Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα όλους!
Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το site εδώ και αρκετό καιρό και ήρθε η ώρα να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί.

Με τον κολλητό και συνταξιδιωτη μου θέλουμε να κάνουμε ένα ταξίδι λίγο διαφορετικό απ' ότι έχουμε κάνει μέχρι τώρα.
Έχουμε δει αρκετά από Ευρώπη (Ιταλια,Ισπανια,Βαλκάνια,Κεντρική Ευρωπη) και για την ώρα θέλουμε να κάνουμε ένα μπρεικ απ' τον ευρωπαϊκό πολιτισμό για κάτι λίγο πιο ιδιαίτερο και ασυνήθιστο.

Θα χαρώ να ακούσω οποιαδηποτε προτάση σας για προορισμούς με μπάτζετ γύρω στα 1000 ευρώ (δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα για προορισμούς όνειρα ζωής αλλά που θα πάει!!!) με δεδομένο ότι ειμαστε φαν των hostel και couchsurf που μπορούν να μετατοπισουν εξοδα διαμονής σε έξοδα αεροπορικων!διάρκεια και εποχή θα συζητηθούν ανάλογα προορισμού!
Να ειστε γεροι κ ιπταμενοί!
Το άτομο είναι η τιμή;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα όλους!
Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το site εδώ και αρκετό καιρό και ήρθε η ώρα να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί.

Με τον κολλητό και συνταξιδιωτη μου θέλουμε να κάνουμε ένα ταξίδι λίγο διαφορετικό απ' ότι έχουμε κάνει μέχρι τώρα.
Έχουμε δει αρκετά από Ευρώπη (Ιταλια,Ισπανια,Βαλκάνια,Κεντρική Ευρωπη) και για την ώρα θέλουμε να κάνουμε ένα μπρεικ απ' τον ευρωπαϊκό πολιτισμό για κάτι λίγο πιο ιδιαίτερο και ασυνήθιστο.

Θα χαρώ να ακούσω οποιαδηποτε προτάση σας για προορισμούς με μπάτζετ γύρω στα 1000 ευρώ (δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα για προορισμούς όνειρα ζωής αλλά που θα πάει!!!) με δεδομένο ότι ειμαστε φαν των hostel και couchsurf που μπορούν να μετατοπισουν εξοδα διαμονής σε έξοδα αεροπορικων!διάρκεια και εποχή θα συζητηθούν ανάλογα προορισμού!
Να ειστε γεροι κ ιπταμενοί!
Νοτιοανατολική Ασία είναι η απάντηση, ΑΝ βρήτε φτηνά αεροπορικά (αργήσατε: την προηγούμενη βδομάδα παίζανε χαμηλές τιμές, ως και αρκετά κάτω απο €300, που και που ξαναβγαίνουν προσφορές). Δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά είναι καλό πρώτο βήμα, έχει πολλούς δυτικούς backpackers και είναι σχετικώς οικονομική. Για συγκεκριμένη χώρα/διάρκεια, δείτε τα γούστα σας και το budget σας, τα κόστη εκεί είναι παραπλήσια. Προσοχή να αποφύγετε τις περιόδους μουσώνων.
Εναλλακτική με οικονομικότερα αεροπορικά αλλά ακριβότερα κόστη εκεί είναι η μέση ανατολή. Ισραήλ, Ιορδανία, Αίγυπτος (πιο ακριβά αεροπορικά) κλπ. Έχει γενικώς πιο ενδιαφέροντα πράγματα να δείτε (αρχαία, αξιοθέατα κλπ).
 

Karda

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Ναι για 1000 το άτομο μιλαμε!

Ωραία για την ώρα κοιτάω για Ταϊλάνδη και για Σρι Λάνκα και ότι άλλο βγάλει η έρευνα μου.Για τη μυθική Περσία τι γνώμη εχετε επίσης?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι για 1000 το άτομο μιλαμε!

Ωραία για την ώρα κοιτάω για Ταϊλάνδη και για Σρι Λάνκα και ότι άλλο βγάλει η έρευνα μου.Για τη μυθική Περσία τι γνώμη εχετε επίσης?
Η Ταϊλάνδη είναι πανεύκολη για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης. Για μένα ήταν το πρώτο ταξίδι στην Ασία και παρόλο που είχα ένα μικρό άγχος αρχικά αυτό εξαφανίστηκε με το που πάτησα το πόδι μου εκεί. Είναι πολύ οικονομική χώρα σε φαγητό και διαμονή (κι έχει πολύ καλά Hostels). Με το μπάτζετ σας μπορείτε να περάσετε άνετα 2-3 βδομάδες αν βρείτε αεροπορικά κοντά στο 500αρικο. Σε ΝΑ Ασία θα πρότεινα γενικά να κοιτάξετε. Βιετνάμ, Ινδονησία, Καμπότζη...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ινδία. Φτηνή, Όχι τόσο τουριστική, εμπειριαρα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ινδία. Φτηνή, Όχι τόσο τουριστική, εμπειριαρα.
Πες τα ρε @Yorgos ! Με κλειστά μάτια. Άπειρες επιλογές, φτηνά αεροπορικά, μοναδικές εμπειρίες σε οποιονδήποτε τομέα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ινδία. Φτηνή, Όχι τόσο τουριστική, εμπειριαρα.
Για πρώτο ταξίδι ούτε αυτή θα την πρότεινα. Πολλά αυτά για τα οποία πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοικτά... (κι ας διαλέγεις με κλειστα, @babaduma )
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πρώτο ταξίδι ούτε αυτή θα την πρότεινα. Πολλά αυτά για τα οποία πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοικτά...
Εγώ θα την πρότεινα ΑΚΡΙΒΩΣ για πρώτο εκτός Ευρώπης.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω κι εγώ ότι η Ταϊλάνδη είναι ένας πολύ εύκολος και ταυτόχρονα αρκετά ενδιαφέρων προορισμός για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης. Ένας ακόμα, αλλά πιο κοντινός, είναι η Ιορδανία. Απίστευτα ενδιαφέρουσα χώρα και παράλληλα καθόλου χαοτική σε σχέση με άλλους αραβικούς προορισμούς (και παρότι τα αξιοθέατα είναι ακριβά, τα οικονομικά αεροπορικά ρίχνουν το κόστος σίγουρα αρκετά κάτω από το 1000αρικο).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία περίπτωση είναι και το Νεπάλ: φτηνό, ασφαλές, συμπαγές, ιδιαίτερο. Ωραία ιδέα η Ιορδανία, μου άρεσε.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Γιατι οχι και Ιαπωνια για πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης? Στην Ιαπωνια μπορει κανεις να βιωσει το παρελθόν της Απω Ανατολης ταυτοχρονα με τους ρυθμους του παροντος (και να παρει και μια ιδεα απο τις πολεις του μελλοντος!)Αναλογως βεβαια, που θα κινηθει, στο πολυβουο Τοκυο, το παραδοσιακο Κιοτο ή την πολυμορφη Οσακα. Εχει ιδιαιτερη φυση (πχ ορος Φουτζι), παραδοσιακη αρχιτεκτονικη (πχ παγοδες, Ναρα) και συγχρονο τρόπο ζωής (πχ Τοκυο,Οσακα) Απο προσωπικη εμπειρία θα προτεινα Ιαπωνια με 1000!
Μου αρεσουν (χωρις να εχω παει) και οι παραπανω προτασεις, οπως Ταυλανδη ή Ιορδανια...Απορριπτω το Ντουμπάι, με απογοητευσε πληρως,γενικως ως προορισμος, δεν το βαζω, οχι πρωτο εκτος Ευρωπης, ουτε καν τελευταιο:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom