τους για να χωρέσω τη βαλίτσα μου...Αλλά δε με νοιάζει καθόλου.
Όπως είναι γνωστό όλοι οι επιβάτες στην καμπίνα έχουν επιβεβαιωμένες θέσεις, δεν έχουν όμως επιβεβαιωμένο χώρο αποθήκευσης στα ντουλάπια, είναι first-come first-served. Δηλαδή η βαλίτσα σου δεν έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα απ' τα σακουλάκια των συνεπιβατών γιατί α) τεχνικά αν καθένας επιβάτης έφερνε μόνο μια επιτρεπόμενη βαλίτσα στην καμπίνα πάλι δε θα χώραγαν 180 βαλιτσάκια σε ένα Α320 και β) τα σακουλάκια των συνεπιβατών που θες να σπρώξεις στην άκρη για να χωρέσει η βαλίτσα σου μπορεί να αποτελούν το δικό τους δικαίωμα στον αποθηκευτικό χώρο που όπως είπαμε είναι first-come first-served. Οπότε για να μην τσακώνεσαι φρόντισε να ανεβαίνεις απ' τους πρώτους ή να μην κουβαλάς βαλίτσα στην καμπίνα.

"Κι εγώ που θες να βάλω τα πράγματά μου, πήγαινε βάλε τη βαλίτσα πιο κει που έχει χώρο", στραβομουτσουνιάσματα και διάφορα τέτοια που λένε όσοι σκέφτονται μόνο την πάρτη τους. Δεν ασχολούμαι περαιτέρω κι αδιαφορώ για τα σχόλια όπως προείπα, απλά περιμένω να μου κάνουν χώρο:bleh:
Αν έπεφτες σε μένα δε θα σου έκανα ούτε ένα εκατοστό χώρο. Επαναλαμβάνω δε σημαίνει ότι επειδή έχεις βαλίτσα οι άλλοι πρέπει να ξεβολέψουν τα πράγματά τους. Κάποιος μπορεί να επιλέξει αντί για βαλίτσα να μεταφέρει μια σακούλα ή ένα μπάκπακ, έχουν και αυτά το δικό τους αποθηκευτικό δικαίωμα. Αν δε χωράει η βαλίτσα σου τη δίνεις στην αεροσυνοδό για να μεταφερθεί στην κοιλιά του αεροσκάφους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Όπως είναι γνωστό όλοι οι επιβάτες στην καμπίνα έχουν επιβεβαιωμένες θέσεις, δεν έχουν όμως επιβεβαιωμένο χώρο αποθήκευσης στα ντουλάπια, είναι first-come first-served. Δηλαδή η βαλίτσα σου δεν έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα απ' τα σακουλάκια των συνεπιβατών γιατί α) τεχνικά αν καθένας επιβάτης έφερνε μόνο μια επιτρεπόμενη βαλίτσα στην καμπίνα πάλι δε θα χώραγαν 180 βαλιτσάκια σε ένα Α320 και β) τα σακουλάκια των συνεπιβατών που θες να σπρώξεις στην άκρη για να χωρέσει η βαλίτσα σου μπορεί να αποτελούν το δικό τους δικαίωμα στον αποθηκευτικό χώρο που όπως είπαμε είναι first-come first-served. Οπότε για να μην τσακώνεσαι φρόντισε να ανεβαίνεις απ' τους πρώτους ή να μην κουβαλάς βαλίτσα στην καμπίνα.


Αν έπεφτες σε μένα δε θα σου έκανα ούτε ένα εκατοστό χώρο. Επαναλαμβάνω δε σημαίνει ότι επειδή έχεις βαλίτσα οι άλλοι πρέπει να ξεβολέψουν τα πράγματά τους. Κάποιος μπορεί να επιλέξει αντί για βαλίτσα να μεταφέρει μια σακούλα ή ένα μπάκπακ, έχουν και αυτά το δικό τους αποθηκευτικό δικαίωμα. Αν δε χωράει η βαλίτσα σου τη δίνεις στην αεροσυνοδό για να μεταφερθεί στην κοιλιά του αεροσκάφους.
Τι λες καλέ; Θα έχει ο άλλος την απαίτηση να βάλει και βαλίτσα και μπουφάν και τσάντα πλάτης και πλαστικές σακούλες στο πάνω ντουλάπι κι ο οποιοσδήποτε άλλος που θέλει να βάλει τη βαλίτσα του εκεί(το μόνο δηλαδή που δε χωράει κάτω από το κάθισμα ή στα πόδια του) θα τη δίνει δέκα σειρές παραπέρα ή κάτω στο αμπάρι;
Ας μη μου έκανες χώρο δεν πειράζει, θα έκανε ήθελες δεν ήθελες η αεροσυνοδός.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Αν έπεφτες σε μένα δε θα σου έκανα ούτε ένα εκατοστό χώρο. Επαναλαμβάνω δε σημαίνει ότι επειδή έχεις βαλίτσα οι άλλοι πρέπει να ξεβολέψουν τα πράγματά τους. Κάποιος μπορεί να επιλέξει αντί για βαλίτσα να μεταφέρει μια σακούλα ή ένα μπάκπακ, έχουν και αυτά το δικό τους αποθηκευτικό δικαίωμα. Αν δε χωράει η βαλίτσα σου τη δίνεις στην αεροσυνοδό για να μεταφερθεί στην κοιλιά του αεροσκάφους.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εννοουμε αν ο αλλος δεν εχει χειρασποκευη να μην βαλει στο χωρο που δικαιουτε απο πανω το μπακπακ του τα ψωνια του το μπουφαν του..αλλα αν εχει χειραποσκευη και βαζει κ ολα οσα προανεφερα τοτε ειναι για κλωτσιες..απλα και δημοκρατικα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Οταν η Aegean ζητα την ωρα της επιβιβασης οποιος θελει να αφησει βαλιτσα εθελοντικα να παει κατω, πλεον την αφηνω. Ταγκαρεται με καρτελα priority, βγαινει πρωτη, την παιρνω και φευγω χωρις καθυστερηση και χωρις εκνευρισμο.για το που θα μπει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Υπάρχει συγκεκριμένος κανονισμός για το τι μπαίνει στο ντουλαπάκι η είναι απλώς το σαβουάρ βιβρ;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Έχω τσακωθεί άπειρες φορές επειδή βάζουν τα προσωπικά τους αντικείμενα που έχουν τα γαλάζια χαρτάκια. Τα γαλάζια χαρτάκια δηλώνουν ότι το συγκεκριμένο αντικείμενο ΠΡΕΠΕΙ να πάει στα πόδια του επιβάτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom