Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Το κομμάτι πληθυσμού των 25-30 που έτυχε να μεγάλωσει σε οικογένειες μέσης προς καλής οικονομικής κατάστασης σε αστικά κέντρα και τώρα εργάζεται σε δουλειές γραφείου και αμοίβεται με 600-1000 ευρώ αλλά μένει ακόμα στο πατρικό, έχει disposable εισόδημα και θέλει να ταξιδέψει αλλά δεν το κάνει συχνά για έναν σημαντικό λόγο. Άδειες. Λίγοι παίρνουν όλες τις μέρες που δικαιούνται, ακόμα πιο λίγοι μπορούν να δηλώσουν μήνες πριν τις ημερομηνίες που θέλουν και ακόμα λιγότεροι μπορούν να πάρουν πάνω από 5 μέρες σερί. Ανήκω σε αυτό το ηλικιακό/ταξικό/εισοδηματικό γκρουπ και βλέπω αυτή την τάση.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Το κομμάτι πληθυσμού των 25-30 που έτυχε να μεγάλωσει σε οικογένειες μέσης προς καλής οικονομικής κατάστασης σε αστικά κέντρα και τώρα εργάζεται σε δουλειές γραφείου και αμοίβεται με 600-1000 ευρώ αλλά μένει ακόμα στο πατρικό, έχει disposable εισόδημα και θέλει να ταξιδέψει αλλά δεν το κάνει συχνά για έναν σημαντικό λόγο. Άδειες. Λίγοι παίρνουν όλες τις μέρες που δικαιούνται, ακόμα πιο λίγοι μπορούν να δηλώσουν μήνες πριν τις ημερομηνίες που θέλουν και ακόμα λιγότεροι μπορούν να πάρουν πάνω από 5 μέρες σερί. Ανήκω σε αυτό το ηλικιακό/ταξικό/εισοδηματικό γκρουπ και βλέπω αυτή την τάση.
απο τοτε που ξεκινησα να ταξιδευω το ενα ταξιδι μου το κανω μαρτιο κλεισμενο μηνες πριν, 2 εβδομαδες και φυσικα με μια ασφαλη αποσταση απο το πασχα αν αυτο πεφτει νωρις. δεν εχω καμια ανησυχια για την αδεια, κανεις δεν θελει να ξοδεψει αδεια απο τον μαρτιο, ολοι την κρατανε και ελπιζουν να την χωσουν σε πασχα και χριστουγεννα. πραγματικα καθε χρονο θα δεχτω τηλεφωνημα μηπως εχω κανει λαθος και δηλωσα 2 εβδομαδες μαρτιατικα.

τωρα η αδεια του καλοκαιριου ειναι πονεμενη ιστορια
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες με την άδεια. Με τα χρήματα που έχω και μπορώ να διαθέσω σε ταξίδια καταλήγω σχεδόν πάντα να ταξιδεύω είτε Νοέμβρη (που δεν ταξιδεύει κανείς γιατί περιμένουν τα Χριστούγεννα) είτε μετά από μέσα Ιανουαρίου (όσοι ταξιδεψαν, ταξίδεψαν και ξεκουράζονται) είναι ημέρες που σίγουρα κανείς από την δουλειά δεν θέλει άδεια.
 

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
159
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Μα γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο κάτι τέτοιο;
Υπάρχουν πάρα πολλές δουλειές που είναι σχεδόν αδύνατο να λειτουργήσουν εάν απουσιάζει κάποιος από τα συνεργαζομενα τμήματα ή περιπτώσεις που όταν μια επιχείρηση βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία να μην μπορούν αρκετοί να λείψουν από το πόστο τους για πολλές συνεχόμενες ημέρες.
Είναι πολλοί οι λόγοι που οι περισσότεροι εργαζόμενοι παίρνουν άδεια συγκεκριμένες περιόδους μέσα στον χρόνο χωρίς να το επιλέγουν ουσιαστικά.
Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας.
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Ωραιο θεμα,το σκεφτομουν αυτες τις μερες...Για μενα,ο κοσμος δεν ταξιδευει γιατι δεν θελει να "ξεβολευτει" απο την καθημερινη ρουτίνα του. Η ακομα να βαριεται να αλλαξει συνηθειες εστω κ για λιγο...Η να φοβάται να βρεθει εκτος της ζωνης ανεσης του...Αυτο που εχω διαπιστώσει,δυστυχως,ειναι οτι καλυπτουν ολους αυτους τους λόγους με το οικονομικό προσχημα. Και σχολιαζουν μετα την αποφαση να ταξιδευουμε εμεις οι υπολοιποι με καχυποψια και ειρωνια του τυπου "Μα που τα βρισκετε τοσα λεφτα???","Τοσες μερες θα λείπετε???" και πολλα αλλα...Χωρις να υπολογισουν καθολου,πως πχ με τον καθημερινο καφε απ'εξω, τις σαββατιατικες εξοδους σε "πατεις-με-πατω-σε" μερη,τα τσιγαρα η οποιες αλλες συνηθειες σε μονιμη βαση, ξοδευουν πολλα περισσοτερα...Χωρις να υπολογισουν πως τα ταξιδια μας τα κανουμε μονοι μας,με ερευνα σε αεροπορικα,διαμονη,διατροφη, χωρις να ακριβοπληρωνουμε πρακτορεια...Νομιζω οτι ο κοσμος που δεν ταξιδευει,δεν ταξιδευει οχι γιατι δεν μπορει,αλλα γιατι δεν θελει...Απλα ως κριτής των παντων,κριτικαρει ολους εμας τους υπολοιπους που γουσταρουμε με 1 ταξιδι, να ξεφευγουμε απο την καθημερινότητά μας!
Σωστα λογια
Κ δυστυχως βλεπω ανθρωπους με οικονομικη ανεση να τα ξοδευουν σε ανοησιες

Σιγουρα,δεν εννοω να κερδισεις τον θαυμασμο στα σοσιαλ(προσωπικα δεν ανεβαζω τιποτα απο τα ταξιδια μου,προτιμω να βγαζω φωτογραφιες με τη μηχανη μου, να τις εκτυπωνω με τον παραδοσιακο τροπο και να τις βαζω σε αλμπουμ)Εννοω,σε συζητησεις παρι ταξιδιων,οπου ως επι το πλειστον δεχεσαι σχολια οπως αυτα που προανεφερα,περι χρηματων,χρονου κλπ...Και φυσικα συμφωνω οτι πολλοι ξοδευουν τα χρηματα τους σε αυτα που αναφερεις και καλα κανουν,αν αυτο τους κανει χαρουμενους!Εμενα με κανει χαρούμενη να ταξιδεύω και να διαβαζω βιβλια και εκει προτιμω να ξοδευω τις οικονομιες μου.Δεν μπορω ομως να μου την "λεει" καποιος για το γεγονος οτι ταξιδευω,οταν αυτος δεν ταξιδευει οχι γιατι δεν μπορει (οταν αποδεδειγμενα μπορει,ξοδευοντας αλλου τα χρηματα του ),αλλα γιατι δεν θελει (οταν δεν τολμαει να "ξεβολευτει" απο τις συνηθειες του)
Χα χα ποσο δικιο εχεις
Φιλος που καπνιζει 2 πακετα την ημερα (8 ευρω δηλ η 240 το μηνα η 2500 το χρονο μου λεει καθε φορα που κανω ταξιδι
Παλι "πετας"τα λεφτα σου!!!!
 
Last edited by a moderator:

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες με την άδεια. Με τα χρήματα που έχω και μπορώ να διαθέσω σε ταξίδια καταλήγω σχεδόν πάντα να ταξιδεύω είτε Νοέμβρη (που δεν ταξιδεύει κανείς γιατί περιμένουν τα Χριστούγεννα) είτε μετά από μέσα Ιανουαρίου (όσοι ταξιδεψαν, ταξίδεψαν και ξεκουράζονται) είναι ημέρες που σίγουρα κανείς από την δουλειά δεν θέλει άδεια.
Σωστος
Κ γω "νεκρες"περιοδους διαλεξω για ταξιδι
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χα χα ποσο δικιο εχεις
Φιλος που καπνιζει 2 πακετα την ημερα (8 ευρω δηλ η 240 το μηνα η 2500 το χρονο μου λεει καθε φορα που κανω ταξιδι
Παλι "πετας"τα λεφτα σου!!!!
Ελπίζω να του"τη λες"κι εσύ και όχι μόνο να τον ακούς...αυτά που είπες σε μάς του τάπες;;αλλά κι αυτός με τη σειρά του μπορεί να σου πει ότι το απολαμβάνει(κι ας παίρνει πόντους για ..καρκίνο του πνεύμονα)και πάει λέγοντας...
το ακατανόητο για σένα είναι κατανοητό γι αυτόν...
κι εγώ όταν συζητάω με κάποιους που ενώ έχουν την άνεση δεν ταξιδεύουν παίρνω την εξής απάντηση..μα δεν βρίσκω το λόγο γιατί να ταξιδέψω όταν γνωρίζω τα πάντα και "ταξιδεύω"μέσω internet...μεσω google κλπ,είναι αυτό που ειπώθηκε από τον Yorgo νομίζω..άλλος αντλεί ευχαρίστηση απο τα ταξίδια άλλος από τη γυμναστική άλλος από την ορειβασία ε και ο φίλος σου από το κάπνισμα:rolleyes:
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ατυχες παραδειγμα. Και χιλιογραμμενη ναναι ισως υπαρχει κατι καλυτερο. Οποιος βαριεται δεν διαβαζει, δεν απανταει. Τουλαχιστον να γραφει σωστα τα ονοματα να καταλαβαινουμε. Δηλ Ciampino. Οι γραμμες λεωφορειων, οι συνδυασμοι, οι τιμες κ οι εταιρειες αλλαζουν συνεχως.
Νομίζω ότι έχει κάποια δόση αλήθειας αυτό που λέει ο @Sassenach77. Μου έτυχε πολλές φορές να παρατηρήσω στο φόρουμ κάποιος να κάνει μια ερώτηση ενώ να έχει δοθεί ολοκληρωμένη απάντηση μόλις την προηγούμενη.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θα μου επιτρέψετε να κάνω μερικές επιγραμματικές παρατηρήσεις:
- Το ταξίδι είναι να το έχει κανείς στο DNA του.
- Απαιτεί χρόνο (οι ελεύθεροι επαγγελματίες κατά κανόνα διαθέτουν λιγότερο χρόνο).
- Απαιτεί χρήμα.
- Αν το χρήμα είναι περιορισμένο χρειάζεται γνώση αλλά και τόλμη για οργάνωση μεμονωμένου ταξιδιού (οικονομικά αεροπορικά εισιτήρια και προσιτή διαμονή).
Προσωπικά με γοητεύει και η προετοιμασία (αναζήτηση αεροπορικών εισιτηρίων, καταλύματος προορισμών κλπ.)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω ότι έχει κάποια δόση αλήθειας αυτό που λέει ο @Sassenach77. Μου έτυχε πολλές φορές να παρατηρήσω στο φόρουμ κάποιος να κάνει μια ερώτηση ενώ να έχει δοθεί ολοκληρωμένη απάντηση μόλις την προηγούμενη.
ποιος ειπε το αντιθετο? το συγκεκριμενο παραδειγμα ηταν ατυχες. στο Ciampino καθε 6 μηνες κατα μεσο ορο κατι αλλαζει. τιμη, δρομολογια, εταιρειες, μεσα. το εξηγησα πιο πριν. πρεπει να κοιτας την ημερομηνια του ποστ. ειναι συνεπως ανωφελο αλλα κ λαθος να στηριζεται καποιος σε ποστ παλαιοτερα του ενος μηνος, ετσι ενδεικτικα το λεω.
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Ελπίζω να του"τη λες"κι εσύ και όχι μόνο να τον ακούς...αυτά που είπες σε μάς του τάπες;;αλλά κι αυτός με τη σειρά του μπορεί να σου πει ότι το απολαμβάνει(κι ας παίρνει πόντους για ..καρκίνο του πνεύμονα)και πάει λέγοντας...
το ακατανόητο για σένα είναι κατανοητό γι αυτόν...
κι εγώ όταν συζητάω με κάποιους που ενώ έχουν την άνεση δεν ταξιδεύουν παίρνω την εξής απάντηση..μα δεν βρίσκω το λόγο γιατί να ταξιδέψω όταν γνωρίζω τα πάντα και "ταξιδεύω"μέσω internet...μεσω google κλπ,είναι αυτό που ειπώθηκε από τον Yorgo νομίζω..άλλος αντλεί ευχαρίστηση απο τα ταξίδια άλλος από τη γυμναστική άλλος από την ορειβασία ε και ο φίλος σου από το κάπνισμα:rolleyes:

Χα χα
Ναι του τα χω πει
Αλλα οπως ειπες καθενας εχει τη λοξα του
Γι αυτον απολαυση ειναι το τσιγαρο
Βαριεται ταξιδια κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom