Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Τελικά έφαγα στο Miscusi στην Piazza S. Camillo de Lellis. Αρκετές επιλογές ζυμαρικών και γευστικά ήταν, αλλά δε χόρτασα και πολύ.
Περπατώντας τριγύρω, ανακάλυψα στην Via Ruggero Boscovich, έχει το Boscovich Bistrot που φαίνεται περιποιημένο με καλό φαγητό και δίπλα έχει το Boscovich Bakery που έχει πίτσες, τσιαπάτες, μαγειρευτά τύπου μπριζολάκι/κοτόπουλο με ψητά λαχανικά, ρύζι κλπ. Πήρα και από εκεί, τίμιο και καλούτσικες τιμές.
 

Zoe Kon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παρακαλώ ξέρει κάποιος πως μπορω από το αεροδρόμιο μπεργκαμο να πάω στο μηλανο; Γνωρίζω πως υπάρχουν λεωφορεία αλλά κάνει στάσεις; Το ξενοδοχείο μου είναι 2χλμ περίπου από το κέντρο,γνωρίζετε;
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Παρακαλώ ξέρει κάποιος πως μπορω από το αεροδρόμιο μπεργκαμο να πάω στο μηλανο; Γνωρίζω πως υπάρχουν λεωφορεία αλλά κάνει στάσεις; Το ξενοδοχείο μου είναι 2χλμ περίπου από το κέντρο,γνωρίζετε;
Δες εδώ https://www.flixbus.it/
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπέρα σε όλους, έχω κλείσει εισητηρια για Μιλανο το Πάσχα. Θα είμαστε οικογένεια 3 ενήλικες ένα παιδί.
Θέλω λοιπόν να ρωτησω
Α) τις προτάσεις σας για περιοχές για διαμονή.Τι αποφεύγουμε και τι προτιμούμε.
Β) γενικά από ταξίδια που έχουμε κάνει γνωρίζω ότι η περιοχή του σταθμού είναι λίγο επικίνδυνη (χωρίς να είναι ο κανόνας). Στο Μιλανο συμβαίνει κάτι αντίοστοιχο? Η δεν υπάρχει πρόβλημα? Το ρωτώ γιατί βρήκα πολλές επιλογές ξενοδοχείων εκεί γύρω.
Γ) Θελουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο την Κυριακή , όμως οι περισοτερες εταιρίες έχουν κλειστά τα γραφεία τους Κυριακή. Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχουν ενοικιάσεις αυτοκινήτων στο σταθμό? Ίσως εκεί είναι ανοιχτά.
Ευχαριςτω πολυ
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!

Kat ch paros

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια χαρά σε όλους!
Θα ηθελα μερικες πληροφοριες(σεβαστες ολες οι γνωμες)! 30/12 ταξιδευουμε για Μιλανο, αλλα ο προορισμος μας δεν ειναι η πολη της μοδας(ίσως μόνο για το τελευταιο βράδυ, κυριως για να μην εχουμε κανενα απροοπτο με την επιστροφή).
Σκεφτομαστε να κινηθουμε δυτικοτερα προς Τορινο και Γενοβα αρχικα και μετα προς Νικαια, Μονακο κ Κάννες! εχουμε 5 βραδια στη διαθεσή μας!
Με προβληματιζει το πού θα ηταν καλυτερο να κανουμε την αλλαγη του χρονου κι αν αποφασισουμε να ταξιδεψουμε παραμονη η ανήμερα, μη φάμε "φόλα" απο τα τρένα, λόγω των ημερών...

Επίσης θα ήθελα να μου πει καποιος αν εχω 2 διανυκτερευσεις να αφιερωσω στην Γαλλία, να τις εκανα και τις 2 στη Νικαια;

Απ οτι φαινεται ειμαστε ανάμεσα σε Γένοβα Ιταλίας και Νίκαια Γαλλίας! Που θα ηταν προτιμότερο να περασει κανεις την πρωτοχρονια του;
Ας βοηθησει καποιος που εχει παει και στους 2 προορισμους!
Καλημέρα θα κάνουνε και εμείς αυτή την διαδρομή στι 29/12μηπως μπορείτε να με βοηθήσετε από μιλανο για νικαια,μου το βγάζει νε τρενο σε 9 και...ώρες???
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Last edited:

stasko

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους.Σας διαβάζω χρόνια και έχω κανονίσει αρκετά ταξίδια μου απο τις πληροφορίες σας.
Εχοντας κανει το διαβασμα μου θα ηθελα τη γνωμη σας για το προγραμμα που εχω βγαλει 26-28/4 για μιλανο.
Προσγειωνόμαστε λοιπον παρασκευή μεσημερακι malpensa οπότε μιας κ ειναι πιο κοντά απο εκει λέω να ξεκινήσουμε απο στρεσα και νησάκια.
Η διαμονή ειναι μιλάνο.Οπότε Σαββατο αφιερώνεται Μιλάνο και κυριακή λίμνη κόμο και περιχωρα.
Προβληματίζομαι με τις μέρες ως προς το ποια να επιλεξω για το καθε μερος ξεχωριστά.
Δηλαδή φαντάζομαι οτι κυριακή θα έχει περισσοτερη κίνηση στη λίμνη Κομο.(΄θα ήμαστε με αμάξι).
Μετά Σάββατο θα γίνεται χαμός στο Μιλάνο στα μαγαζιά απότι διαβασα.
Ποια μέρα να βαλω στο καθένα τι λέτε?
Επίσης θα μπορούσα την ημέρα της Κόμο να προσθέσω και Μπέργκαμο?βγαίνει σε μία μέρα τι λέτε?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επίσης θα μπορούσα την ημέρα της Κόμο να προσθέσω και Μπέργκαμο?
Αυτό δεν θα το έκανα με τίποτα, είναι άσκοπο.

Το αυτοκίνητο ποια μέρα θα το νοικιάσετε;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παρασκευή την ημέρα που φτάνουμε
Αν και δεν λες πότε αναχωρείτε
1η μέρα Μιλάνο, χωρις ενοικίαση αυτοκινήτου, να κανετε και τα ψώνια σας.
2η μέρα νοικιαζετε αυτοκίνητο και πάτε λίμνη Ματζόρε με διανυκτέρευση εκεί.
3η μέρα λίμνη Κόμο με διανυκτέρευση εκεί
Το αυτοκίνητο το αφήνετε πριν την αναχώρηση σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom